Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Bai ... preturile pe moto gear sunt cred ca cele mai bune ... dar ma bufeste rasul.

 

In mod normal ... un 300V la 4 litri costa 200-210 lei.

 

Pe site e la 190 lei ... reducere 10 lei ...

 

De unde baga minciuna ca inainte era 350 lei si acum 190 ... nu stiu ...

 

Dar preturile bune ...daca produsele sunt cele originale.

 

 

Da-mi voie sa te corectez putin ;)... in mod normal, pretul de lista recomandat spre vanzare pentru un 300V 4L este intre 310-330 lei in functie de fluctuatia Euro, acest pret intarind pozitia de ulei premium si de lider pe piata uleiurilor moto !

Motul se fabrica intr-un singur loc, Franta-Paris, nu exista o alta fabrica iar despre falsificare acestuia, personal nu am auzit cazuri concrete decat vorbe in vant, si chiar daca ar exista nu stiu cum ar arata unul fals !

Pana acum, din mai multe motive, ati gasit tot felul de preturi la Motul (vanzatori prosti care nu stiu sa vand decat cu un castig de 1 leu, denigrand imaginea produsului, insa inspre avantajul clientului final)...de acum inainte, uleiul Motul 300V 4l pentru ca despre asta vb. in ex. nu il veti gasi la un pret mai mic de 235 lei, preturi afisate public...(totusi e posibil sa mai raman si preturi neschimbate, insa aceste vor fi luate in vizor de catre noua politica de pret Motul) veti observa aceasta crestere de pret care oricum, va reprezinta o reducere considerabila din pretul normal de vanzare !

 

...asta asa ca un scurt buletin informativ :))

 

Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da-mi voie sa te corectez putin ;)... in mod normal, pretul de lista recomandat spre vanzare pentru un 300V 4L este intre 310-330 lei in functie de fluctuatia Euro, acest pret intarind pozitia de ulei premium si de lider pe piata uleiurilor moto !

Motul se fabrica intr-un singur loc, Franta-Paris, nu exista o alta fabrica iar despre falsificare acestuia, personal nu am auzit cazuri concrete decat vorbe in vant, si chiar daca ar exista nu stiu cum ar arata unul fals !

Pana acum, din mai multe motive, ati gasit tot felul de preturi la Motul (vanzatori prosti care nu stiu sa vand decat cu un castig de 1 leu, denigrand imaginea produsului, insa inspre avantajul clientului final)

:)) vanzatorul nu este prost...prefera doar sa castige din rulaj,cu un adaos mic,in conditiile in care nu are nici un cost(productie,transport) spre deosebire de alti "arzoi"

 

...de acum inainte, uleiul Motul 300V 4l pentru ca despre asta vb. in ex. nu il veti gasi la un pret mai mic de 235 lei, preturi afisate public...(totusi e posibil sa mai raman si preturi neschimbate, insa aceste vor fi luate in vizor de catre noua politica de pret Motul) veti observa aceasta crestere de pret care oricum, va reprezinta o reducere considerabila din pretul normal de vanzare !

:) buna politica lor:mentinerea unui pret ridicat pt un produs mediocru(ex: 5100 care este un mineral cu ceva % in compozitie,dar nu multe, de sintetic) pt ca acel produs sa fie asociat de cumparatori cu un produs premium...

si cum piata este concurentiala,eu ca si cumparator ma voi orienta spre un alt produs(asemanator dpdv calitativ) dar la un pret mai mic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am folosit 300V de la Motul, 15W50. 2500-3000Km se comporta super ok, dupa aia isi da duhul. cutia se somporta ciudat, se aude, nu gaseam Neutralul. multi mi-au zis ca e un ulei doar daca te dai pe pista. adica un ulei de unica folosinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerile sunt imparite, polemica nu-si are rostul aici...personal, prin intermediul magazinului am vandut la zeci de clienti si nu s-a intors nimeni sa se planga...eu folosesc, de asemenea, intr-un 954 cu regim de mers mixt (pista si strada) si nu am avut probleme pana acum...da cum piata e libera, fiecare cumpara ce doreste si face ce vrea atata timp cat actiunile personale nu ataca integritatea altora...in rest...pace buna si asfalt uscat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce e posibil. poate la mine nu se impaca cu motorul meu. dar nu pot sa spun ceva rau de 15W50 in primii 2500Km. asta mi s-a mai confirmat si din alte parti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Pana acum, din mai multe motive, ati gasit tot felul de preturi la Motul (vanzatori prosti care nu stiu sa vand decat cu un castig de 1 leu, denigrand imaginea produsului, insa inspre avantajul clientului final)....

 

 

Prin asta realizez ca nu cunosti ceea ce se numeste marketing. Cand ajungi pe o piata si impui cel mai mic pret nu vei face altceva decat sa-ti promovezi produsele pe care le vinzi si in niciun caz calitatea realizata de catre producator. La o ecuatie de bun simt daca vei pune produsului un adaos de 2 lei vei gasi mai multi clienti si iti vei face o reclama mult mai buna decat daca ai castiga din prima 10 lei la o vanzare. O faci odata, de 2 ori.. dar pana la urma esuezi lamentabil catre un faliment sigur dand vina pe politica de dumping folosita de catre ceilalti importatori.

Mai e un alt tip de afacare care ti-ar putea aduce sadisfactii financtiare, vinzi produsul cu 2 lei castig si alegi sa pui un pret real pe calitatea pe care o oferi ca vanzator(preturi mai ridicate la manopera moto) dar asta in cazul in care ai demonstrat ca poti fi respectat si atunci calitatea TA este remonerata corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Prin asta realizez ca nu cunosti ceea ce se numeste marketing. Cand ajungi pe o piata si impui cel mai mic pret nu vei face altceva decat sa-ti promovezi produsele pe care le vinzi si in niciun caz calitatea realizata de catre producator. La o ecuatie de bun simt daca vei pune produsului un adaos de 2 lei vei gasi mai multi clienti si iti vei face o reclama mult mai buna decat daca ai castiga din prima 10 lei la o vanzare. O faci odata, de 2 ori.. dar pana la urma esuezi lamentabil catre un faliment sigur dand vina pe politica de dumping folosita de catre ceilalti importatori.

Mai e un alt tip de afacare care ti-ar putea aduce sadisfactii financtiare, vinzi produsul cu 2 lei castig si alegi sa pui un pret real pe calitatea pe care o oferi ca vanzator(preturi mai ridicate la manopera moto) dar asta in cazul in care ai demonstrat ca poti fi respectat si atunci calitatea TA este remonerata corect.

 

Cum spui tu ...,...e bine ca stiu altii marketing :))...subiectul este vast si ofera o plaja de discutie mult mai mare decat e posibil sa polemizezi pe un forum...si nu pot sa spun ca nu sunt de acord cu tine, e o buna strategie de marketing in unele cazuri, daca sti sa profiti de pe urma ei,... daca esti comerciant intelegi la ce ma refer...numai bine !

Editat de emypavel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda.. e simplu, castigi din ce prepararea ciorbei nu doar din legume si fructe.. pentru ca altfel vom ajunge toti sa creeam ceea ce credem ca e mai bun. Daca esti bun lumea se va intoarce la tine sa manance si a 2 a oara si asta din cauza gustului :)

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha FJ 1200.

4 cilindri, racire pe aer.

Valvoline 20W - 50 ???

http://www.valvoline.com/products/consumer-products/motor-oil/motorcycle-atv-oil/13

poti sa incerci si de la bunica, cam tot acolo o sa duca :) no ofence. totusi la motociclete sa folosim uleiuri de motociclete. La capitolul uleiuri auto Valvoline este unul dintre lideri dar la moto, sa fim seriosi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa incerci si de la bunica, cam tot acolo o sa duca :) no ofence. totusi la motociclete sa folosim uleiuri de motociclete. La capitolul uleiuri auto Valvoline este unul dintre lideri dar la moto, sa fim seriosi :)

 

Am sa iau Procycle atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

ATV-Rom

 

Nu stiu daca preturile sunt cele mai mici, dar produsele sunt sigur originale. Garantez acest lucru! Bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Fara interese personale, va recomand http://consumabile.bepagroup.ro/.Am aflat de existenta site-ului pe acest forum si comparand preturile am observat ca au cea mai buna oferta, cel putin la produsele care m-au interesat(bujii, ulei, filtre, sprayuri intretinere).Nu au fost probleme la livrare, foarte serios si serviabil vanzatorul.

Bujiile NGK normale/iridium au preturi de vis :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu recomand begagroup. Am ridicat personal piesele de la ei. Pe langa faptul ca sunt operativi, sunt si mai ieftini comparativ cu ce preturi sunt pe piata. Ce-i drept, ei au doar preturi mai decente. Nu aburelile de pe alte site-uri! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa imi dau si eu cu "parerea" pe aici : Am luat mobra cu Motul 300v in ea, am mers din Martie pana in Iunie 5000 km. A fost ok, bun, nimic suspect. Spre final se incalzea foarte repede si cateodata greu de gasit neutru. Din lipsa de banuti la momentul respectiv dar hotarat sa il schimb am pus Motul 15W50 5100. Slab, slab, slab.in 2000 km era apaaa, se incalzea f f repede si la fel ca in cazul de mai sus nu gaseam neutru. Am schimbat cu Eneos 15W50 si este ok... dar la fel ca si Motul dupa 2000 km se incalzeste f repede, cutia inca nu comenteaza. Probabil am inchitit si eu galusca cu Motul ...mie imi place si la masina si la motoreta...dar ca sa imi fac "damblaua" o sa pun "belberey" :D sa vaz cum e si asta .

Cam atat am avut de zis.

Editat de lexysexy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, am în dotare o mobra Moto Morini Excalibur 350 și as vrea sa-mi fac un schimb de ulei.

La carte scrie, " Semi-Synthetic 15W/40", făcând o căutare pe Google am găsit următorul ulei: http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/lidl_ro/hs.xsl/index_17750.htm

Întrebarea mea pentru cunoscători este, dacă este bun de ceva acest ulei, eu nu ma pricep de loc în aceasta problema și sunt la primul meu schimb de ulei.

Multumesc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...