Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Full sintetic dispare mai repede. SVul meu nu manca DELOC din porcaria aia de Motul5100 desi e cel mai prost ulei pe care l'a vazut, insa de cand am inceput cu sintetice, bag cam 100ml la 1000km la stilul meu de mers(ceva mai turat) DAR uleiul e mult superior si se vede din feedbackul motorului/cutiei.

 

consumul de ulei nu are legatura cu tipul uleiului (sintetic-mineral) , oricum TOATE uleiurile de pe piata au o componenta "sintetica" si una minerala, nici nu se poate scoate ulei multigrad din 100% mineral, deci consumul de ulei e influentat in primul rand de FLASH POINT (temperatura de aprindere a uleiului)

 

daca mergi 20 de mii cu mineral apoi treci la un sintetic si motocicleta a trecut de prima tinerete poate nu uleiul este vinovat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

consumul de ulei nu are legatura cu tipul uleiului (sintetic-mineral) , oricum TOATE uleiurile de pe piata au o componenta "sintetica" si una minerala, nici nu se poate scoate ulei multigrad din 100% mineral, deci consumul de ulei e influentat in primul rand de FLASH POINT (temperatura de aprindere a uleiului)

 

daca mergi 20 de mii cu mineral apoi treci la un sintetic si motocicleta a trecut de prima tinerete poate nu uleiul este vinovat...

 

Esti sigur ca ai dat un raspuns pertinent? adica... ai dat si tu macar un search pe gugal inainte sau.... era mai tentant sa'mi zici mie ca am motoru' praf?

Citeste putin inainte si o sa vezi ca am dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta era fara poll. Cineva a facut un topic cu poll-ul (cuvant urat) in alt topic si un mod l-a unit cu asta si a aparut asa.

 

 

Ar putea sa-l stearga: dear mod, te duci la primul post si dai EDIT apoi ai poll options - remove poll.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca ai dat un raspuns pertinent? adica... ai dat si tu macar un search pe gugal inainte sau.... era mai tentant sa'mi zici mie ca am motoru' praf?

Citeste putin inainte si o sa vezi ca am dreptate.

 

nu ti-am zis ca ai motorul praf, valcene , daca-ti consuma un pic de ulei nu inseamna ca e praf

 

mai bine ai citi tu .. dar e greu in inglish

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bunaseara , vreau sa fac schimbul de ulei si nu stiu ce sa aleg intre 300v 10W40 si 7100 .... Am citit undeva ca 300v este numai pt racing altii spun ca ii ok si pe strada ( nu merg "frumos" daca se poate spune asa adica il tin undeva la 8000 9000 in sus si prin oras ) .Am vrut sa vad si parerea voastra pentru ca diferenta intre ulei este iar de pret este de 20 ,30 lei :) (Am un yamaha fz6 din 2006 21000 km ) si as mai avea o problema cu vascozitatea eu cred ca 10W 40 ar fi cel mai k:) . Astept pareri , o seara faina !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand 300V. 10w40 folosesc de vreo 4-5 ani, schimbul anual sau la 10000-15000km, si poti schmba vitezele la ''beculet'' linistit .

si cate mobre ai schimbat in astia 4-5 anisori?

 

sau vorbesti de tdi-uri cu long-life in ele?

 

tu schimbi uleiul in 10-15 mii de kilometri? tu la ce bec schimbi?la cel de ulei?

hahhahahha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nu il schimbi pe an,poate faci 20 de mii de kilometri.eu sezonul asta am facut 5000 de km,si in primavara automat il schimb.cat despre limita de schimbat,toti au pareri contradictorii.eu il schimb in maxim 6000,nu merg nici in regim de becuri aprinse,nici domol.eu personal merg pe 7100,dar aici cred ca 300v este pentru cei care au regim mai alert de ture,si au nevoie de acele proprietati in plus.pentru mine 7100 e super.numai bine,si cat mai multi km fara becuri aprinse!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

... adica il tin undeva la 8000 9000 in sus si prin oras ..

 

Vezi ca ai mai multe trepte de viteza.......
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bunaseara , vreau sa fac schimbul de ulei si nu stiu ce sa aleg intre 300v 10W40 si 7100 .... Am citit undeva ca 300v este numai pt racing altii spun ca ii ok si pe strada ( nu merg "frumos" daca se poate spune asa adica il tin undeva la 8000 9000 in sus si prin oras ) .Am vrut sa vad si parerea voastra pentru ca diferenta intre ulei este iar de pret este de 20 ,30 lei :) (Am un yamaha fz6 din 2006 21000 km ) si as mai avea o problema cu vascozitatea eu cred ca 10W 40 ar fi cel mai k:) . Astept pareri , o seara faina !

 

Din cate stiu eu 300v se foloseste cand mergi mereu mai turat, daca o tii sus in ture 10-11 mii atunci e bun..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca un ulei e de mai buna calitate asta nu presupune ca automat se va pune doar la motociclete in care se merge mai turat. Este un ulei de calitate superioara produs pentru intretinerea mai buna a motocicletei. La un stil de mers stradal 7100 se schimba la 5.000km si un 300v poti merge cu el pana la 10.000km, calitatea face diferenta in intretinerea motorului.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...