Sari la conținut

K1600 GT


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

Ce ma intriga pe mine, e ca oamenii au ajuns sa se sfasie intre ei, ca niste caini infometati adunati de pe strada intr-un adapost de animale unde nu li se da de mancare....chiar si aici pe formul motociclism.ro!!!

 

Adica in loc sa se discute despre motocicleta asta frumoasa(sau urata)BMW, se comenteaza proprietarul (DoruBMW)...ceea mi se pare complet aiurea si paralel cu orice...ca sa fie mai simplu propun sa se deschida un topic separat intitulat "Omul DoruBMW-Viata si personalitatea sa"...

 

La fel de uimit am fost la topicul acela de la sectiunea "Service" cu "O motocicleta si 14 mecanici..." unde s-a ajuns ca un proprietar de moto care nu a putut sa fie reparata de vreo 14-16 mecanici sa fie facut psihopat de turma forumista, de parca mecanicii ar fi trebuit sa repare clientul si nu motocicleta!!!...Mi e nu mi s-a intamplat de cite ori am fost la service sa fiu intrebat de ce boli sufar, cate kg am sau ce inaltime, cum stau cu hemoglobina...si in majoritatea cazurilor nici cum ma cheama!!!...Am spus ce are bunul pe care vreau sa-l repar, mi s-a prezentat conditiile si costurile(am acceptat sau nu) si gata!

 

Insa oamenii se pare ca si aici(datorita degradarii societatii din ultimii 20 ani), folosesc ca pretext motocicletele si topicurile aferente ca sa se atace si sa se "sfasie" ei intre ei...din pacate!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Fenomenul este specific acestui site. Motociclism.ro insa nu reprezinta toata Romania.. Intrati pe alte situri romanesti la intamplare si vedeti ce civilizat discuta oamenii acolo. Fie ca este vorba de Logan, pescuit, vanatoare, biciclete, acvaristica, electronica, sport, caini, tir cu arcul, bricolaj, navigatie, toti fara exceptie au 7 ani de acasa si se comporta ca atare. Motociclism.ro este un caz aparte. Se pleca de la discutarea unui motor si se sfarseste prin a injura proprietarul.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fenomenul este specific acestui site. Motociclism.ro insa nu reprezinta toata Romania.. Intrati pe alte situri romanesti la intamplare si vedeti ce civilizat discuta oamenii acolo. Fie ca este vorba de Logan, pescuit, vanatoare, biciclete, acvaristica, electronica, sport, caini, tir cu arcul, bricolaj, navigatie, toti fara exceptie au 7 ani de acasa si se comporta ca atare. Motociclism.ro este un caz aparte. Se pleca de la discutarea unui motor si se sfarseste prin a injura proprietarul.

 

Da...oare o fi devenit motociclismul(datorita accesibilitatii financiare...preturi moto accesibile intre 1000-2500 euro)...o supapa de defulare a frustrarilor sociale, asa cum sint micii, berea, fasolea si sarmalele pe care le impart primariile, bisericile si politicienii de unele Sarbatori?...si cum multi se inghesuie la mici si sarmale, asa poate si multi se ingramadesc la motociclism ...acea lume pestita plina de buni si rai, cu si fara cei 7 ani de acasa....o metafoara, dar cam asa imi pare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GL-ul de 1800 mi se pare cu mult peste BMW cel putin la design desi sunt sigur ca nu se face de ras nici la motorizare sau dotari. Motorul fiind tot in 6 cilindri in linie. Dar pana la urma tine de gustul fiecaruia, nu? Dar eu tot nu am inteles un lucru...de ce lumea vorbeste de proprietar si nu de motocicleta? Adica...topicul se numeste "Motocicleta mea"...nu "Proprietarul meu" :crack:

 

Pt. ca sintem intr-o perioada si societate in care se cauta "tzapi ispasitori".....motocicleta este aproape perfecta, e produsa de un mare colectiv de ingineri extrem de inteligenti de la BMW, evoluata ani la rand, perfectionata, deci e mai greu sa-i reprosezi ceva....nu ai cum sa faci o motocicleta buna "tzap ispasitor"...in schimb se poate cu DoruBMW, ca el e om, cu defecte si calitati...nu e perfect...de aia il cauta unii la OO...chiar daca nu-l cunosc deloc... :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GL-ul de 1800 nu se face de ras nici la motorizare sau dotari. Motorul fiind tot 6 cilindri in linie.

 

See your Honda Motorcycle dealer for details.

Displacement 1,832 cc Bore & Stroke 74 mm x 71 mm Compression Ratio 9.8:1

Engine Type Liquid-cooled horizontally opposed six-cylinder

mwink.gif

Jos palaria Raul & Soimul!

 

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

See your Honda Motorcycle dealer for details.

Displacement 1,832 cc Bore & Stroke 74 mm x 71 mm Compression Ratio 9.8:1

Engine Type Liquid-cooled horizontally opposed six-cylinder

mwink.gif

Jos palaria Raul & Soimul!

 

 

Multumesc frumos de apreciere, mai ales ca vad ca vine din partea unui om care aduce cu el o bogata experienta de viata, din 2 lumi diferite(dinainte de 89 si de dupa...)...2 lumi care au format oameni si caractere diferite...nu credam ca am sa ma uit asa de mult in urma sa caut acolo, in acea lume veche ceea ce ne lipseste atat de mult azi....din pacate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat si eu aici dupa cateva zile, va multumesc pentru dezbateri si unora pentru concluzii. sunt de acord cu bogdan harea, eu traiesc intre oameni civilizati si cu bun simt in general, in viata reala concentratia de needucati, agresivi, golani in ultima instanta nu este atat de mare ca aici. faptul ca acest forum a devenit un fel de latrina sociala nu are legatura cu motociclismul ci cu faptul ca s-au permis atitudini inacceptabile pentru oameni cu un grad de civilizatie minim. asta i-a adunat pe respectivii aici, o tribuna unde se injura liber, se ca-ca, se pi-sa in public fara ca nimeni sa obiecteze. mi-ar fi rusine sa posed un astfel de loc. nu ma identific cu aceasta colectivitate iar faptul ca toti mergem pe doua roti este conjunctural, traim in lumi diferite care nu se intersecteaza. raul: ce caut in romania? ce sa caut, asta pot asta fac. prin lume umblu de vreo 30 de ani, nu am stress-ul locatiei pentru o perioada oarecare, si aici traiesc/muncesc intr-un mediu international. daca plec trag acasa dupa o vreme desi nu ma leaga nimic de romania. sa ma duc sa o iau de la capat mi-e lene, sa plec sa traiesc fara sa produc nu am destui bani. daca as avea atunci nu as mai sta aici dar nicaieri altundeva, m-am plimba non-stop, e singurul lucru care imi place. in rest masini, motoare, chestii care vad ca starnesc atatea patimi si enervare pe aici, le-as numi mai degraba hobby sau curiozitati tehnice.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat si eu aici dupa cateva zile, va multumesc pentru dezbateri si unora pentru concluzii. sunt de acord cu bogdan harea, eu traiesc intre oameni civilizati si cu bun simt in general, in viata reala concentratia de needucati, agresivi, golani in ultima instanta nu este atat de mare ca aici. faptul ca acest forum a devenit un fel de latrina sociala nu are legatura cu motociclismul ci cu faptul ca s-au permis atitudini inacceptabile pentru oameni cu un grad de civilizatie minim. asta i-a adunat pe respectivii aici, o tribuna unde se injura liber, se ca-ca, se pi-sa in public fara ca nimeni sa obiecteze. mi-ar fi rusine sa posed un astfel de loc. nu ma identific cu aceasta colectivitate iar faptul ca toti mergem pe doua roti este conjunctural, traim in lumi diferite care nu se intersecteaza. raul: ce caut in romania? ce sa caut, asta pot asta fac. prin lume umblu de vreo 30 de ani, nu am stress-ul locatiei pentru o perioada oarecare, si aici traiesc/muncesc intr-un mediu international. daca plec trag acasa dupa o vreme desi nu ma leaga nimic de romania. sa ma duc sa o iau de la capat mi-e lene, sa plec sa traiesc fara sa produc nu am destui bani. daca as avea atunci nu as mai sta aici dar nicaieri altundeva, m-am plimba non-stop, e singurul lucru care imi place. in rest masini, motoare, chestii care vad ca starnesc atatea patimi si enervare pe aici, le-as numi mai degraba hobby sau curiozitati tehnice.

 

1)Nu, nu e chiar asa...mai sintem si oameni care "obiectam" chiar sub potopul de injurii...

 

2)Am parerea ca nu motocicleta conteaza de fapt, ci OMUL....cel putin pt mine; daca respectivul nu e OM poate sa aiba ORICE moto, avion, vapor, racheta, palat, etc...degeaba!

Din pacate multi privesc in "exterior" si aproape deloc in "interior".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat si eu aici dupa cateva zile, va multumesc pentru dezbateri si unora pentru concluzii. sunt de acord cu bogdan harea, eu traiesc intre oameni civilizati si cu bun simt in general, in viata reala concentratia de needucati, agresivi, golani in ultima instanta nu este atat de mare ca aici. faptul ca acest forum a devenit un fel de latrina sociala nu are legatura cu motociclismul ci cu faptul ca s-au permis atitudini inacceptabile pentru oameni cu un grad de civilizatie minim. asta i-a adunat pe respectivii aici, o tribuna unde se injura liber, se ca-ca, se pi-sa in public fara ca nimeni sa obiecteze. mi-ar fi rusine sa posed un astfel de loc. nu ma identific cu aceasta colectivitate iar faptul ca toti mergem pe doua roti este conjunctural, traim in lumi diferite care nu se intersecteaza. raul: ce caut in romania? ce sa caut, asta pot asta fac. prin lume umblu de vreo 30 de ani, nu am stress-ul locatiei pentru o perioada oarecare, si aici traiesc/muncesc intr-un mediu international. daca plec trag acasa dupa o vreme desi nu ma leaga nimic de romania. sa ma duc sa o iau de la capat mi-e lene, sa plec sa traiesc fara sa produc nu am destui bani. daca as avea atunci nu as mai sta aici dar nicaieri altundeva, m-am plimba non-stop, e singurul lucru care imi place. in rest masini, motoare, chestii care vad ca starnesc atatea patimi si enervare pe aici, le-as numi mai degraba hobby sau curiozitati tehnice.

 

Bravo Dorule.Esti tare bre.Luigi vicol o sa zica ca sunt pupancurist.Eu zic ca sunt un motociclist care te-a cunoscut,care am mers cu tine la drum lung si care apreciez stilul tau franc de a spune verde in fata ceeace ai de spus.Cateodata este deranjant dar cine nu stie sa treaca peste micile defecte nu te merita.Desigur ca motorul tau este unul de exceptie,capo di tuti capi.Trebuia sa pun ghilimele.Ca posesor de motor ,cap de serie la Honda,trebuie sa recunosc ,ca motorul tau este mult mai tare,cel putin din punctul de vedere al performantelor mecanice si al electronizarii si automatizarii.Nu am mers inca cu aceasta bijuterie ca sa pot judeca ciclistica motorului dar dupa ce voi face un test-drive cu ea voi scrie aici,obiectiv,sincer ,care sunt concluziile mele si in aceasta privinta.Te felicit pentru achizitie si te invidiez.Nu pune la inima postarile unor nimeni pentru ca acestia daca ar merge macar 10% din cat mergi tu anual, am sti si noi de ei.

Si ca sa fie lucrurile clare:Doru a dat la BMW o motocicleta cu 5000 km la bord si dupa ce s-au facut socotelile a mai platit o diferenta.Ca o fi in pesin ca o fi in lesing nu ne priveste.Doru cunoaste valoarea banilor si nu-si bate joc de ei.

 

 

Cu acest off topic sper sa se termine off-topicurile si sa se discute la obiect si in cunostinta de cauza despre "Cea mai Tare din Parcare: BMW 1600 "

Acilea motocicleta din dotare,

Nu ma pot abtine.E frumoasa a lu Doru da a mea e si mai frumoasa.

post-27437-0-43582700-1327427158_thumb.jpg

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa si a ta...ce an de fabricatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa si a ta...ce an de fabricatie?

 

Ca un ciocoi ce ma aflu,bandit si sfidator de oameni ,declar cu rusine ca e din din 2008 si ca e luata de noua si ca e luata in leasing si ca mai platesc la ea,io ,copii mei si urmasi urmasilor mei.Aceast raspuns este pentru cei ce dau cu pietre in toti acei ce indraznesc sa scoata capul din handel si sa spere la mai bine chiar trecand peste conditia lor.Va asigur ca se poate.Conditia este sa vrei si sa crezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Bravo Dorule.Esti tare bre.Luigi vicol o sa zica ca sunt pupancurist.

N-am inteles de ce-ai folosit numele meu in contextul asta si de ce tragi tu concluzia asta?

Pe cine am numit eu pupincurist pe aici?

ai observat ca singurii care "te pupa in fund" sunt cam la nivelul tau si cu foarte

mici exceptii cativa IDOLI....

Vezi ca termenul asta nu l-am folosit eu pe aici, cred ca ma confunzi..

Oricum, astept o lamurire de la tine, asa, ca intre domni ce ne aflam.. :-L

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am inteles de ce-ai folosit numele meu in contextul asta si de ce tragi tu concluzia asta?

Pe cine am numit eu pupincurist pe aici?

 

Vezi ca termenul asta nu l-am folosit eu pe aici, cred ca ma confunzi..

Oricum, astept o lamurire de la tine, asa, ca intre domni ce ne aflam.. :-L

 

luv

tu ce dracu ai ????

 

ce am zis eu de tine????

sau te crezi nivel DORU.....

ca sigur nu.ll vezi ca pe un IDOL

 

deci in nici unul din cele de mai sus nu intri

 

TE STIAM OM SERIOS....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Frate, vezi ca nu ai inteles..ma adresam lui HondaSan.. :rolleyes:

HandaSan a afirmat despre mine ca o sa-l fac pupincurist, la care eu m-am mirat.

Am vazut ca tu ai folosit cuvantul asta citeva posturi mai sus si cred ca omu' m-a confundat, zicand ca eu il fac pupincurist!

De aia te-am citat, ca sa inteleaga.

Probabil se gandea la mine si se referea la tine.. :bounce:

Ai inteles?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate cele 20 de pagini. Nu ma pot abtine sa nu comentez situatia; ma bucur ca exista oameni care sustin valorile.

 

Eu ii apreciez pe cei ce pot mai mult ca mine si incerc sa invat ceva din intelepciunea lor. Daca Doru, sau oricare om vine si ne zice ca lui ii merge bine, in loc sa te inciudezi ca de ce e asa, ai putea sa incerci sa afli cu ce gresesti de nu iti merge si tie la fel. Fericirea lui nu sta in nefericirea altora! Nicidecum! Doru incearca sa imparta o bucurie cu cineva!

 

Aici nu ma refer la o persoana anume din cei de fata: poti sa faci ceva corect, din punct de vedere procedural, dar lipsit de tact, iar rezultatul sa fie unul dezastruos. Poate asta a generat tensiuni...

 

Nu exista padure fara uscaturi.Hai cu totii sa ridicam stacheta si sa fim niste gentelmeni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! arata foarte foarte bine motocicleta . imi place dar parerea mea este ca e mult prea mult pt un touring. 6 cilindri si cu o greutate de 270.0 kg :( e prea mult. Nu vad dc ar fi necesar asa cva! Asta daca o scapi no mai ridici :laugh:

Editat de MassimoWest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este, n-am putut ridica de jos un rt cu 3 genti pline. gs adv am ridicat fara niciun efort tot asa incarcat. e din cauza valizelor, astea sunt rotunjite si se pun pe o parte, la gs sunt patrate si se proptesc pe colt oferindu-ti un punct de sprijin pentru ridicare mai inalt. restul insa este atat de extraordinat incat nu m-am putut abtine sa o iau. pe de alta parte, dupa 2 buc k1200gt si nenumarate boxere, la drum simteam lipsa de putere la cele din urma, stateam cu mana in gaz si schimbam viteze, 6 buc in 6 sec si aia era. daca renovau vechiul k era ok insa l-au scos si l-au adus pe asta. diferenta de pret e marginala. ce era sa fac, sa iau al treile k1200 in conditiile in care nu i-au facut nimic si nu se mai fabrica sau pe asta? cred ca nu exista alta cale. oricum motorul e ok. sa-i caut nod in papura, daca rt-ul era cam scurt, asta e un pic lung, daca pasagerul nu sta lipit de mine la viteza joaca nitel spatele dar marginal. in rest e beton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asta e cu ea, cel mai bine faceti test.

Salut, am facut ride test cu gt si gtl.

multe dotari, protectie buna,comenzi la indemana,motorul lin de tot si abia la turatii mai inalte incepe sa se simta(la vibratii ma refer) care personal nu-l consider mare plus dar BMW a pus mare accent pe asta si chiar le-a iesit,pozitie de condus super la GT si cred ca nu obosesti niciodata :rolleyes: ,la GTL mai spre cruiser, destul de manevrabil odata ce pleci de pe loc,super stabil,ok pe viraje dar cred ca odata ce gumele se patratesc o sa se reduca mult acea manevrabilitate. Destul de mare,nu indeajuns, dar din partea unuia care vrea sa-si ia Goldwing nu te poti astepta la obiectivitate cand vine vb de mobre mari.

 

O super motocicleta dar la care nu inteleg de unde atatea premii ptr design , pur si simplu nu vad mare frumusete ptr a merita premii de 'cea mai cea'. pe acest topic marile laude ptr design le aduce @initiatorul si asta ma duce cu gandul la un banc la care rade doar cel ce il spune,ceilalti ori nu-l inteleg ori bancul e prost.

 

@DoruBMW sa o stapanesti sanatos si daca tie iti place ce mai conteaza alte pareri?

Editat de Saracie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, nu i-am adus nicio lauda pt design-ul estetic ci pt cel tehnic, cum merge, premiile de design le-au dat altii. mie mi se pare o haina pusa pe ce exista, nu am impresia ca este un produs gen ducati sau augusta la care motorul dispare sau este tot una sub caroserie, aici mi se pare ca au acoperit ce era de acoprit cum au putut mai bine, fara stil.

 

p.s. gumele le-am schimbat acum la 14-15000, treaba e ca mai mergeau 2-3000, sunt absolut surprins, nu roade gume si nu merg foarte incet. la celelalte ma tineau mai putin, nu imi pot explica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...