Sari la conținut

Accident mortal autostrada Arad Timisoara


rob_debruce
 Share

Postări Recomandate

Chiar daca nu e gard, trebuie sa exista bunul simt, responsabilitate sau cunoasterea legii. Una din cele enumerate e destul ca sa-ti dai seamna ca nu e safe sa te intorci cu masina pe autostrada. Ce nu realizeaza multi romani, esta ca o autostrada nu e ca un drum national si trebuie circulat altfel. Cat timp esti pe autostrada mergi rapid inainte si atat. Asta e scopul lui, pentu asta e construita. Deseori am vazut oameni opriti pe banda de urgenta si alte prostii. Sau mers pe contrasens/inapoi pe banda de urgenta. Sau camioane fara lumini noapte. Accidente din cauza nerespectare de reguli de circulatie pe autostrada sunt destui. Mai tin minte ca acuma ceva ani a intrat unu care mergea cu camion pe banda de urgenta intr-o dupa plina de oameni care era oprit ca sa face pipi unii. Mi s-a parut incredibil, ca si caz asta.

 

Ironie este ca, la scoala de soferi, nici nu ai voie pe autostrada. Trebuia sa fie obligat chiar. Ca si proba in trafic la examen cat. A de altfel.

 

Condoleante pentru familia si prieteni motociclistului. Asta nu este un sfarsit acceptabil de o viata umana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 266
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Adica sa-l dam pe Boc si pe Basescu in judecata ca au inceput sa construiasca autotrazi.. Asta e noua!!

Basescu a fost de vina cu Huidu iar acum Boc este de vina cu Cornel. Orice (cuvant urat) din tara asta care sfideaza legea este pus in carca celor 2, oameni buni.. schimbati antenele / realitatile ca va secati creierele..

 

bai frate daca statu' inseamna pt tine cele doua persoane, sau personalitati, mai studiaza! am zis eu asa ceva? scuze de off-topic, dar se pare ca nu lipsa gardului a dus la acest stupid accident ci manevra ilegala de schimb a directie de mers a autovehicului... din cite se spune pe aici. dar daca sunt situatii in care este demonstrat ca statul putea sa-si protejeze cetatenii mai bine, sper ca nu crezi ca-i gresit ca cetatenii sa-i ceara dreptate, nu? cui l-o fi reprezentind la momentul respectiv.

 

DragosM

 

alt sarit de cwur in sus! pai nu exista asociatii de motociclisti? parca-s o droaie, si cluburi, alea alea... pai la ce exista? pentru iesiri si beutura? un gheseft? un pupat in loc umbros la lider?

Editat de lionofjudah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema ta e ca tu crezi ca aia e autostrada. Autostrada e definita de mijloacele de securitate care iti permit deplasarea cu anumite viteze. Pana una alta aia au inaugurat un drum comunal mai lat si te-au fraierit pe tine ca e autostrada.

 

Deci, daca n-ai fost pe acea autostrada(30km) + drum comunal (15), nu vorbi. Fraier esti tu ca nu sti ce vorbesti, acel drum are numai semne de 80km/h, intradevar nu au fost montate cele cu intoarcerea interzisa. Daca ne luam dupa ce susti, ar fi culmea ca mosu sa dea ulterior statu in judecata ca nu a montat semnele cu intoarcere interzisa.(Povestea McDonalds din SUA se poate repeta in RO)

 

 

bai frate daca statu' inseamna pt tine cele doua persoane, sau personalitati, mai studiaza! am zis eu asa ceva?

 

... dar daca sunt situatii in care este demonstrat ca statul putea sa-si protejeze cetatenii mai bine, sper ca nu crezi ca-i gresit ca cetatenii sa-i ceara dreptate, nu? cui l-o fi reprezentind la momentul respectiv.

 

 

Corect, scuze..n-ai zis tu, altii.

 

Da, statul este de vina pentu limitele vitezei legale din Romania. Ca sa circuli in siguranta prin Ro, n-ar trebui sa depasim 30km/h cu amenda direct proportionala din venitul pe cap de vita furajera.

 

In felul acesta nu mai dai niciun stat in judecata.

 

Chiar daca nu e gard, trebuie sa exista bunul simt, responsabilitate sau cunoasterea legii. Una din cele enumerate e destul ca sa-ti dai seamna ca nu e safe sa te intorci cu masina pe autostrada. Ce nu realizeaza multi romani, esta ca o autostrada nu e ca un drum national si trebuie circulat altfel. Cat timp esti pe autostrada mergi rapid inainte si atat. Asta e scopul lui, pentu asta e construita. Deseori am vazut oameni opriti pe banda de urgenta si alte prostii. Sau mers pe contrasens/inapoi pe banda de urgenta. Sau camioane fara lumini noapte. Accidente din cauza nerespectare de reguli de circulatie pe autostrada sunt destui. Mai tin minte ca acuma ceva ani a intrat unu care mergea cu camion pe banda de urgenta intr-o dupa plina de oameni care era oprit ca sa face pipi unii. Mi s-a parut incredibil, ca si caz asta.

 

 

Condoleante pentru familia si prieteni motociclistului. Asta nu este un sfarsit acceptabil de o viata umana.

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autostrada e definita de mijloacele de securitate care iti permit deplasarea cu anumite viteze. Pana una alta aia au inaugurat un drum comunal mai lat...

:goodposting: :agree:

 

Deseori am vazut oameni opriti pe banda de urgenta si alte prostii. Sau mers pe contrasens/inapoi pe banda de urgenta. Sau camioane fara lumini noapte. Accidente din cauza nerespectare de reguli de circulatie pe autostrada sunt destui. Mai tin minte ca acuma ceva ani a intrat unu care mergea cu camion pe banda de urgenta intr-o dupa plina de oameni care era oprit ca sa face pipi unii. Mi s-a parut incredibil, ca si caz asta.

Oamenii se opresc pe banda de urgenta pt a face pipi,pt ca ii trece,unde sa faca,in masina?Si daca ai vazut tu,in alte tari este cate un popas la 5-10 km,tocmai pt treaba aia,si atunci pot sa amendeze soferii ca opresc pe banda de urgenta.Iarasi e faza aia deja inradacinata la noi : prima oara se da legea care interzice sa X,dar nu se asigura climatul necesar respectarii ei.Adica inainte sa interzici parcarea pe o strada de ex,ar trebui sa faci locuri de parcare pe acea strada,sau inainte sa interzici stationatul pe banda de urgenta (ceea ce sunt de acord,e f periculos),ar trebui sa se faca popasuri civilizate si semnalizate (adica cu cacastoare :P) pt ca oamenii tre sa se pipi si nu vezica nu stie ca e interzisa stationarea.

 

Adica sa-l dam pe Boc si pe Basescu in judecata ca au inceput sa construiasca autotrazi.. Asta e noua!!

Nu,hai sa-i dam in judecata (nu neaparat pe astia 2,nu e vorba de politica aici,toti sunt la fel) ca dupa ce ca ne pun sa platim cel mai scump pret/km de autostrada din EU (si cred ca din lume),ei nici NU FAC autostrazi,pt ca aia,dupa cum spunea cineva mai sus,NU E AUTOSTRADA.

In multe tari din afara intre sensuri pe autostrada chiar sunt garduri f groase de beton armat,special pt ca nici macar un TIR scapat de sub control sa nu poata intra pe contrasens.Vezi,ei se gandesc ca oricine poate gresi si incearca sa impiedice pierderea de vieti omenesti.Poti intra pe contrasens = nu e autostrada.Punct.

La noi de ex se leaga 2 zone importante ale tarii cu un drum vechi din '47 gen Defileul Jiului si apoi cand cineva face un accident acolo,vine un gabor cu 2 ani de Campina si zice "conducatorul auto nr nu a adaptat viteza la conditiile de mers".E o mare diferenta,nu crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e in felul urmator: o strada prin oras nu necesita decat marcaje corespunzatoare si asfalt. Pe cand o autostrada, ca sa fie autostrada, si ca sa fie inaugurata, trebuie sa indeplineasca mai multe conditii decat un bulevard. In momentul de fata, acolo nu a existat gard despartitor, ci doar asfalt si marcaje. Nu e normal. Fiind pe autostrada, oricine se simte mai in siguranta stiind ca nu exista strazi laterale, nu exista masini parcate, pietoni, etc. Daia e si limita 130 si nu 50 ca in localitate. Daca tu ca stat pui in folosinta ceva incomplet, atunci ai o parte din vina in cazul vreunui accident. Pentru ca exact acea parte care nu ar fi trebuit sa existe pe autostrada, a fost cauza acestui accident. Pur si simplu nu e normal sa lasi posibilitatea asta (de a intoarce) pe autostrada.

 

Asta nu il scuza deloc pe mosul ala idiot. Dar ii da posibilitatea sa omoare din culpa, ceea ce s-a si intamplat. De asta consider ca o parte din vina, o are cel care a aprobat circulatia pe o autostrada incompleta. Si logic, cea mai mare parte din vina o are mosul idiot.

 

Pacat! Sincer, cand am vazut topicul, am zis ca iar a "inviat" cineva un topic vechi...cand colo, topicul era deschis astazi. Dumnezeu sa-l odihneasca pe motociclist! :rose: :rose:

 

EDIT: acum am inteles ca exista semne cu viteza maxima de 80. Si acum mi se pare si mai aiurea... ca si cum: uite frate aveti "autostrada", dar defapt trebuie sa mergi mai incet decat pe drum national, ca stii... autostrada nu e gata.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai ce inceput de an. Pacat de baiatul ala. Pacat de familia lui.

Tara cu oameni de rahat.

Parerea mea este ca motociclistul nu a avut nici o sansa. Nici unul din noi nu ar fi avut vre-o sansa. Cand niste imbecili iti prezinta la TV o autostrada nu te astepti ca cineva sa intoarca masina acolo.

Omul mergea linistit cu gandurile lui fiind atent la ce vine din spate. Ca pe o autostrada in mod normal nu iti vine nimeni din fata si nici nu iti intoarce.

E clar ca motociclistul nu avea viteza foarte mare. Tinem cont ca e totusi frig si el era pe o motocicleta fara nici o protectie impotrva curentului.

Apreciez viteza pe la 80 km/h. Nici nu nu e cine stie ce racheta motorul ala.

Clar vina apartine imbecilului cu masina si idiotilor de la drumuri care au lasat autostrada neterminata.

 

DragosM'

Cine sa dea in judecata? In ce calitate si justificand ce interes legitim. Cred ca tu ai vazut prea multe filme.

 

Societatea civila constituita in organisme non-guvernamentale pot lua atitudine in fata legilor si a actiunilor statului.

Au acest drept si au obligatia sa o faca daca constata neregului in deciziile guvernatilor.

 

'lionofjudah'

alt sarit de cwur in sus! pai nu exista asociatii de motociclisti? parca-s o droaie, si cluburi, alea alea... pai la ce exista? pentru iesiri si beutura? un gheseft? un pupat in loc umbros la lider?

 

 

Ca si firmele SRL, ONG-urile au un obiect de activitate. Din cate stiu eu sunt putine asociatii moto care se incadreaza la ce faci tu referire si nu prea mai auzi de ele.

Cluburile moto in general au un statut care nu cuprinde acest aspect. Pot totusi sa sprijine actiunea unei asociatii cu un statut adegvat.

Cel mai bun lucru pentru noi ar fi formarea unei federatii ce ar fi mult mai puternica decat orice ONG. Asta ar insemna ca mai multe ONG-uri sa se alieze si sa formeze o federatie cu un statut bazat pe rezolvarea problemelor rutiere.

Totusi oricat de puternic ar fi un organism de genul asta tot ar avea nevoie de bani ca sa faca ceva.

 

In tarile civilizate asemenea organisme sunt sustinute financiar de catre constructorii de motociclele, de catre vanzatorii de piese si echipamente si alte firme cenexe. Fiindca acele firme gandesc logic. Drumuri sigure inseamna o atractie mai mare catre acest mod de deplasare. Drumuri nesigure inseamna mai putini utilizatori si implicit mai putine vanzari.

Banul dicteaza totul. Nu intereseaza pe nimeni siguranta ta daca nu are ceva de castigat de pe urma ta.

 

Aveti grija de voi.

Editat de ozzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EDIT: acum am inteles ca exista semne cu viteza maxima de 80. Si acum mi se pare si mai aiurea... ca si cum: uite frate aveti "autostrada", dar defapt trebuie sa mergi mai incet decat pe drum national, ca stii... autostrada nu e gata.

OMG,ce prostie,autostrada cu 80,prea tare.Bine ca avea asfaltul turnat,draq.Pe sistemul asta pot da drumul la circ pe drum de pamant unde va fi autostrada peste coispe ani si pun limita 40.Si daca face careva accident,spun ca e vina conducatorului,ca nu a adaptat viteza la conditiile care este.

 

Am marcat in aceasta fotografie amprenta lasata de casca pe usa masinii si urma de pe asfalt lasata de motor.

Din ce vad eu acolo,si dupa zgarieturile de pe asfalt,opinia mea personala (nu ca as fi vreun mare doctor,dar logic ),cred ca motociclistul a cazut inainte de impact.

De aceea a dat cu capul in partea de sus a usii (daca aia o fi urma de casca,cine stie...) si de aceea e zgariat asfaltul,pt ca prima data cand am vazut pozele chiar m-am mirat cum de motociclistul e langa motor si nu a zburat peste masina.

Ma gandesc ca l-a vazut pe Nea Caisa ca vrea sa ii taie fata de pe banda 1 (moto fiind pe banda 3 din cate vad eu),a franat dar probabil a blocat fata (mai ales pe frigul asta) si s-a dus sanie in masina.

Chiar,sunt curios,desi nu prea prezinta importanta,stie cineva ce casca avea?

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici n-a inceput bine anul ca a si inceput carnagiul...

Sa-i fie tarana usoara...

 

In ceea ce priveste "restul"... in ro de vina este si va fi intodeauna mortul, clar. Si, se pare ca-i ok sa ai carnet la 80 de ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in alte tari este cate un popas la 5-10 km

Nu sunt in alte tari popasuri asa dese la toate autostrazi. Diferenta este alceva.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad eu acolo,si dupa zgarieturile de pe asfalt,opinia mea personala (nu ca as fi vreun mare doctor,dar logic ),cred ca motociclistul a cazut inainte de impact.

De aceea a dat cu capul in partea de sus a usii (daca aia o fi urma de casca,cine stie...) si de aceea e zgariat asfaltul,pt ca prima data cand am vazut pozele chiar m-am mirat cum de motociclistul e langa motor si nu a zburat peste masina.

Ma gandesc ca l-a vazut pe Nea Caisa ca vrea sa ii taie fata de pe banda 1 (moto fiind pe banda 3 din cate vad eu),a franat dar probabil a blocat fata (mai ales pe frigul asta) si s-a dus sanie in masina.

Chiar,sunt curios,desi nu prea prezinta importanta,stie cineva ce casca avea?

Avea casca G-Mac, intradevar nu cred ca ar avea vreo importanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat.D-zeu sa-l odihneasca.A vazut si el ziua asta frumoasa si a plecat la ultima lui plimbare.Ce sa mai zici ,ce sa mai comentezi.N-am mai auzit demult de anulari de permise ,de condamnari cu executare pt asemenea nemernicii.Care greseste sa stea dracului acasa ,sau sa foloseasca bicicleta .Analfabeti ,smecheri,copii de bani gata ,orbi ,senili ,frustrati,parca tot ce este mai rau ,la noi gasim.Zeci, poate sute de morti pe an ,unde traim ,ce se intampla cu noi?Mai spuneam odata ,frica si judecata ne disciplineaza.Frica pt cel care greseste,gandindu-se la urmari si judecata pt cei care emit legi,reguli,norme si iau masuri pt siguranta celor care le asigura veniturile.Au terminat tot de facut si au descoperit ca radarul este cel care disciplineaza.Nu viteza ne omoara, ci prostia ,inconstienta si durutu-n dos de cel de langa tine.Respectul si grija pt celalalt nu vin de la sine ,apar dupa o perioada in care au fost impuse.Ori noi nici nu am inceput sa facem asta,ne prefacem doar,transformand totul in niste afaceri personale.Mare ,mare pacat de baiat.

 

Poate spun o prostie ,o spun din dramul meu de experienta,dar daca as simti ca nu ma pot opri inainte de impact ,m-as ridica in scari incercand sa "sar peste" decat sa o culc.Probabil as mai avea ceva sanse sa scap mai ieftin.Nu ma judecati prea rau dar asa as incerca sa fac intr-o situatie similara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste "restul"... in ro de vina este si va fi intodeauna mortul, clar. Si, se pare ca-i ok sa ai carnet la 80 de ani...

Nu stiu daca are vreo importanta varsta la fel de bine putea fi la volan vreo pitzi, vreun meltean sau vreun cocalar chiar si un pustan de 18-19 ani cu masina de 200 cai..Nu varsta este de vina ci nerespectarea legii si a regulilor de circulatie.Si la 18 ani si la 80 trebuie sa respecti regula ca pe autostrada nu se intoarce, ca linia continua nu se incalca..si daca te arde sa o faci cel putin asigura-te cum trebuie.

 

Poate spun o prostie ,o spun din dramul meu de experienta,dar daca as simti ca nu ma pot opri inainte de impact ,m-as ridica in scari incercand sa "sar peste" decat sa o culc.Probabil as mai avea ceva sanse sa scap mai ieftin.Nu ma judecati prea rau dar asa as incerca sa fac intr-o situatie similara.

Nu cred ca a mai avut timp sa analizeze ce se intampla..a franat brusc si din reflex, a blocat roata si asta a fost.Nu a avut foarte mult timp de reactie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai ce inceput de an. Pacat de baiatul ala. Pacat de familia lui.

Tara cu oameni de rahat.

Parerea mea este ca motociclistul nu a avut nici o sansa. Nici unul din noi nu ar fi avut vre-o sansa. Cand niste imbecili iti prezinta la TV o autostrada nu te astepti ca cineva sa intoarca masina acolo.

Omul mergea linistit cu gandurile lui fiind atent la ce vine din spate. Ca pe o autostrada in mod normal nu iti vine nimeni din fata si nici nu iti intoarce.

E clar ca motociclistul nu avea viteza foarte mare. Tinem cont ca e totusi frig si el era pe o motocicleta fara nici o protectie impotrva curentului.

Apreciez viteza pe la 80 km/h. Nici nu nu e cine stie ce racheta motorul ala.

Clar vina apartine imbecilului cu masina si idiotilor de la drumuri care au lasat autostrada neterminata.

 

DragosM'

Cine sa dea in judecata? In ce calitate si justificand ce interes legitim. Cred ca tu ai vazut prea multe filme.

 

Societatea civila constituita in organisme non-guvernamentale pot lua atitudine in fata legilor si a actiunilor statului.

Au acest drept si au obligatia sa o faca daca constata neregului in deciziile guvernatilor.

 

'lionofjudah'

alt sarit de cwur in sus! pai nu exista asociatii de motociclisti? parca-s o droaie, si cluburi, alea alea... pai la ce exista? pentru iesiri si beutura? un gheseft? un pupat in loc umbros la lider?

 

 

Ca si firmele SRL, ONG-urile au un obiect de activitate. Din cate stiu eu sunt putine asociatii moto care se incadreaza la ce faci tu referire si nu prea mai auzi de ele.

Cluburile moto in general au un statut care nu cuprinde acest aspect. Pot totusi sa sprijine actiunea unei asociatii cu un statut adegvat.

Cel mai bun lucru pentru noi ar fi formarea unei federatii ce ar fi mult mai puternica decat orice ONG. Asta ar insemna ca mai multe ONG-uri sa se alieze si sa formeze o federatie cu un statut bazat pe rezolvarea problemelor rutiere.

Totusi oricat de puternic ar fi un organism de genul asta tot ar avea nevoie de bani ca sa faca ceva.

 

In tarile civilizate asemenea organisme sunt sustinute financiar de catre constructorii de motociclele, de catre vanzatorii de piese si echipamente si alte firme cenexe. Fiindca acele firme gandesc logic. Drumuri sigure inseamna o atractie mai mare catre acest mod de deplasare. Drumuri nesigure inseamna mai putini utilizatori si implicit mai putine vanzari.

Banul dicteaza totul. Nu intereseaza pe nimeni siguranta ta daca nu are ceva de castigat de pe urma ta.

 

Aveti grija de voi.

 

da, ozzy ai mare dreptate! respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No coment...

 

mda, am vazut si eu pe facebook... om mare, aparent asezat la casa lui, matur, etc. vremea buna l-a imbiat sa se duca pe motor sa-si vada rudele. clar un iubitor al motorului! pacat! omul care a facut manevra imprudenta pe autostrada, sau ce mama dracului o fi, ar trebui pus sa se uite si el!

Editat de lionofjudah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit sa-mi dau cu parerea despre cel care a incercat sa intoarca.Cu siguranta greseala lui nu tine in totalitate de respectarea legilor ,ci poate si din neputinta de a o face.Sigur avea permis de ceva ani,insa nu sunt convins ca isi mai impunea disciplina pe care o avea cu peste 22 de ani in urma.De aptitudini nu pomenesc .Intamplator am invatat sa conduca peste 800 de viitori conducatori auto.Primul lucru pe care-l spuneam era acela ca volanul poate insemna placere si utilitate sau nenorocire.Adica viata ratata ,a ta sau a altora.Ce vad acum ;nepasare ,nesimtire ,lipsa de responsabilitate,necunoasterea autovehiculului ,lipsa de reactie in situatii critice ,nerespectarea legilor ,bune sau proaste cum sunt.Mai pe scurt ;cultivi ciulini ,ciulini culegi.Se pot cosi daca totusi ies ,numai ca tre sa existe si dorinta de a face asta.Condusul in zilele noastre este un drept dat parca de insusi cartonul pe care scrie "permis" si nu de capacitatea de a face acest lucru.Ai carton ,ai dreptul.Dar realitatea ne arata ca de fapt totul este doar hartii cu stampile si nu raspundere si pricepere.Asta este doar inceputul carnagiului in Romania.Daca nu se apuca de cosit, ne vor napadi ciulinii pana ne vor sufoca. Am incercat sa adorm dar nu pot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta Marie cu o alta palarie. Alt pensionar, alt accident, alt om nevinovat e omorat. E netul plin de exemple ( 80,90 de ani). Spunea si Aladin de pensionari semi-paralizati, care inca sunt conducatori auto. Da, sunt foarte multi. Medicul curant, este obligat sa instiinteze Politia Rutiera. Obligatia lui se stinge, pentru ca nimeni nu-l sanctioneaza. Tot modifica baietii astia codul, an de an, dar nicio solutie buna.

 

Auzi la TV, " sa marim amenzile ! "; " sa scapam de beizadele si de jmecheri pe sosele", cum dreak ma ? Esti prost ? Baga un ochi pe Trafictube.ro sa vezi manevre periculoase si cati sunt prinsi si amendati . Amezile nu sunt o solutie. Atat timp, cat nu exista un parteneriat intre Min.Justitiei -M.A.I - M.D.T.R- MP, n-ai facut nimic. Ca-l auzeam pe unul de la Rutiera : " dom'le, in Anglia iti confisca autoturismul ", bai nene esti cu capul ??? Compari Rromania cu Anglia ? Pai dreak, aia au sosele, au autostrazi adevarate, altfel se face scoala de soferi acolo, ba chiar si amenzile sunt mari, dar macar englezul nu castiga ~700 ron, adica 1x0 Lire/luna. Englezul poate are unde parca si nu incurca traficul, romanul n-are, asa ca nu compara marul cu para ca n-au acelasi gust si nici forma. In Rromania inca sunt carute pe DN1, DN2 si de 20 de ani, inca se plimba-n liniste.

 

Uite modificari de om sanatos la cap :

 

Alcoolemia permisa in sange va scadea de la 0,80 ‰ la 0,50 ‰, acest lucru insemnind ca valoarea alcoolemiei permisa la etilotest va scadea de la 0,40 la 0,25 g/l in aerul expirat. Bun, ce faci ? Ii faci dosar, il trimiti la Parchet, instanta ii da suspendare. Mare cacao-t. Da' omu-i liber. Nu, nu asa. Inchisoare cu executare 30 de zile, amenda si suspendarea permisului 90 de zile ( ca prima infractiune la regimul rutier ). Infractiunile ulterioare, produse in interiorul unui termen stabilit, vor fi sanctionate mai aspru.

 

- Cei care imprumuta masina unui sofer obosit pot raspunde penal; Bai sa mor eu..si nepoata-mea gandea ceva mai bine de atat. Cum dreak imi dau eu seama, ca omul e obosit ??? N-am niciun aparat de verificare a oboselii sau poate au ei un "oboselometru" :D))). Vezi emisiunea lui Alex Dima RTI de pe protv, a facut aproape 17 ore traversand Romania, respectand viteza legala. Cum dreak ii verifici unuia cu autoturism personal oboseala ??? Dupa ochi ? Da' n-ar trebui sa fii obiectiv mai cioflingarule ?

 

- Condus agresiv - Ok, sunt de acord cu sintagma, dar cum pielea mea stabilesti tu agresivitatea ?? Cine sta la c*rul fiecarui sofer sa-l sanctioneze ? Plm, la ce sosele avem, mai faci si ceva slalom, doar tre' sa ajungi "azi" acasa, nu sa stai ca prostu-n coloana, tras si-un pic pe dreapta, ca zboara coloana oficiala spre Predeal, sa se dea sefu' cu snowmobilul. Acelasi sef, care spunea ca "Romania, nu are nevoie de autostrazi". Daca intr-o localitate unde limita e de 70 dai de ceva prosti, c-au vazut Politia si merg cu 50 si pe banda 1 si pe 2. Am voie sa fac slalom sau sunt agresiv ?

 

________

 

Condoleante familiei.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In America o femeie a fugit dupa trenul care plecase din gara pt ca vazuse usa deschisa, s-a impiedicat si si-a rupt piciorul; a dat apoi in judecata compania pt ca a plecat cu usa deschisa si a castigat!!!! pentru ca aia nu au respectat normele de siguranta pt calatori; cu toate ca era si vina ei; acum la noi constructorul mana in mana cu autoritatile inaugureaza o autostrada care nu respecta normele de securitate, a murit un om complet nevinovat din cauza asta (iar un altul a ajuns la spital), iar inca se mai gasesc unii sa le ia apararea???? Sa spuna ca n-au domn'e nicio vina!!! Ba chiar sa ii laude ca uite ce lucru bun au facut ei!!! Si noi, cetateni nesimtiti si carcotasi nu le suntem recunoscatori!!! Auzi ce tupeu, sa avem pretentia sa o dea in folosinta complet echipata!!! Aici se vede diferenta de mentalitate!!!! Si de civilizatie!!! Voi spuneti ca mosul a fost indolent, ca nu i-a pasat de ce se intampla, dar autoritatile cum au fost???? dar voi ca le aparati cum se cheama ca sunteti???

 

In rest RIP si noapte buna Romania, ca e prea tarziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. :rose:

 

Dupa motor, si dupa om, din poze, plecase la un drum de placere, relaxat, fara viteza...parea genul echilibrat....nu cred ca a avut mai mult de 70-80 km/h...nu avea cum sa prevada, nu avea cum sa se astepte la ce s-a intamplat...stupida soarta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...