Sari la conținut

Accident mortal autostrada Arad Timisoara


rob_debruce
 Share

Postări Recomandate

Tare m-a intristat stirea asta la inceput de an. Pentru cine e din alte parti

poate nu stie ca in vestul tarii ieri era o vreme superba, numai buna de

iesit pe asfalt. Foarte trist :(

 

R.I.P. Condoleante familiei !

 

P.S. Intoarcerea pe autostrada e interzisa chiar daca nu e gard. Si la case mai mari

gardul lipseste din loc in loc pentru facilitarea lucrarilor de intretinere. Ei bine,

nu se intoarce nici pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 266
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ Adam :

Uite,il citez pe Filosofull pt ca mi se pare f corect :

In America o femeie a fugit dupa trenul care plecase din gara pt ca vazuse usa deschisa, s-a impiedicat si si-a rupt piciorul; a dat apoi in judecata compania pt ca a plecat cu usa deschisa si a castigat!!!! pentru ca aia nu au respectat normele de siguranta pt calatori; cu toate ca era si vina ei; acum la noi constructorul mana in mana cu autoritatile inaugureaza o autostrada care nu respecta normele de securitate, a murit un om complet nevinovat din cauza asta (iar un altul a ajuns la spital), iar inca se mai gasesc unii sa le ia apararea???? Sa spuna ca n-au domn'e nicio vina!!! Ba chiar sa ii laude ca uite ce lucru bun au facut ei!!! Si noi, cetateni nesimtiti si carcotasi nu le suntem recunoscatori!!! Auzi ce tupeu, sa avem pretentia sa o dea in folosinta complet echipata!!! Aici se vede diferenta de mentalitate!!!! Si de civilizatie!!! Voi spuneti ca mosul a fost indolent, ca nu i-a pasat de ce se intampla, dar autoritatile cum au fost???? dar voi ca le aparati cum se cheama ca sunteti???

 

Despre problema furtului balustrazilor de separare,iti dau eu o rezolvare gasita de altii mai cu exp in autostrazi :

post-27208-0-28086400-1325590084_thumb.jpg

Ia,fura gardurile astea daca poti.Plus ca astea opresc si tir-ul daca vrea sa treaca pe contrasens.Si sa nu-mi zici de pret,ca noi AM PLATIT pe km de autostrada de cel putin 2 ori mai mult ca ei,asa ca...

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa pui beton armat, daca "bivolul" ignora regulile de circulatie,

tot va gasi o metoda sa-ti vina de hac. Va schimba benzile brusc si fara

semnalizare, va opri pe autostrada, sau poate chiar va da cu spatele ... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urit inceput de an !

Dumnezeu sa-l odihneasca !

 

nu vreau sa comentez multe, dar eu cred ca si lipsa de educatie isi spune cuvintul. mosu' dreaq pe ce drumuri stia sa circule?stia ce-i aia autostrada? ce reguli se aplica pe un astfel de drum? stia ca pe drum, poate face ce vrea si cum vrea ... ca doar traim in manelica

azi-dimineata m-am intors din austria. de ce draq nu vezi acolo tot felul de vitejii cum vezi la noi? sau in ungaria? idioti sint peste tot, dar media e mult mai mica acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s fan autoritati, dar lasati-o mai moale cu "vina statului ca nu a pus garduri". E plina Europa de drumuri europene si autostrazi fara garduri. Pur si simplu senilul ala e principalul vinovat de accident. Si toti care i-au permis sa se suie la volan, psihologul care nu l-a testat rigutos, oftamologul care i-a dat OK-ul, etc. Daca puneau garduri si se furau asa cum se intampla frecvent pe A1 si A2, cine mai era de vina? Tot autoritatile ca nu le-au pazit cu badigarzi din metru in metru?

 

Pur si simplu mortaciunea aia nu avea ce sa mai caute la volan. Ori e chior ori e idiot, in ambele cazuri trebuia sa pice medicalul. Politistii cer de mult medicale obligatorii dar sunt prea multi orbi care ar pica testarea.

 

 

ai luat o IDEE dintr.un intreg mesaj...............:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu deja mi-am format o imagine despre mosnegii cu masini scumpe (ok, laguna model mai vechi, dar full). In Romania ca sa fii mosneag si sa ai bani trebuie sa fi pupat ceva cururi ceausiste. Nu vreau sa jignesc pe cineva, dar din proprie experienta am observat in babalacii cu bani au o aroganta comunista ceva de speriat. Ii urasc din suflet pentru ca inca se cred pe tarlaua lu' tatuca Nicolae. Si cum era filozofia atunci, regulile nu se aplica la ei pentru ca alea-s facute pentru prostimea flamanda care nu stie sa se "descurce".

Acum sa nu fim ipocriti, probabil oricare dintre noi s-ar fi intors prin gaura aia in gard daca-si aducea aminte ca si-a uitat nu stiu ce acasa, dar diferenta este ca orice om cu capul pe umeri ar fi fost cu ochii tandarica la manevra asta pentru ca e periculoasa.

Editat de ohamoha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sa nu fim ipocriti, probabil oricare dintre noi s-ar fi intors prin gaura aia in gard daca-si aducea aminte ca si-a uitat nu stiu ce acasa.

Vai de capu' meu, mai sunteti multi ? E o AUTOSTRADA !!!!! Buna, rea, egal, dar e autostrada totusi ....

 

Imi pare rau pentru ce s-a intamplat ... trist ... Coondoleante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a murit degeaba daca nu facem ceva concret, parerea mea e ca ar trebui facuta o defilare cu 20km /h, sa incurcam circulatia, sa vina politia si televiziunea, sa strigam ca aia nu e autostrada ci o basina, asa poate o sa se sesizeze cine trebuie(care habar nu am cine ar fi).politia vrednica ne va da amenzi usturatoare, pe care le vom contesta la curtea europeana si asa vor afla si ei cum sunt soselel "europene",ca doar si d-aia facem parte din u.e., pt. ca au considerat ca putem fi la nivelul celorlalti din u.e..Oricum ar trebui sa facem tot ce putem ca sa se recunoasca ca aia NU E AUTOSTRADA!POATE FI UN INCEPUT MIC DAR HAI SA FACEM ODATA CEVA ,CA ATFEL O SA STAM SA DAM CU R.I.P.SI O SA NE FIE FRRICA SA MAI IESIM DIN CASA!!!(parerea mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai de capu' meu, mai sunteti multi ? E o AUTOSTRADA !!!!! Buna, rea, egal, dar e autostrada totusi ....

Bine ca esti tu bunul samaritean care arde gazul 20 de kilometri ca sa dea un exemplu (si sa gaseasca loc de intoarcere conform UE). Pun pariu ca nici pe linie continua n-ai depasit niciodata. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti tu bunul samaritean care arde gazul 20 de kilometri ca sa dea un exemplu (si sa gaseasca loc de intoarcere conform UE). Pun pariu ca nici pe linie continua n-ai depasit niciodata. :rolleyes:

 

acum o da-ti in diverse fiecare a facut 1,2,5,100 ilegalitati da plm fi ATENT !!!!!! orcum mosu nu mai avea voie sa conduca sa fim seriosi, dar daca legislatia inca ii confera acest drept cine e de vina ?

PS: aia nu e autostrada

Editat de Cristi_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti tu bunul samaritean care arde gazul 20 de kilometri ca sa dea un exemplu (si sa gaseasca loc de intoarcere conform UE). Pun pariu ca nici pe linie continua n-ai depasit niciodata. :rolleyes:

 

Ba da, am mai depasit linia continua si-am mai si depasit cand n-a fost voie ... dar am fost un idiot cand am facut astea si voi la fel de idiot atunci cand le voi mai face.

Dar aici e vorba de o autostrada ! Cum naiba sa vrei sa intorci pe autostrada, imi pare rau, dar nu te inteleg. Unde ai avea curajul sa faci asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am ajuns la locul accidentului, dupa constatarea decesului, am remarcat cateva aspecte: unul, gumele foarte tocite, in special pe spate,(se observa si in foto) si urma de zgarietura pe asfalt.Este posibil ca motociclistul sa fi franat in ultimii metrii, motorul a picat si el a lovit cu capul fie roata fata (care era rupta) fie aripa fata unde se vede o urma rotunda. Asta nu inseamna ca idiotul cu masina este mai putin vinovat dar se pune problema astfel: daca nu ar picat motorul, ar fi lovit masina si probabil ar fi fost proiectat peste masina.Poate ar fi avut o sansa in plus.Nu vom afla asta niciodata.Atentie mare si la gumele voastre.

 

Eu maninc rahat de mult timp in problema cu anvelopele, multi rideri de cursa lunga ma trimit la plimbare, toti merg pe premiza ca lor nu li se intimpla, e dealtfel normal, daca am fi convinsi cu adevarat ca o patim, nu am mai merge cu motocicleta. S-a mai vazut si in alte cazuri, alunecarea rotii fatza inainte de obstacol duce la urmari foarte grave, corpul riderului se va opri aproape sigur in obstacol, mai poate veni si motocicleta din spate.

150 EURO li se pare mult pt a cumpara o anvelopa noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, am mai depasit linia continua si-am mai si depasit cand n-a fost voie ... dar am fost un idiot cand am facut astea si voi la fel de idiot atunci cand le voi mai face.

Dar aici e vorba de o autostrada ! Cum naiba sa vrei sa intorci pe autostrada, imi pare rau, dar nu te inteleg. Unde ai avea curajul sa faci asa ceva ?

 

Mda, ai dreptate. Pe autostrada spre Constanta n-as intoarce nici eu ca-i aglomerata si se merge tare. Dar am fost si pe o bucata din autostrada asta pe care s-a intamplat nenorocirea si era pustie pustie cand am fost eu. Abia vedeai cate o masina. Asta iti poate da un ragaz suficient sa intorci daca esti atent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taica'meu are 77 ani si inca conduce o Dacie 1300 din '78! Ambii nu mai indeplinesc de mult conditiile de circulatie in siguranta pe drumurile publice insa atata timp cat permisul de conducere si talonul de inmatriculare (cu revizia RAR) sunt perfect "legale", pur si simplu nu vrea sa renunte. Am incercat in nenumarate randuri sa'l conving ca este doar o chestiune de timp pana cand va creea un accident grav dar nu am avut cu cine sta de vorba - exemplul clasic de idiot incapatanat (asa a fost toata viata) care uraste cu virulenta generatiile tinere, "depravate", care au distrus ceea ce au creeat "ei", generatia "de aur"...

 

L'am rugat pe doctorul de familie sa mentioneze in fisa lui medicala ca nu mai este apt pentru condus insa, din cate am inteles, cel putin dpdv legal aceasta nu ar avea nici o relevanta, se poate "rezolva" foarte usor.

 

I'am confiscat cheile de la masina insa a gasit un vecin, "om de bine", care i'a schimbat yala de la usa si contactul si in cateva zile a fost din nou pe strada.

 

Din pacate cazul relatat nu este izolat si, oricat ne'am lamenta noi, pana cand nu se va lua atitudine oficial, la nivel legislativ, problema va persista.

 

Suntem departe de standardele UE si al statelor civilizate, atat ca nivel de dezvoltare tehnologica (in cazul nostru infrastructura drumurilor publice) dar mai ales ca atitudine si comportament social, lucru ce se reflecta evident si in traficul auto-moto cotidian.

 

Aceasta e realitatea trista a Romaniei de azi, in care motociclismul este o pasiune extrem de riscanta, un "lux" neacceptat (inca) de majoritatea societatii.

 

Singura noastra "sansa" este atentia exagerata, chiar cu tendinte paranoice, in orice situatie, ca si cand toti soferii ar avea ca singur scop in viata sa incerce sa te omoare! Imi pare rau, nu este normal, nu este corect... dar este singura atitudine potrivita... cel putin deocamdata. Si... nu in ultimul rand, cauciucuri "performante" si reflexe indelung exersate, in special pentru franare si situatii de urgenta. Chiar si asa insa motociclismul in Romania ramane deocamdata "ruleta ruseasca"... fiecare cu norocul si destinul sau!

 

Odihneasca'se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: aia nu e autostrada

Eu ultima data cand am fost pe acolo, avea semnul asta:

ii6.gif

Poate si mosul criminal a gandit ca tine si a zis ca aia nu-i autostrada si se poate intoarce pe ea fara probleme ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ultima data cand am fost pe acolo, avea semnul asta:

ii6.gif

Poate si mosul criminal a gandit ca tine si a zis ca aia nu-i autostrada si se poate intoarce pe ea fara probleme ...

 

ma nea conducatorule de autovehicole semnul ala nu ma incalzeste e ca si cum tie iti e frig si eu iti desenez un calorifer si am scapat de tine ..... dar autostrada are o definitie pana si in dex spune ca sunt separate sensurile.... plm un stat de rahat.

 

 

AUTOSTRÁDĂ, autostrăzi, s. f. Șosea modernă de mare capacitate, rezervată exclusiv circulației autovehiculelor și având de obicei cele două sensuri de circulație separate între ele.

 

in fine asta e o alta polemica fara sfarsit!

Editat de Cristi_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUTOSTRĂDĂ, autostrăzi, s. f. Șosea modernă de mare capacitate, rezervată exclusiv circulației autovehiculelor și având de obicei cele două sensuri de circulație separate între ele. [Pr.: a-u-] – Din fr. autostrade, it. autostrada.

<br style="font-family: Verdana, Arial, sans-serif; text-align: left; ">

din pacate, expresia "de obicei" confera alt sens frazei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, expresia "de obicei" confera alt sens frazei.

 

da ai dreptate!

 

Autostrăzile trebuie să îndeplinească niște condiții de funcționalitate cum ar fi:

 

sursa:http://ro.wikipedia.org/wiki/Autostrad%C4%83

  • căi unidirecționale de circulație - acestea să fie prevăzute cu cel puțin două benzi de circulație pe sens, delimitate între ele prin linii de marcaje întrerupte, iar căile sunt separate printr-o zonă verde mediană.

in cazul in care nu este delimitata prin panouri de protectie beton etc. deci ala este un drum european ! plm

Editat de Cristi_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul de fata nu conteaza ca-i autostrada sau nu. Motociclistul avea un atelaj pe care nu mergea cu mai mult de 100kmh , mosul probabil mai incet sau pe la viteza aia.Daca erau pe drum national o patea oricum. De altfel mosu s-ar putea sa nu mai fi vazut in viata lui autostrada si la varsta aia sa nu-si mai aduca aminte nici macar cele mai elementare reguli de circulatie.

 

Cristi D. Bun. Si-a dat sufletul pe un drum european.

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul de fata nu conteaza ca-i autostrada sau nu. Motociclistul avea un atelaj pe care nu mergea cu mai mult de 100kmh , mosul probabil mai incet sau pe la viteza aia.Daca erau pe drum national o patea oricum. De altfel mosu s-ar putea sa nu mai fi vazut in viata lui autostrada si la varsta aia sa nu-si mai aduca aminte nici macar cele mai elementare reguli de circulatie.

 

Cristi D. Bun. Si-a dat sufletul pe un drum european.

 

nu despre asta era vorba dar in fine era vb de stat si cum ne fura au pus un panou dar nu au terminat autostrada, pentru ca daca era panouri de protectie pe mijoc bosorogu nu avea nici gand sa intoarca sau sa faca vre-o scamatorie si poate scapa ... si eu am avut un accident cu un pieton si dupa 2 zile au schimbat pozitionarea trecerii de pietoni pentru ca nu era concludenta. Eu sunt suparat pe sistem, dupa ce ca traim mizerabil ne mai si omoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, deja nu-i frumos ce facem noi aici ... dar citatul tau zice: "având de obicei cele două sensuri de circulație separate între ele".

Iar in cazul nostru, sensurile erau delimitate de linie continua si de conuri reflectorizante. Ce-i asa de anormal aici ?

 

86edc14a.jpg

Mosul a incercat sa treaca printre conuri ...

 

 

Oricum, la 1 zi dupa ce s-a deschis autostrada, unul a picat cu masina in santul de langa autostrada, fix intr-un utilaj de drumuri. Si toata lumea a spus la fel: s-a intamplat pentru ca nu existau parapeti ?!?

Intr-adevar, poate scapa mai usor daca erau parapeti, dar controlul masinii nu l-a pierdut din cauza lipsei parapetilor ...

 

Nu prea intru in polemici pe forum, nu stiu ce-mi venii acum ...

 

Si inca odata, imi pare rau pentru cele intamplate, rip ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma nea conducatorule de autovehicole semnul ala nu ma incalzeste e ca si cum tie iti e frig si eu iti desenez un calorifer si am scapat de tine ..... dar autostrada are o definitie pana si in dex spune ca sunt separate sensurile.... plm un stat de rahat.

 

 

AUTOSTRĂDĂ, autostrăzi, s. f. Șosea modernă de mare capacitate, rezervată exclusiv circulației autovehiculelor și având de obicei cele două sensuri de circulație separate între ele.

 

in fine asta e o alta polemica fara sfarsit!

Cristi, asa cum s-a spus si mai sus, si in alte tari, de exemplu Italia, sunt portiuni care nu sunt separate de parapeti pt lucrari de intretinere.Asta nu inseamna ca cineva va incerca sa intoarca pe acolo.Cineva intreba mai sus daca batea soarele din spate..raspunsul este DA si intradevar soferul iadului ave niste dioptrii cam mari.Ieri autostrada a fost aproape libera, fara tiruri, doar cativa rataciti care iesisera la plimbare. S-a pus din nou intrebarea referitor la casca..nici mama castilor nu te poate salva intr-un impact ca asta. Ca o parenteza vis a vis de atitudinea romanilor fata de tot ceea ce inseamna reguli, azi am vazut pe autostrada un tractor cu tot cu plugul de arat in spate si cativa biciclisti iesiti la promenada.

post-57230-0-60022000-1325600962_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...