Sari la conținut

Va mai amintit de....Vallentin?


Vlad_N
 Share

Postări Recomandate

@ Saracie : numar ridicat la mobra, cagule (doar nu transpiram in casca, nu?), luat ranga de acasa din dotare sau telescopica, dupa posibilitati, coborat 5 - 6 oameni, culcat, rupt bine de tot si asta e :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hehehe, ce m-a distrat topicul, sper doar ca sefii mei sa aiba si ei simtul umorului cand o sa incerc sa le explic de ce am pierdut o ora pentru topicurile astea :))). Acuma clar motorul are ceva, ce are, nu stiu, nu ma intereseaza. Nu spuneti ca problema este doar la proprietar, si motorul are problema lui mecanica, nu trebuie sa-l ascultati doar pe Vallentin, au spus despre ce problema are motorul si oameni care sunt de specialitate.

 

Mr Vallentin, trebuie sa stii o chestie, nimeni nu este sclavul tau! Daca cineva vrea sa te ajute din placere, pe gratis, atunci jos palaria in fata acestui OM! Tu, ca si client, trebuie sa intrebi din start mecanicul/firma, la ce cheltuieli sa te astepti, cat te costa sa faci asta, nu trebuie sa stai sa astepti 1000 de zile sa-ti pui si tu intrebarea: da oare ar trebui sa dau si bani? Intrebi din prima secunda: Cat face, un pret minim sau estimativ? Evident ca un mecanic nu iti poate da un pret fix, in coditiile in care nu stie ce piese schimba, dar iti poate spune: pentru montat, demonatat si verificari iti iau atat. Costa si o verificare de presiune la roti, egal ca ai presiunea buna sau nu, TE COSTA, ce te face sa crezi ca un surubarit de zile bune este gratis! De ce sa pleci de la ideea ca: daca nu repari nu-ti dau bani, fara sa-l anunti de treaba asta pe omul care isi sacrifica niste timp pentru tine. Ok, daca vrei sa faci asta, lasi motorul la mecanic, pana cand iti spune el: vino sa-l iei, nu am cum sa-l repar, nu-i dau de cap.

 

Acuma, pentru restul care tot il "jicnesc" pe Vallentin: Oameni buni, cand ai o problema la motor (si da, are o problema la motor) si incerci sa o rezolvi timp de x luni si nu reusesti, devii un pic frustrat. Nu mai spuneti ca e asta bolnav la cap pentru ca-si inchipuie ca motorul lui are o problema, e clar ca motorul lui are o problema. Aaaa, ca are Vallentin o problema de comportament (sa nu zic ca are o problema la cap, ca nu sunt psihiatru) si face tot felul de gunoaie, e cu totul alta discutie.

 

Hehehehe, iar pentru procese eu stiu ca se plateste o taxa de timbru, cat de dus cu capul sa fii, sa platesti taxe de proces in loc sa dai banii la un mecanic sa-ti faca mobra. Sau sa investesti banii intr-o trusa de scule sa-ti faci singur mobra.

Cum era aia: Mare ti-e gradina, Doamne, poarta deschisa si prostii sar gardul! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Saracie : numar ridicat la mobra, cagule (doar nu transpiram in casca, nu?), luat ranga de acasa din dotare sau telescopica, dupa posibilitati, coborat 5 - 6 oameni, culcat, rupt bine de tot si asta e :))

TU, ai facut vreodata asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Saracie : numar ridicat la mobra, cagule (doar nu transpiram in casca, nu?), luat ranga de acasa din dotare sau telescopica, dupa posibilitati, coborat 5 - 6 oameni, culcat, rupt bine de tot si asta e :))

 

Adica tu vrei sa strangi inca 4-5 oameni si sa il bati cu ranga pana transpiri, pe unul care, aproape sigur, are probleme psihice?

Dar vai, cat de viteaz esti si cum o sa faci tu o lume mai buna! Ce bine iti lucreaza creierul si ce solutii extraordinare ai! Cred ca esti un fin psiholog, poate chiar membru al Academiei Romane! Altfel nu se explica maretia absoluta ce izvoraste din tastele tale!

Vrei sa fii Dumnezeul meu personal?

 

Terogterogterog.....

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica tu vrei sa strangi inca 4-5 oameni si sa il bati cu ranga pana transpiri, pe unul care, aproape sigur, are probleme psihice?

Dar vai, cat de viteaz esti si cum o sa faci tu o lume mai buna! Ce bine iti lucreaza creierul si ce solutii extraordinare ai! Cred ca esti un fin psiholog, poate chiar membru al Academiei Romane! Altfel nu se explica maretia absoluta ce izvoraste din tastele tale!

Vrei sa fii Dumnezeul meu personal?

 

Terogterogterog.....

 

ai grija, viteazul asta te va altoi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai nasol, pe langa tot deranjul cauzat lui Fabio, ore de lucru, timp, carburant, etc....e ca un individ ca asta iti face sa iti pierzi increderea in oameni. Sunt convins ca acum Fabio, TNG, Ozzy si probabil si altii care au citit topicul vor fi mult mai reticenti cand o mai aparea cate un amarat care chiar are nevoie de ajutor...

Nu sunt chiar de ieri oamenii astia si nu cred ca pe un om cumsecade il poate schimba asa usor un badaran, deci nu imi fac griji pentru atitudinea mecanicilor cu ceva vechime. Sunt sigur ca "valentini" de astia au mai fost si cu siguranta o sa mai fie, doar ca probabil pe viitor o sa fie depistati mai din timp. Nu cred ca vor fi afectati oamenii de buna credinta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Saracie : numar ridicat la mobra, cagule (doar nu transpiram in casca, nu?), luat ranga de acasa din dotare sau telescopica, dupa posibilitati, coborat 5 - 6 oameni, culcat, rupt bine de tot si asta e :))

si tu demonstrezi ca esti mai bun decat valentin, pentru ca ........................?

5-6 insi cu rangi sa il bateti pe unul, care vorba colegului, are probleme psihice?

de unde veniti ma? mai sunteti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e aberanta treaba cu bataia.. mai ales ca dai intr-o fetita sau pussybiker... :nono:

 

Asta trebuie luat la misto' ...

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi cateodata solutia lui thundercath ar putea fi utila (dealfel e normal sa fie prima reactie in fata unui asemenea comportament), nu cred ca in acest caz ar aduce beneficii, individul acesta, in nebunia lui probabil ar considera o asemenea actiune ca o dovada a nevinovatiei sale. este genul de om care se considera o victima a societatii si orice actiune de genul acesta impotriva sa, o va considera ca pe o dovada a faptului ca el are intotdeauna dreptate. probabil si-a dat si parintii in judecata pentru ca l-au facut in aceasta lume cruda si nefericita.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nah... eu am explicat pe topicul cu pricina dar daca au avut mecanicii timp mort si au vrut sa-l umple :rolleyes: ...

solutia era simpla : /flit, /eject, /ignore.

 

asta e si solutia recomandata de acum inainte. vezi ca unul se comporta aberant, nu are rost sa stai sa explorezi culmile psihozei. /flit rapid

 

iar cu bataia s-au stricatul mobrei. nu ar rezolva nimic. /ignore in lumea motociclista e MUULT mai de efect. :cheers:

 

p.s. nu inteleg cum de au acceptat ca ala sa filmeze sau sa faca poze intr-una. eu nu am vazut nici un service care sa-ti permita sa faci asa ceva... in afara de faptul ca e enervant sa stea langa tine cand lucrezi mai face si poze si da si indicatii... /eject in secunda 2 in plm!

 

p.s.2 frate am stat si eu langa mecanici (cand ma lasau) dar ii faceam sa rada sa cante si sa danseze si le mai luam si o bere/suc... plm eram recunoscator... da sa fac poze si sa dau indicatii... :rusinica:

Editat de Eliadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din contra, am avut mecanici care imi faceau ei poze la piese etc cand nu eram langa ei, tocmai pentru a-mi demonstra ca de acolo era problema. Jos palaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit postul incontinuu, pana am vazut cum a "ars-o" d-l Valentin :) de aici, repulsia fata de el, atata tot. Nu ar fi o solutie, era pus si un smiley, doh?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am inteles/retiunut de ce motocicleta nu a fost dusa intr-un service de reprezentanta, lasata acolo pana ii dadeau aia de cap si aia era! Operatiunea se facea cu proces verbal, cu tot ce trebuia...

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am inteles/retiunut de ce motocicleta nu a fost dusa intr-un service de reprezentanta, lasata acolo pana ii dadeau aia de cap si aia era! Operatiunea se facea cu proces verbal, cu tot ce trebuia...

asta am propus si eu, inca nu se intamplase nebunia.

se pare ca omul nu avea bani/ nu vroia sa plateasca.

cel putin asa reiese. omul filma/poza constiincios, baga la cap instructaj dobandit in ani grei de experienta, absolut gratuit, in ideea de a-si repara singur motorul in final. ceea ce cred ca a si incercat.

(nu stiu daca o fi si reusit ca nu era ceva la indemana...)

dar teapa le-a dat la toti care au lucrat la ea.

la reprezentanta nu avea cum sa dea teapa ca aia sunt vaccinati.

se face PV. lasi mobra, se da un deviz, agreezi (oricum manopera si constatarea o platesti) dai avans, vii la termen, achiti diferenta, iei mobra.

fara poze, fara instructaj, fara plecat seara acasa etc... nasol!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am inteles/retiunut de ce motocicleta nu a fost dusa intr-un service de reprezentanta, lasata acolo pana ii dadeau aia de cap si aia era! Operatiunea se facea cu proces verbal, cu tot ce trebuia...

 

Pentru ca acolo pretul este cel putin prohibitiv!Nu recomand, doar celor pentru care banii nu sunt o problema sau care au motoare in garantie!

 

Omul a cautat ieftin bun si repede! Din pacate a ales ieftin si bun dar nu mergea si repede...si a decis sa renunte la lucrare dar a dat peste Fabio care i-a cerut niste bani sub amenintarea sechestrarii bunului.Omul s-a dus la politie si a dat in gat...urat, dar asta a facut!

Io am trecut printr-o experienta asemanatoare cu el, dar noi nu am dat in gat ci am mers direct cu "grupa" la Fabio sa luam motorul cu forta! Am fost finutzi, deci, dar se pare ca nu toata lumea e ca noi.

Nasol!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba baiatule tu citesti ce scrii???? iar te dai zmeu pe net, si cand ai venit la mine cu trupa (erati doi) erai cu capul intre urechi si coada intre picioare si imi ziceai ca am dreptate???? se pare ca memoria ta e cam scurta. dar daca e nevoie ti-o reinprospatez...si eu si ceilalti pe care i-ai calcat pe batatura.

 

pfff....ce uoameni.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum vezi, grupa era pusa in ghilimele, dar crede-ma ca noi nu plecam de acolo fara motor! Chit ca ne apucam sa facem glume, sau cine stie ce altceva mai faceam, de-aia eram acolo, sa luam motorul. Si ghici ce? L-am luat!

Acum degeaba te apuci sa explici ce si cum, prin simplu fapt ca am fost chemati acolo ca sa luam motorul cu forta te descalifica ca om, in primul rand iar ca mecanic, nu mai zic ca motorul era deja de prea mult timp pe acolo din cauza neprofesionalismului tau si al celorlati care au lucrat la el!

Asa ca iti poti incorda muschii cat vrei, pentru mine esti un zero barat si ma bucur cand vad ca altii se coboara la nivelul tau si ti-o mai trag pe cocoasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba baiatule, esti dus, mobra ai luat-o pt. ca oricum trebuia sa o iei,dealtfel era la poarta, nu ai luat-o cu forta sau pentru ca m-ai speriat, ci pentru ca oricum nu voiam sa o fac. si apoi ma intreb eu.....de ce te bagi tu in seama unde nu te priveste personal? daca ai ceva cu mine sau vrei sa imi spui ceva fa-o cum ar trebui sa o faca un om: fata in fata, nu ascuns in spatele tastaturii. te-am mai invitat la discutii la o bere, si atunci, ca si acum preferi sa te ascunzi in spatele tastaturii....si de mine si de altii. si cu asta basta, abtine-te de la alte comentarii inutile ca doar inrautatesti situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma ascund de nimeni!Chestia e ca nu am timp de toti looser-i de pe forum. Lista e prea lunga si mi-ar consuma prea mult timp si energie. Spre surprinderea ta afla ca m-am intlnit cu sluga ta care s-a erijat in purtator de cuvant in topicul asta si nu mi-a zis nimic! Pe topic acolo aveai dreptul la replica, aici este tardiv!

Apropo, ce faceai cu motorul la poarta? Era pregatit de "sechestrare"? Ai anuntat cumva proprietarul sa vina sa-l ia?

Cred ca tu iti inrautatesti situatia, din moment ce recidivezi cu fapte de genul asta!Mare grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esi un copilas mic si prost care nu merita nici un fel de atentie, dar din pacate ai prostul obicei sa te bagi cam in mai toate topicurile care nu te privesc. si "slugii" mele poti sa i-o spui in fata daca ai curaj.

data trecuta te-ai ascuns, te invit public la o bere, sa clarificam situatia fata in fata. dau eu berea.

 

Amandoi sunteti din Bucuresti, in maxim o jumate de ora terminati orice problema la o intalnire fata in fata :grinbandit:

 

cu cine ca se ascunde???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esi un copilas mic si prost ca...

 

Raspunde la intrebari si uita-te in profilul meu!

Te simti mai intelept decat mine incat iti permiti sa ma jignesti? Ca sa stau de povesti cu un om ca si tine ar insemna sa ma dezbrac de caracter...no thanks!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iertati-mi interventia- am mai spus o - daca te bagi in cocina. te papa "bastinasii".

fabio, ( asa cum discutam joi , la alta masa, cu oameni dragi pe care i cunosti ca doar LMA 2012 a fost in comun ), este inutile ORICE actiune de "clarficare" si da mi te rog voie sa ti spun DE CE .

 

tu iti sustii actiunitile cu martori, etc, el , la fel. deci 0 - 0 . Interpretare lor , din nou, inutila, nu va face decat sa creasca tensiunile.

 

eventual se lasa cu un "skandenberg ":) si tot iese treaba cu sifonare ( ala de la "sofran" nu de la apa cu bule ).

 

Eu personal te sustin ( dar, repet, este o algere PERSONALA , fara nici o motivatie ),. daca altul nu te inghite crezi ca va accepta macar , logica ta ?

 

Hai ca esti vechi in asta, uita te de ex la"dan nastase fata cu reactiunea " , caragiala taica.

 

Cine te considera un bun profesionist va apela la tine, cine nu, iti pierzi timpul si mai iese si dandana ( a se vede cazul " valentin").

o propunere " echidistanta" ar fi . concret, vot / semantura cand ti au iesit de pe usa - happy / non happy.

si atunci indiferent ce ar spune unul sau altul , "statistica decide". repet, eu cred ca vei iesi pe plus. dar e Romanica si aici , doar circul conteaza, nu te amesteca cu el ca iesi manjit ( degeaba )

 

respect, oameni.

 

BTW, ex, la varadero, jamba usor zgariata, rezolvat in Bg,( subtire rau la banuti, o zi de munca ). Oamenii mi au spus clar ca poate sa mearga inca 100.000 sau inca 1.000. si erau din aia care alergau de la RR -uri pana la crossuri, deci experienta garla.

 

au ales sa munceasca o zi desi nu aveau cum sa mi garanteze ca va merge , nu m am suparat deloc ca intr-adevar n a tinut decat vreo 3000 km.

a fost aleerea mea sa o "Carpesc" in acel moment

si cand am schimbat toate piesele ( nu m am incurcat doar cu ce era uzat. m a usturat rau al buzunar, stii prea bine cate parale sunt toate alea ), dar nu m am incurcat cu carpituri. Din ce vezi, se iau de tine , ciumpalacii care vor gratis si "ieri". si nu tin cont de sfaturi, dupa care vin sa dea cu noroi.

 

Personal te inteleg, pe partea mea de meserie am patit destule,si stii, in IT e loc de " dat vina" gramezi si nu mereu ai "dovezi" ca asa este .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, ma numesc Alex_en si sunt un ciumpalac, prieten cu alt ciumpalac (ciumpalaca?) care a avut motorul sechestrat la Fabio(aka bozoro)!

Pentru ca am vrut motorul inapoi ieri, adica inaintea zilei in care l-am dus si pentru ca am platit toti banii ceruti!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...