Sari la conținut

Accident stupid (Bucuresti-Vitan)


->Bullet<-
 Share

Postări Recomandate

S-a derulat asa: Dispre Unirii vin spre Vitan. Dupa zepter, a 2-a intersectie... Unde e sala aia Sporty Club, un Jeep cu care mergeam in paralel opreste, semne ca un pieton vrea sa traverseze pe trecere (asa si era). Vazand ca Jeepul opreste opresc si eu, civilizat. In urmatoarele secunde sunt impins in fata. Gagiu din spatele meu dintr-un Dodge sedan n-a vazut ca am oprit... M-a impins ceva metri in intersectie. Bine ca nu am cazut insa.

 

Noroc ca eram cu scuterul... Numar indoiat la 70 %, aripioara care-l prinde de fuselaj impinsa dedesupt...suport de prindere rupt pe dinauntru, ceva zgarieturi..

 

Concluzia e ca, mai nou ASIGURATI-VA si in oglinzi cand incetiniti la trecerile de pietoni sa aveti spatele protejat ! unsure.gifunsure.gifunsure.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer ..........Intotdeauna am avut teama asta cu lovitu din spate de vreun berbec si intotdeauna am belit ochii in oghlinzi

 

stiu ce zici...tocmai de aia de cateva zile cand sunt in fata coloanei ma uit si-n spate sa nu fie vreunu care sa ma miroase in coor. la faza de azi dimineata insa...; daca nici in zona pietonala nu este atentie atunci sincer nu stiu ce sa mai zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer ..........Intotdeauna am avut teama asta cu lovitu din spate de vreun berbec si intotdeauna am belit ochii in oghlinzi

Dap, Âşi eu fac asta mereu, dar sunt convins că nu mereu e util să faci asta, de exemplu făceam stânga Âşi din față veneau maÂşini, a trebuit să opresc Âşi bineințeles că m-am uitat în oglindă unde am vazut cum un amețit m-a ocolit în ultima secundă, degeaba am conÂştientizat pericolul dacă nu am putut face nimic, accidentele se petrec mai repede decât credem noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost lovit de unu la hotel horoscop, era portocaliu si am zis sa nu trec, si am franat mai brusc, dupa ce m-am oprit noroc ca am tinut frana fata ca a intrat ala in mine de si-a facut bara varza. am simtit decat un soc mic. dupa ce m-a lovit am bagat-o in a 1-a si am miscat-o putin, trosneau toate alea la bara lu ala, era sparta rau. cocluzia cand va opriti brusc tineti frana inca putin si se infige ala...:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau cum ar fi sa nu te opresti brusc, ca sa aiba si ala din spate timp sa reactioneze...

 

Ala din spate trebuie sa mentina distanta de siguranta.

In rest, ca si sfat general, cand va opriti la semafor uitati-va in oglinzi si tineti motorul in treapta I pana se opresc si cei din spate. Greu de facut, nici eu nu aplic 100% aceasta regula, dar ... evita accidentul de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau cum ar fi sa nu te opresti brusc, ca sa aiba si ala din spate timp sa reactioneze...

Nu poti face asta mereu. Eu in situatii de gen ma uit in oglinzi, daca vad ca e cineva aproape de mine, prefer sa trec un pic in intersectie sau pe trecere. Si evit cat posibil sa stau ultimul la o coada sau sa fie singur pe o banda la un stop. Daca totusi sunt expus, incerc sa vad cine vine in spate si mai semnalizez cu stopul de frana daca mi se pare ca vine cam tare.

Genul asta de accident se intample destul de des. Numai cu masina am fost lovit de 5x in spate din cauza neatentia, si n-am chef sa patesc la fel si la mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia e ca, mai nou ASIGURATI-VA si in oglinzi cand incetiniti la trecerile de pietoni sa aveti spatele protejat ! unsure.gifunsure.gifunsure.gif

 

Nasoala faza.

E bine sa opresti in asa fel incit sa nu fii in calea lor. Chiar daca toti marseaza pe faza cum ca "si motocicleta este "vehicul" si trebuie sa ocupe locul pe mijlocul benzii", nu e bine pt tine sa stai acolo. Adica ideea ar fi sa nu stai pe mijlocul benzii crezind ca te vad aia din spate. De regula NU te vad. Mai ales in romania. Risc inutil si alergatura MULTA dupa ce te lovesc.

Eu am avut citeva experiente neplacute de acest gen si de atunci incerc pe cit pot sa ma feresc din calea bizonilor/bizoanelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa ... voi sunteti motociclisti d-aia de va bazati pe lege ... toata banda e a voastra ?

Ete eu ma bag mereu intre benzi la franare urgenta la treceri, semafoare galben spre rosu .. etc ... Astfel masina din spate, chiar daca nu vede la timp, poate trage de volan putin si franain acelasi timp si totul este evitat.

Bafta.

P.S. Faza cu banda vopsita aluneca ...e valabila doar pe ploaie si cand e noua ... si alea sunt de 2 feluri, dintr-un metrial aplicat si din vopsea de gard. Alea aplicate sunt mai nasoale, dar cele de vopsea sunt chiar ok daca nu sunt proaspat trasate. Si chiar si asa, nu trebuie sa franezi musai pe ele, e de ajuns langa ele, si ramane spatiu destul pt benzile laterale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer ..........Intotdeauna am avut teama asta cu lovitu din spate de vreun berbec si intotdeauna am belit ochii in oghlinzi

:ok: Si eu.. si cu masina dar si cu moto ma uit.. mai ales ca a intrat o vaca anul trecut intrun preten ce statea cu motoru' la un semafor pietonal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost lovit de unu la hotel horoscop, era portocaliu si am zis sa nu trec, si am franat mai brusc, dupa ce m-am oprit noroc ca am tinut frana fata ca a intrat ala in mine de si-a facut bara varza. am simtit decat un soc mic. dupa ce m-a lovit am bagat-o in a 1-a si am miscat-o putin, trosneau toate alea la bara lu ala, era sparta rau. cocluzia cand va opriti brusc tineti frana inca putin si se infige ala...:banana:

 

sincer prefer sa las frana - asta daca nu am alta masina in fata sau pietoni pe trecere. am patit o chestie de genul asta cu masina: eram pe banda 1, semaforul se facuse rosu, am franat ceva mai tare si un tip de pe banda 2, crezand ca o sa trec, s-a mutat rapid pe banda 1 sa "treaca" si el .. l-am observat in ultimul moment(defapt am auzit intai scartaitul de la franare :rolleyes: ) si am lasat frana(neavand nimic in fata) .. pagubele au fost minime. daca tineam frana, cred ca imi "cauta" putin prin portbagaj :scratch:

 

revenind la accidentul de fata, bine ca n-a fost ceva de genul:

 

http://www.youtube.com/watch?v=o7D0BTyJBeM&feature=related

 

oricum, si tipu asta a fost norocos, in schimb motoru .. :unsure:

Editat de calin.m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Ete eu ma bag mereu intre benzi la franare urgenta la treceri, semafoare galben spre rosu .. etc ... Astfel masina din spate, chiar daca nu vede la timp, poate trage de volan putin si franain acelasi timp si totul este evitat.

Bafta.

...

Exact asta fac si eu, ori intre benzi, ori aproape de axul drumului, ca daca e vreunu mai grabit sa treca pe langa.

Deasemeni imi verific des oglinile sunt idioti care stau la 2-3 metri in spate la viteze de 50-60km/h, astia sunt cei mai periculosi, ori accelerati si va distantati de ei, ori lasati-i sa va depaseasca. incercati sa nu mergeti cu idioti in spate sau in lateralul vostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta fac si eu, ori intre benzi, ori aproape de axul drumului, ca daca e vreunu mai grabit sa treca pe langa.

Deasemeni imi verific des oglinile sunt idioti care stau la 2-3 metri in spate la viteze de 50-60km/h, astia sunt cei mai periculosi, ori accelerati si va distantati de ei, ori lasati-i sa va depaseasca. incercati sa nu mergeti cu idioti in spate sau in lateralul vostru.

...Ori simulati o frana, doua si o sa le treaca de mers in curru vostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine m-a luat una pe capota ca isi cauta nu stiu ce mancare in torpedou si n-a vazut ca era trecere de pietoni. Nu m-a ranit, dar mi-a stricat motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kollar esti... simplu.

 

Am patit un accident similar anul trecut pe vremea asta cand m-am trezit intins pe jos pe contrasens la Dristor. N-ai ce face daca ala din spate se scarpina-n cuaie si nu se uita la drum. Bine ca n-ai patit nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta fac si eu, ori intre benzi, ori aproape de axul drumului, ca daca e vreunu mai grabit sa treca pe langa.

Deasemeni imi verific des oglinile sunt idioti care stau la 2-3 metri in spate la viteze de 50-60km/h, astia sunt cei mai periculosi, ori accelerati si va distantati de ei, ori lasati-i sa va depaseasca. incercati sa nu mergeti cu idioti in spate sau in lateralul vostru.

 

eu nu opresc niciodata intre benzi! prefer sa ma loveasca unu in spate, decat sa ma stearga si sa imi taie piciorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca n-ai patit nimic.

 

multumesc bogdane. asta e cel mai important pana la urma imi zic. am bibilit bondaru un pic si am remediat pe ici pe colo treaba...nu e ''cum era'' dar asta e.

eu nu opresc niciodata intre benzi! prefer sa ma loveasca unu in spate, decat sa ma stearga si sa imi taie piciorul.

 

total de acord. mi se pare muuuult mai periculos...avand in vedere jungla noastra numita trafic.

Aaa ... voi sunteti motociclisti d-aia de va bazati pe lege ... toata banda e a voastra ?

 

sincer asa m-am obisnuit sa merg. daca merg pe ''coltu'' benzii vine vreunu care vrea sa ma ''faca'' si daca nu se incadreaza cum trebe cand da sa ma depaseasca doar n-o sa iasa mai mult pe cealalta banda nu ? tot peste tine vine...logic.

 

inca o chestie la mersu pe mijlocul benzii...avand vizibilitate maxima pe banda pot sa evit si gropanele care ti-ar putea rupe utilajul sau cel putin curu... unsure.gif

 

oricum ar fi nu e bine. mersu prudent zic eu ca e cel mai sanatos. oricum motociclismul in ro e un sport periculos...

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kollar esti... simplu.

 

Am patit un accident similar anul trecut pe vremea asta cand m-am trezit intins pe jos pe contrasens la Dristor. N-ai ce face daca ala din spate se scarpina-n cuaie si nu se uita la drum. Bine ca n-ai patit nimic.

Am patit-o de doua ori, prima data eram oprit pe mijlocul benzii primul la semafor, din spate m-a lovit o domnisoara care a remarcat surprinsa ca daca e rosu semaforul nu trec, reactia ei a fost "am crezut ca pleci" . a doua oara stateam sa acord prioritate intr-o intersectie iar masina care era pe dreapta mea a facut stanga, era o baba pe la vreo 60-65 de ani, nu m-a lovit tare doar m-a impins, am ramas surprins sa o vad ca s-a uitat la mine inainte sa execute manevra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...