Sari la conținut

Bisnitarul de la Ducati


ccalugaru_mihai
 Share

Postări Recomandate

 Userul DucatiMecanica nu are nici o treaba cu Ducati. Si da Sergiu, poti sa trimiti si la mama lu' Ducati, o sa rada aia cu curu de tine.

 

Pe mine ma enerveaza titlul, cum adica bisnitarul? Calugare, puteai sa-i spui vanzatorul prost, infatuat, cum vrei tu, numai ca daca tu te hlizesti pe acolo si ii numesti pe oameni bisnitari, nu-ti dau credit nici 2 lei.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 648
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 Userul DucatiMecanica nu are nici o treaba cu Ducati. Si da Sergiu, poti sa trimiti si la mama lu' Ducati, o sa rada aia cu curu de tine.

 

Pe mine ma enerveaza titlul, cum adica bisnitarul? Calugare, puteai sa-i spui vanzatorul prost, infatuat, cum vrei tu, numai ca daca tu te hlizesti pe acolo si ii numesti pe oameni bisnitari, nu-ti dau credit nici 2 lei.

 

Candva am fost invitat la un drive test saab. Au venit cu masina la unul din sediile mele - firma la inceput de drum, spatiu inchiriat, modest- si au judecat dupa clisee. Poolica ala a plecat cu masina din fata mea dupa ce explicit m-a invitat in parcare la o plimbare. M-a umilit.

 

Am trimis mail inclusiv la uzina in care am descris evenimentul.

Te asigur ca nimeni nu a ras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tarasenia asta de aici imi aduce aminte de zicala aia cu ,,clientul are intotdeauna dreptate''

 

Un vanzator cu experienta si care se respecta stie f. bine ca de cele mai multe ori ,,clientul NU ARE INTOTDEAUNA DREPTATE'', de aici si diferenta intre cel de la Ducati si un vanzator profesionist care prin discutie si modul de abordare a problemelor ,,rastoarna'' situatia in favoarea lui.

 

La turci treci prin fata magazinului, te invita la un ceai inauntru si iti spune ca NU trebuie sa cumperi nimic, la final cumperi ceva poate numai de rusinea faptului cat de bine ai fost tratat - uite alt mod de abordare a vanzarii.

 

Nu in ultimul rand, o mare gresala este sa-ti ,,tratezi'' clientii dupa adidasii, blugii sau geaca cu care este imbracat - marile surprize pot veni de unde te astepti mai putin !

 

Ca sa termin tot cu o zicala : ,,Fa-te frate cu dracul pana treci puntea !''

 

Tarasenia asta de aici imi aduce aminte de zicala aia cu ,,clientul are intotdeauna dreptate''

 

Un vanzator cu experienta si care se respecta stie f. bine ca de cele mai multe ori ,,clientul NU ARE INTOTDEAUNA DREPTATE'', de aici si diferenta intre cel de la Ducati si un vanzator profesionist care prin discutie si modul de abordare a problemelor ,,rastoarna'' situatia in favoarea lui.

 

La turci treci prin fata magazinului, te invita la un ceai inauntru si iti spune ca NU trebuie sa cumperi nimic, la final cumperi ceva poate numai de rusinea faptului cat de bine ai fost tratat - uite alt mod de abordare a vanzarii.

 

Nu in ultimul rand, o mare gresala este sa-ti ,,tratezi'' clientii dupa adidasii, blugii sau geaca cu care este imbracat - marile surprize pot veni de unde te astepti mai putin !

 

Ca sa termin tot cu o zicala : ,,Fa-te frate cu dracul pana treci puntea !''

 

Stima,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi am luat teapa de la OLIVER'S,am dat 46ron pe un set de rimstripe-uri pe care scrie clar ca ajunge pentru 4 cercuri de 19 inch si sa vezi

Nu e neaparat vina lor in cazul de fata.

Daca stai sa faci un simplu calcul matematic, 6m sunt suficienti pentru 2 (doua) cercuri de 19".

De fapt, nici pentru alea complet, caci 19" inseamna o circumferinta de 303 cm....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Leu'

La turci treci prin fata magazinului, te invita la un ceai inauntru si iti spune ca NU trebuie sa cumperi nimic, la final cumperi ceva poate numai de rusinea faptului cat de bine ai fost tratat - uite alt mod de abordare a vanzarii.

Al draqu turc, am intrat la el in magazin si fara sa-mi dau seama am cumparat doua perechi de ochelari, desi mai avem una la mine :crack:

 

Boom-ul economic a creat multe anomalii in piata, multi s-au trezit salespersons peste noapte, fara nicio competenta in domeniu. Sunt tigani analfabeti care stiu sa vanda mult mai bine decat unu cu 3 facultati. E si asta o arta pe care n-o stapaneste oricine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iara scri ma TERMINATU-LE!!!

 

Dragi mei: Nu luati nimic in seama despre ce scrtie Retardul asta.

 

A fost angajatul meu in pozitia (femeie de servici) si nici de asta n-a reusit sa se tina.

 

Nu are bani (ca nu-i merita) nici sa treaca strada. Mai mult a furat din stafful meu de curse ca sa faca rost de bani sa-si cumpere piese la un R1 varza ce-l avea...

 

UN INFECT CARE NU MERITA NICI MACAR O FLECMA !!!

 

Pai cum ma Prapaditu-le dupa ce ai fost dat afara din functia de Femeie servici (la propriu vorbesc) ai inceput sa vorbesti tu despre Management???

 

Pai cum ma Prapaditu-le dupa ce ai fost dat afara din functia de Femeie servici (la propriu vorbesc) ai inceput sa te visezi pe un Pagani si sa mai si spui ca tu ai bani dar n-ai fost convins :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 

Auzi dar am si eu o intrebare:

 

Standul cu matura (zburatoare) nu l-ai gasit??? Sigur de calitatea firului de matura ai fi fost incantat.

 

Auzi, mai am o intrebare: Ai sarit gardul sau ai facut fata aia de Milog ca sa intri???

 

Esti PRAF maturat fara apa... Dala inecacios... :finger:

 

Praf ai facut limba romana !

Editat de Guzuman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e neaparat vina lor in cazul de fata.

Daca stai sa faci un simplu calcul matematic, 6m sunt suficienti pentru 2 (doua) cercuri de 19".

De fapt, nici pentru alea complet, caci 19" inseamna o circumferinta de 303 cm....

Uita-te te rog in poza pusa de mine ti se pare ca banda alba are 6 metri ??nici 2 nu are

 

Pana la urma imi bag pwla in Panigale al vostru ca ma duc sa o cumpar sa nu va mai certati pe ea.si imi iau si banda pentru toate cele 2 roti ale ei :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al draqu turc, am intrat la el in magazin si fara sa-mi dau seama am cumparat doua perechi de ochelari, desi mai avem una la mine :crack:

 

Boom-ul economic a creat multe anomalii in piata, multi s-au trezit salespersons peste noapte, fara nicio competenta in domeniu. Sunt tigani analfabeti care stiu sa vanda mult mai bine decat unu cu 3 facultati. E si asta o arta pe care n-o stapaneste oricine.

 

Multumesc, :makeout:

 

Deci ai testat-o si tu :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e pozitia oficiala a dealerului ducati pe Romania?!

Aia de la uzina ce zic?

Pot sa le trimit si lor chestia de mai sus?! Dar firmelor concurente, sa se mai distreze si ei...

 

Ca idee: acum 1 an am intrat la bmw, ca vroiam sa schimb stilul. Printre primele intrebari a fost ce motocicleta am momentan. Aveam suzuki drz 400 e luat second. Aproape 1 ora mi-a povestit despre diferentele intre ce aveam eu si ce ma interesa: r1200gs adventure. Nici o secunda nu mi-a sugerat ca as fi prea prapadit pentru brandul lor.

 

Pana la urma mi-am luat yamaha wr450f ca inca ma tine spatele sa trag prin padure dar cand ma voi intoarce pe sosea ghici ce va fi?! Si de ce oare?!

 

Si da, pentru banii mei vreau sa ma tratezi ca pe un om indiferent de cat de modest sunt imbracat sau cat de antic e aparatul meu foto.

 

1. eu nu sunt dealer Ducati

2. schimba stilul : ia-ti BMW

 

 Userul DucatiMecanica nu are nici o treaba cu Ducati. Si da Sergiu, poti sa trimiti si la mama lu' Ducati, o sa rada aia cu curu de tine.

 

Pe mine ma enerveaza titlul, cum adica bisnitarul? Calugare, puteai sa-i spui vanzatorul prost, infatuat, cum vrei tu, numai ca daca tu te hlizesti pe acolo si ii numesti pe oameni bisnitari, nu-ti dau credit nici 2 lei.

 

M-ai prins puiule, eu am vazut Ducati doar pe Google, sunt un wannabe-ducatist. Acu ca m-ai dat in vileag o sa am viata grea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te te rog in poza pusa de mine ti se pare ca banda alba are 6 metri ??nici 2 nu are

Chiar crezi ca pot masura banda din poza? Sunt medic, nu super-erou. :rolleyes:

Eu ti-am calculat clar ca ce e scris pe cutie (6m=4x19") e fals. Atat tot.

Sunt convins ca daca au mintit in descrierea produsului, atunci exista o posibilitate crescuta sa fi furat si din produs... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din informatiile de la profil reiese ca te ocupi intr-un fel sau altu cu vanzari, tocmai de aceea mi se pare ... :disappointed: ... modul cum ai pus problema.

Probabil ca trebuia sa ceara voie si ca sa intre in stand, din moment ce e propietate privata.

 

Firma aia a platit o groaza de bani sa-si expuna produsele intr-o expozitie de profil, tocmai sa-i fie vazute produsele de publicul larg. Omul ala n-are nicio scuza.

Tocmai asta e scopul evenimentului, sa vina clientul si sa vada produsul, sa-l analizeze, sa-i vada toate bubele... iar vanzatorul (unul competent, bineinteles) sa-i arate ca acele probleme de fapt sunt nesemnificative in comparatie cu ce-i ofera produsul.

 

Daca ai fi participat ca expozant la vreun targ, nu neaparat moto, ai fi avut cu siguranta o alta parere. Vin si iti rup acoperisul de la macheta casei pentru ca ei cred ca se demonteaza ca sa vada cum sunt impartite camerele in interior, sau ochesc pe un scaun casca personala a cuiva si si-o pun repede in cap ca sa vada cum se simte cu ea peste urechi. O data invitasem un potential client sa se aseza la masa langa mine si ii explicam detalii (ne uitam amandoi intr-un dosar) si a aparut un alt "potential client" care pur si simplu s-a inghesuit intre noi ca sa citeasca un afis. Stateam amandoi cu fata in fundul lui. Ar fi trebuit sa pun cordon imprejur ? Da, pentru ca nu traim intr-o tara civilizata.

Ma ocup de vanzari, stiu ca majoritatea clientilor prefera sa fie periati, imbarligati si cu banii luati, fara sa ii intereseze ca vanzatorul se gandeste pe urma ca " a mai pacalit un prost", stiu ca performanta unui vanzator de top se datoreaza 85% abilitatilor sociale si numai 15% cunostintelor profesionale. Si cu toate acestea eu o sa incerc in continuare sa satisfac nevoi reale, nu o sa creez nevoi inchipuite pentru a vinde niste produse inutile sau nepotrivite. Chiar daca voi vinde mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi se merge pe chestia, bahhhh e Ducati bahhhh, nu e de nasul oricui. Scoate banii si dupa aia vorbesc cu tine bahhh. Cocalarism care este universal acceptat in societatea noastra.

 

Din nou, trist.

 

Nu este adevarat, aceasta este imaginea pe care o creeaza cei din jur. Du-te fara motocicleta la sediul Ducati si pune-i la incercare ca incepator, vei ramane surprins de atitudinea lor. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este adevarat, aceasta este imaginea pe care o creeaza cei din jur. Du-te fara motocicleta la sediul Ducati si pune-i la incercare ca incepator, vei ramane surprins de atitudinea lor. ;)

 

Din nou, nu am vrut sa ma refer la Ducati in special. Asta era obiectul topicului. Am zis ca nu stiu nici macar daca s-a intamplat cum povesteste initiatorul. Eu am fost foarte bine tratat la Ducati.

 

Ce m-a deranjat a fost atitudinea alora care au sarit repede sa justifice un astfel de comportament (din nou, prezumat). Acolo e problema. Daca un vanzator se poarta cu kuru (ORICE vanzator nu de la Ducati), o sa se autoexcluda intro lume normala. Daca comportamentul lui este acceptat si chiar laudat, atunci avem o problema. Asta am vrut sa subliniez.

 

P.S. Inteleg ca orice om are o limita si intr-o astfel de situatie poti sa mai cedezi. Nimeni nu e perfect. But it does not make it OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala e un singur om, nu inseamna ca toti de la ducati sunt asa. In plus, ce vroiai sa spuna? Ca produsul care vrea sa-l vanda e cam penal?(cel putin la capitolul ala)

 

@initiatorul topicului:

eu nu i-as fi spus ca plasticele par a fi din niste tomberoane reciclate, ca "nu e frumos".

 

De ce?(pe langa faptul ca nu e frumos)

 

Simplu - nu-ti place = n-o iei, nu te apuci sa le spui de una, de alta(oricum nu poate sa schimbe ceva)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar crezi ca pot masura banda din poza? Sunt medic, nu super-erou. :rolleyes:

Eu ti-am calculat clar ca ce e scris pe cutie (6m=4x19") e fals. Atat tot.

Sunt convins ca daca au mintit in descrierea produsului, atunci exista o posibilitate crescuta sa fi furat si din produs... :unsure:

 

BREAKING NEWS!!!

M-am dus la ei din nou azi si mi-au mai dat rimstripe si pt roata spate,au fost de treaba.

Aaaa si era sa uit,Panigale a ajuns la mine deci topicul se poate inchide

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere mi se pare normal ,moral si stiintific ca.....DACA CINEVA VINDE SI UN RAHAT FRUMOS AMBALAT ,VANZATORUL inainte de toate trebuie sa isi prezinte marfa in fata potentialilor cumparatori ,indiferent ca acel produs se cumpara sau nu.Daca ii acorda 5 minute pentru a demonstra calitatile sau defectele acelei motociclete nu cred ca avea nimic de pierdut....din contra...

 

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene nu stiu cum sunteti voi astia cu 28000 eur in portofel, dar eu cu 30 lei in portofel am fost tratata super de catre vanzatorii de la Ducati. Nu exagerez daca iti spun ca au stat 20 min sa imi prezinte modelele Diavel Carbon (au vazut cum eu si sotul am stat ceva in jurul lui), apoi am trecut la Monsterul de 1100 si am terminat cu viespea de Streetfigher neagra. Cum de s-au purtat frumos si au avut timp de explicat desi nu vroiam sa cumpar vreun model ca nu aveam mii de euro in buzunare?

Aceleasi laude si celor de la Honda si Agusta care mi-a prezentat frumusetea de F3 de 675 din scoarta on scoarta. Si stiau toti ca nu am bani sa le cumpar, dar cu toate astea tot au avut timp de noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neplace

L-am intrebat eu cv? Nu. Si atunci de ce?

Hai ca vad ca deja o luam pe aratura si nu asta era scopul.

Aaaa, scopul era sa ne spui noua ca ai 30 de mi in buzunar? Mi se pare corecta atitudinea vanzatorului. Din moment ce el a venit si ti-a spus ce ti-a spus, inseamna ca tu si cu cine mai erai pe acolo ai ras, ati facut o mica bataie de joc pe seama acelui plastic, el a venit si v-a potolit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca esti pixda.

 

Daca erai un burtos barbos ca mine,se schimba situatia.

 

nu cred, ptr ca eram cu sotul care este burtos, barbos si pletos.

cred ca esti tratat si in fctie de cum tratezi, daca respectivii au facut misto si au ras, atunci scuza-ma.....

 

si oricum .... daca avea 30k de eur in buzunare ar fi mers mai de mult la reprezentanta si ar fi cumparat (nu stiu de ce am senzatia ca ne cam laudam desi nu ne intereseaza cati bani arec fiecare in chiloti sau in buzunare)

Editat de q_simi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Leu'

Daca ai fi participat ca expozant la vreun targ, nu neaparat moto, ai fi avut cu siguranta o alta parere. Vin si iti rup acoperisul de la macheta casei pentru ca ei cred ca se demonteaza ca sa vada cum sunt impartite camerele in interior, sau ochesc pe un scaun casca personala a cuiva si si-o pun repede in cap ca sa vada cum se simte cu ea peste urechi. O data invitasem un potential client sa se aseza la masa langa mine si ii explicam detalii (ne uitam amandoi intr-un dosar) si a aparut un alt "potential client" care pur si simplu s-a inghesuit intre noi ca sa citeasca un afis. Stateam amandoi cu fata in fundul lui. Ar fi trebuit sa pun cordon imprejur ? Da, pentru ca nu traim intr-o tara civilizata.

Ma ocup de vanzari, stiu ca majoritatea clientilor prefera sa fie periati, imbarligati si cu banii luati, fara sa ii intereseze ca vanzatorul se gandeste pe urma ca " a mai pacalit un prost", stiu ca performanta unui vanzator de top se datoreaza 85% abilitatilor sociale si numai 15% cunostintelor profesionale. Si cu toate acestea eu o sa incerc in continuare sa satisfac nevoi reale, nu o sa creez nevoi inchipuite pentru a vinde niste produse inutile sau nepotrivite. Chiar daca voi vinde mai putin.

 

Nu am participat ca si expozant, insa am prieteni care o fac si cunosc problemele, din cauza asta vreau sa cred ca intamplarea s-a produs din oboseala.

In schimba am participat la destule expozitii (nationale si internationale) si pot sa-ti spun ca pana si in alemania ti se raspunde cu zambetul pe buze la orice intrebare ai avea. Cand vine vorba sa-si vanda produsul alemanezul iti ofera toate informatiile fara nicio problema, iar daca se intampla sa nu se potriveasca pretentiile noastre, ne uram o zi buna si e posibil sa colaboram pe viitor. Cam asa stau lucrurile intr-o tara normala. Nu zice nimeni sa te faci pres in fata clientului dar macar sa lasi loc de buna ziua.

 

Cat despre clientul necivilizat care te-a deranjat din intalnire, te-ai gandit ca poate nu ti-ai aranjat cum trebuie standul?

 

Dupa cum ai spus-o si tu, unui client trebuie sa-i oferi mai mult decat informatie tehnica. Cu atat mai mult cand vinzi o marfa pe care o cumperi emotional. Cine draqu are cu adevarat nevoie de o motocicleta de zeci de mii de euro? Nimeni.

Un produs de lux il cumperi pentru ca-ti place si te face "fericit" (bine, acum incepe alta discutie).

 

Ce m-a deranjat a fost atitudinea alora care au sarit repede sa justifice un astfel de comportament (din nou, prezumat). Acolo e problema. Daca un vanzator se poarta cu kuru (ORICE vanzator nu de la Ducati), o sa se autoexcluda intro lume normala. Daca comportamentul lui este acceptat si chiar laudat, atunci avem o problema. Asta am vrut sa subliniez.

Exact :ok:

 

si oricum .... daca avea 30k de eur in buzunare ar fi mers mai de mult la reprezentanta si ar fi cumparat (nu stiu de ce am senzatia ca ne cam laudam desi nu ne intereseaza cati bani arec fiecare in chiloti sau in buzunare)

 

Suntem in anul 2012, in afara de becali nu stiu cati ai mai auzit tu sa merg la cumparaturi cu punga de bani.

Platile peste o mie de euro prefer sa le fac prin banca. ;) (dehh n-am bani munciti la negru :grinbandit:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"buna ziua la dragii colegi!"

eu unu tind sa cred ca domnul mihai cam are olecuta de dreptate!

nu stiu daca 'domnul' de ieri de la ducati era cel de astazi dar eu unu nu am reusit sa schimb 2 cuvinte cu el si sincer va zic ca nu stau prost cu nervii!avea nea prezentatoru de la ducati de astazi niste aere de parca era seful directorului infiintatorului ducati!sau poate era vreun angajat mai important ca obama!nu aveai loc de el sincer!si eu unu nu am nici 30k in buzunar si nici nu l-am luat in ras!

pe langa asta zicea cineva mai devreme ca vrem toti reduceri si doar asta cautam la salon,ca de fapt salonul moto e pt tot ce e nou si nu e pt reduceri!daca motoarele din 2006 sau cauciucurile din 2010 sunt noi eu ma impusc!nu e normal sa cautam reduceri sau sa fie reduceri daca sunt si lucruri vechi?

sincer eu am cautat cauciucuri 2012 si nu am gasit!

am fost la o donsoara blonda ieri de am intrebat de un set de cauciuce la care mi-a raspuns ca are la ''2 mill'' cauciuce 2010 minus 20% ca cica erau la reducere fiind 2010 si la 2 mill de 2011 sapt 30-40!bun!

m-am intors astazi cu banii in buzunar sa iau si sa aflu ca de fapt are doar fata nu setul,noi vorbind ieri de set!

ii spun ca ieri mi-a zis ca are,la care tipa foarte suparata imi arunca in sila o carte de vizita si imi zice sa o sun maine!

sincer la salon nimeni nu vroia sa vanda nimic doar sa arate si atat!

Editat de crbl69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gigele, e clar că nu aveai nici o intenție să-l cumperi din moment ce făceai glume în ceea ce privește calitatea plasticelor. Tu ești japonezar până-n măduva oaselor. O să-ți iei mobră japoneză și mașină germană până mori, oricâți bani ai avea. Ducati nu se vinde în funcție de calitatea plasticului folosit în jurul bordului. Un Ducati e ca o mașină sport italiană: ți-o dorești, chiar dacă nu ai vizibilitate în spate sau trebuie să te contorsionezi ca să intri-n ea. Deci nu ești potențial client.

 

+1 și pentru vânzător, pentru selecție.

 

@ Zair: daca tot erai nedumerit de ce concluzionez eu ca unii posesori de ducati ar trebui sa mai coboare din palmierul asta al arogantei...

 

Adica ne explica PzKpfW cum e cu Ducatele asta...ce stim noi astia prosti........ mai ales el stie cat de japonezar e pana in maduva oaselor....bine ca nu stie si pana in 'madular'..

El din trei miscari iti explica asa cam cat de client esti tu pt un "Panigale" si cam ce faci tu cu motociclismul :))

 

'aide frate........mai las-o sa curga...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...