Sari la conținut

Viteza si neatentie


cristi 57
 Share

Postări Recomandate

...ceva poze de la accident?

Nu, nu am facut poze, nici nu puteam, mi s-au intors toate in stomac... motorul este un suzuki cred 6-750 B 101 GTG.

Pe scurt: aproape nimeni pe sosea, un tip in varsta pleaca de pe loc, de langa trotoar, avea si o fetita in masina, masina un passat. Bikerul imprudent gonea linistit, avea si o pasagera... frana a fost simbolica, nici nu ar fi putut face mai mult in acel moment... in momentul impactului avea cca 70km/h... nu comentez nimic, o vor face altii..

Au venit doua salvari, poate nu destul de rapid cat o cerea situatia, prima la cateva minute... faptul ca amandoua au plecat cu girofarele aprinse ma fac sa cred ca cei de pe motocicleta erau inca in viata...

Motorul este destul de rau avariat, nu cred ca mai poate fi reparat... la o privire, furca, cadrul si rezervorul sunt dauna totala. Passat-ul este lovit in usa sofer, acolo unde incepe aripa fata. Armatura din portiera l-au salvat pe sofer...

Ma aflam pe balcon, am privit motorul cand a trecut prin dreptul meu. Pomii impiedica sa vad direct locul accidentului care s-a petrecut la cca 50 m. Am si acum in urechi zgomotul motorului care a incetat brusc urmat de o bufnitura cumplita...

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate am vazut si eu locul accidentului,am ajuns cand pasagera era pusa pe targa- mi-a sarit in ochi faptul ca era in tricou si blugi,desculta,pe unul din picioare avea un firicel de sange...

Pe langa targa se vedea o casca.....la vreo 10m era si motorul-un GSXR model 97-98....n-am apucat sa vad mai multe deaorece eram pasager in masina unui prieten care se grabea -traficul fiind blocat la locul accidentului a intors masina si a schimbat ruta....

Passat-ul era pe contrasens la curmezis cu botul la bordura- cred ca a intors fara sa se asigure in fata motorului.....

Sper ca victimele sa-si revina cat mai curand..... sanatate maximna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Passat-ul era pe contrasens la curmezis cu botul la bordura- cred ca a intors fara sa se asigure in fata motorului.....

Sper ca victimele sa-si revina cat mai curand..... sanatate maximna

Initial a fost pe linia de tramvai, acolo s-a produs impactul. Motociclistul a incercat sa evite, a intrat pe linia tramvaiului. Masina era perpendicular pe axa drumului, manevra de evitare a biker-ului l-a facut sa loveasca usor oblic. Impactul a rasucit passatul catre inainte, ulterior a fost mutat pe partea stanga a bulevardului(locul in care l-ai vazut) pentru a debloca traficul tramvaielor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mosii si babele ne omoara cu zile!!!! doctorul care i-a elibarat analize ar trebuie sa se aplece dupa sapun in puscarie!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doctorul care i-a elibarat analize

vezi ca nu cunosti legea.

daca mosu' se grabeste si schimba permisul inainte de expirare, NU mai tre sa faca medicalu' si psihologicu' :baldy: :baldy: :baldy:

asta e legea de (cuvant urat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca aceeasi masina mi-a iesit si mie in fata, tot in zona Chibrit, luna trecuta.

Culmea e ca mergeam cu vreo 40 la ora, nu mai mult.

Mi-a iesit in fata din scurt si s-a oprit, eu avand timp sa "fandez". Daca nu se oprea intra fix in mine.

Nu mai tin minte cine era la volan (daca era tot mosul respectiv), dar sunt sanse mari ca tot el sa fie.

Banuiesc ca stie ca prioritatea se da doar la masini.

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu am facut poze, nici nu puteam, mi s-au intors toate in stomac... motorul este un suzuki cred 6-750 B 101 GTG.

Pe scurt: aproape nimeni pe sosea, un tip in varsta pleaca de pe loc, de langa trotoar, avea si o fetita in masina, masina un passat. Bikerul imprudent gonea linistit, avea si o pasagera... frana a fost simbolica, nici nu ar fi putut face mai mult in acel moment... in momentul impactului avea cca 70km/h... nu comentez nimic, o vor face altii..

Au venit doua salvari, poate nu destul de rapid cat o cerea situatia, prima la cateva minute... faptul ca amandoua au plecat cu girofarele aprinse ma fac sa cred ca cei de pe motocicleta erau inca in viata...

Motorul este destul de rau avariat, nu cred ca mai poate fi reparat... la o privire, furca, cadrul si rezervorul sunt dauna totala. Passat-ul este lovit in usa sofer, acolo unde incepe aripa fata. Armatura din portiera l-au salvat pe sofer...

Ma aflam pe balcon, am privit motorul cand a trecut prin dreptul meu. Pomii impiedica sa vad direct locul accidentului care s-a petrecut la cca 50 m. Am si acum in urechi zgomotul motorului care a incetat brusc urmat de o bufnitura cumplita...

un coleg de serviciu de-al meu era in zona din intamplare si a reusit sa ii faca staza pe artera femurala care tasnea ca la robinet...asta pana au sosit salvarile(f repede)

din ce mi-a povestit, se pare ca din impact, maneta de frana i-a rupt femurala..mare ghinionsad.gif

sper sa fie bine amandoi..

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate am fost de fata cand s-a curatat lantul la acel GSXR 750, pilotul este in spital, a suferit interventii chirurgicale la cap, nu stiu in ce au constat, din cate am inteles azi a reusit sa si vorbeasca, pasagera e putin mai bine! E totusi o intamplare de luati aminte, mai ales incepatorii, pilotul era incepator, pasagera se rugase timp de 1 luna sa o plimbe si pe ea. Bosorogul iesise din parcare si nu a mai considerat necesar sa se si asigure pentru o astfel de manevra banala.

Sanatate maxima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ÂŞoferul a plecat inițial pentru a-Âşi duce nepoata acasă cu un taxi, după care s-a întors la locul accidentului" weird asta cu plecatu acasa in sensul ca daca imi aduc bine aminte de la un accident cu victime n-ai voie sa pleci pana nu zice nenea militian  :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ÂŞoferul a plecat inițial pentru a-Âşi duce nepoata acasă cu un taxi, după care s-a întors la locul accidentului" weird asta cu plecatu acasa in sensul ca daca imi aduc bine aminte de la un accident cu victime n-ai voie sa pleci pana nu zice nenea militian :scratch:

 

acum am terminat de citit articolul si acelasi cacao mi l-am spus si eu,,, cum 'zeii ma-sii de treaba ?!!!!!!!!!!!! baldy.gifbaldy.gifbaldy.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Doamne ajuta, bine ca traiesc..

 

vezi ca nu cunosti legea.

daca mosu' se grabeste si schimba permisul inainte de expirare, NU mai tre sa faca medicalu' si psihologicu' :baldy: :baldy: :baldy:

asta e legea de (cuvant urat).

daca mosu' e trecut de 60 de ani, vizita medicala se face din 5 in 5 ani, chair daca nu i-a expirat permisul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ne dam pe curbe ca murim.. ne dam cu 200 prin oras.. asta este oful meu..si cu pasager.. se cumpara vitezanele de catre unii tineri special pentru mersul prin oras cand sunt zeci de modele concepute pentru oras.. in loc sa-i mucifice motorul in milioane de ture pe viraje, in afara orasului.. dam goneta prin oras.. pai daca pleci sa te dai pe curbe ai mai multe sanse la viata decat sa te dai tare prin oras.. motocicleta de viteza atinge cele mai mari performante.. accelereaza super repede, franeaza foarte repede.. devoreaza virajele cel mai bine dintre toate motocicletele,, ciclistica cea mai perfecat.. in schimb si foarte repede te tavaleste.. si durerea mea cea mare este (nu cazul in speta.. in general) ca copchilul la ghidonul bolidului arata intr-un "mare fel" eclipsand total orice urma de indoaiala in mintea unei tinere adolescente ca poate sa se schilodeasca pe viata,, sa ramana handicapata, si "floarea familiei" se transforma intr-o povara.. eu nu merg 50km pe an cu pasager mai ales cu iubita mea .. pentru simplul motiv ca nu as suporta sa stiu ca am nenorocit-o.. asa ca daca o iubesti o lasi acasa, pentru ca pe moticicleta este foarte periculos, asa gandesc eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...