Sari la conținut

Motociclisti De Cursa Lunga Din Ro


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Salut..

Am tot respectul pentru cei care au posibilitatea(ca timp si finante)sa bata Europa(si nu numai) in lung si in lat.

Mie imi lipseste timpul,de curind am si un copil mic,asa incit ma dau cum si cind pot.

Urmaresc de ceva vreme discutia de pe topicul asta,lucruri interesante,dar si amuzante,mai ales aia cu buluceala la liste :laugh:,entuziasmul noilor veniti,etc

Amuzant mai ales acum,cind am aflat si definitia mersului in grup!

In GRUP,dar INDIVIDUAL.. :blink:

Cu tot respectul,dar daca plecam in acelasi timp si tu mergi cu FJR-ul cu 180km/ora iar eu plec la plimbare si merg 120-140 degeaba am stabilit regrupare in Arad o jumatate de ora..eu nu am cum sa ajung acolo..deci tu astepti o juma' de ceas si pleci..

Lamureste-ma atunci care este ideea de grup??

Asta este unul din motivele pentru care eu merg singur,bag 500 km,maninc o ciorba si ma intorc acasa intr-o zi..

Opresc unde vreau,stau cit vreau,mai vad un brad,o apa,etc

De acord cu tine cind spui ca atunci cind sunt mai multe motoare de capacitati diferite este greu de tinut ritmul,dar totusi ideea unui grup este alta..

Mai simplu este sa spui..domnilor,destinatia este asta,ne vedem acolo pe data de si la revedere.

Gindeste-te ca ritmul pe care il impuneti voi este obositor pentru unii,isi pot risca chiar viata cautind sa se tina dupa doi/trei insi din grupul vostru cu valente de lideri,care dau in motoare ca dracii,de parca n-ar exista ziua de maine!

Tu,Doru si inca unu-doi sunteti motociclisti harsaiti,duceti,dar astia noi..mai ales cei care nu va conosc..

Sigur,o sa-mi spui..nu-i obliga nimeni..

Este adevarat,nu-i obliga,dar atunci nu mai denumi asta GRUP.

Grup inseamna si un lider,iar tu ca lider ai si responsabilitati morale pentru grupul tau cu care pleci la drum.

Aaa..am uitat,tu de fapt nu ai asa ceva,nu ai cum sa stii ce se intimpla,tu tragi tare pe autostrada,bagi 1000 km/zi..neinteresant ce se intimpla in spate..capul de pereti!

Mie unul nu mi se pare a fi o atitudine eleganta..imi miroase a egoism..astept altceva de la un motociclist cu pregatirea,virsta si experienta ta!

Lumea-i mica..schimbam impresii anul trecut cu citiva care au fost la Malmedy in grupul vostru..una-alta..frumos,dar n-ar mai repeta calatoria asta in ritmul impus de tine in ruptul capului!

Nu as vrea sa ma intelegi gresit,ti-am mai spus,am tot respectul pentru virsta si pregatirea ta,pentru anii tai..as vrea sa fac si eu la fel la virsta ta(acum am doar 40..),dar pentru unii(mai ales nou veniti,care vad ca sunt plini de entuziasm) treaba asta poate fi periculoasa..

Respecte..

Luigi Vicol

 

salutare gresit profesorul la malmedy a venit singur si na impus nimanui sa se tina dupa el Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare gresit profesorul la malmedy a venit singur si na impus nimanui sa se tina dupa el Pompi

Consider profesorul gresit.Creat imagine negativa despre grup.Profesorul trebe autocritica la oglinda.

 

--- Mesaj completat în 19 Jan 2008 18:30 -------------

FRATEEEEEEEE..... ce de liste aveti !!!! Da mergeti undeva anu asta sau inca listati ? :D Glumeam .. nu va suparati :laugh: Sincer acuma... vad ca va trageti liste la greu , da ati hotarat de vreo tura? Detalii concrete si asa mai departe. Sant curios si eu. Eu vreau sa fac anu asta cateva iesiri externe si poate ma lipesc si eu de voi , macar o parte de traseu. Din ce s-a scris pana acum am inteles ca sant cu titlu de ... propuneri. Rog pe cineva sa ma lamureasca si pe mine. Drum uscat sa avem!

:o :( :D

Nu stiu dece credeam eu ca lucrurile sunt clare?Pai lucrurile sunt f.clare.La cei prezenti la ultima intilnire se mai adauga 50% ca si numar ,se scade 70% ca si numar si ai cifra exacta a celor ce vor forma grupul de excursie in Grecia de paste si 1 mai.In ce priveste propunerile am ramas la stadiu de etapizare.Normal.Fiind un grup eterogen si ca oameni si ca dotare tehnica (nu zic nimic de bani) mi se pare normal sa discutam aspectele proiectului in toate amanuntele.Si apoi discutiile in sine sunt un placut prilej de revedere si de petrecere a timpului in mod placut impreuna. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consider profesorul gresit.Creat imagine negativa despre grup.Profesorul trebe autocritica la oglinda.

 

<small>--- Mesaj completat în 19 Jan 2008 18:30 -------------</small><br/>

Nu stiu dece credeam eu ca lucrurile sunt clare?Pai lucrurile sunt f.clare.La cei prezenti la ultima intilnire se mai adauga 50% ca si numar ,se scade 70% ca si numar si ai cifra exacta a celor ce vor forma grupul de excursie in Grecia de paste si 1 mai.In ce priveste propunerile am ramas la stadiu de etapizare.Normal.Fiind un grup eterogen si ca oameni si ca dotare tehnica (nu zic nimic de bani) mi se pare normal sa discutam aspectele proiectului in toate amanuntele.Si apoi discutiile in sine sunt un placut prilej de revedere si de petrecere a timpului in mod placut impreuna. :blink:

 

Absolut corect. Am sa urmaresc topicul in continuare pentru detalii despre iesirile viitoare. De pasti banuiesc ca excursia are obiective religioase... ceea ce nu ma atrage deloc, iar 1 mai ... cred ca am sa fiu prin Alpi. Oricum sezonu-i lung si avem timp sa ne intalnim!

:laugh: :o :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

salutare gresit profesorul la malmedy a venit singur si na impus nimanui sa se tina dupa el Pompi

 

Scuze pentru confuzie,era la Garmisch parca..in fine,are mai putina importanta destinatia,discutia a fost reala si imi mentin ideea!

Sanatate.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei interesati de directia NORD o propunere de program deocamdata aprobata de Bogdan Harea si Vlad (khk). Plecarea din Buc. miercuri 16 iulie, escala la Timisoara si cuplarea cu ceilalti amatori din tara. Pe 17 Wiena, se alatura Vlad si incepand de vineri 18 iulie se merge pe traseul Praga -Berlin-Rostock-feribot Danemarca-Suedia-Orebro-Stocholm -feribot Finlanda -Nordkap -Norvagia -Danemarca - Hamburg - Wiena - Buc. Durata estimata 18 zile.Cine doreste ma poate suna la 0722646373. LA MULTI ANI PE MOTOARE SI UN AN NOU PLIN DE COLATORII REUSITE!!! :blink:

 

salut! si eu planific Nordul pentru 2008. am cautat pe gugle si am gasit o ruta interesanta, cu intoarcere prin Rusia, St. Petersburg. Ce spuneti? nu stiu ce inseamna ca si vize sa intram in Rusia, dar nu cred sa fie mare lucru. poate cei care au fost in Mama Rusia sa imi dea si mie 3 randuri de sfaturi. thanks

 

noi am fi 2 motoare, eu si nevasta pe unu si urcu (care nu stie inca de tur, dar sigur vine) pe al doilea.

post-1335-1200824228_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! si eu planific Nordul pentru 2008. am cautat pe gugle si am gasit o ruta interesanta, cu intoarcere prin Rusia, St. Petersburg. Ce spuneti? nu stiu ce inseamna ca si vize sa intram in Rusia, dar nu cred sa fie mare lucru. poate cei care au fost in Mama Rusia sa imi dea si mie 3 randuri de sfaturi. thanks

 

noi am fi 2 motoare, eu si nevasta pe unu si urcu (care nu stie inca de tur, dar sigur vine) pe al doilea.

 

 

e pwriculos prin rusia, aia is cu capu, iti pun ak47-le la cap si nu se uita,am avut eu un sofer de tir care la sechestrat numa pt ca nu a dat "traditia"(10 euro), tre sa iti asumi niste riscuri daca tranzitezi rusia, dat totusi, traseul e super :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce perioada plecati? Eu cu sotia si Vlad (khk) si eventual inca doua motoare plecam pe 16 iulie pt 16-18zile la Nordcap, dar fata de traseul vostru, fara Rusia si cu mai multa Norvegia. Chiar daca avem perioade de plecare si trasee diferite poate facem schimb de informatii. Legat de planurile pt 2008 sant daja cateva : Grecia de Pasti-1Mai, Gibraltar , Nordcap si cateva intalniri moto traditionale de acum in Europa, fiecare cu topicul ei. Nu are rost sa discutam aici de toate excursiile din 2008 ca nu mai intelegem nimic. :blink: :laugh:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e pwriculos prin rusia, aia is cu capu, iti pun ak47-le la cap si nu se uita,am avut eu un sofer de tir care la sechestrat numa pt ca nu a dat "traditia"(10 euro), tre sa iti asumi niste riscuri daca tranzitezi rusia, dat totusi, traseul e super :o

 

parca mi-ar place maxim un St. Petersburg, e clar ca e mai naspa prin vama, dar daca nu ai prea multe de ascuns si niste banutzi de uns mecanismu sovietic, nu cred ca-i greu. nu am fost in Rusia si nu am habar, dar cat de negru poa sa fie ...

 

--- Mesaj completat în 20 Jan 2008 15:16 -------------

In ce perioada plecati? Eu cu sotia si Vlad (khk) si eventual inca doua motoare plecam pe 16 iulie pt 16-18zile la Nordcap, dar fata de traseul vostru, fara Rusia si cu mai multa Norvegia. Chiar daca avem perioade de plecare si trasee diferite poate facem schimb de informatii. Legat de planurile pt 2008 sant daja cateva : Grecia de Pasti-1Mai, Gibraltar , Nordcap si cateva intalniri moto traditionale de acum in Europa, fiecare cu topicul ei. Nu are rost sa discutam aici de toate excursiile din 2008 ca nu mai intelegem nimic. :blink: :laugh:

 

 

nu am stabilit inca perioada, cert e ca mergem. noi pe anul asta avem programat si rezervat doar Garmischul. ar fi fain sa mergem impreuna, nu prea multi ca nu functioneaza, dar macar 3-4 motoare. ok, fara Rusia, dar tarile baltice? sa zicem ca trecem Helsinki - Tallin si nu ne mai bagam prin Rusia. ati fi dispusi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine tarile baltice sant un subiect separat, probabil in 2009. Nu vreau sa-l amestec cu Nordcap pt ca si asa sant peste 10000km pe care trebuie sa-i acoperim in 18 zile si nu vreau sa transform un concediu pe 2 roti intr-o cursa nebuna. Pt. tura asta cred ca este suficient Austria,Cehia, Germania, Danemarca, Suedia, Finlanda si Norvegia, care vor fi si asa parcurse destul de in fuga, iar la punctul terminus Nordcap nu renunt in nici un fel. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! si eu planific Nordul pentru 2008. am cautat pe gugle si am gasit o ruta interesanta, cu intoarcere prin Rusia, St. Petersburg. Ce spuneti? nu stiu ce inseamna ca si vize sa intram in Rusia, dar nu cred sa fie mare lucru. poate cei care au fost in Mama Rusia sa imi dea si mie 3 randuri de sfaturi. thanks

 

noi am fi 2 motoare, eu si nevasta pe unu si urcu (care nu stie inca de tur, dar sigur vine) pe al doilea.

 

 

salutare astai traseul pe care vreau al face si la fel am gindito poate mergem impreuna Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare frate!!!!

M-as baga in asa ceva imediat , am tot ce-mi trebuie pentru o asa tura si cu navigatia ma descurc binisor, insa anu asta voi fi in criza de timp liber. Te rog sa tii cont de mine in anii viitori cand mai vrei sa pleci! Din cate am inteles esti clujean... fiind aproape poate facem ceva trasee :(

Bafta!

:blink: :laugh: :o

 

 

la multi ani tuturor

 

asa cum ma stiti, va tin la curent cu tura Samarkand 2008

 

e ianuarie, research-ul pt traseu si vize e in plina desfasurare

 

avem harti + ghid Lonely planet ref la Asia centrala

 

Moficicari aparute:

 

1. traseul se "scurteaza" la 10 000 km:)

 

mergem si venim prin nodrul marii caspice (din ratiuni de regim de vize prea dement, paranoic si scump in Turkmenistan),semi-conflict civil in Georgia, de costuri, de timp si de Km

 

2. timpul se scurteaza la 36-37 de zile

 

3. in mare e vb de 26 de etape de condus (niciuna mai mica de 200 de km si nici una mai mare de 600 km pe zi) + 10-11 zile de pauza

 

4. numarul vizelor se reduce - 1 viza dubla intrare pt rusia, 1 viza dubla - intrare pt kazahstan 1 viza simpla pt Uzbekistan

 

drumul matasii este calea pe care vom merge dincolo de caspica ne vom afla tot tinmpul pe aceasta ruta, orase/puncte de interes :

 

UA:

Kiev (poate)

Charkov

 

RUS

Kursk

Volgograd (ex-stalingrad)

Astrahan

 

KAZ:

Atyrau

Kyzyl-orda

Baikonur

Taraz (poate)

Aral

 

UZB:

Nukus

Khiva

Bukhara

Samarkand

Tashkent

 

etc etc etc etc etc

 

deci ..INCA E DESCHISA LISTA DE PARTICIPANTI

lucrurile avanseaza conform planului postat in octombrie (vezi mai sus)

suntem in plina faza de corespondeta cu ambasade, firme de turisti si persoane cu experienta in calatoria in acea zona

urmatoarea postare se va face dupa ce procedurile de invitatii si vize sunt declansate (februarie - martie 2008), va anunta tarseul mai in detaliu si si lista INCHISA a participantilor, ca si perioada fixa in care se va pleca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha FJR 1300

2. Stefangt BMW R1200 ST

3. Mocanu Pompi Suzuki Burgman

4. Bobita BMW R 1150 GS

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud Yamaha FJR 1300

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. esz BMW 1200 GS

9. Nazdravanul BMW R1200 RT

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master BMW 1200 LT

14. Adrian BMW 1200 GS

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 BMW 1100 RT

18. Partizan Fazer 600

19. INU BMW R 1150 GS

20. Carla ro b. BMW k 1200 RS

21. Yonatzu BMW 1150 Rockster

22. Sibo Yamaha XT 660 R

23. violetbiker Goldwig GL 1100

24. tuningboy Honda RVF 400R

25. TazzY zx6R

26. Belbody Suzuki DR 600

27. Kinzo XV 1100

28. dabix BMW R 1100 GS

29. ro cristea Hayabusa

30. bubucaty Fazer 600

31. Kidrock Ninja 636

32. Ioanachim BMW R 1200 GS

33. Khk BMW R 1100 RS

34. Motorola BMW R 1150 GS

35. Tman XTZ 750

36. HondaSan Honda X4 1300

37. Bogdan Harea Suzuki DL 650 V Strom

38. Tafu GS 1150

39. John Suzuki 500 F

40. marele alb Suzuki DL 1000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La întrebările frecvente privind membrii Grupului MotocicliÂştilor de Cursă Lungă se pot da informații minimale

 

respectiv: Nume cod/ motor/ vechime în moto (A)/km în ultimii 5 ani/ profesia/ numele/realizări "tari"

 

Fiecare poate indica ce informații consideră a fi relevante din cele de mai sus sau comunica ce corecturi sunt necesare (după efectuarea excursiilor din acest an)

 

 

 

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha /FJR 1300/42/ 72.000/Prof. Univ. Dr. Ing/ Constantin Turcanu/ Gibraltar

2. Stefangt /BMW R1200 ST/ Garmisch

3. Mocanu Pompi /BMW 1200 RT/ 5/ 100.000/ marinar/ Mocanu Pompi/ Madrid

4. Bobita /BMW R 1150 GS/ Garmisch

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud /Yamaha FJR 1300/ Alpi

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. esz BMW 1200 GS

9. Nazdravanul BMW R1200 RT

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master/ BMW 1200 LT/ Koln

14. Adrian/ BMW 1200 GS/ Paris

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 BMW 1100 RT

18. Partizan Fazer 600

19. INU BMW R 1150 GS

20. Carla ro b. BMW k 1200 RS

21. Yonatzu BMW 1150 Rockster

22. Sibo Yamaha XT 660 R

23. violetbiker Goldwig GL 1100

24. tuningboy Honda RVF 400R

25. TazzY zx6R

26. Belbody Suzuki DR 600

27. Kinzo XV 1100

28. dabix BMW R 1100 GS

29. ro cristea Hayabusa

30. bubucaty Fazer 600

31. Kidrock Ninja 636

32. Ioanachim BMW R 1200 GS

33. Khk BMW R 1100 RS

34. Motorola BMW R 1150 GS

35. Tman XTZ 750

36. HondaSan Honda X4 1300

37. Bogdan Harea/ Suzuki DL 650 V Strom/ Tassos

38. Tafu GS 1150

39. John Suzuki 500 F

40. marele alb Suzuki DL 1000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La întrebările frecvente privind membrii Grupului MotocicliÂştilor de Cursă Lungă se pot da informații minimale

 

respectiv: Nume cod/ motor/ vechime în moto (A)/km în ultimii 5 ani/ profesia/ numele/realizări "tari"

 

Fiecare poate indica ce informații consideră a fi relevante din cele de mai sus sau comunica ce corecturi sunt necesare (după efectuarea excursiilor din acest an)

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha /FJR 1300/42/ 72.000/Prof. Univ. Dr. Ing/ Constantin Turcanu/ Gibraltar

 

Tot respectul pentru cei 39 de membrii ai Grupului MotocicliÂştilor de Cursă Lungă

Nu sunt Profesor

Nu sunt doctor

Nu sunt universitar

Nici macar nu sunt de ...cursa lunga

 

Da'...parca invatatoarea mea m-a invatat prin clasa 2-a ca s-ar zice corect:

"Intrebarilor frecvente" in loc de "La intrebarile frecvente"

...si mai zicea ceva despre mandrie... ca oricat ai fi de "Universitar Docent Inspector Sef Comisar Principal Doctor ...si (culmea) Inginer..., valoarea ti-o da MODESTIA"

 

NENEA Costica !

Cati studenti te saluta cu : Salut Domn' Costel ?

 

Aveam un coleg (tare hatru ..) mergea catre un profesor de desen tehnic ...ce-avea doctoratu'n protectia muncii :bigstar: ..si-l ruga sa-i avizeze scutirile medicale :bigstar: :bigstar:

 

------------------

 

Hai c-am batut campii destul:

 

LA CE-TI FOLOSESTE NENE COSTEL (CU SIMPATIE) FAPTUL CA ESTI DOCTOR PE MOTOCICLETA ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot respectul pentru cei 39 de membrii ai Grupului MotocicliÂştilor de Cursă Lungă

Nu sunt Profesor

Nu sunt doctor

Nu sunt universitar

Nici macar nu sunt de ...cursa lunga

 

Da'...parca invatatoarea mea m-a invatat prin clasa 2-a ca s-ar zice corect:

"Intrebarilor frecvente" in loc de "La intrebarile frecvente"

...si mai zicea ceva despre mandrie... ca oricat ai fi de "Universitar Docent Inspector Sef Comisar Principal Doctor ...si (culmea) Inginer..., valoarea ti-o da MODESTIA"

 

NENEA Costica !

Cati studenti te saluta cu : Salut Domn' Costel ?

 

Aveam un coleg (tare hatru ..) mergea catre un profesor de desen tehnic ...ce-avea doctoratu'n protectia muncii :bigstar: ..si-l ruga sa-i avizeze scutirile medicale :bigstar: :bigstar:

 

------------------

 

Hai c-am batut campii destul:

 

LA CE-TI FOLOSESTE NENE COSTEL (CU SIMPATIE) FAPTUL CA ESTI DOCTOR PE MOTOCICLETA ??

NU ESTI NICI MACAR MOTOCICLIST.Si stai rau si cu buna-simtire.Daca ai ceva personal cu Constantin sa faci bine sa-l opresti pe strada si sa rezolvi problema.Daca esti asa tare vino la una din intrunirile Grupului de Cursa lunga si barbateste,in fata lu dom profesor si a noastra a celorlalti spune ce ai de spus.

In alta ordine de idei:

Marin Mircea,58 ani,investitor,HondaSan,Honda CB1300 x4,31 ani vechime,doua tururi largi ale Romaniei,20.000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când se discută în public despre motocicliÂşti, opiniile sunt divergente.

AÂş dori, după atâția ani de motociclism, să fim priviți ca o elită. Membrii comunității noastre trebue să se sprijine în fața publicului, chiar dacă au alte opinii.

Anul trecut, la Malmedy, în Belgia, la întâlnirea motocicliÂştilor de cursă lungă, auditoriul a fost impresionat de delegația din România nu pentru parcurs, ceva care Âştiu Âşi ei să facă, ci de prezentarea pe care ne-a făcut-o Bernd Tesch, organizatorul. Si a avut ce spune!

Comunitatea motocicliÂştilor din România trebue să fie admirată Âşi respectată de public prin calitatea membrilor săi. Aici fiecare contribue cum poate. Cei nemulțumiți de contribuția colegilor să facă mai mult decât ei.

Dl cu observațiile de mai sus are 40 de ani în față, să facă mai mult Âşi îi doresc aceasta, pentru prestigiul comunității de motocicliÂşti din România.

 

Faptele sunt totul! Vorbe fără fapte - în politică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

NU ESTI NICI MACAR MOTOCICLIST.Si stai rau si cu buna-simtire.Daca ai ceva personal cu Constantin sa faci bine sa-l opresti pe strada si sa rezolvi problema.Daca esti asa tare vino la una din intrunirile Grupului de Cursa lunga si barbateste,in fata lu dom profesor si a noastra a celorlalti spune ce ai de spus.

In alta ordine de idei:

Marin Mircea,58 ani,investitor,HondaSan,Honda CB1300 x4,31 ani vechime,doua tururi largi ale Romaniei,20.000km.

 

Domnule,omul este motociclist,incepator-este drept-si asta este un forum..isi poate spune parerea,buna sau rea,ramine de vazut.

Vad ca deja esti in stare sa-l pui in fata grupului la colt in genunchi pe coji de nuca :bigstar:

Raule!

Dupa cum vezi Constantin i-a dat deja replica,deci interventia ta este destul de "pe linga".

Nu inteleg insa pozitia ta,lamureste-ne:esti avocatul lui Constantin sau il pupi in c.ur?

Multi,printre care si eu am fi tentati sa mergem pe ultima varianta.Spun asta pentru ca ai mai avut o pozitie asemanatoare pe aici vis-a-vis de cineva care venise cu o idee pentru un traseu in topicul asta si senzatia a fost asemanatoare..de pupincurism

Deci,hotataste-te..

Luigi Vicol,40 ani,am carte de munca,doar 5 ani vechime si vreo 70.000 km pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TuningBoy (Adrian Bobocea) / Honda RVF400* si VFR400** / 26 ani, consultant resurse umane / permis din Iunie 2006 / peste 25.000km.

 

*RVF400 monopost - motocicleta mea "de suflet" , nu o folosesc pentru distante lungi (100-400km/zi) , weekenduri , trackdays , si mai nou competitii.

**VFR400 - motocicleta Manuelei, cumintica , docila , fiabila si merge dupa principiul - "prietenul la nevoie se cunoaste". suntem foarte multumiti de ea si sper sa facem cat mai multi km prin Romania si Europa. O folosim pentru calatorii si plimbari in doi ( are doua locuri spre deosebire de RVF)

 

 

In august am reusit sa facem ( eu si prietena mea) cu VFR400 in 12 zile aprox 3000km DOAR in Romania . Scopul a fost sa "desenam" tara , sa mergem cat mai mult pe granita ,dar sa vedem si o parte din frumusetile patriei (nordul Moldovei , zona Clujului + multe altele).

 

Anul acesta am doua targeturi : participarea la 2 etape in campionatul national de motociclism viteza - debutant(cu RVF400) si o excursie ceva mai lunga prin Europa (Paris , sau chiar Londra) fara autostrazi ( cu VFR400)

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Jan 2008 12:49 -------------</small><br/>o intrebare : cand se va desfasura urmatoarea intalnire a motociclistilor de cursa lunga (in Bucuresti). Vrem sa luam si noi parte , sa mai invatam de la "batrani"

 

Cu respect,

Adrian & Manuela

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca mi-ar place maxim un St. Petersburg, e clar ca e mai naspa prin vama, dar daca nu ai prea multe de ascuns si niste banutzi de uns mecanismu sovietic, nu cred ca-i greu. nu am fost in Rusia si nu am habar, dar cat de negru poa sa fie ...

 

<

 

Sankt Petersburg merita aproape orice risc.

Dar....dracul poate fi tare negru.

Lasind deoparte problemele cu viza, invitatie, asigurari si declaratii prin vami-scrii o gramada de hirtii-poti avea nesansa sa dai peste un militian incoruptibil....

Noi am patit-o anul trecut.Am intrat in Rusia pe acolo pe unde vreti voi sa iesiti-Narva-Estonia-si dupa 2 km am fost opriti de militie, chipurile am fi incalcat o linie continua-si dupa vreo 4 ore de stat la discutii-si aveam un vorbitor de rusa cu noi-am facut cale intoarsa fara permise dar bucurosi ca nu ne-am ales cu moto confiscate-a mea era in leasing si nu avea procura in rusa...(mai bine asa ca din cea in engleza nu si-a dat seama ca nici macar nu era valabila in rusia.Atentie daca aveti moto in leasing, nu va da nimeni procura pt rusia)

Nu s-a lasat induplecat in nici un fel.Si crede-ma, am incercat diverse.

Asa ca....atentie.

 

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule,omul este motociclist,incepator-este drept-si asta este un forum..isi poate spune parerea,buna sau rea,ramine de vazut.

Vad ca deja esti in stare sa-l pui in fata grupului la colt in genunchi pe coji de nuca :bigstar:

Raule!

Dupa cum vezi Constantin i-a dat deja replica,deci interventia ta este destul de "pe linga".

Nu inteleg insa pozitia ta,lamureste-ne:esti avocatul lui Constantin sau il pupi in c.ur?

Multi,printre care si eu am fi tentati sa mergem pe ultima varianta.Spun asta pentru ca ai mai avut o pozitie asemanatoare pe aici vis-a-vis de cineva care venise cu o idee pentru un traseu in topicul asta si senzatia a fost asemanatoare..de pupincurism

Deci,hotataste-te..

Luigi Vicol,40 ani,am carte de munca,doar 5 ani vechime si vreo 70.000 km pe motor.

SUBURBAN.

 

--- Mesaj completat în 29 Jan 2008 17:07 -------------

Regret ca si acest topic tinde sa se transforme intr-o "balacareala".

De acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inițiat acest topic în urmă cu mai bine de un an. Parțial, Âşi-a atins scopul : în 2008 vom avea multe excursii "lungi" Âşi s-au pus în valoare calitățile de organizator ale multora dintre membrii Grupului ( responsabilii Âşi inițiatorii de excursii).

Dorim să menținem un nivel ridicat în discuțiile purtate aici Âşi în relațiile dintre noi.

 

AÂş dori ca membrii Grupului să respecte Codul de Conduită al Grupului MotocicliÂştilor de Cursă Lungă:

Regula nr. 1: CreÂşterea prestigiului motocicliÂştilor în societate

Regula nr. 2: Politețe, amabilitate Âşi bună creÂştere

Regula nr. 3: Realizări în motociclism

Regula nr. 4: Realizări în alte domenii

 

Dacă un motociclist se va remarca în muzică, în afaceri, în Âştiință, în orice alt domeniu, va contribui la prestigiul comunității noastre.

Idei pentru alte reguli de conduită sunt binevenite.

Când putem porni motoarele organizăm o întâlnire a Grupului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha /FJR 1300/42/ 72.000/Prof. Univ. Dr. Ing/ Constantin Turcanu/ Gibraltar

2. Stefangt /BMW R1200 ST/Medic/ Garmisch

3. Mocanu Pompi /BMW 1200 RT/ 5/ 100.000/ marinar/ Mocanu Pompi/ Madrid

4. Bobita /BMW R 1150 GS/ Garmisch

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud /Yamaha FJR 1300/ Alpi

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. Okesz/ BMW 1200 GS/Monte Carlo

9. Nazdravanul BMW R1200 RT

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master/ BMW 1200 LT/ Koln

14. Adrian/ BMW 1200 GS/Inginer/ Paris

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 /BMW 1100 RT/90.000 km

18. Partizan/ Fazer 600/Hanovra

19. INU /BMW R 1150 GS/ 20.000 km/Serbia

20. Carla ro b. BMW k 1200 RS

21. Yonatzu/ BMW 1150 Rockster/Italia

22. Sibo /Yamaha XT 660 R/Genova

23. violetbiker Goldwig GL 1100

24. tuningboy/ Honda RVF 400R/consultant resurse umane/ Adrian Bobocea/ 25.000 km

25. TazzY zx6R

26. Belbody Suzuki DR 600

27. Kinzo XV 1100

28. dabix BMW R 1100 GS

29. ro cristea /Hayabusa

30. bubucaty /Fazer 600

31. Kidrock Ninja 636

 

32. Ioanachim /BMW R 1200 GS

33. Khk BMW R 1100 RS

34. Motorola BMW R 1150 GS

35. Tman /XTZ 750/30.000 km/ Iordania

36. HondaSan /Honda X4 1300/31/ 20.000 km/ investitor/ Marin Mircea

37. Bogdan Harea/ Suzuki DL 650 V Strom/ Tassos

38. Tafu /GS 1150

39. John Suzuki 500 F

40. marele alb /Suzuki DL 1000

 

 

Excursii 2008

Grecia - Paste Âşi 1 mai, responsabili: Bogdan Harea, Doru Master, bcristian, foxbat

Bulgaria - 2 - 3.02, responsabil: Doru Master

NordCap, iulie, responsabil: Bogdan Harea

Gibraltar, iulie, responsabil: Honda San

Samarkand, vară, Tafu

Macedonia, Paste, bubucaty

 

OLPE, Germania, 23. 05, Intâlnire FJR Germania, ?

Garmisch, responsabil Mocanu Pompi

Intâlnire Honda Deauville, responsabil Constantin

Intermot, Germania, ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...