Sari la conținut

Motociclisti De Cursa Lunga Din Ro


Constantin
 Share

Postări Recomandate

GRUPUL MOTOCICLISTILOR DE CURSA LUNGA

 

Cine se considera motociclist de cursa lunga sa se nominalizeze.

Este de presupus ca are la activ cel putin o deplasare externa totalizand peste 2000 km tur - retur.

 

Motociclistii de cursa lunga in devenire, pot participa la actiunile Grupului. Pentru prima actiune au oricum destule de aflat de la cei existenti.

 

Excursii de cursa lunga in 2007.

CERTE:

- 27 - 29. 04. 07 Bucuresti - Malmedy ( Belgia), la cel de al 29-lea Meeting al motociclistilor care au ocolit pamantul sau un continent

- 8 - 11. 05. 07 FJR Austria Tour ( include Sud Tirol)

PROPUNERI:

- 07. 07 Bucuresti - Scotia

- ? BMW Meeting 2007

- ? Intermot 2007

 

Eu ma nominalizez. Asteptam alte nominalizari si alte propuneri.

 

Il propun si pe Mocanu Pompi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am facut un tur de peste 2000km, dar nu cred ca ma pot alatura inca acestui grup. Poate doar ca simpatizant. Altfel trebuie sa mai stau un pic ca sa am resursele sa fac 1-2 astfel de plimbari pe sezon.

 

Oricum, excelenta initiativa!

Succes!

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GRUPUL MOTOCICLISTILOR DE CURSA LUNGA

 

Am mai scris o data asta pe la prinz da vad ca a disparut :cheers:

Tre sa fie o conspiratie :)

 

Noi, romanii, nu stim sa mergem in grup.Mersul in grup inseamna respectarea unor reguli.

Fara asta, deplasarea e o sursa de nervi si stres.

Simpatica ideea,poate fi un inceput totusi.

Dar sintem mult prea diferiti ca sa mearga, deocamdata.

Eu sint motociclist de cursa lunga, dar prefer deplasarile solitare, cel mult in doi.M-am convins de asta asta vara.

 

Apropo de planuri pentru sezonul viitor, vreau sa merg, printre altele, in Rusia(Sankt Petersburg, Moscova)

A mai mers cineva cu moto ?Ce probleme as putea intimpina?

 

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bobita a fost la Garmisch anul acesta. Alaturat poza. Este inclus in grup.

 

Privind mersul in grup sau individual sunt avantaje si desavantaje.

Singur ai independenta, scoti media orara mai mare, schimbi programul dupa plac, nu mai trebue sa te mai uiti dupa ceilalti.

Dar daca ai o pana, cum am facut eu asta vara in Bulgaria si Turcia? Si este noapte? Si cei de la vulcanizare nu stiu sa dea roata jos, avand cardan? Dar daca trebue cautat cazare si nu stii limba?

Cat totul este bine poti sa te descurci singur. La nevoie intervine grupul ( se estimeaza).

post-4437-1162541694_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca ai o pana, cum am facut eu asta vara in Bulgaria si Turcia?

 

 

Folosesti trusa de reparatie si compresorul din dotare :)

Am patit in dimineata cind am plecat spre Garmish, la 100km de Botosani :cheers:

Da eram pregatit pentru asta, aveam de toate.

Acu lasind gluma deoparte, exista si avantaje la mersul in grup, desigur.

Insa trebuie o organizare perfecta din toate punctele de vedere(viteza, traseu, opriri etc) ca sa fie bine.

 

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu in grup. am facut o tura de 5500 km vara asta de unul singur. buc-arad-viena-salzburg-grossglocknerstrase (recomand maxim drumul asta pt cei care ajung acolo!) - venetia-florenza-pisa-innsbruck-praga-brno-inapoi acasa. am povestit totul la vremea respectiva, daca vrea cineva povestea e postata aici (se intinde pe multe pagini):

http://www.tanga-moteurs.ro/forum/index.ph...=270&st=220

toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

Constantin

Stefanq

Mocanu Pompi

Bobita

Zarandi

 

Cei in devenire pot participa la actiunile Grupului.

Mai asteptam idei si nominalizari.

Traseul Bucuresti - Moscova este cam dur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu un mic tur al Romaniei anul trecut, aproape 3000 km :) Inca sunt mica fata de voi :cheers: insa poate la vara daca reusesc sa fac un lesing la fejerica bag un Helsinki ca tare drag imi e orasul :)

Numai bine si sa aveti grija de voi. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as putea baga si eu de amuzament (:. Desi calaresc mai bine singur ...

Oricum nu cred in IronButtsii locali (mii si mii de km , in nu stiu ce timpi si pe nu stiu ce teritorii(:cheers: . Cred in motociclismul liber, facut de dragul drumului, fara limita de kilometri si programe si destinatii fixiste. M-ar interesa mai degraba un Grup al Lungilor Rataciri pe motocicleta (: (:...

Si nu cred in "hai sa facem poze si sa descriem trasee de mii de km, ca sa moara prostii de pe forum de ciuda" (: . Motociclismul, asa cum imi place mie, implica prea putine lucruri facute de ochii lumii, si mult mai multa placere pura ... Feeling domnilor, feeling (: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma bag.

Oricum vom merge impreuna in Austria Dl. Constantin. Rezervarea este facuta din 2005.

Sper ca in 2007 sa fiu ceva mai prezent in activitati.

 

Mda, nu cred ca este posibil sa mergem impreuna pentru ca eu am rezervare din 07 nu din 08. Oricum vorbim poate este posibil sa aranjam ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepand cu 1999, am avut doar 2 veri in care nu am facut macar o tura de 2.500 km.

In '99 am facut: Tg-Mures-Venetia-Genova-Monte Carlo-Besancon (Franta)-Freiburg-Vinea-Tg-Mures (ca. 6.000 km) cu un Nipru nemodificat, cu atas.Pozele sunt pe hartie si nu am scanner.

Cu un BMW R60/5 din 1971 am facut turul Croatiei si Sloveniei in 2001.

Cu GS-ul meu am facut Napoli (2002), Antalya (2003), Alpii+Coasta de Azur(2005), turul Ungariei+Intermot (2006).

La anul planuiesc sa merg in Scandinavia (pana la Nordkapp) si Benelux.

 

Ca si Bobita, vreau sa merg la Moscova si St. Petersburg, insa nu ma voi aventura cu un BMW pe acolo (din cauza sigurantei) ci eventual cu un Ural.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca si Bobita, vreau sa merg la Moscova si St. Petersburg, insa nu ma voi aventura cu un BMW pe acolo (din cauza sigurantei) ci eventual cu un Ural.

 

 

Ai ceva infornatii, sau asta e mai mult din auzite?

Siguranta motorului sau in ce sens?

Ca eu ma duc oricum cu bmw-ul...

 

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Bobita: nu din cauza neincrederii mele in BMW nu m-as duce cu acesta ci din cauza faptului ca politistii dun Ucraina si Rusia sunt foarte corupti si lacomi (am cunoscuti care au calatorit cu masina prin aceste tari)

si te opresc tot timpul daca observa ca esti strain,.

Cu un Ural cu atas insa, te contopesti foarte bine in "peisaj".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Bobita: nu din cauza neincrederii mele in BMW nu m-as duce cu acesta ci din cauza faptului ca politistii dun Ucraina si Rusia sunt foarte corupti si lacomi (am cunoscuti care au calatorit cu masina prin aceste tari)

si te opresc tot timpul daca observa ca esti strain,.

Cu un Ural cu atas insa, te contopesti foarte bine in "peisaj".

 

 

A,nici nu m-am gindit la neincrederea in bmw, ci la posibilitatea sa ramii fara pe acolo.

Cu bmw-ul meu ma duc oriunde, am incredere in el.(si asta pe probate, nu ca asa zic toti)

O sa mai ma interesez, orcum tre sa pregatesc din timp o iesire de asta, e altceva fata de vest.

 

 

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

Constantin

Stefanq

Mocanu Pompi

Bobita

Zarandi

Popescud

Katy

Okesz

 

Ideea cu Scandinavia este interesanta. Ma gandisem la coasta Norvegiei.

 

 

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

Constantin

Stefanq

Mocanu Pompi

Bobita

Zarandi

Popescud

Katy

Okesz

Nazdravanul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Va deranjez cu o intrebare. Am incercat sa merg cu voi la Garmisch n-am reusit din lipsa de timp. Am un BMW 1200GT/2006 care merge f. bine. Ii trebuie alt parbriz si alta sa dar e rezolvabil. Vreau sa fac niste ture mai lungi la anul,poate cu voi. Ma bate gandul sa iau un GS1200 Adventure in loc de GT. Ma intereseaza din experientele pe care le-ati avut la drum atat cu boxere BMW cat si cu 4 in linie care credeti ca se comporta mai bine la drum, care e mai obositoare? Eu am fost primul proprietar al RT-ului lui Mocanu Pompi, nu am mai vazut motocicleta asa comoda, de aia am si dat-o, nu simteai nimic la nici o viteza. Am avut si 1200GS dar aia mi-a rupt spinarea, saua era rea de tot si suspensia nu prea buna. Parbrizul nasol de asemenea. La noul GSA toate aste par rezolvate. Poate am fost confuz, repet intrebarea, merita sa dau GT-ul pe un GSA? Ma intereseaza long touring nu off road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@net: nu merita sa-l dai, daca zici ca ai avut R1200GS si nu ti-a placut, Adventure tot ala este.

Doar are cursa amortizoarelor cu 20 mm mai lunga, in rest ergonomia este identica cu GS-ul simplu.

Basca, saua ar putea sa fie chiar mai incomoda, deoarece este mai orientata spre off-road.

In cea ce priveste protectia la vand, nici una din generatiile GS nu exceleaza la acest capitol.

Parerea mea este ca pentru touring pur GS-ul nu este cea mai indicata motocicleta, la peste 6-700 km/zi este incomoda. Eu sunt fan GS fiindca imi place boxerul si merg destul pe drumuri proaste+ceva soft enduro cu el.

Editat de Okesz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Dom Profesor

m-ati cam evitat in ultimul timp ma pregatesc de un circuit pina in spania

am fetita la studii cum da firul ierbi o tai care te bagi cazare gratuita

pentru maxim 6 persoane

astep propuneri concrete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Dom Profesor

m-ati cam evitat in ultimul timp ma pregatesc de un circuit pina in spania

am fetita la studii cum da firul ierbi o tai care te bagi cazare gratuita

pentru maxim 6 persoane

astep propuneri concrete.

 

merg eu daca mergi prin coasta de azur, am vrut sa ma duc anul trecut si n-am mai apucat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum nu cred in IronButtsii locali (mii si mii de km , in nu stiu ce timpi si pe nu stiu ce teritorii(:friends: .

 

păi uită-te un pic pe condiții: SaddleSore 1000 and Bun Burner 1500 Guidelines

 

fă un calcul simplu Âşi realizezi că în .ro nu prea ai unde să te dai să respecți regulile, fără să calci pe lângă limitele legale de viteză (în special prin satele prin care vacile îți sunt partenere de drum :drink: )

 

eu cred că OP nu avea în minte ceva de genul Iron Butt; sau cel puțin nu în România ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

Constantin Yamaha FJR 1300

Stefanq BMW 1200 GS

Mocanu Pompi Suzuki Burgman

Bobita BMW R 1150 GS

Zarandi Yamaha FZ 6s

Popescud Yamaha FJR 1300

Katy Yamaha FJR 1300

Okesz BMW 1200 GS

Nazdravanul BMW 1200 C Montauk

Net BMW K 1200 GT

Hallryder BMW K 1200 RS

Ravenshield Honda VT 600

Doru Master BMW 1150 RT

Adrian BMW 1200 GS

Viorel93 Suzuki 500

 

Corectati motorul daca este cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...