Sari la conținut

Honda lovită de un Fiat


RedCap
 Share

Postări Recomandate

După cum spune și titlul am văzut o Honda lovită de un Fiat cu partea stângă față pe Bulevardul Aviatorilor între Victoriei și statuie, motociclistul primea îngrijiri pe iarbă,nu era nici o ambulanță venită. Eu eram în trafic,fără posibilitatea de a opri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Eu eram în trafic,fără posibilitatea de a opri.

 

De ce? Erai in autobuz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mentalitate de circari la romani, daca se intampla un accident trebuie sa opresti neaparat sa casti gura sau poate mai buzunaresti ceva, mai iei o piesa de schimb.

Daca nu ai cunostinte de resuscitare/prim ajutor, nu dispui de un utilaj cu care sa remorchezi masina/motorul avariat sau doamne fereste nu esti popa esti doar un gura casca fara nicio treaba acolo. I-as amenda p-astia care se strang doar sa faca atmosfera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu opresti vere. Poate are nevoie omul de ajutor. Poate nu cunoaste pe nimeni in oras. Poate plm, poti sa faci ceva sa se simta mai OK. Poate i s-a terminat bateria de la telefon si nu poate suna.

 

N-o sa-i inteleg vreodata pe astia care au impresia ca daca vine salvarea toate problemele riderului s-au rezolvat. Civilizatilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

N-o sa-i inteleg vreodata pe astia care au impresia ca daca vine salvarea posteaza pe forum toate problemele riderului s-au rezolvat. Civilizatilor.

;)

Editat de Black_wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off: sunteti off. lame.

 

 

on: si eu am primit un sms despre acelasi accident. se pare ca au ajuns 2 ambulante in zona...

ceva detalii despre motorist? sursa mea nu stie mare lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OT-03-DFO daca vezi motorul asta pe jos si nu esti politai, nu stii sa dai un prim ajutor, nu ai platforma sau nu esti la seminarul teologic nu opri ca nu ma poti ajuta. N-o sa ma plang pe forum ca nu a oprit nimeni sa ma intrebe cat baga mobra cat timp eu sunt intins pe jos in asteptarea unui ajutor real.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu accidentul. Cauzele posibile asa cum le-am vazut eu sunt:

1) moto venea pe banda 3, fiat-ul a intrat peste el, coliziune in usa si aripa stg fiat - moto dus in spatiu verde de pe contrasens

2) moto venea pe contrasens depasind coloana, fiat-ul a vrut sa intoarca pe banda continua, acelasi rezultat.

Optiunea 1 mi se pare insa mai plauzibila, insa nu ma pronunt. Cand am ajuns eu acolo, era deja un Smurd care tocmai pleca cu accidentatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si masina, si moto veneau din acelasi sens (Victoriei spre statuia Aviatorilor) pe banda 3. Din spusele soferitei (da, este o ea) inteleg ca ar fi trecut de pe banda 2 pe banda 3, moment in care l-a acrosat (zic eu), ea spunand ca el a intrat in aripa stanga fata a masinii (ceea ce e cam tot aia; neasigurare la schimbarea benzii).

 

Moto are numar de Buc B 20 DJO, CBR 600 F4i. Si pilotul si pasagera sunt la Elias. Din cate am inteles pasagera s-a lovit mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul in care ai un accident, ultimul lucru de care ai nevoie e sa vina la tine 10 gura-casca care sa-ti puna 10 intrebari idioate si sa "rezoneze" cu tine. Daca nu cunosti elementele primare de resuscitare, daca nu ai o rampa sau o duba pentru a-i transporta motorul, nu ai ce cauta acolo atata vreme cat omul deja primeste ingrijiri.

 

Mor cand vad la fiecare accident cum se trezeste cate unul sa traga de urechi pe initiatorul topicului ca nu a oprit...tu ala...daca iti pasa atat de motociclistul cazut, te-ai mai interesat pe topic sa vezi daca omul a iesit bine din spital, i-ai dat un telefon, un mesaj...ceva? Nu mai fiti ipocriti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai cunostinte de resuscitare/prim ajutor, nu dispui de un utilaj cu care sa remorchezi masina/motorul avariat sau doamne fereste nu esti popa esti doar un gura casca fara nicio treaba acolo. I-as amenda p-astia care se strang doar sa faca atmosfera.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era intins pe jos si primea ingrijiri, inseamna ca erau acolo ajunsa salvarea sau oameni care aveau cunostinte de prim-ajutor si nu mai era nevoie sa opresti si tu, pt. a te "documenta" in privinta accidentului.. (foarte bine procedat) Daca era intins pe jos fara sa fie nimeni pe langa el, era normal sa te opresti sa chemi salvarea, etc.. Sanatate motoristului si pasagerei.

Editat de Andrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul primea îngrijiri pe iarbă,nu era nici o ambulanță venită.

 

Din ce a spus omul ... ambulanta nu era venita.

 

Nu stiu cati din voi ati fost in situatia neplacuta sa fii tavalit, inconjurat de oameni care mai de care experti in prim-ajutor.

 

Din pacate eu am avut aceasta experienta. Toti bagatorii in seama veneau la mine si toti incercau sa imi scoata casca ... sa ma miste.

 

Am avut noroc ca a oprit si 1 motociclist si a stat langa mine pana a venit salvarea.

 

Nu toata lumea stie ce sa faca in caz de accident de motocicleta. Daca vedeti 10 oameni in jurul la 1 motociclist ... nu e obligatoriu sa fie si pe maini bune. Nu va costa nimic sa mergeti pana acolo sa vedeti daca puteti da o mana de ajutor, sa vedeti in ce situatie e. Poate aia 10 incerca sa ii ciordeasca geaca, portofelul, casca sau cine stie ce. ( Am vazut ca se poarta la noi)

Editat de Xeqtor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mentalitate de circari la romani, daca se intampla un accident trebuie sa opresti neaparat sa casti gura sau poate mai buzunaresti ceva, mai iei o piesa de schimb.

Daca nu ai cunostinte de resuscitare/prim ajutor, nu dispui de un utilaj cu care sa remorchezi masina/motorul avariat sau doamne fereste nu esti popa esti doar un gura casca fara nicio treaba acolo. I-as amenda p-astia care se strang doar sa faca atmosfera.

ce spui tu straine, pai la forumijti cine le mai da informatiile pretioase. multi desi sunt la 5-10minute de locul accidentului in general, stau si asteapta aici in loc sa se duca ei sa vada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ma vedeti vodata tavalit, va oblig sa va opriti, sa veniti la mine, dar nu ma miscati, scoateti doar lap-topu sau aifonu si cititi-mi de pe motoci-clisma dot ro, eventual transmiteti "live" de la locul accidentului. eu va transmit cu cine sa votati si pe cine sa injurati.

apoi mi-ar placea sa o chemati pe miss "zmotociclizm" pentru marirea motivatiei de viata si stocarea sangelui in anumite parti ale corpului

 

sa vina apoi zmurdu' dar sa o trimita pe miss zmurduiala, una d-aia care are probleme la inchiderea halatului in partea bustului. daca ar avea si panglica pe care sa scrie anul premiului sau daca este concurenta, ar fi si mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La norocul tau primul care ajunge o sa fie eu, sau alt cocalar de Slobozia, care o sa posteze pe motociclizm.ro "Tocmai iam ciordit laptopu la un gushter pe <insert accident location here>."

 

Iar miss zmurda o sa poarte o panglica cu "Miss Caracal 1978", o sa aiba o problema cu inchisul halatului in partea de jos a bustului. Si o sa-l cheme Gheorghe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La norocul tau primul care ajunge o sa fie eu, sau alt cocalar de Slobozia, care o sa posteze pe motociclizm.ro "Tocmai iam ciordit laptopu la un gushter pe <insert accident location here>."

 

Iar miss zmurda o sa poarte o panglica cu "Miss Caracal 1978", o sa aiba o problema cu inchisul halatului in partea de jos a bustului. Si o sa-l cheme Gheorghe.

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate baietilor.Daca as avea ghinionul sa fiu accidentat ,fiind cu motorul ,singurele persoane in care as avea incredere ar fi motociclistii de pe langa mine.Cateodata este nevoie de martori ,de paza pana ia cineva motorul , bunurile.Respect toate parerile ,doar ca daca nici noi nu ne ajutam ,atunci cine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum dreaq sa nu ma opresc ma .. ala este nebun? Eu ma opresc la toti motociclistii care nu-i cunosc.. intru in vorba cu ei, din ce frustrare plina de draci sa se nasca vreodata comportament desta antisocial? Adica este rau sa fiu prietenos si cu intentii bune?? Unui bait din Tecuci i s-a stricat mobra in judetul Buzau (o bobina la bandit parca) si cineva pe strada i-a dat numarul meu.. am facut pe dracu in zece, a demontat un prieten dupa motocicleta nevestesii bobina si i-a dat-o sa plece omul acasa.. este rau sa fi omenos si social..?? Ba baieti mai terminati cu dracii si ceata din privire.. cum o fi sa stai echipat pe 5000 de grade vara langa motocicleta personala care are pana.. si sa nu se opreasca nimeni? Ma doare capul cand vad cate un destept desta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caine lovit daca este si tot opresc sa-l iau de pe carosabil.

 

Acum cateva zile am oprit duba blocand o banda cateva secunde ca sa iau o vrabie ametita ,atinsa,care dupa vre-o ora a si zburat.M-am simtit bine toata dupa amiaza.Ce sa mai pomenesc despre un om ,motociclist ca tine pe deasupra.Ne-am inrait naibii de tot.

 

Cum o fi sa stai intins pe jos ,sa privesti cum unii te usureaza de una de alta si sa vezi ca nici un motociclist de-al tau ,cunoscut poate ,nu opreste?

 

Probabil suntem motociclisti numai cand motorul este in mers sau pe cric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...