Sari la conținut

Lumina la bord


Postări Recomandate

Salutare. Am probleme cu lumina la bord la GSXR 750 K1 si anume cand apas maneta de frana fata mi se aprine lumina in bord. Iar a doua problema cand circul noaptea la peste 200km/h mi se stinge lumina in bord. Ce sa fie oare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cea mai la indemana solutie ar fi sa mergi cu viteza mai mica, facand asta nu mai ai probleme sa ti se stinga bordul noaptea, in plus o sa franezi mai rar si o sa se rareasca si ziua problema asta.. B)

Oricum, noaptea cu 200 este ruleta ruseasca.. :rusinica:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cand circul noaptea la peste 200km/h mi se stinge lumina in bord. Ce sa fie oare?...

 

Cred ca e proiectata sa se stinga. Cui ii mai foloseste...

:nono:

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am probleme cu lumina la bord la GSXR 750 K1 si anume cand apas maneta de frana fata mi se aprine lumina in bord. Iar a doua problema cand circul noaptea la peste 200km/h mi se stinge lumina in bord. Ce sa fie oare?

 

Nu ai masa la becul de frana sau filamentele din bec se ating. Verifica becul sau schimba-l. Pt bord, poate ca la fel ai probleme de contact, iar la viteza mare aerul misca ("trage")vreun fir si nu mai ai contact bun. Verifica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai stop pe led-uri?

Da am stop pe leduri. si acum raspuns pt toata lumea i-am dat si eu mai tare seara ca nu era nici musca pe drum, am vrut sa vad cum se comporta la viteze mai mari, ca in rest merg cam 120-140 km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu se mai aprinda bordul pui doua diode pe stop ;) una pe pozitie si cealalta pe stop, evident. problem solved. despre stinsul bordului nu stiu ce sa spun asa, pe net, sunt o groaza de posibilitati ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica borne baterie,siguranta de 30 A,mufele de sub carena laterala dreapta sa nu fie oxidate,blocul de sigurante ,pe ram-air dreapta.

Asta fata de bord,iar cu frana scoate stopul de pe spate din mufa si verifica,daca nu mai face este o problema in el(modficari de instalatie,punte intre fire etc...

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare. Am probleme cu lumina la bord la GSXR 750 K1 si anume cand apas maneta de frana fata mi se aprine lumina in bord.

Iar a doua problema cand circul noaptea la peste 200km/h mi se stinge lumina in bord. Ce sa fie oare?

 

Solutia la prima problema e simpla: verifica becul cu doua filamente din lampa spate, ATENTIE! NU este simetric: are o singura pozitie in care intra. daca il introduci in pozitia gresita, face scurt circuit intre cele doua lamele (pozitie-frana). (Banuiesc ca ai folosit un inlocuitor cu leduri in locul becului original, nu este nici o problema, insa trebuie sa fii atent la montare in soclu).

In mod sigur, daca verifici lampa spate, vei vedea ca daca aprinzi pozitia sau actionezi frana, se aprind ambele filamente.

 

Cauta pe google imagini BA15D, vei vedea asimetria de care vorbesc.

Editat de big_bro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...