Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

De un dobitoc am dat si eu sapatamana trecuta cand venind de pe A2 si intrand pe Theodor Pallady, unul cu un "slogan" rosu vroia neaparat sa se bage pe dreapta, unde numai noi avem loc, practic ocupa 1 1/2 benzi. M-a vazut in spate dar nici vorba sa-mi faca loc, ca nu dura mult, ca urmare l-am luat prin stanga unde era loc berechet si pe urma i-am taiat fata si m-am dus pe dreapta, loc garla pana la semnafor. Claxoane , faruri etc, s-a ales cu un deget stiti voi care.

Dumineca asta la fel, unul cu un suv imi face scandal ca nu ma dau la o parte, mergeam in coloana cu 120 pe E85 pana in Ramnicu Sarat, zona de o bada+urgenta.(acolo au pretentia soferii sa te tragi pe banda de urgenta)

Imi lasasem spatiu de franare si observare gropi pana la conserva din fata iar el a considerat propice sa ma depaseasca venind la 20cm de mine. I-am sugerat cum trebuia facuta manevra si i-am urat "drum bun".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

I-am aratat si eu "degetul" unuia in Bulgaria... ghici ce? Era roman, cu un VW Passat. Si a iesit in depasire, pe sensul opus, fix in fata mea. Am trecut pe dunga alba de pe marginea soselei, pe langa el. Si pe autostrada spre Varna, cei care alergau mai tare erau majoritar romani... Amuzanta a fost o bulgaroaica cu un Suzuki Swift, dupa Ruse, care vroia sa se traga cu mine... pe linie dreapta m-a depasit de vreo 2-3 ori, ca o faceam pe curbe usor (2 benzi) si nu alergam prea tare, am mers calm.

A, da.. si 2 iepuri mi-au taiat fata.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am ratat :crack: Si erau barosani, primul am zis ca e caine, abia la al 2lea am identificat vietuitoarele, la cativa metri in fata rotii. Tupeisti, cu o masina nu cred ca aveau sanse de reusita... o vulpe lipita de asfalt nu a avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ieri seara, pe A2... horror. Multi km de blocaj, statea cu usile deschise si nu le inchideau nici cand eram langa ei, desi ma vedeau. Nu mai zic de unul care se uita urat la mine sprijinit de usa, fara sa se sinchiseasca... si altul care statea langa masina si vroia sa treaca prin fata mobrei si ii zicea nevestei "ce plm, sa stau sa treaca asta, da-l in plm". Plus aia opriti ca la iarba verde pe banda de urgenta sau cu masinile puse in diagonala. La modul "sa moara si capra vecinului". Dupa ce s-a miscat traficul se circula cu 60-80 km/h pe banda 2... si nu se dadeau nici morti pe 1.

 

Mergea o palma din zbor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara, ora 23.

 

Vin din Otopeni, lansat, cobor pe podul de dinaine de intrare in Bucuresti (care trece peste centura).

 

Vad un bou cu BMW 3 Coupe care era in capatul podului vrand sa intre din lateral de langa pod pe sosea (de pe bretea). Problema e ca vroia sa iasa aproape vertical, am zis ca vrea sa ajunga direct pe banda 3.

Ma apuc sa ii dau flash-uri, claxoane, sa vada ca vin. Deja ma pun pe frane anticipand ca e un bou.

Ma vede, zice ca poate, accelereaza puternic si ...TASNESTE DREPT INAINTE!!!. Vroia sa traverseze toata soseaua (sa ajunga pe breteaua de dincolo)! :moron: NUMAI CA BOUL NU A VAZUT ca pe mijloc e o bordura separatoare (cat un mic trotuar)!!! :eek:

 

Prin urmare:

BMW-ul a intrat cu spoilerul si cu rotile puternic in bordura, (BANG!)

spoilerul s-a rupt, a decolat de fata, (TROSC!)

apoi a lovit cu burta, au iesit scantei, (BANG!)

lovesc si rotile spate si ii decoleaza si spatele, (BANG again!)

...in tot acest timp spoilerul fatza fiind facut ghem sub masina si la aterizare vazand cum ii zboara si o bucata si bara spate cand a aterizat fundul la loc.

Fratilor, a sarit masina aia de ziceai ca-i o capra :crack:

 

Desi toba si motorul imi urla tare (nu era al meu), am auzit atat de clar trozinutrile si bufniturile, ca aproape ca m-a durut pe mine ce a patit sarmana masina.

 

Da-o dracu de treaba chestii d-aste vezi la fail-army captate de camere de trafic sau dash-cams in Rusia, nu in Romania!

 

PS: Ce n-as fi dat sa am un GoPro sa fi filmat asta...

http://www.bigtoysvideos.net/bmw-m4-crash-cars-coffee-blackhawk-2015.html

ceva de genul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Mai trist este ca sunt multi motociclisti care trec prin aceeasi transformare.

» Post actualizat in 18 Aug 2015 13:49

Sunt unii pe aici care ne explica cum sau pus pe clacxon si nu au obtinut nici o reactie de la "nesimtitul" care ii taia calea .Mai putina atentie la semne obscene , clacxoane si educatie in trafic poate perminte mai multa atentie la pozitionarea in trafic in asa fel incit sa fim mai in siguranta.Personal am atins clacxonul numai din greseala pentru ca e pozitionat foarte aproape de butonul de semnale stinga-dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca nu mergi suficient in trafic... sau nu esti suficient de atent incat sa observi ce fac ceilalti. Degetul ala pe claxon te mai scoate din unele situatii, sau macar atrage atentia idiotului si poate macar realizeaza ce a facut. Asta nu inseamna ca e mai important decat franarea, evitarea, preventia etc.

In Bucuresti, cel putin, nu exista "solutia perfecta" de a circula... azi dimineata o domnita cu un Mercedes mai sa ma darame, in timp ce schimba banda (de pe 2 pe 1) vorbind la telefon, evident fara sa semnalizeze sau se asigure. In spate aveam masina, in fata masina, in dreapta bordura... daca nu claxonam ca nebunul (sa se auda peste conversatia telefonica si geamul inchis) ma baga in bordura.

Iar pozitionarea in trafic... unde, in oras, sau in afara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

LOL.Prietene Geo_ZGA,ma apropii de 3 milioane de km facuti pe 18, 12 , 4 si 2 roti .Tu imi spui mie ca nu petrec destul timp in trafic? Eu iti spun tie ca nervii , agitatia , obscenitatile, discursurile si scanarea traficului pentru inventar de greseli nu te ajuta cu nimic,toate sunt distractii de la esential.Daca esti atit de plictisit in trafic incit sa inregistrezi atit de multe nereguli , iti sugerez sa-ti schimbi motorul cu ceva mai excitant sau cu un caracter mai aparte .Cu motorul potrivit poate ajungi sa ai asa o rinja prosteasca pe fata ca n-o sa mai fi afectat de fiecare rahat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune ca nu te ajuta cu nimic scanarea traficului? Esti sigur de milioanele alea de km? Intrebarea e retorica, nu cred ca exista om care sa conduca zilnic in traficul din Bucuresti si sa nu se enerveze minim o data pe saptamana. Deci povestile astea ca sunt eu plictisit sau am un motor neinteresant sunt bune de spus copiilor care inca se dau cu trotineta.

Si nu vad unde am zis ceva de agitatie si obscenitati. Nervi, da, uneori, dar e problema mea asta daca ma enervez sau nu.

Asa e... cu motorul potrivit nu se mai urca bizonii peste tine cu masina, nu iti mai taie fata, nu mai trec pe rosu, nu te mai injura fara motiv... "rahaturi", cum le spui tu. Oare cum ar putea sa te afecteze ca unul schimba banda peste tine? :)) Ai uitat sa precizezi ca motorul potrivit e montat pe un tab, probabil. Da, de ala cred ca se feresc toti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Scanarea traficului in scopul cresterii sigurantei proprii e una, si in scopul de a face o lista de greseli ,ca sa ai ce povestii pe forum ,e alta.

» Post actualizat in 18 Aug 2015 15:29

Nu are rost sa-ti agiti orgoliul pentru ca nu atentez la stilul tau de mers sau la conceptia ta despre soferie . Am inteles de foarte multa vreme ca fiecare are stilul sau propriu si gaseste placerea ,in sofat sau motociclit in feluri diferite . Vad si eu soferi care se comporta de parca drumul a fost construit numai pentru ei dar din ce am citit pe acest topic este destul de clar ca sunt multi colegi ai nostrii care gindesc la fel .Pe mine nu ma afecteaza cind sunt pe drum pentru ca sunt acolo cu alt scop(in nici un caz ca sa dau note la ceilalti participanti la trafic).Cind e vorba de indivizi care se urca pe tine , sa fi tu sanatos pe linga cite d-astea am trecut si eu....Fac parte din regulile jocului.Nu esti dispus sa te expui ....stai acasa. Pentru ca nu pari prea increzator in ce spun eu dai un PM nepotului Mihai(iahim21),sa te lamureasca el si citi km am facut eu si ce reactie am avut la unu care mi-a iesit in fata la mai putin de 50 metri , eu avind cam 150/h.Fac destui km in tara in compania nepotilor si grupului nostru de prieteni dintre care multi au cont aici, si iti pot confirma ca nu maninc rahat.

» Post actualizat in 18 Aug 2015 15:36

A ....si ca sa nu mori de curiozitate ce sa intimplat cu ala de mia sarit in fata ,a-m facut un mic stoppie ca sa aiba timp sa treca dupa care am continuat pina la Cheia unde am oprit sa mincam si acolo am discutat faza in relaxare si voie buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si de ce ai impresia ca eu, sau altii, urmarim special traficul si facem lista de greseli doar ca sa avem ce sa povestim? Ceea ce povestesc eu, aici, e ceea ce mi se intampla mie, nu ce am vazut la 100m mai incolo.

Faptul ca-mi asum riscurile nu inseamna ca e normal sa se circule ca in jungla. Si nici sa consider ca "asta e, mi-am asumat riscurile, nu am de ce sa ma enervez". Si nu are legatura cu stilul de mers. Indiferent ca merg mai incet, mai tare sau in ritm cu traficul, iti garantez ca tot se gasesc unii sa ti-o faca. Nici cand te da jos unul nu te enervezi?!

3.000.000 km, la 50 ani de condus ar insemna 60.000 km/an, an de an. Doar daca ai fost tirist o viata intreaga ai facut nr asta de km. Si sincer, nu ma intereseaza daca-i ai sau nu... alta era discutia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa-i vad in trafic intalnindu-se in vreo intersectie sau disputand vreo banda...(eventual in curba) pe cei doi experimentati...Geo si Goe...unul cu masina iar celalat cu motorul...Ar fi fun !

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

50 metri , eu avind cam 150/h

...

A ....si ca sa nu mori de curiozitate ce sa intimplat cu ala de mia sarit in fata ,a-m facut un mic stoppie ca sa aiba timp sa treca dupa care am continuat pina la Cheia unde am oprit sa mincam si acolo am discutat faza in relaxare si voie buna.

Mincinoasa mica :) Poti sa ai 300 de miliarde de km pe 94 de roti, legile fizicii tot alea e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma dau experimentat, mai ales pe 2 roti... dar merg destul de preventiv cat sa nu mi-o iau. Fac si eu greseli, dar nimic grav si mereu imi recunosc vina. Si nu, nu explodez chiar din orice... explodez doar cand sunt nesimtiti si au tupeu tot ei.

Mi-a scapat aia cu 18 roti :) Mi-e indiferent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Gn77, te stiam om mai ginditor....Nu am facut stoppie pe loc dar a fost frinarea destul de violenta ca sa ridicat raota spate destul de mult si am fost fortat sa continui asa pina a degajat drumul.Nu aveam nici o alternativa , i stinga era coloana de tiruri de unde iesise individul iar in dreapta padurea unde intra

» Post actualizat in 18 Aug 2015 19:11

 

As vrea sa-i vad in trafic intalnindu-se in vreo intersectie sau disputand vreo banda...(eventual in curba) pe cei doi experimentati...Geo si Goe...unul cu masina iar celalat cu motorul...Ar fi fun !

» Post actualizat in 18 Aug 2015 19:12

Prietene, tu chiar esti real?

» Post actualizat in 18 Aug 2015 19:17

Domnule Sageata Lenta ,la inceputul lui septembrie ( probabil 5-6) o sa ajung acasa pentru 3 saptamini. Daca o sa vrei sa ma vezi live cu adevarat nu o sa te eschivezi cind o sa-ti dau o invitatie sa iesim la o plimbare impreuna cu prietenii mei.

» Post actualizat in 18 Aug 2015 19:40

Ca sa nu se mai creeze vre-o confuzie o sa mai dau o mica lamurire si am am terminat pe seara asta. Exemplul cu km pe care ii am facuti pina acum nu l-am dat in intentia de a ma lauda in vre-un fel ,sau sa pretind ca sunt sofer mai bun sau mai experimentat decit altii , singura intentie a fost de a fi foarte clar ca pot fi acuzat de orice dar nu de faptul ca nu am petrecut destul timp in trafic ca sa pot judeca , in cunostinta de cauza , ce inseamna trafic normal , harababura sau undeva intre. Iar pentru cei care tot nu le ies calculele , aveti in vedere urmatoarele: Numai un sofer puturos sau care lucreaza la o firma de rahat sau care alte prioritati decit secutitate financiara va face sub 100,000 km/an. 130,000-150,000/an este ceva normal , respectind la singe toate restrictiile de program din eu.Soferul roman ,traditional ,a ublat cu teancu de hirtii de concediu dupa el si a facut mai mult.Si cel mai important este ca sunt soferi romani care s-au descurcat de contracte in afara eu , unde se trece cu usurinta de 200,000km/an 250,000 fiind ceva normal pentru ca nu se lucreaza la program , se lucreaza la cit rezisti .Exista un program legal dar nu il respecta nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi pe barbu vacarescu pe directia de mers promenada -> stefan cel mare, la semaforul de la kaufland cu glinka, sunt 3 benzi, 2 fata si 1 de stanga, unu cu un suv se tot tinea tare in spate de vreo 2 semafoare, opresc frumos la rosu pe banda 2, pe banda de stanga erau vreo 7-8 masini care primisera verde, omu face stanga prin dreapta mea de pe banda 1 :)) nu am inteles nimic, dar am invatat o manevra noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da, cam asa ceva, dar numai ca mult mai zdravan, a ramas fara bara fata si bara spate :lol:

» Post actualizat in 24 Aug 2015 08:35

M-am oprit sa fac o poza. La luna dupa, vad ca cineva a incercat sa puna pietrele de bordura la loc si a indepartat iesite cu totul

post-7333-0-50480200-1440404591_thumb.jpg

 

Pt cei ce au deschis televizoarele mai tarziu, aici e intamplarea

Seara, ora 23.

 

Vin din Otopeni, lansat, cobor pe podul de dinaine de intrare in Bucuresti (care trece peste centura).

 

Vad un bou cu BMW 3 Coupe care era in capatul podului vrand sa intre din lateral de langa pod pe sosea (de pe bretea). Problema e ca vroia sa iasa aproape vertical, am zis ca vrea sa ajunga direct pe banda 3.

Ma apuc sa ii dau flash-uri, claxoane, sa vada ca vin. Deja ma pun pe frane anticipand ca e un bou.

Ma vede, zice ca poate, accelereaza puternic si ...TASNESTE DREPT INAINTE!!!. Vroia sa traverseze toata soseaua (sa ajunga pe breteaua de dincolo)! :moron: NUMAI CA BOUL NU A VAZUT ca pe mijloc e o bordura separatoare (cat un mic trotuar)!!!

 

Prin urmare:

BMW-ul a intrat cu spoilerul si cu rotile puternic in bordura, (BANG!)

spoilerul s-a rupt, a decolat de fata, (TROSC!)

apoi a lovit cu burta, au iesit scantei, (BANG!)

lovesc si rotile spate si ii decoleaza si spatele, (BANG again!)

...in tot acest timp spoilerul fatza fiind facut ghem sub masina si la aterizare vazand cum ii zboara si o bucata si bara spate cand a aterizat fundul la loc.

Fratilor, a sarit masina aia de ziceai ca-i o capra :crack:

 

Desi toba si motorul imi urla tare (nu era al meu), am auzit atat de clar trozinutrile si bufniturile, ca aproape ca m-a durut pe mine ce a patit sarmana masina.

 

Da-o dracu de treaba chestii d-aste vezi la fail-army captate de camere de trafic sau dash-cams in Rusia, nu in Romania!

 

PS: Ce n-as fi dat sa am un GoPro sa fi filmat asta...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt singurul care observa ca dupa vacanta conservarii au inceput sa faca mai mult loc in trafic?

 

PS: cel mai frumos sentiment, sa treci pe la fantanile arteziene de la Unirii si sa te izbeasca niste vapori de apa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Situatii din trafic
  • Vizitator pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...