Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Si acum una din seria: Nu faceti ca mine!

http://www.youtube.com/watch?v=cu7NUGEHhLk

 

Eu o patesc des la trecerea aia, insa e timp de franare berechet chiar si de la viteza cu 3 cifre. Te uitai numai in fata, aveai si tu timp destul sa franezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

uite aici cateva exemple. Mai cauta si tu....

 

http://politiarutiera.ro/forum/index.php?f=9&t=1272&rb_v=viewtopic

 

http://www.piticu.ro/sa-ne-amintim-legislatia-tramvaiul-are-prioritate.html

 

http://axelautomoto.ro/legislatie/prioritatea-de-trecere/

 

De fapt baga la nenea goagle fraza asta (poate o tii si minte) : "In intersectiile dirijate prin indicatoare de prioritate , tramvaiele la schimbarea directiei spre dreapta au prioritate fata de vehiculele care circula pe directia inainte".

 

 

Si se aplica si in cazul prezentat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma io zic ca am procedat corect in videoclip. Prioritate sau nu, nu pot sa ma pun cu un tramvai. Lucru pe care vi-l recomand din toata inima.

 

Cat despre al doilea video, e lectie deschisa de cum sa fii retard in Bucuresti. Pericole apar peste tot, si daca esti un pic neatent ti-o iei. Problemele cu adevarat grave e cand nu ti-o iei numa tu, da faci belea si altora, in cazul asta, pietoancei de pe trecere. Daca eram atent si mergeam "purudent" (sic) situatia se evita elegant. Asa a trebuit sa ii tai fata ca sa nu dau peste ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta ca ai procedat corect, mai ales din impulsul instinctului de autoconservare :-), dar incercam sa demonstram ca si legal.

 

Vad ca flacaul cu care m-am tot contrat nu stie sa poarte o dezbatere cu calm, asa ca mi-am facut cont pe un forum de specialitate unde am postat problema.

 

Sa vedem care-i adevarul, ca e bine sa-l stim cu totii.

 

Topicul se gaseste aici:

 

http://www.politisti.ro/topic/5856-prioritate-tramvai/

 

 

Sper sa nu te superi ca am preluat inregistrarea....

 

S-auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singurul lucru unde cred ca ai dreptate este asta:

 

"Daca vrei discutii cu clam, evita afirmatii de genul asta:

snapback.pngklausu25, on 08 November 2012 - 12:59 PM, said:

 

De fapt baga la nenea goagle fraza asta (poate o tii si minte) :

fara sa ti se fi adresat cineva inainte intr-un mod similar.

Daca nu esti in stare, atunci nu vei fi tratat decit in aceeasi maniera pe care o meriti.

"

insa n-am sa-mi cer scuze pt asta din moment ce ai raspuns cu aceeasi moneda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus aici ieri singurul articol care se refera la "prioritatea de tramvai".

In legislatia rutiera in vigoare tramvaiele au prioritate in intersectii nedirijate, prioritate pe care si-o pierd insa atunci cand vireaza la stanga.

In decretul vechi tramvaiele in miscare aveau prioritate in orice intersectie (la fel ca si autovehiculele cu regim de circulatie prioritara), insa cu exceptia celor semaforizate.

Probabil ca vatmanii si cei care redacteaza chestionarele pentru examen nu si-au actualizat cunostintele. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania tramvaiele n-au semafoare? (parca aveau ultima oara) Ca aici la mine in polonia au, si-s niste beculete albe care ii arata vatmanului pe ce directie are voie sa mearga.

Cand are voie inainte se face | cand nu are voie se face --- iar cand face dreapta sau stanga e cz un L intors.

Asa arata: Asta inseamna STOP (echivalentul lui rosu)

tramvaj_francouzska_denik-380.jpg

 

Asta inseamna la stanga:

 

170px-%C4%8Co%C4%8Dky_tram_rovn%C4%9B_a_vlevo.jpg

 

De exemplu aici, masinile care trebuie sa faca stanga au rosu, tramvaiul poate merge inainte:

 

jugoslavskychpartyzanu-zelena2.jpg

 

In toate intersectii semaforizate in care tramvaiul face dreapta, tramvaiul are semafor separat care NU E SIMULTAN cu verde pentru masini. Cand masinile au verde pt inainte, tramvaiul are stop si invers.

In intersectiile fara semafoare si tramvai dreapta sunt puse de obicei indicatoare cedeaza trecerea cat casa si dedesubt desenata o sina - adica tramvaiul are prioritate cand face dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, seamana cam cu ce scrie colegul mai sus:

 

"In toate intersectii semaforizate in care tramvaiul face dreapta, tramvaiul are semafor separat care NU E SIMULTAN cu verde pentru masini. Cand masinile au verde pt inainte, tramvaiul are stop si invers.

In intersectiile fara semafoare si tramvai dreapta sunt puse de obicei indicatoare cedeaza trecerea cat casa si dedesubt desenata o sina - adica tramvaiul are prioritate cand face dreapta. "

 

 

eu sunt de acord ca in situatia prezentata exista semafor, adica circulatie dirijata, dar ambii au verde, ceea ce este echivalent cu situatia dintr-o intersectie nedirijata, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

eu sunt de acord ca in situatia prezentata exista semafor, adica circulatie dirijata, dar ambii au verde, ceea ce este echivalent cu situatia dintr-o intersectie nedirijata, nu?

bai,

1. o intersectie dirijata e una care are de la macar un semn de cedeaza trecerea pe una din strazi sau de prioritate pe alta pana la semafor. Toate sunt dirijate. Intersectia nedirijata e aceea in care nu exista absolut nimic si in care se aplica regula prioritatii de dreapta. (care nu prea mai exista in Romania)

2. intr-o intersectie cu semafor in care exista si linie de tramvai care face dreapta sau stanga tramvaiul are semafor separat care nu se suprapune peste verdele masinilor. Cand masinile au verde pentru inainte tramvaiul are stop si invers, cand tramvaiul are "go" masinile au rosu.

tramvaiele au propriile lor semafoare, nu tin cont de verde.. deci ce zici tu e aiurea, acolo nu exista verde si pentru masini si pentru tramvai pentru ca pur si simplu verdele masinilor nu se adreseaza tramvaiului, el avand un semafor separat.

http://www.google.ro/search?num=10&hl=ro&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1296&bih=648&q=semafor+tramvai&oq=semafor+t&gs_l=img.1.0.0j0i24l2.891.3369.0.4803.11.9.1.1.1.0.167.948.4j5.9.0...0.0...1ac.1.BIWubVJbMso

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai m-am uitat pe filmulet si tramvaiul are semafor, e chiar deasupra celui verde mic dar de pe filmare nu se vede clar cum era dar pun pariu ca era asa:

60546259.jpg

 

Adica STOP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te baza pe asta...

 

am un coleg care a oprit la stop langa tramvai, cam aproape de el, ce-i drept. Vatmanul a deschis usile intentionat

 

o fi crezut ca vrea sa urce .... sunt multi in trafic care, din cauza aglomeratiei, au tendinta de a sari din masinile personale si sa urce prin tramvaie :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu deasupra semaforului vad un semn de drum cu prioritate, nu vad nici un semafor de tramvai.

 

 

Am zis sus, acolo sunt doua semafoare pt masini, unul jos si unu sus, ca sa-l vada toti chiorii, deasupra celui de sus e cel de tramvai, dar nu se distinge bine pentru ca are luminite albe.

 

Semnul de prioritate e deasupra semaforului de jos.

 

BTW, pui pariu cu mine ca habar nu ai de ce se mai pun indicatoare de prioritate intr-o intersectie semaforizata? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa o luam altfel:

mergi pe drum cu prioritate.

un vehicul MAI MARE DECAT TINE nu iti acorda prioritate.

ce faci?

a. te tii de prioritate si mori?

b. franezi.

 

ce plm tot despicati atata firu in patru?

 

legal ilegal se aplica mereu prioritatea de gabarit cand esti pe mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis sus, acolo sunt doua semafoare pt masini, unul jos si unu sus, ca sa-l vada toti chiorii, deasupra celui de sus e cel de tramvai, dar nu se distinge bine pentru ca are luminite albe.

 

Semnul de prioritate e deasupra semaforului de jos.

 

BTW, pui pariu cu mine ca habar nu ai de ce se mai pun indicatoare de prioritate intr-o intersectie semaforizata? :D

 

 

N-ai zis sus, dar nu asta conteaza. Mie mi se pare ca lumina care se vede deasupra semaforului de sus, provine de la un stalp de iluminat public. ....

 

Intrebarea era ironica, nu?

 

 

 

 

 

@Silencer, esti singurul de aici care are dreptate neconditionat :D

Editat de klausu25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legal ilegal se aplica mereu prioritatea de gabarit cand esti pe mobra.

 

Asta n-o contesta nimeni.

 

Discutam doar teoretic despre situatiile in care tramvaiele au prioritate. Singurul articol din legislatia in vigoare care se refera la prioritatea tramvaielor este asta (pomenit si pe topicul de pe forumul celalalt):

 

 

ART. 59

(1) In intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere cand efectueaza virajul spre stanga sau cand semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.

 

In decretul vechi se spune asa:

 

Art. 33. - Cand doua vehicule se apropie simultan de o intersectie venind de pe drumuri publice pe care nu sunt instalate indicatoare de prioritate la intersectii, vehiculul ce vine dinspre dreapta are prioritatea de trecere.

Are, de asemenea, prioritate vehiculul care circula pe un drum public la începutul caruia este instalat indicatorul cu semnificatia "Drum cu prioritate" ori "Prioritate fata de circulatia din sens invers" sau care se apropie de o intersectie unde este instalat indicatorul cu semnificatia "Intersectie cu un drum fara prioritate".

Administratorii drumurile publice ce se intersecteaza cu sectoare de drum cu prioritate sunt obligati sa instaleze, inainte de intersectie, unul din indicatoarele cu semnificatia "Cedeaza trecerea" sau "Oprire".

Au prioritate de trecere autovehiculele prevazute la art. 75 alin. 2 lit. a) si b ) , cand se deplaseaza in actiuni de interventie sau in misiuni care impun urgenta, precum si tramvaiele în miscare.

 

 

Sesizati diferenta?

 

Bogdan a lamurit deja treaba cu semaforul special:

 

BTW: in respectiva intersectie, tramvaiul are semafor separat, special pentru tramvai (din ala cu liniuta orizontala si perpendiculara). El primeste "verde" cand noi primim rosu. Vatmanul se grabea insa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...