Sari la conținut

Accident Brancoveanu (Sec.4)


dobreanu
 Share

Postări Recomandate

Tocmai ce am vazut la pro tv o stire cu un motociclist (IF-01-???) si un taximetrist care i-a taiat calea pe la brancoveanu. Era un motor sport alb.

 

Mai stie cineva ceva? Insanatosire grabnica riderului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce am vazut la pro tv o stire cu un motociclist (IF-01-???) si un taximetrist care i-a taiat calea pe la brancoveanu. Era un motor sport alb.

 

Mai stie cineva ceva? Insanatosire grabnica riderului.

 

 

Eu am trecut pe acolo putin dupa accident; este vb de un ducati monster negru( cred ca 600) cu numar TL-01-WTE(cei de pe pro tv au zis IL). Eu am vazut un rider acolo, dar am inteles tot de la stiri ca cel ce conducea ar fi la spital, deci cel de langa moto nu era el(recunosc ca nu am intrebat, era cam aglomerat pe acolo-politie, lume multa). Din cate am vazut eu motorul nu era foarte sifonat. Sper sa nu fie nimic grav si ii tinem pumnii motociclistului sa fie totul bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost acolo,era un ducati monster dark,modelul pe carburatie,cu masca pusa de street fighter,motorul arata destul de rau daca te uitai de aproape atent,baiatul e la spitalul dupa soseaua berceni,am inteles ca are fracturi,taxiul i-a intors in fata daca nu ma insel direct din statia de ratb vis-a-vis de mega image secuilor,nrul era ceva cu IL ,restu nu m-am uitat,au venit cativa prieteni si parintii acestuia sa ia motocicleta,am stat acolo sa dau o mana de ajutor la caratul motocicletai intr-o dacie papuc,iar masina taximetristului era destul de...indoita :) mai multe detalii sa dea prietenii celui accidentat

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost in bucuresti dupa 4-5 ani de la ultima vizita, cu masina, multa actiune aveti acolo! inteleg de ce se mai marge cu motocicleta prin oras insa rational, nimeni nu ar trebui sa o mai faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost in bucuresti dupa 4-5 ani de la ultima vizita, cu masina, multa actiune aveti acolo! inteleg de ce se mai marge cu motocicleta prin oras insa rational, nimeni nu ar trebui sa o mai faca.

 

 

Ai perfecta dreptate, dar mai sint si exceptii care supravietuiesc, de exemplu, mada_ykyS4 o stiu pe Ducati din 2005, merge mii de km prin Bucuresti, si e bine mersi. Si nu e deloc lenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost in bucuresti dupa 4-5 ani de la ultima vizita, cu masina, multa actiune aveti acolo! inteleg de ce se mai marge cu motocicleta prin oras insa rational, nimeni nu ar trebui sa o mai faca.

 

Sincer, prefer sa merg pe doua roti in Bucuresti decat in alte orase...

 

Insanatosire grabnica riderului!!!

Ride safe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mimozele care nu inteleg cum putem merge prin Bucuresti: Am fost ieri in Slobozia. 3 pixde cu telefon facut stanga peste mine. 1 prost a taiat intersectia. 2 cretini n-au acordat prioritate. Toti in mai putin de 10 kilometri. 1 racer cu benve ursulet a incercat sa ma faca muci la intoarcere pe drumul spre Drajna, cand a intrat in depasire noaptea, in curba fara vizibilitate pe linie continua. Am 1500 de kilometri mersi majoritatea in Bucuresti cu motorul asta si alte vreo 15.000 cu alalalt. Am vazut cateva cacaturi naspa, am filmat destule, da asa de multi tembeli ca-n Slobozia n-am vazut in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mimozele care nu inteleg cum putem merge prin Bucuresti: Am fost ieri in Slobozia. 3 pixde cu telefon facut stanga peste mine. 1 prost a taiat intersectia. 2 cretini n-au acordat prioritate. Toti in mai putin de 10 kilometri. 1 racer cu benve ursulet a incercat sa ma faca muci la intoarcere pe drumul spre Drajna, cand a intrat in depasire noaptea, in curba fara vizibilitate pe linie continua. Am 1500 de kilometri mersi majoritatea in Bucuresti cu motorul asta si alte vreo 15.000 cu alalalt. Am vazut cateva cacaturi naspa, am filmat destule, da asa de multi tembeli ca-n Slobozia n-am vazut in Bucuresti.

 

In Slobozia am reusit si eu sa ma tavalesc... In Bucuresti nu am avut probleme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact,sunt plecat din Bucuresti de 4 ani si am constat acelasi lucru.

Acolo e aglomerat e adevarat si conditiile de trafic sunt mult mai naspa decat in orasele de provincie,dar soferii din Bucuresti sunt in general mult mai atenti,mai priceputi si mai cu ochii in 4 (bine,sunt si multi bizoni,dar nu ai cum scapa de ei,peste tot sunt).

In provincie,mai ales in orasele mici/medii soferii sunt mult mai slabi si mai aerieni decat in Buc.Au impresia in general ca sunt singuri pe drum,de cele mai multe ori iti taie calea si se uita foarte mirati la tine cand ii eviti la mustata si apoi incepi sa-i spurci.

Aceasta treaba se intampla zic eu nu pt ca soferii "de Bucale" s-au nascut cu stea in frunte,ci pt ca au trebuit sa dea totusi un fel de examen de conducere prin Buc (da,sunt multi care l-au luat pe spaga,dar nu reprezinta majoritatea),si pt ca din cauza aglomeratiei si incercarilor la care esti supus se formeaza mult mai bine reflexele si se ascute atentia.

In orasele de provincie adormite,toti merg cum ii taie capu ca e gol oricum si daca fac vreo prostie in 8 din 10 cazuri nu da nimeni in ei si deci scapa basma curata.In Buc treaba asta nu tine,faci o prostie o data,de 2 ori si scapi (daca ai noroc),a 3-a oara sigur te lovesti cu careva.E,te lovesti odata,de 2 ori,de 3 ori si pana la urma intelegi ideea,ca trebuie sa dai prioritate,sa nu treci pe rosu,sa semnalizezi cand treci de pe o banda pe alta,etc.Intr-un oras de provincie nu te "educa" nimeni pt ca nu e nimeni care sa te taxeze.

Frica civilizeaza,nu altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca visati..

 

cel putin in Brasov tot timpu mi-au facut loc autobuzele,taxiurile blabla,mi-au mai taiat calea cativa/cateva dar fata de bucurestiul vostru e lux,si sigur si in alte orase e la fel.noroc cu soferi vostri mai experimentati (ahhahhahaha vai pl lor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brasovul are o populatie de pana in 300.000 locuitori (in 2002 avea cam 280.000). Bucurestiul e de vro 8 ori mai mare...ce zici? Unde sunt mai multe masini? De aici tragi ce concluzie vrei tu.

ca in Bv stiu sa conduca si in buc nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu-i asa ca soferii din Brasov nu fac cosuri , cancer la prostata sau la altceva si masinile lor nici macar nu consuma benzina ci merg cu aer de munte ???

Haidi frate , ca veniti la Bucale si va lasati masinile la marginea orasului , de soferi ce sinteti , mana cereasca pentru taximetristi.

Cind am fost primele dati la Giugiu cu motoru' nu mai stiam cum sa merg , eram ud de frica , ERA PREA LINISTE pe strada. Prefer aglomeratia din Bucuresti de 1000 de ori , macar stiu cum stau , daca merg usor si cu grija (adica nu mai mult de 100 la ora) , am o sansa. In orasele astea de provincie nici macar nu stii de unde apare un nebun , strazile sint prea neaglomerate , te baga in sperieti.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact,sunt plecat din Bucuresti de 4 ani si am constat acelasi lucru.

Acolo e aglomerat e adevarat si conditiile de trafic sunt mult mai naspa decat in orasele de provincie,dar soferii din Bucuresti sunt in general mult mai atenti,mai priceputi si mai cu ochii in 4 (bine,sunt si multi bizoni,dar nu ai cum scapa de ei,peste tot sunt).

In provincie,mai ales in orasele mici/medii soferii sunt mult mai slabi si mai aerieni decat in Buc.Au impresia in general ca sunt singuri pe drum,de cele mai multe ori iti taie calea si se uita foarte mirati la tine cand ii eviti la mustata si apoi incepi sa-i spurci.

Aceasta treaba se intampla zic eu nu pt ca soferii "de Bucale" s-au nascut cu stea in frunte,ci pt ca au trebuit sa dea totusi un fel de examen de conducere prin Buc (da,sunt multi care l-au luat pe spaga,dar nu reprezinta majoritatea),si pt ca din cauza aglomeratiei si incercarilor la care esti supus se formeaza mult mai bine reflexele si se ascute atentia.

In orasele de provincie adormite,toti merg cum ii taie capu ca e gol oricum si daca fac vreo prostie in 8 din 10 cazuri nu da nimeni in ei si deci scapa basma curata.In Buc treaba asta nu tine,faci o prostie o data,de 2 ori si scapi (daca ai noroc),a 3-a oara sigur te lovesti cu careva.E,te lovesti odata,de 2 ori,de 3 ori si pana la urma intelegi ideea,ca trebuie sa dai prioritate,sa nu treci pe rosu,sa semnalizezi cand treci de pe o banda pe alta,etc.Intr-un oras de provincie nu te "educa" nimeni pt ca nu e nimeni care sa te taxeze.

Frica civilizeaza,nu altceva.

 

:agree: :goodposting:

 

Bucurestiul are un numar mare de "neatenti" dar raportat la populatie procentul este net inferior oraselor din restul tarii. Pare greu de acceptat pentru cineva din tara dar chiar asa e... o populatie de peste 2 milioane este greu de constientizat pentru cineva obisnuit cu aer curat si maxim 300 000 insi in jurul sau. Spun asta din perspectiva unuia care a evitat multe accidente si a avut unul "frumos de tot" din cauza de "neatentie"/tupeu a soferului in Bucuresti. Cu toate ca "fazele" pline de adrenalina au fost multe in Bucuresti rareori (raportat la numarul de "intilniri" in trafic) am vazut erori atit de elementare/grave ca pe DN-uri.

 

Un oras foarte "rau famat" (pentru Bucuresteni) dpv al traficului si felului "periculos" de a se circula este... Constanta. Am auzit o gramada plingindu-se ca acolo se merge oribil, ca fiecare face ce vrea, etc... Parerea mea e ca vara acolo se aduna (cind cel mai des observa bucurestenii veniti si ei in vacante ca si restul) soferi din toata tara si acolo se etaleaza "skillul". Acolo intr-un oras mai mic se inghesuie multi soferi obisnuiti cu trafic "din provincie" si incep sa gafeze in lant pentru ca traficul acolo seamana oarecum cu cel din Bucuresti in perioada de sezon dar... sint mai multi soferi din restul tarii decit din Bucuresti si diferenta de "antrenament" este observata imediat de bucuresteni si e resimtita... "neplacut".

 

On Topic

 

Brancoveanu este un bulevard periculos desi pare "de periferie" si poti avea tendinta sa te relaxezi crezind ca "ai scapat". Bucata de la Orasel la Nitu Vasile este acum "zona rosie". Degeaba sint dungile alea duble pe jos. Acolo se intoarce peste ele in cel mai barbar stil posibil. Da... mult mai barbar decit pe DN-uri :D. Si spun asta pe testate... Este o bucata de strada de doar un Km dar pe care daca o parcurgi intr-o ora inainte si inapoi este imposibil sa nu intilnesti la fiecare trecere 3-4 masini care sar dubla. Este halucinant. Si explicatia pe care am gasit-o eu este lenea si nesimtirea multora dintre riverani care nu vor sa respecte dubla dupa ce ea a fost impusa acolo acum citiva ani. Sint foarte multe stradute care dau in acel bulevard iar cei de acolo sint prea obisnuiti sa iasa din casa si sa sara peste dubla ca sa se duca in treaba lor. Pina nu va fi facut scuar ca pe bucata Nitul Vasile - Luica nu se va remedia situatia acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum numa soferi profesionisti aveti,dar cand va rupeti gatu dati vina pe soferi

ahahahahahahaha

 

Chiar nu despre asta era vorba. Bineinteles ca in orice oras sunt marlani care vorbesc la telefon, nu se asigura, nu au descoperit ca au un bat in stanga pe care trebuie sa il foloseasca atunci cand schimba benzile, intorc pe dubla continua, etc... Eu sunt din provincie si parerea mea e ca bucurestenii s-au obisnuit sa aiba in trafic si oameni pe doua roti. E adevarat, nu toti...

Spun inca o data, cum stiu ca parerile sunt impartite: este decat parerea mea. Si la concluzia asta am ajuns pentru ca era sa o mierlesc de cele mai multe ori in orase de provincie mici decat in Bucuresti din cauza unor "profesionisti". Si pana la urma am si mierlit-o, in Slobozia din cauza unui nene cu un Jeep care nu a acordat prioritate. Ca urmare, acum scriu cu o mana si astept sa ma refac, mobra e praf, sezonul asta sigur e dus pana rezolv sa imi recuperez banii pe motor.

Belele se intampla si in Bucuresti oricum, dar cei din provincie nu sunt obisnuiti cu traficul, si de cele mai multe ori nici nu se mai uita unde ar trebui. De Brasov nu am zis nimic, dar Buzaul si Slobozia...No comment...

 

Bafta maxima si asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum numa soferi profesionisti aveti,dar cand va rupeti gatu dati vina pe soferi

ahahahahahahaha

 

 

Arghialu-i fruncea. Restu nici nu merita motociclete.

 

On topic: De rider mai stie cineva ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate, dar mai sint si exceptii care supravietuiesc, de exemplu, mada_ykyS4 o stiu pe Ducati din 2005, merge mii de km prin Bucuresti, si e bine mersi. Si nu e deloc lenta.

 

 

@ Jagi: multumesc mult pt aprecieri....asa e, merg destul de mult,insa sa stii ca nu am fost lipsita de evenimente negative nici eu(am facut cunostiinta cu asfaltul pe toate partile...si cu monsterul dark 620 si cu S4)....dar pana acum ii multumesc Celui de Sus ca m-a ferit de ceva grav

@ Kosh: sper si imi doresc sa NU vina acea zi NICIODATA,pentru nici unul dintre noi( cel putin nu pe si/sau pt 2 roti)....mi-as dori ca pagina dedicata celor cu RIP sa dispara definitiv( am avut prieteni pe care i-am pierdut din cauza acestei pasiuni)...mi-ar placea sa ajungem batrani si sa le povestim nepotilor placerile si belelele vietii de motociclist.....si sa le servim drept exemplu.

 

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Ma numesc Stefan si din pacate eu sunt cel care era pe monsterul negru in ziua cu pricina.

Multumesc pentru gandurile bune si pentru urari. Am scapat destul de ieftin dupa capul meu; m-am ales cu femurul drept rupt si cateva vanatai sanatoase.

Accidentul s-a produs asa cum s-a mai mentionat, cand un taxi a vrut sa intoarca la 180 prin mijlocul intersectiei.. nu stiu ce a fost in capul lui.. la spital cand a ajuns, nu era instare sa spuna altceva decat ca a fost neatent si ca ii pare rau.. asta e.

Sper doar, ca de acum incolo, sa se uite de 10 ori inainte sa faca o astfel de manevra... sa imi refac mobra cat mai repede si la anul sa pot incaleca iar pe o sa.

Deasemenea, daca bike rul care m-a ajutat si a fost acolo, este printre voi, tin sa ii multumesc mult pentru ajutorul acordat si sper sa facem cunostinta, omeneste, la o bere. :)

 

Toate bune si plimbari fara incidente!

 

Stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pace ca impactul a fost mai violent decat s-a descris aici,in sensul ca cel mai mare os din corp nu cedeaza asa precum un stix. Oricum insanatosire grabnica si ochii n 4 cand te sui din nou pe cal.

...si dureaza 1 an si jumatate sa se refaca functiile piciorului, cit de cit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...