Sari la conținut

Accident Blvd Basarabia - Bucuresti


Japon
 Share

Postări Recomandate

Ei, eu voi merge in continuare cu ea. Diferenta? Iti spun eu ca este foarte mare. Cand sunt cu masina am observat foarte clar diferenta. Daca vine un mobrist din spate cu faza normala, trebuie sa te uiti tu sa il vezi. Cum majoritatea, sunt bivoli si nu se uita in oglinzi, aici apare problema. In schimb cand vine unul cu faza lunga, imi atrage atentia automat pentru ca imi lumineaza masina.. :)

 

Asadar, fiecare cum considera, insa te sfatuiesc sa revii la obiceiul cu faza lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, eu voi merge in continuare cu ea. Diferenta? Iti spun eu ca este foarte mare. Cand sunt cu masina am observat foarte clar diferenta. Daca vine un mobrist din spate cu faza normala, trebuie sa te uiti tu sa il vezi. Cum majoritatea, sunt bivoli si nu se uita in oglinzi, aici apare problema. In schimb cand vine unul cu faza lunga, imi atrage atentia automat pentru ca imi lumineaza masina.. :)

 

Asadar, fiecare cum considera, insa te sfatuiesc sa revii la obiceiul cu faza lunga.

 

Si eu sunt de acord, ca este o diferenta cel putin considerabila intre cele 2 fazewink.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca sunt motoare la care de exemplu daca mergi cu faza lunga este cam cu scurta la altele. La a mea, lunga deranjeaza destul de tare, ceea ce imi atinge scopul de a fi vazut. Ca sa citez un prieten cand l-am intrebat de mult de ce merge cu faza lunga in oras, el mi-a raspuns direct:

 

"ma, m-ai vazut cand veneam?"

"da.."

"ei, atunci e bine"

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum iti lumineaza masina pe timp de zi? eu nu ii vad nici cu faza lunga decat daca ma uit in oglinda si atunci da, vad diferenta, ca e mai luminos becul. in rest, am ales sa constientizez ca sunt invizibil si ma port ca atare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de jaloane, sunt momente in care nu te poti uita la secunda in oglinzi si exact atunci trece unul cu motorul pe langa tine ocupat sa depaseasca tot ce intalneste in trafic.Am vazut si din astia...de nu le sta nimic in trafic.Idiotul cu motorul nu se gandeste ca si tu ca si el poti ocoli ceva de pe carosabil si sa tragi de ghidon, facandu-te varza impreuna cu el. Nu veniti din spate ca rachetele, caci ne putem acrosa unii pe altii !!! La fel si cand va bagati printre masini dati dracu un claxon, ceva de avertizare(sau turati motorul) sa nu ne bagam in acelasi timp printre siruri spre semafor. Nu zic ca in acest caz pilotul e asemenea gen de om ca nu il cunosc, dar mai au dreptate si soferii uneori...Sanatate accidentatului si soferul sa plateasca greseala comisa...

 

Mi se pare un argument cel putin penibil... Poti sa si intorci capul cand pleci de pe loc, nu te costa nimic, te fereste doar sa vii cu scuze penibile de gen nu te-am vazut and stuff... Dar nah fiecare cu mentalitatea lui, unii se dau cu masina ca sa se relaxeze, altii au ceva spirit de raspundere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum iti lumineaza masina pe timp de zi? eu nu ii vad nici cu faza lunga decat daca ma uit in oglinda si atunci da, vad diferenta, ca e mai luminos becul. in rest, am ales sa constientizez ca sunt invizibil si ma port ca atare.

 

Eu ma refeream la seara/noapte. Dar sa stii ca chiar si pe timp de zi diferentele sunt considerabile. Fiecare merge cum doreste, eu am spus parerea mea cu gand bun, poate maine cineva citeste si incepe sa mearga cu faza lunga. Nu ai de unde sa stii daca masina care statea cu semnalul pus sa intoarca, a ramas acolo pentru ca te-a vazut din cauza fazei lungi, sau daca te-ar fi vazut oricum. Dar paza buna..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi parea rau pentru motociclist ... insa ce nu stiam pana acum este ca motociclistul avea o alcolemie de 0,12 si a fost condus la spital pentru recoltarea de probe biologice.

stiu ca nu`i mult pana la urma 0,12 dar nu`i suport pe aceia care se urca bauti la volan si mai ales pe motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca la noi nu se tine cont de circumstantele accidentului inaintea alcolemiilor. pacat. probabil in trecut soferii conduceau toti beti si era vinovat ala cu alcoolemia mai mare, de-aia sar astia sa-ti puna fiola cand ii intalnesti. enervant obicei.

cat despre lumina, oricat de utila iti este, presupunerea ca niciodata nu esti vazut te va proteja mai bine. faptul ca ai farul aprins e o falsa impresie ca sigur ai fost vazut, asta o sa te relaxeze cat sa te surprinda o situatie neplacuta.

eu noaptea nu pot sa merg cu el aprins, luminez toate panourile de pe margine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@silencer, imi dai impresia ca nu ai citit decat printre randuri ce am scris.

 

Asta am spus si eu ca faptul ca il ai aprins nu iti garanteaza nimic. Este doar o sansa in plus. Deci, de ce nu? Cat despre mers noaptea cu el, si eu luminez toate panourile, imi mai dau cei de pe contrasens flashuri, etc.

 

Cand ma gandesc la ei, imi pare rau, cand ma gandesc la mine si la posibilitaea de a fi accidentat, mi se rupe sufletul. Deci, faza lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 accidente am pana acum cu taximetristi care mi-au intors brusc in fata,marele noroc a fost ca eram cu masina si nu cu mobra,la primul accident daca am reusit sa mai franez cat de putin ,al doi-lea accident l-am avut la cateva luni dupa primul,acelasi profil cu intoarcere fara asigurare,am avut cam 50 la ora in schimb nu am mai calcat frana ca oricum nu mai puteam evita,AM CALCAT MAXIM ACCELERATIA si i-am dat-o de a facut pirueta si m-am ales si cu fata total noua la masina :smoke: asa ca nu merita iertati in nici un fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vroiam sa te contrazic, stiu ca ai precizat ca nu il consideri eficient 100% dar am rescris ca sa fie clar ce zic, ca te poate relaxa.

eu cand m-am pus la coarne de prima data am facut aceeasi chestie, am aprins faza lunga si am lasat-o asa, doar noaptea o opresc. acum ca am mai mers cu ea oprita parca nu vad nicio diferenta, asa ca, de ce sa ma mai obosesc? plus ca, mi se aude claxonul mai incet cand e faza lunga aprinsa :))

oricum, fiecare face cum vrea, nu zic ca ma deranjeaza faza lunga la mobre ci doar ca, eu ma simt la fel cu ea stinsa sau aprinsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@silencer, imi dai impresia ca nu ai citit decat printre randuri ce am scris.

 

Asta am spus si eu ca faptul ca il ai aprins nu iti garanteaza nimic. Este doar o sansa in plus. Deci, de ce nu? Cat despre mers noaptea cu el, si eu luminez toate panourile, imi mai dau cei de pe contrasens flashuri, etc.

 

Cand ma gandesc la ei, imi pare rau, cand ma gandesc la mine si la posibilitaea de a fi accidentat, mi se rupe sufletul. Deci, faza lunga.

 

Faza lunga ziua - acceptabil. Nu stiu daca foloseste la ceva dar nici nu deranjeaza foarte mult. Si eu o mai folosesc cand este soarele foarte puternic si din spate.

 

Faza lunga noaptea - nesimtire. In mod clar deranjeaza. Si asta nu ar fi o problema, dar poti sa si cauzezi accidente cu chestii de genul asta. Pai ala de pe contrasens cand treci tu cu faru' de la Alexandria aprins, nu mai vede nimic 10-15 secunde. Suficient cat sa nu vada o groapa, un caine, un pieton, o masina oprita pe dreapta sau, de ce nu, o motocicleta care circula in fata sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DragosM, sunt perfect de acord cu ce ai spus, mai putin cu exagerarea ca nu vede nimic. Ca doar nu am farul din Alexandria montat in loc de faruri. Nu am nici Xenon macar. Tu asa ai patit de fiecare data cand venea cate unul din contrasens cu faza lunga? Ai facut accidente si nu ai mai vazut nimic 10 - 15 secunde (wow!)? Daca da, cu toata stima, dar poate ai vreo problema oftalmologica.

 

Dar chiar si de acord fiind cu tine la aspectele de mai sus, parca nu vreau sa imi asum riscul sa imi intoarca unul in fata sau sa schimbe banda ca nu m-a vazut. Mai bine ia el o groapa decat sa ma ia pe mine. Poti sa imi spui cum vrei, egoist, nesimtit, etc. Daca m-ai cunoaste ca om in viata de zi cu zi, ai vedea ca nu sunt asa, dar cand vine vorba de a-mi acorda o sansa in plus de supravietuire, parca nu mai sunt atat de egoist.

 

Tu ai cazut vreodata, sau ai avut accident?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 accidente am pana acum cu taximetristi care mi-au intors brusc in fata,marele noroc a fost ca eram cu masina si nu cu mobra,la primul accident daca am reusit sa mai franez cat de putin ,al doi-lea accident l-am avut la cateva luni dupa primul,acelasi profil cu intoarcere fara asigurare,am avut cam 50 la ora in schimb nu am mai calcat frana ca oricum nu mai puteam evita,AM CALCAT MAXIM ACCELERATIA si i-am dat-o de a facut pirueta si m-am ales si cu fata total noua la masina :smoke: asa ca nu merita iertati in nici un fel

Sa traiesti fratemeleu ,eu asa mi-a castigat porecla care mi-e si username. Nu merita mila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DragosM, sunt perfect de acord cu ce ai spus, mai putin cu exagerarea ca nu vede nimic. Ca doar nu am farul din Alexandria montat in loc de faruri. Nu am nici Xenon macar. Tu asa ai patit de fiecare data cand venea cate unul din contrasens cu faza lunga? Ai facut accidente si nu ai mai vazut nimic 10 - 15 secunde (wow!)? Daca da, cu toata stima, dar poate ai vreo problema oftalmologica.

 

Dar chiar si de acord fiind cu tine la aspectele de mai sus, parca nu vreau sa imi asum riscul sa imi intoarca unul in fata sau sa schimbe banda ca nu m-a vazut. Mai bine ia el o groapa decat sa ma ia pe mine. Poti sa imi spui cum vrei, egoist, nesimtit, etc. Daca m-ai cunoaste ca om in viata de zi cu zi, ai vedea ca nu sunt asa, dar cand vine vorba de a-mi acorda o sansa in plus de supravietuire, parca nu mai sunt atat de egoist.

 

Tu ai cazut vreodata, sau ai avut accident?

 

Poate e o exagerare, poate nu. Poate are parbrizul murdar sau altceva. Si da, cand trece unul cu faza lunga nu mai vezi o perioada. Poate nu 10 secunde, dar ceva tot e. Tu ti-ai inchide 10 secunde ochii pe motocicleta?

 

Nu am zis ca nu te ajuta (poate) sa fii vazut. Dar trebuie sa ne gandim si la consecinte. Parerea mea.

 

 

Sunt sigur ca nu esti un baiat rau in viata de zi cu zi. Dar problema este ca pana si oamenii normali si cu bun simt fac si chestii d-astea, pe langa aia nesimtiti din fire.

 

Si da, am si cazut am si avut accidente. Din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...citesc zilnic articolele publicate pe forum dar nu am simtit niciodata nevoia de a scrie si eu ceva pana la acest accident suferit de fratele meu. In sfarsit dupa o saptamana de spitalizare a ajuns din nou acasa, multumesc lui D-zeu pentru asta! In urma accidentului s-a ales cu o glezna luxata, cateva contuzii si o operatie la mana dreapta pentru refacerea tendoanelor afectate in urma accidentului; mai are de stat vreo doua saptamani cu mana in ghips apoi urmeaza o perioada de recuperare pentru refacerea elasticitatii tendoanelor.

 

Oricum, vreau sa le multumesc tuturor: celor care au fost la fata locului si au avut grija de el pana la sosirea ambulantei, celor de la SMURD si de la Sf. Pantelimon care i-au acordat primele ingrijiri, medicilor care l-au operat, motociclistului care a stat la spital pana la 2 dimineata, martorilor care au insistat sa declare politiei ce au vazut si nu in ultimul rand prietenilor care au luat motocicleta din drum si care l-au vizitat zilnic la spital!

 

 

 

 

Multumesc din suflet tuturor!!!

 

 

 

 

...Si era sa uit - purtati intotdeauna echipamentul de protectie si incercati sa anticipati ce va face cel din fata voastra, intotdeauna se va gasi cate unul care va spune "nu am vazut" (doar suntem invizibili, ce naiba...) sau "nu am auzit"

 

Asfalt uscat tuturor!!!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...citesc zilnic articolele publicate pe forum dar nu am simtit niciodata nevoia de a scrie si eu ceva pana la acest accident suferit de fratele meu. In sfarsit dupa o saptamana de spitalizare a ajuns din nou acasa, multumesc lui D-zeu pentru asta! In urma accidentului s-a ales cu o glezna luxata, cateva contuzii si o operatie la mana dreapta pentru refacerea tendoanelor afectate in urma accidentului; mai are de stat vreo doua saptamani cu mana in ghips apoi urmeaza o perioada de recuperare pentru refacerea elasticitatii tendoanelor.

 

Oricum, vreau sa le multumesc tuturor: celor care au fost la fata locului si au avut grija de el pana la sosirea ambulantei, celor de la SMURD si de la Sf. Pantelimon care i-au acordat primele ingrijiri, medicilor care l-au operat, motociclistului care a stat la spital pana la 2 dimineata, martorilor care au insistat sa declare politiei ce au vazut si nu in ultimul rand prietenilor care au luat motocicleta din drum si care l-au vizitat zilnic la spital!

 

 

 

 

Multumesc din suflet tuturor!!!

 

 

 

 

...Si era sa uit - purtati intotdeauna echipamentul de protectie si incercati sa anticipati ce va face cel din fata voastra, intotdeauna se va gasi cate unul care va spune "nu am vazut" (doar suntem invizibili, ce naiba...) sau "nu am auzit"

 

Asfalt uscat tuturor!!!

 

 

 

 

Toate cele bune fratelui tau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...