Sari la conținut

Accident intre Piata Iancului si Vatra Luminoasa


Dan.Andrei
 Share

Postări Recomandate

To:adyrip1

Ideea era alta iar, cu raspunsul tau te raportezi la cum arata la noi, ceea ce eu spuneam e ca NU ASA TREBUIE! Pe o autosdrada/ DN, sosea poteca etc NU ar trb sa-ti sar un caine in fata! Afla ca pe unele bucati din autostrazile nemtilor astora se circula fara restrictie de viteza intr-un anumit interval orar! De ce? pentru ca sunt construite sa nu sara caini in fata si tu, ala care plateste rovigneta/taxa, sa fi in siguranta. Cat despre cat de praf de faci la 230 sau la 50 vezi topic-ul deschis: a plecat dintre noi la 50-60 la ora. Impactul conteaza, legile fizicii sunt universal aplicabile. ON TOPIC: subiectul principal era Preventia si ceea ce ar trb sa facem sa o facem cu adevarat.

Daca te uitai pe linkul de mai sus vedeai cum ala a luat un ditamai pasaroiul pe Interstate - adica autostrada. Adica acolo unde nu ar trebui sa fie oratanii pe drum. Ghici ce? Animalul a zburat probabil peste gardul de protectie. Nu ai mai vazut imagini cu masini care au luat chiar si in DE vulpi si alte chestii prin compartimentul motor? Fix pe autobahn! Dovada ca e posibil, chiar si in mult-laudatul vest cu mega autostrazi. Tocmai, sunt de acord cu tine in ce tine de preventie, insa nu sunt de acord cu conceptia ta ca daca mergi cu 230 si altul face o tampenie ala poarta toata vina. Preventia nu tine numai de autoritati, iar daca acele autoritati sunt indolente sau incompetente nu te scuteste pe tine de datoria de a merge preventiv. La asta te obliga instinctul de auto-conservare, daca il ai. Daca ai avea viteza mai mica, ai avea mai mult timp de reactie si poate ai evita accidentul. Evitarea accidentului nu e garantata, insa timpul de reactie e garantat. Cu cat creste viteza cu atat scad sansele sa ai timp sa procesezi si sa reactionezi.

 

Zonele alea fara restrictie iti permit sa mergi si cu 130 si 300, ideea e ca o faci pe barba ta si pe riscul tau. Nu te obliga nimeni sa mergi cu 300 si nu va plati nimeni oalele sparte daca mergi cu 300.

 

Daca ai mers prin tarile cu apa calda, pe care le lauzi atata, ai observat cum se schimba benzile pe autobahn? Ala de pe banda 2 iti poate intra in fata, pe banda 3, chiar daca tu mergi f tare. Si la aia nu se lasa cu injuraturi/flashuri ca mi-ai intrat in fata, etc. Daca il lovesti din spate ghici cine e bun de plata?

 

Hai sa lasam discutiile ipotetice si sa revenim cu picioarele pe pamant. Tine numai de noi sa facem tot ce ne sta in putere sa ne pazim pielea. Sunt si cazuri idioate in care nu ai efectiv ce face (vezi accidentul din Otopeni, etc) dar multe ar fi putut fi evitate sau macar reduse "pagubele".

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 285
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

CORECT! Si sunt constient si eu de ceea ce ai scris! Eu VREAU sa fac ceva si , la nivelul meu mic/mare, chiar fac. Nu vreau sa emigrez vreau sa schimb, asta era si esenta mesajului meu: Sa nu mai plangem, sa nu mai stam la taclale SA FACEM IN G.....masii ceva !

Respect!

 

 

gogule tu esti?

din state????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am bucurat ca nepriceputii aia (nu e o jignire, e o realitate) nu i-au scos casca. Si nici cei din jur. Dar nu am inteles abosolut deloc de ce atatia timpi morti la o interventie de urgenta?

Pacat de baiat. George am inteles ca-l chema... mi s-a strans inima cand l-am vazut miscandu-se pe targa cand stiam deja ca a murit...

Din punctul meu de vedere cei de pe ambulanta trebuiau sa o faca la momentul potrivit . Dar ce m-a frapat pe mine e ca nimeni ( nici oameinii din jur, nici asistenta ) nu au facut pasii necesari acordarii primului ajutor frate. Nimeni n-a verificat pulsul, n-a vazut daca e constient. Iar asistenta aia se plimba pe acolo. De aia eu cred ca ar trebui sa se predea primul ajutor foarte serios in scoala. Cu manechine cu tot.

 

 

Daca ai mers prin tarile cu apa calda, pe care le lauzi atata, ai observat cum se schimba benzile pe autobahn? Ala de pe banda 2 iti poate intra in fata, pe banda 3, chiar daca tu mergi f tare. Si la aia nu se lasa cu injuraturi/flashuri ca mi-ai intrat in fata, etc. Daca il lovesti din spate ghici cine e bun de plata?

 

Hai sa lasam discutiile ipotetice si sa revenim cu picioarele pe pamant. Tine numai de noi sa facem tot ce ne sta in putere sa ne pazim pielea. Sunt si cazuri idioate in care nu ai efectiv ce face (vezi accidentul din Otopeni, etc) dar multe ar fi putut fi evitate sau macar reduse "pagubele".

 

De acord.

Nu vreau sa supar pe nimeni dar : Noi ne plangem ca soferii , ca politia, gropile, s.a. sunt de vina, dar consider ca si noi avem partea noastra de vina. Sunt in SUA de 4 luni, am fost prin vreo 6 state pana acum, am vazut sute de motociclisti (80% din ei fara casca) cu speeduri, harley si toate tipurile moto, dar n-am vazut starturi de la semafor cum vezi la noi , viteza cu mult peste limita legala nici macar pe autostrada, slalom riscant printre masini.Ei merg mai mult de placere, nu de adrenalina .Asa ca sa ne uitam si-n curtea noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NICIODATA nu te apuci sa scoti casca unui motociclist accidentat grav.

 

D-zeu sa-l odihneasca-n pace, pacat de tineretea lui...

Nu te apuci tu, cel care habar nu ai. Trebuie scoasa de o persoana instruita medical, care stie cum si in ce fel sa miste gatul/capul pacientului.

Cei de la salvare ar trebui sa stie CUM SA SCOATA CASCA UNUI MOTOCICLIST RANIT! :angryfire: Si sa aiba ce sa puna la gat.

Exact cum zicea cel care filma, poate se sufoca, poate il strange curelusa de gat! Vin cei cu salvarea si se uita la el cum sta acolo sufocat intors pe dos.. :angryfire:

Vine salvarea si-l tin cu casca in cap! Nu, i se scoate casca cu grija si i se pune usor un guler!

 

http://www.academiacatavencu.info/opinii/am-vazut-disperarea-e-un-roman.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=facebook

 

Plm de prostie cu "nu scoate casca unui motociclist" - ce m-am enervat. :angryfire:

Ba se scoate ca doar n-o sa-l tii 20 de zile cu casca in cap sau il ingropi cu casca!

 

CASCA SE SCOATE CU GRIJA!!! SE SCOATE CU GRIJA PENTRU A NU AGRAVA EVENTUALE RANI LA COLOANA VERTEBRALA. DAR SE SCOATE CU MARE GRIJA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.mrf.org/pdf/WhitePapers/Volume8-2001/ProperHelmetRemoval.pdf

 

The old wives’ tale about not removing the

helmet because it might be the only thing holding

the victim’s head together, is just so much

HOGWASH! Consider this: if there were going to

be that much kinetic energy transmitted through

the helmet to the victim’s head, so as to cause that

type of massive head trauma, then there would

not be an intact helmet on the victim’s head to

begin with.

More importantly, leaving the helmet on the

victim and transporting the patient strapped to a

spinal immobilization board (commonly referred

to as a longboard), with the helmet taped to the

board is just poor patient care for the following

reasons:

1) Leaving the helmet on makes it impossible

to apply a cervical collar to stabilize the

patient’s cervical spine

2) Many helmets do not properly fit the

wearer (almost exclusively the fault of the wearer.

The head is not held securely within the h.........

............

................

etc

 

Se scoate doar de catre SMURD.

Se scoate numai de catre PAPA Pius al doilea. (de parca numai SMURD exista in lumea asta)

 

Se scoate de catre ORICINE a absolvit un curs de prim ajutor si in general de oricine a absolvit un examen de obtinere pemis auto!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Belbodi:

Daca e unul cu coloana rupta, da semne ca s-ar sufoca si presupunem ca nu e nimeni pentru ajutor, ii scoti casca?

Editat de Biraid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar ai bunul simt sa-i ridici viziera, vezi daca respira, il pui sa clipeasca si-l intrebi ce il doare.

 

DAr pentru asta se pare ca multora le trebuie ceva tupeu.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ridicat viziera si eventual daca poti sa ii deschizi curelusa fara sa ii misti deloc capul, perfect de acord si recomandat! Dar sa te fereasca Dumnezeu sa iti scoata casca din cap "orice posesor de permis" :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@braid

EVIDENT!!! Ce e mai important, sa moara sufocat sau sa traiasca cu coloana rupta? :scratch:

 

Cat despre: "si presupunem ca nu e nimeni pentru ajutor, ii scoti casca?". Pai daca eu sau tu suntem acolo sau oricare dintre noi detinem permis de conducere, nu ar trebui sa-i acordam primul ajutor?

 

http://www.legislatierutiera.ro/cursuri-legislatie/primul-ajutor.html

 

Bai oameni, serios, voi cum ati obtinut permisul de conducere?? :eek:

 

De ce p-ula calului e OBLIGATORIU sa ai o trusa medicala in masina? Sa faci ce cu ea? Sa legi bagajele cu bandajele?

NU sa o folosesti??

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@braid

EVIDENT!!! Ce e mai important, sa moara sufocat sau sa traiasca cu coloana rupta? :scratch:

 

Cat despre: "si presupunem ca nu e nimeni pentru ajutor, ii scoti casca?". Pai daca eu sau tu suntem acolo sau oricare dintre noi detinem permis de conducere, nu ar trebui sa-i acordam primul ajutor?

 

http://www.legislatierutiera.ro/cursuri-legislatie/primul-ajutor.html

 

Bai oameni, serios, voi cum ati obtinut permisul de conducere?? :eek:

 

De ce p-ula calului e OBLIGATORIU sa ai o trusa medicala in masina? Sa faci ce cu ea? Sa legi bagajele cu bandajele?

NU sa o folosesti??

 

Tu chiar crezi ca majoritatea celor care au permis (A,B,C,D) au habar despre tehnici avansate de prim-ajutor? Daca da, traiesti intr-o realitate paralela. Majoritatea nu cunosc reguli elementare de circulatie si tu ai vrea sa stie chestii complicate de prim-ajutor. Si sincer, da, eu unul nu m-as baga sa ii scot casca pentru ca sunt constient ca nu am pregatire de prim ajutor si pot sa fac mai mult rau decat bine. In trusa de prim-ajutor, daca ai deschis-o vreodata, ai 3 lulele si 3 surcele. Nu ai guler cervical si altele. Ai niste bandaje, niste dezinfectant, etc. In cazul accidentului de fata era complet inutila. Fii serios.

 

Daca nu stii ce faci risti sa il ajuti sa nu moara sufocat, dar sa il ajuti sa moara din cauza ca i-ai scos casca si i-ai provocat leziuni grave.

 

Obligativitatea trusei de prim-ajutor mi se pare usor inutila. E buna daca te-ai taiat la deget dar nu pt chestii grave. Idem cu extinctorul, daca ti-au iesit flacarile de sub capota degeaba mai dai tu cu jucaria aia.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat legislatia in Cehia (care pun pariu ca e aliniata cu cea europeana), am vorbit cu oameni care au obtinut curand permisul de conducere aici, unul chiar a avut intrebare la examen: ce trebuie sa faci cand este un motociclist accidentat si se constata ca nu respira. Raspunsul corect este: i se scoate casca de catre 2 persoane. Unul ii tine cu grija gatul si spatele si celalalt ii scoate cu grija casca.

Mie mi s-a parut strigator la cer in filmulet ca nici cei de la salvare nu i-au scos casca, nu au verificat daca respira ridicandu-i viziera, pur si simplu l-au intors ca pe un sac de cartofi in timp ce o multime de gura casca stateau si se uitau ca la urs! :angryfire: Inclusiv muistul ala, soferul care l-a accidentat nu l-a atins cu un deget, in loc sa incerce sa-i acorde primul ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care doresc sa participe la inmormantarea lui George va anuntam din partea familiei urmatoarele:

Defunctul se află depus la Capela Bisericii Dămăroia, iar plecarea de la capelă va avea loc sâmbătă, 1 septembrie 2012, orele 09,00.Înmormântarea va fi oficiată în aceeaÂşi zi, orele 12,00, la Biserica satului CireÂşu, județul ArgeÂş (autostrada BucureÂşti-PiteÂşti, km. 97).

Membrii acestui forum pot veni cu motocicletele, dar sa existe cineva dintre voi care sa coordoneze grupul pentru ca se va circula pe autostrada A1 (Bucuresti-Pitesti) pana la km 97, unde se va iesi de pe autostrada si se va intra in satul Ciresu, aflat in imediata apropiere.

Detalii la telefon 0740 242 067

Editat de Ziua Veche
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Belbodi:

Daca e unul cu coloana rupta, da semne ca s-ar sufoca si presupunem ca nu e nimeni pentru ajutor, ii scoti casca?

pentru situatii de genul o sa faca Victor Nemes un curs teoretic la AMKART peste 2 sapt....free of charge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si o sa mai faca si cei de la React inca un training in septembrie. Cu medici de pe ambulanta SMURD.

 

tot free of charge, cu manechine si exercitii practice!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit niste oameni normali ce au cunostinte de prim ajutor. Eu am facut 2 cursuri de prim ajutor pentru tot : electrocutare, accident, arsuri electrice,chimice, de foc, cazaturi de la intaltime.. bla bla. . . Unul in SUA si unul in RO . Pe cuvant ca cel din RO a fost tratat cu mai multe seriozitate de catre trainer care era si medic. Deasemenea pentru cei care sustin ca trusa de prim ajutor e de cacao. In SUA trusa de prim ajutor include doar comprese si fasa, si manusi cred. atat. Si-n plus , nu stiu daca stiti, Legea nu te va pedepsi niciodata pentru ca ai vrut sa dai ajutor, chiar daca ai facut mai mult rau . Poate doar constiinta. Daca accidentatul este constient si nu-ti da permisiunea, da, nu-l atingi, daca e inconstient ai dreptul sa dai primul ajutor fara a fi tras la raspundere. Asa sunt legile in UE, nu e ca in SUA .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit niste oameni normali ce au cunostinte de prim ajutor. Eu am facut 2 cursuri de prim ajutor pentru tot : electrocutare, accident, arsuri electrice,chimice, de foc, cazaturi de la intaltime.. bla bla. . . Unul in SUA si unul in RO . Pe cuvant ca cel din RO a fost tratat cu mai multe seriozitate de catre trainer care era si medic. Deasemenea pentru cei care sustin ca trusa de prim ajutor e de cacao. In SUA trusa de prim ajutor include doar comprese si fasa, si manusi cred. atat. Si-n plus , nu stiu daca stiti, Legea nu te va pedepsi niciodata pentru ca ai vrut sa dai ajutor, chiar daca ai facut mai mult rau . Poate doar constiinta. Daca accidentatul este constient si nu-ti da permisiunea, da, nu-l atingi, daca e inconstient ai dreptul sa dai primul ajutor fara a fi tras la raspundere. Asa sunt legile in UE, nu e ca in SUA .

 

 

Tu spui ca daca victima este inconstienta poti sa-i acorzi primul ajutor eu acum te intreb pe tine cum poti sa acorzi cuiva primul ajutor daca habar nu ai in ce consta si cum se face in plus de asta tu esti constient de faptul ca nu ai o pregatire in acordarea de prim ajutor si ca ii poti provaca o paralizie sau chiar decesul si totusi o faci atunci care e diferenta intre tine si conducatorul auto care a provocat accidentul? Pt ca si el tot prin neglijenta/prostie nu sa asigutrat, a intors prin loc nepermis etc a provocat leziuniile motociclistului la fel ca si cel care prin faptul ca nu cunoaste notiuni elementare de prim ajutor dar vrea sa " faca un bine" ii provoaca paralizia sau chiar decesul victimei.

Imi cer scuze daca am fost agresiv in postul meu nu am nimica cu tine personal dar consider ca nu este deloc normal sa-i faci rau unei persoane prin nestiinta ta doar de dragul de a face bine( drumul catre iad e pavat cu bune intentii)

PS : Nu esti obligat de lege sa acorzi primul ajutor daca nu sti singurii care sunt obligatii si raspund in fata legii sunt persoanele care au calificare in acest sens( medic / asistent medical/ paramedici) tot ce trebuie sa faci in caz de accident ca simplu participant in trafic este sa suni la nr unic de urgenta 112 si sa dai cat mai multe detalii care pot ajuta echipajele de interventi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce trebuie sa faci cand este un motociclist accidentat si se constata ca nu respira. Raspunsul corect este: i se scoate casca de catre 2 persoane. Unul ii tine cu grija gatul si spatele si celalalt ii scoate cu grija casca.

 

asa este, am participat la un curs de prim ajutor si la fel a spus si paramedicul de la smurd, ne-a aratat si tehnica. Casca se scoate in doi, cu foarte mare grija, de dorit numai de catre cei care au invatat cum sa faca asta.

Editat de incognito
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu spui ca daca victima este inconstienta poti sa-i acorzi primul ajutor eu acum te intreb pe tine cum poti sa acorzi cuiva primul ajutor daca habar nu ai in ce consta si cum se face in plus de asta tu esti constient de faptul ca nu ai o pregatire in acordarea de prim ajutor si ca ii poti provaca o paralizie sau chiar decesul si totusi o faci atunci care e diferenta intre tine si conducatorul auto care a provocat accidentul? Pt ca si el tot prin neglijenta/prostie nu sa asigutrat, a intors prin loc nepermis etc a provocat leziuniile motociclistului la fel ca si cel care prin faptul ca nu cunoaste notiuni elementare de prim ajutor dar vrea sa " faca un bine" ii provoaca paralizia sau chiar decesul victimei.

Imi cer scuze daca am fost agresiv in postul meu nu am nimica cu tine personal dar consider ca nu este deloc normal sa-i faci rau unei persoane prin nestiinta ta doar de dragul de a face bine( drumul catre iad e pavat cu bune intentii)

PS : Nu esti obligat de lege sa acorzi primul ajutor daca nu sti singurii care sunt obligatii si raspund in fata legii sunt persoanele care au calificare in acest sens( medic / asistent medical/ paramedici) tot ce trebuie sa faci in caz de accident ca simplu participant in trafic este sa suni la nr unic de urgenta 112 si sa dai cat mai multe detalii care pot ajuta echipajele de interventi.

 

Prietene, nu stiu ce logica ai matale in cap, dar nu mi se pare corecta .Primul ajutor e cea mai simpla interventie. Nu suni la 112 si te uiti ca prostu juma de ora pana vine salvarea. Eu ti-am zis ca am certificat ca sa pot acorda primul ajutor. Nu-ti trebuie facultate de medicina ca sa verifici daca ranitul are puls, daca e constient, ce-l doare , sau in cel mai rau caz sa-l resuscitezi .sa suni la 112 sa spui exact imprejurarile starea, s.a

Constat ca tu esti unul dintre acei care se uita si atat. N-avem nevoie de astia ca tine. La scoala de soferi nu te-au invatat ca tre sa dai primul ajutor ? bineinteles, la chestiile simple. Pentru ce mai sunt intrebarile alea acolo ?

Daca Doamne fereste se intampla vreodata ceva, roaga-te sa ai pe unu care sa stie ce sa te intrebe sau cum sa reactioneze pana vine salvarea, si care sa nu stea sa se uite, cum ai face tu. Eu nu am spus expres ca trebuia scoasa casca, dar nici lipsit de interes cu au fost toti.

P.S eu nu ma cred pregatit deloc, chiar o sa fac un curs pentru avansati in viitorul apropiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul corect este: i se scoate casca de catre 2 persoane. Unul ii tine cu grija gatul si spatele si celalalt ii scoate cu grija casca. [/b]

Corect!Se incearca fixarea gatului in ax drept de catre o persoana iar cealalta extrage casca in aceeasi directie fara miscari laterale.

 

Nu-ti trebuie facultate de medicina ca sa verifici daca ranitul are puls, daca e constient, ce-l doare , sau in cel mai rau caz sa-l resuscitezi .sa suni la 112 sa spui exact imprejurarile starea, s.a

De asemenea, corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...