Sari la conținut

Accident intre Piata Iancului si Vatra Luminoasa


Dan.Andrei
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 285
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

D-zeu sa-l ierte pe baiat, foarte pacat.

 

Acum, dupa ce s-a intimplat este extrem de important ca toti sa tragem invatamintele, astfel, sa nu comitem aceleasi greseli. Ce-am observat in timp este faptul ca, in general, multi au tendinta de a arunca vina numai intr-o directie. In opinia mea, aceasta abordare fiind una extrem de periculoasa pentru cei care o fac.

 

Sunt citeva reguli de baza ( de bun simt ) in motociclismul asta pe care multi se pare ca nu le cunosc sau, si mai rau, nu le acorda importanta necesara. Reguli care trebuiesc auto impuse, reguli care ne tin, cit se poate, safe si ne ofera posibilitatea de a ne bucura de acest hobby/sport o cit mai mare perioada de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci cum naiba...misca pe jos ...misca pe targa...a vrut sa se dea jos de pe targa, aia pe ambulanta ce dracu au facut ? I-au zis stai calm ca te-ai zgariat :rusinica: Floreasca e la 3 minute distanta, nici impuscat nu murea pana acolo :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gardul ala n-ar strica..

 

 

Cred ca singura solutia ar fi sa facem presiuni asupra autoritatilor piXdii care sa ridice garduri de ciment de minim 50-100cm pe toate strazile astea unde intorsul pe linie continua e sport national.

Se pare ca in ro, ceea ce face victima anuleaza total vinovatia celui care a creeat starea de pericol.

 

 

Nu o mai dati in prostii cu garduri si alte balarii de ingradit vite. N-ati vrea sa stati in zone cu gard (ca de ex linia lui 41) si sa vedeti cum Pompierii sau SMURD-ul care vin de pe sensul opus celui pe care e nevoie de ei, tre' sa mearga pana la prima intersectie, sa intoarca, si sa parcurga din nou distanta pana la locul unde sunt solicitati. Pe bune, gardurile sunt o solutie de c.acat, scornita de minti slab dezvoltate.

Solutia este civilizarea conducatorilor de vehicule, indiferent de categorie, prin amenzi uriase, pedepse cu executare, etc. Educatia se face cu chitantierul si parnaita, nu cu garduri. Altora, in tari cu apa calda, le-a reusit.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In locul acela e o mica problema de vizibilitate, cind pleaca "zidul" de masini de la semafor e posibil sa nu percepi corect desfaurarea in adincime a celor ce vin spre tine; in fine, e degeaba acum, meltenica nu trebuia sa intoarca peste linie continua si basta. Dumnezeu sa-l ierte pe motociclist, a murit cu legea in brate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Jagi: asta cu salvarea nu este argument: cand Vacarestiul si Calea Victoriei este plina full de aglomeratie, salvarea pe unde trece?

Ma refeream doar la acele strazi/artere unde nesimtitii se cred la masa in batatura: Stefan cel Mare, Mihai Bravu, Brancoveanu, Oltenitei, artere cu cel putin 2-3 benzi pe sens etc.

 

Viteza avuta de biker nu anuleaza realitatea masinii perpendiculare pe banda, intr-o zona unde intoarcerea este interzisa.

 

Singurii vinovati pentru tot ceea ce se intampla pe strazi este doar politia rutiera. Cand acestia vor evolua de la statul cu radaru' in boscheti si se vor implica activ in eradicarea nesimtirii prezente pe sosele, atunci astfel de "accidente" se vor imputina.

 

Motociclistii si-au creeat legii nescrise menite doar ca scut anti-nesimtire. A nu se confunda nesimtitea cu neatentia ...

Nesimtirea si taxarea/tratarea acesteia nu trebui sa cada in mana participantilor la trafic ci a politiei rutiere.

Sau e "siguranta si incredere" doar la incasat spagi si la vanat de fraieri in trafic???

 

Cred ca singura presiune care ar trebui facuta ar trebui directionata catre si impotriva nepasarii manifestate de politia rutiera.

Civilizatia si bunul simt se impune cu amenzi usturatoare fara posibilitate de prescriere.

Alcoolul la volan ar trebui pedepsit cu inchisoare, intoarcerea peste dubla continua care a cauzat accident cu victime/deces, la fel, inchisoare.

 

Intorsul asta pe unde li se scoala este sport national impreuna cu iesirea din parcare direct pe banda 2 sau 3.

 

Dar ai fi tu de acord ca atunci cind depasesti cu 50km/h viteza legala sa stai macar 24h la racoare plus citeva sute de euro amenda, platibil pe loc? Fii sigur 100% ca nu ar mai fi nevoie de garduri despartitoare. Zona unde s-a intimplat nenorocirea e ceva mai complicata, foarte multi oameni opresc masinile la cofetaria Alice, din 3 benzi se face doar o banda circulabila, e haosul de pe lume acolo, asta chiar sub nasul sectiei de politie, care nu ocolesc pe la semafor, vireaza peste toate benzile direct. La cofetaria aceea, oamenii vin de mult timp, a devenit o rutina sa intoarca peste toate benzile, e o "normalitate". Singura solutie in cazul acesta e sa stea 5-6 masini de ridicari vehicule si sa ridice la greu masinile parcate direct pe banda a doua. Si recuperarea masinilor sa coste 2000ron, nu 4-500ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Educatia de care vorbesti tu, Wolfman, "se incearca" de mai bine de 20 de ani... poftim rezultate.

Se gasesc solutii daca se doreste...

 

Intoarcerea pe contiuna ca intoarcerea pe continua; insa, mai nou, s-a inceput si cu depasirea TIR-urilor in plina curba...

Daca nu se trezesc astia de la politie din somul cu radarul in mana, o sa incepem sa vedem niste "accidente" extrem de, sa le spun interesante, in maxim 2-3 ani...

 

@Jagi: da, as fi deacord. Nu mai pot cu dubla masura.

Acum, daca ai masina de peste 20jdemii, politia nici nu te opreste.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ai fi tu de acord ca atunci cind depasesti cu 50km/h viteza legala sa stai macar 24h la racoare plus citeva sute de euro amenda, platibil pe loc? Fii sigur 100% ca nu ar mai fi nevoie de garduri despartitoare. Zona unde s-a intimplat nenorocirea e ceva mai complicata, foarte multi oameni opresc masinile la cofetaria Alice, din 3 benzi se face doar o banda circulabila, e haosul de pe lume acolo, asta chiar sub nasul sectiei de politie, care nu ocolesc pe la semafor, vireaza peste toate benzile direct. La cofetaria aceea, oamenii vin de mult timp, a devenit o rutina sa intoarca peste toate benzile, e o "normalitate". Singura solutie in cazul acesta e sa stea 5-6 masini de ridicari vehicule si sa ridice la greu masinile parcate direct pe banda a doua. Si recuperarea masinilor sa coste 2000ron, nu 4-500ron.

 

e nevoie doar de un agent de politie care sa nu stea sa doarma la racoare in sectia dintre blocuri. daca chiar nu au chef, ma ofer eu voluntar sa iau un costum de la ei din vestiar si sa ii rog frumos pe cei care opresc pe acolo sa-si ia talpasita.

nici nu trebuie sa le dea amenzi, doar sa-i urneasca de acolo. asa-i romanu, parcheaza in fata usii altfel nu se simte implinit :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci cum naiba...misca pe jos ...misca pe targa...a vrut sa se dea jos de pe targa, aia pe ambulanta ce dracu au facut ? I-au zis stai calm ca te-ai zgariat :rusinica: Floreasca e la 3 minute distanta, nici impuscat nu murea pana acolo :moron:

 

Nu cred ca a citit cineva ce am scris mai devreme.

 

1 : Nu se misca coerent si este f agitat, asta inseamna ca are o buba in cap, f des intalnita este fractura de baza de craniu. Poate fi si o hemoragie abundenta,un subdural, o subarahnoidiana iar ipotezele pot continua mult si bine.

 

2 : Cei de pe ambulata sunt un sofer si o asistenta, cei 2 vazand 99% din timp babe cu hipertensiune,colici renale, biliare,DVL-uri si atacuri de panica.Practic ei nu aveau ce cauta acolo. Ala era caz pt ambulanta cu medic, de tip C.

 

3 : Vinovati pt timpul scurs aiurea sunt cei din centrala, prostii care au trimis ambulanta gresita acolo. Cei 2 nu aveau pregatirea, echipamentul si nu erau nici intr-un numar suficient de mare (3 minim).

 

Nu uitati, asta e sistemul. Toti cei care au putut mai mult, au plecat. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate chiar persoana care a sunat la 112 a zis ca baiatul pare ok, automat scazand prioritatea situatiei, in mod gresit.

omu a luat masina din plin, trauma la cap e foarte perversa, un singur vas de sange spart poate inunda creierul in cateva minute, rezultatul il stim...

eu am citit ce-ai scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred in ce stil se miscau cei de pe ambulanta. Se vede clar ca erau total depasiti de situatie, nu cred ca se mai confruntasera vreodata cu un accident rutier si nu stiau ce sa faca. SA NU FI TU CAPABIL SA SCOTI O TARGA DIN MASINA DECAT DUPA 2 MINUTE !?!?! O SCOTI PE PRIMA SI O LASI JOS, DUPA CARE O ADUCI SI PE CEA MOBILA ?!?! CAT DE PROS.T SA FI !!! Asistenta era si ea pe alta lume...

Astia cred ca au avut ghinionul sa se afle in zona si sa ajunga ei primii la accident si trageau de timp aiurea ca sa ajunga smurdistii.

 

http://www.realitatea.net/martor-ocular-imagini-socante-cu-motociclistul-mort-in-capitala_998235_video.html#view

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e ca prima ambulanta era doar in trecere, motiv pentru care lipsea un medic sau paramedic, iar cei doi asistenti nu erau pregatiti pentru acest tip de urgenta... asta e problema cu pregatirea cadrelor medicale secundare (egala cu zero de multe ori).

lipsa unor fracturi evidente de membre (deschise) demonstreaza energia medie a traumatismului, mai exact o viteza nici mare nici mica. pacar ca la acest tip de energie, o coasta rupta, sau pur si simplu contuzia in sine, poate perfora un organ vital - plaman, ficat, cord. o hemoragie lenta(data de o artera mica sau medie din organele respective) duce la exitus in aproximativ 20-30min.. cam ceea ce s-a intamplat in acest caz.

multi nu inteleg cum de a plecat constient si a murit la spital. acele miscari de semi-constienta erau mai degraba niste reflexe. in niciun caz nu aratau starea buna a lui.

singura sansa a lui era sa se loveasca cu motorul de spitalul floresca, ca sa poate fi operat imediat.. poate nici asa

 

Dumnezeu sa-l ierte!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate chiar persoana care a sunat la 112 a zis ca baiatul pare ok, automat scazand prioritatea situatiei, in mod gresit.

omu a luat masina din plin, trauma la cap e foarte perversa, un singur vas de sange spart poate inunda creierul in cateva minute, rezultatul il stim...

eu am citit ce-ai scris.

 

Acum 2 ani am stat o luna acasa dupa un accident semenator, in drum spre mare, pe national. Bou care intoarce pe drum national fara sa se asigure.

 

Eu am fost cel care a sunat la ambulanta iar intrebarile puse au fost menite sa evidentieze gravitatea situatie si sansele ca eu sa mint.

 

Ambulanta nu se trimite aiurea, teoretic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau in zona si stiu marele r***t care se formeaza cam unde a fost locul accidentului. Si cand te gandesti ca nenorocirea s-a petrecut si fix in plina campanie a politiei impotriva accidentelor si cand breteaua de intoarcere era la 200 metrii distanta, nu era ca si cum ''saracul'' sofer trebuia sa mearga pana la Ploiesti. Mai practicam si eu cascadoria asta cu masina (nu sa intorc, ci sa vin pe lina de tramvai dinspre Muncii si apoi sa fac stanga pe o straduta) dar apoi am realizat ca e mult prea periculos si m-am rezumat sa ma duc linistit pe bretea, sa intorc in intersectie si sa ajung acasa intreg fara sa omor pe nimeni.

 

Morala ar fi ''Stati cu ochii beliti la orice ora si pe orice drum (mai ales in Romania) pentru ca pentru majoritatea participantilor la trafic (si in anumite cazuri si pietoni ametiti) un singur far este =0!''

 

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e ca prima ambulanta era doar in trecere, motiv pentru care lipsea un medic sau paramedic, iar cei doi asistenti nu erau pregatiti pentru acest tip de urgenta... asta e problema cu pregatirea cadrelor medicale secundare (egala cu zero de multe ori).

lipsa unor fracturi evidente de membre (deschise) demonstreaza energia medie a traumatismului, mai exact o viteza nici mare nici mica. pacar ca la acest tip de energie, o coasta rupta, sau pur si simplu contuzia in sine, poate perfora un organ vital - plaman, ficat, cord. o hemoragie lenta(data de o artera mica sau medie din organele respective) duce la exitus in aproximativ 20-30min.. cam ceea ce s-a intamplat in acest caz.

multi nu inteleg cum de a plecat constient si a murit la spital. acele miscari de semi-constienta erau mai degraba niste reflexe. in niciun caz nu aratau starea buna a lui.

singura sansa a lui era sa se loveasca cu motorul de spitalul floresca, ca sa poate fi operat imediat.. poate nici asa

 

Dumnezeu sa-l ierte!

 

Sau asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai departe, situatia ipotetica cu salvarea si sensu, e prea ipotetica...

 

 

 

Nu e deloc ipotetica. Am locuit 28 ani pe Turda, pe linia lui 41. Din astia, 10 ani sau mai bine am "beneficiat" de gardul p*zdii. Mereu, dar mereu, salvarile, pompierii sau politia fie aveau dificultati in a ajunge la locul unde erau solicitati datorita aglomeratiei cauzate de garduri, fie erau nevoiti sa mearga pana la prima intersectie si sa intoarca pentru ca era nevoie de ei pe sensul opus celui din care veneau.

 

Daca tu nu cunosti cazuri de genul, nu inseamna ca nu exista. Inseamna doar ca tu nu le cunosti.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule, ziceam doar ca nu o sa fie fix asta sfarsitul tuturor accidentatilor. nu o sa moara mai multi ca nu ajunge ambulanta la ei. nu am zis ca nu exista cazurile ci doar ca prea sunteti fatalisti sarind de la o extrema la alta. uite ca acu, cu tot cu lipsa gardurilor si toate girofarurile din lume, a ajuns la accident cel mai prost pregatit echipaj. cu ce l-ar fi incurcat gardurile, daca tot zici ca sunt ochiul dracului?!?

 

"Mereu, dar mereu, salvarile, pompierii sau politia aveau fie dificultati in a ajunge la locul unde erau solicitati datorita aglomeratiei cauzate de garduri"

aglomeratiile nu le cauzeaza gardurile..

si in plus, era mai mult o constatare trista a caracterului romanilor de a incalca TOATE legile pe care le pot incalca, doar pentru ca pot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[/font][/color]

aglomeratiile nu le cauzeaza gardurile..

 

 

Accident la trecerea de pietoni. Doua benzi blocate din cauza accidentului. Gard in stanga, trotuar cu masini parcate (legal) in dreapta. Fa tu adunarea, si vezi ce rezultat iti da. Daca gardul nu exista, fie puteau masinile din coloana sa degajeze o banda folosind linia de tramvai pentru a permite trecerea ambulantei, fie chiar ambulanta putea folosi linia aia pentru a se deplasa rapid. Caz real, in fata blocului meu. Pietonul a murit pana a reusit salvarea sa ajunga la el.

 

Si daca stau sa ma gandesc bine, nici nu e nevoie sa fie accident. E nevoie sa fie intervalul orar 8:30 - 10:30 pe sensul spre Arc, sau 18:00 - 20:30 pe sensul spre podul Grant. Situatia e aceeasi. Masinile oprite in coloana nu pot degaja trecerea unei ambulante pentru ca nu au unde.

 

Cine e de vina? Au nu cumva mintea luminata cu lanterna care a pus gardul ala?

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi fie cu iertare, dar cred ca prima data trebuie sa umblam cumva la mansarda soferilor, si nu sa ridicam "movile" in mijlocului unui oras, fie el capitala! Nu vreau sa supar pe nimeni cu afirmatia asta, dar in ritmul asta Bucurestiul va avea asa-zise "autostrazi" peste tot (a se citi prin autostrazi sensuri de circulatie delimitate :D unde viteza maxima admisa e 25 km/h) :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot vrei sa ajungem la absurd, e simplu, gandeste-te ca nu erau gardurile alea si era doar sina de 41, asa cum e ea. opaaa, tot aia se intampla.

indiferent, NU despre asta e vorba. ti-am zis si mai sus, am zis-o ca accentuare a faptului ca trebuie sa fim ingraditi 100% ca sa ne purtam legal. mai departe, ca vrei tu sa ai dreptate in discutia asta, bravo, ai dreptate. acum putem sa nu mai ocupam pagini cu argumentu asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O idee ar fi si educatia motociclistilor sa nu mai mearga aiurea pe linia de tramvai. Sau prea repede. Sau sa inteleaga ca:

 

1. Sunt invizibili.

2. Soferi cretini sunt pe toate drumurile.

3. Prioritatea sau respectarea legii in general e o chestie de acord intre doua parti, nu o lege irefutabila a naturii.

4. Graba strica treaba. Sau "grabeste-te incet". Sau mai bine ajungi cu 5 minute mai tarziu (ca-n oras, cam asta e diferenta, uneori nici atat), decat niciodata. (vad frecvent motoristi care o forjeaza aiurea pe langa mine si croseteaza riscant, pe care-i prind din urma la urmatorul semafor, mergand cumpatat si in ritm cu masinile).

 

In sfarsit, probabil ca vom continua la nesfarsit sa ne lamentam de conservari, in loc sa bagam la cap ce e de bagat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...