Sari la conținut

Accident intre Piata Iancului si Vatra Luminoasa


Dan.Andrei
 Share

Postări Recomandate

Inteleg ca aveti ceva cu taximetristii, dar nu toti sunt la fel...

 

Adica niste labe triste care nu respecta nici macar cele mai elementare reguli de bun simt si circulatie? Cand zici taximetristi te referi la aia care opresc pe unde vor, cand vor, fara semnal sau asigurare. Adica aia care pleaca de pe loc si/sau intorc fara sa semnalizeze, fara sa se asigure si, daca e posibil. in cele mai ilegale moduri (treceri de pietoni, etc)? Sau poate vorbesti de altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 285
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Incerc sa iau legatura cu Antena 3 pentru a face un reportaj/investigatie despre modul cum a fost gestionat cazul asta si cum au actionat cei de la ambulanta.

 

Nu obisnuiesc sa postez aici, dar citind printre randuri, la ce aberatii scoateti la minut, nu ma pot abtine.

VA ROG EU MULT, daca ma vedeti intins pe jos vreodata, NU imi scoateti nici casca nici protectia de coloana, pana nu mi se fac radiografiile aferente. Atat casca cat si protectia de coloana sunt facute din materiale ce permit trecerea razelor X.

 

R.I.P. George !!! :( Super baiat! Respect!

 

Stai linistit, ca daca ai noroc si vine SMURD-ul, ti le vor scoate ei pana sa ajungi la spital.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se face radiografie daca nu te dezbraca de metal. acum nu zic ca casca ar avea prea mult sau ce nu poate fi taiat.. la fel si protectia de spate probabil nu are. Dar e un alt punct de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminati cu prostiile. Echipamentul ti-l dau aia jos in ambulanta pana ajungi la spital. Hainele, geaca, pantalonii etc, ti-i taie cu foarfeca, iar casca ti-o dau ei jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar campanii? N-au niciun rost, bre. Oricate campanii s-ar face, undeva, candva, tot o sa dam de vreun sofer neatent sau durutor in p...a.

 

Mai bine am face, printre motociclisti, campania Atentie la automobilisti!

 

Si mereu vad pe cate un indignat cu "ar trebui sa...". Du-te, nene si ia-i tu de piept p-aia de la ambulanta, nu "ar trebui sa..." pe forum.

 

In fine, ar trebui sa-mi vad de ale mele.

 

Sanatate!

 

EU UNUL SUNT PENTRU CAMPANII!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut filmarea....cred ca este cea mai socanta filmare pe care o vad in viata ma..absolut socant.. am inceput sa plang cand l-am vazut pe baietel intins pe jos asa cum era..cu toti spectatorii aia.. saracul baietel a murit cu zile.. in momente ca acesta.. nu ca fiecare minut conteaza..fiecare secunda...sunt cateva minute 2-3 maxim 4 minute daca baietelul are ingeri... in care trebuie intervenit.. cat despre asistenta aia..ce sa mai zic pur si simplu a fost depasita total dar total , casca ca casca sa zicem ca nu a fost in stare sa o scoata, dar nici sa fie in stare sa verifice un puls, sau sa-i dea oxigen baiatului... .... pur si simplu din ce am vazut, din ce am mai vorbit cu alte persoane, parerea mea este ca baietelul a murit in cele mai groaznice chinuri acolo...iar gesturile acelea ale lui cand misca piciorusul, sau cand incerca cum ziceati voi sa se ridice sa-l bata pe ala........nu..nici gand..doar niste reflexe...cam atunci cred ca si-a dat si duhul........CE VA ROG EU mereu cand vedeti orice accident, indiferent ca este deja la fata locului aflata o ambulanta , chiar daca scrie pe ea 112, SUNATI SMURDUL!!!!!!!Nu exista resuscitare mai buna decat cea facuta de SMURD!!!! La fel 100% cred ca daca acolo ar fi fost un echipaj SMURD baiatul era inca in viata.....mie imi vine si acum sa plang.....si ma doare suflectul foarte tare....si nu l-am cunoscut niciodata pe baiat.........dapai cei care-l cunosc..care ieseau cu el, de familie nu mai zic..........

Stau chiar in zona......am trecut de milioane de ori, trec zilnic de mai multe ori pe acest drum....... ce vad.. si ce se intampla mai ales cand este aglomerat........acum a intrat in renovare cofetaria..... poate nu o sa mai fie masini lasate cu avarii pe marginea drumului de la vatra luminoasa pana la iancului... dar tot este straduta unde este si politia...de unde ies mai mereu chiar pulitai si pularai destul de multi..si mai este si straduta de langa biserica care duce la gradinita.....:(:(

Asta a fost.. soarta lui.. asa se intampla cu oamenii buni, nu sunt lasati mult pe pamant de catre Dumnezeu....Dumnezeu ii ia pe toti oamenii buni langa EL in RAI..mai repede decat pe oricine :)

Dumnezeu sa-l odihneasca!!!

 

 

Cat despre sofer...................................merita omorat cu siguranta.............dar cu toate ca s-a intamplat ce s-a intamplat...tot nu ne da noua dreptul sa judecam, sa pedepsim...tot Dumnezeu o sa aibe grija:(:(:(

Editat de Savinnn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cu sufletele cernite de durere familia av. dr. Ion Gheorghe anunță decesul tragic într-un groaznic accident al unicului, adorabilului Âşi inegalabilului său fiu, Ion George Valentin.

 

Defunctul se află depus la Capela Bisericii Dămăroia, iar plecarea de la capelă va avea loc sâmbătă, 1 septembrie 2012, orele 09,00.

 

Înmormântarea va fi oficiată în aceeaÂşi zi, orele 12,00, la Biserica satului CireÂşu, județul ArgeÂş (autostrada BucureÂşti-PiteÂşti, km. 97).

 

 

 

Dumnezeu să-l odihnească în pace !

 

 

 

Cu multumiri

 

 

Doru DRAGOMIR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca moartea baiatului nu survenea daca :

 

1. Ii dadea dracului drumul motocicletei cat era in franare si constientiza ca nu putea opri (la 40km/h scapa cu ceva julituri, poate o fractura si mobra crapata pe o parte)

 

2. In echipajele trimise la fata locului se afla un personal mult mai profesionist. Atata timp cat pe targa baiatul misca, puteau sa afle daca e cat decat ok si sa-i scoata casca.

 

Referitor la motociclistii care au oprit dupa accident : O viziera n-ati fi deschis.. :angryfire: dar se pare ca multi sunt doar de tastatura si in astfel de momente va tremura oole. Bravo :clap:

 

Pana la urma, ce traumatism i-a provocat decesul??

 

Odihneasca-se in pace. :rose:

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU UNUL SUNT PENTRU CAMPANII!!!!!

 

I'm in too !

Cei de la ambulanta au fost de toata jena ! sper sa fie trasi la raspundere.

...cat despre rider....sa-i fie tarana usoara...ca restul nu mai conteaza pentru el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minute sa bagi un om intr-o salvare!!??

mult, parerea mea.

 

Nu l-am cunoscut dar o sa merg sa-i aprind o lumanare, pe la 22.00 ma mai intalnesc cu niste prieteni cu motoretele in P-ta Victoriei si o sa vorbesc cu iei sa trecem pe la capela.

 

 

Condoleante familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropiatii familiei sa anunte aici daca aceasta este de acord cu participarea noastra la slujba/inmormantare lui George.

O ora, un loc de intalnire.

 

Dumnezeu sa-l ierte!

A murit cu zile!

rose.gifrose.gif

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este trist pentru ca toti prietenii care-l cunosc si care au comentat despre el pe acest forum l-au descris ca pe un om cumpatat si civilizat in trafic. Locul lui nu e in aceeasi poveste cu toti necumpatatii fara permis , beti pe motor, etc.

 

Pacat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluziile mele:

1. cei de la ambulanta nu i-au acordat primul ajutor conform protocolului:

-nu au facut evaluarea primara pacientului traumatizat adica nu iau verificat respiratia si pulsul ( este primordial sa stabilesti daca respira sau nu pt ca plus fara respiartie poate exista pt o perioada scurta de vreme dar respiratie fara puls niciodata ) nu iau facut evaluarea "din cap pana la picioare" (asa se mai numeste aceasta procedura) si se face prim palparea intregii structuri osoase a pacientului incepand de la cap si terminuna cu membrele , asa ca cei de la ambulanta ne facand acest procedeu nu au stiut daca sunt suspiciuni( asa se numesc cand constatarea se face de catre un paramedic sau asistent medical in lipsa unui medic deoarece doar medicul poate pune diagnostice si declara decesul pacintului ) de fracuri la nivelul membrelor , coloanei si in special a celei cervicale.

2. -nu se vede destul de clar si nu imi dau seama din filmare daca protocolul pt scoaterea castii a fost executat cum trebuie si am temerile mele ca nu.

3.-parerea mea( pur personala) este ca decesul a survenit ori a unei hemoragii interne masive ori din cauza scoateri defectuoase a castii acesta avand fractura cervicala dar asta doar medicul legist poate spune exact ce tip de leziune/leziuni a provocat moartea tanarului motociclist.

M-a uit cu groaza la topicul de accidente si vand ca o gramada de tineri cu toata viata inainte se sting prea devreme din cauza neatentiei......D-ZEU SA-L IERTE !

PS: Aceste concluzii sunt pur personale si trebuiesc tratate ca atare.

Editat de oly_x
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minute sa bagi un om intr-o salvare!!??

mult, parerea mea.

 

Nu l-am cunoscut dar o sa merg sa-i aprind o lumanare, pe la 22.00 ma mai intalnesc cu niste prieteni cu motoretele in P-ta Victoriei si o sa vorbesc cu iei sa trecem pe la capela.

 

 

Condoleante familiei.

 

As vrea si eu sa merg si probabil o sa mai fie 2-3. Ne strangem mai in grup?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea si eu sa merg si probabil o sa mai fie 2-3. Ne strangem mai in grup?

eu si cativa prieteni ne vedem la 22.00 in P-ta victoriei in parcare si facem un drum pana la capela sa-i aprindem o lumanare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare doamna dr al.is grasu stie cum actioneaza echipajele ei?ar fi interesant de aflat si parerea ei cand vede filmuletul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropiatii familiei sa anunte aici daca aceasta este de acord cu participarea noastra la slujba/inmormantare lui George.

O ora, un loc de intalnire.

 

Dumnezeu sa-l ierte!

A murit cu zile!

rose.gifrose.gif

Au anuntat vezi pe pag 15

 

Au anuntat vezi pe pag 15

scuze 16

 

Cu sufletele cernite de durere familia av. dr. Ion Gheorghe anunță decesul tragic într-un groaznic accident al unicului, adorabilului Âşi inegalabilului său fiu, Ion George Valentin.

 

Defunctul se află depus la Capela Bisericii Dămăroia, iar plecarea de la capelă va avea loc sâmbătă, 1 septembrie 2012, orele 09,00.

 

Înmormântarea va fi oficiată în aceeaÂşi zi, orele 12,00, la Biserica satului CireÂşu, județul ArgeÂş (autostrada BucureÂşti-PiteÂşti, km. 97).

 

 

 

Dumnezeu să-l odihnească în pace !

 

 

 

Cu multumiri

 

 

Doru DRAGOMIR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluziile mele:

1. cei de la ambulanta nu i-au acordat primul ajutor conform protocolului:

-nu au facut evaluarea primara pacientului traumatizat adica nu iau verificat respiratia si pulsul ( este primordial sa stabilesti daca respira sau nu pt ca plus fara respiartie poate exista pt o perioada scurta de vreme dar respiratie fara puls niciodata ) nu iau facut evaluarea "din cap pana la picioare" (asa se mai numeste aceasta procedura) si se face prim palparea intregii structuri osoase a pacientului incepand de la cap si terminuna cu membrele , asa ca cei de la ambulanta ne facand acest procedeu nu au stiut daca sunt suspiciuni( asa se numesc cand constatarea se face de catre un paramedic sau asistent medical in lipsa unui medic deoarece doar medicul poate pune diagnostice si declara decesul pacintului ) de fracuri la nivelul membrelor , coloanei si in special a celei cervicale.

2. -nu se vede destul de clar si nu imi dau seama din filmare daca protocolul pt scoaterea castii a fost executat cum trebuie si am temerile mele ca nu.

3.-parerea mea( pur personala) este ca decesul a survenit ori a unei hemoragii interne masive ori din cauza scoateri defectuoase a castii acesta avand fractura cervicala dar asta doar medicul legist poate spune exact ce tip de leziune/leziuni a provocat moartea tanarului motociclist.

M-a uit cu groaza la topicul de accidente si vand ca o gramada de tineri cu toata viata inainte se sting prea devreme din cauza neatentiei......D-ZEU SA-L IERTE !

PS: Aceste concluzii sunt pur personale si trebuiesc tratate ca atare.

 

ideea e ca prima ambulanta era doar in trecere, motiv pentru care lipsea un medic sau paramedic, iar cei doi asistenti nu erau pregatiti pentru acest tip de urgenta... asta e problema cu pregatirea cadrelor medicale secundare (egala cu zero de multe ori).

lipsa unor fracturi evidente de membre (deschise) demonstreaza energia medie a traumatismului, mai exact o viteza nici mare nici mica. pacar ca la acest tip de energie, o coasta rupta, sau pur si simplu contuzia in sine, poate perfora un organ vital - plaman, ficat, cord. o hemoragie lenta(data de o artera mica sau medie din organele respective) duce la exitus in aproximativ 20-30min.. cam ceea ce s-a intamplat in acest caz.

multi nu inteleg cum de a plecat constient si a murit la spital. acele miscari de semi-constienta erau mai degraba niste reflexe. in niciun caz nu aratau starea buna a lui.

singura sansa a lui era sa se loveasca cu motorul de spitalul floresca, ca sa poate fi operat imediat.. poate nici asa

 

Dumnezeu sa-l ierte!

Nu pot sa vad filmuletul pt ca am o conexiune foarte slaba dar..nu exista ''nu erau pregatiti pt asa ceva decat daca ambulanta este de tip A adica de transport..daca era ambulanta cu asistent si sofer trebuie sa-si faca treaba la fel ca si una cu medic (protocolul este acelasi pt asistenti si pt doctori)..vad pe aici tot felul de fantezii....majoritatea deceselor pe care le-am vazut la motociclisti au fost produse prin fracturile de baza de craniu..miscarile descrise de cei care l-au vazut erau miscari agonice,terminale..numai Dumnezeu putea sa-l salveze, nici un om, chirug, operatie, nimic.Ceea ce vreau eu sa se inteleaga este faptul ca suntem extrem de vulnerabili si ca in astfel de accidente totul depinde de gravitatea leziunilor-unele sunt compatibile cu viata altele nu. Odihneasca-se in pace.

 

ideea e ca prima ambulanta era doar in trecere, motiv pentru care lipsea un medic sau paramedic, iar cei doi asistenti nu erau pregatiti pentru acest tip de urgenta... asta e problema cu pregatirea cadrelor medicale secundare (egala cu zero de multe ori).

lipsa unor fracturi evidente de membre (deschise) demonstreaza energia medie a traumatismului, mai exact o viteza nici mare nici mica. pacar ca la acest tip de energie, o coasta rupta, sau pur si simplu contuzia in sine, poate perfora un organ vital - plaman, ficat, cord. o hemoragie lenta(data de o artera mica sau medie din organele respective) duce la exitus in aproximativ 20-30min.. cam ceea ce s-a intamplat in acest caz.

multi nu inteleg cum de a plecat constient si a murit la spital. acele miscari de semi-constienta erau mai degraba niste reflexe. in niciun caz nu aratau starea buna a lui.

singura sansa a lui era sa se loveasca cu motorul de spitalul floresca, ca sa poate fi operat imediat.. poate nici asa

 

Dumnezeu sa-l ierte!

Nu pot sa vad filmuletul pt ca am o conexiune foarte slaba dar..nu exista ''nu erau pregatiti pt asa ceva decat daca ambulanta este de tip A adica de transport..daca era ambulanta cu asistent si sofer trebuie sa-si faca treaba la fel ca si una cu medic (protocolul este acelasi pt asistenti si pt doctori)..vad pe aici tot felul de fantezii....majoritatea deceselor pe care le-am vazut la motociclisti au fost produse prin fracturile de baza de craniu..miscarile descrise de cei care l-au vazut erau miscari agonice,terminale..numai Dumnezeu putea sa-l salveze, nici un om, chirug, operatie, nimic.Ceea ce vreau eu sa se inteleaga este faptul ca suntem extrem de vulnerabili si ca in astfel de accidente totul depinde de gravitatea leziunilor-unele sunt compatibile cu viata altele nu. Odihneasca-se in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ramai cu bine prietene, odihneste-te in pace si mai arunca un ochi de acolo de sus si asupra noastra, cei ramasi aici sa iti ducem dorul.

Ai fost un om bun caruia nu cred sa ii poata reprosa cineva ceva. Nu meritai asta dar totusi soarta ti-a fost impotriva si te-ai dus fara de vina si mult prea tanar... Nu te vom uita si mai devreme sau mai tarziu ne revedem cu totii acolo sus la un pahar.

:rose:

 

IMG_0842.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toti cei care doresc sa ni se alature celor care il vom conduce pe Georgica pe ultimul drum......Plecarea se va face sambata ora 9 dupa slujba de la capela Damaroia unde se afla el acum.... Înmormântarea va fi oficiată în aceeaÂşi zi, orele 12,00, la Biserica satului CireÂşu, județul ArgeÂş (autostrada BucureÂşti-PiteÂşti, km. 97). Dumnezeu sa te odihneasca in pace Georgica! Vei fi mereu in sufletele noastre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit, ca daca ai noroc si vine SMURD-ul, ti le vor scoate ei pana sa ajungi la spital.

 

La mine SMURD-ul a venit si nu mi-au scos casca pana la spital. Ce-i drept, in 5 min am fost la urgente....

Condoleante familiei si prietenilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...