Sari la conținut

Schimb de ulei la interval constant de litri de benzina consumati


Cesar
 Share

Postări Recomandate

Te plictisesti?!

Ia tata si fa schimbul anual, sau la nr de km sau ore si gata.....inca e cald afara, sezonul nu e gata.

In rest discutati discutii. Fiecare agregat isi are caracteristicile sale, cu schimburi de consumabile, componenete, etc., teste facute de niste "nemernici", care proiecteaza masini, sau orice altceva(desigur cei care se respecta).

nu numai atit.

 

ideea nu e rea, dar discutia mi se pare inutila atit timp cit nu va deveni vreodata o practica standard. citi oameni care cumpara motor nou si fac cu el 200.000 km stim? la ce-mi foloseste ca X isi schimba uleiul functie de cantitatea de benzina consumata, atit timp cit Y si-l schimba la 15000 km (petrecuti la red line), pt. ca "e Motul 7100, frate"? sau la ce-mi foloseste ca unul intretine obsesiv motorul, atit timp cit altuia-i pare ca decit sa dea 150 RON la 6000km/6 luni, mai bine-i cheltuieste pe-o iesire-n crisma?

si mie mi se pare ca cei 6000 km recomandati deobicei in manual sint cam "pusi din burta", mai mult conteaza cite rotatii a facut motorul in acei 6000 km. dar devreme ce aia de citesc aici sint doar un procent nesemnificativ din numarul total de motociclisti, iar din aceia putini vor lua in calcul ideea, e doar o alta discutie pe cit de principiala, pe atit de inutila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bai tata, scoate mata joja de ulei din motopartosul tau si ia cateva picaturi de ulei intre degete si freaca-le unul de altul, miroase-l, eventual poti sa-l si iei pe limba... te asigur ca o sa-ti dai seama imediat daca trebuie sa-l schimbi sau nu... dupa buchet. Daca nu ia naiba manualul de service si vezi la cate mii de km trebuie sa schimbi uleiul. Atat!

 

Nu cred ca am inteles metoda stiintifica descrisa. Daca mai puteti repeta.... Raman recunoscator :D

 

Te plictisesti?!

Ia tata si fa schimbul anual, sau la nr de km sau ore si gata.....inca e cald afara, sezonul nu e gata.

In rest discutati discutii. Fiecare agregat isi are caracteristicile sale, cu schimburi de consumabile, componenete, etc., teste facute de niste "nemernici", care proiecteaza masini, sau orice altceva(desigur cei care se respecta).

 

Nu, nu ma plictisesc.

Bai nene, eu ma intreb... cum vine asta... discutii discutii? Adica ti-am dat eu telefon sa iti zic, vino acum obligatoriu sa discuti?

Nu, nu cred :D

 

Pt cunoscatori ca tine - aia care au proiectat masini s-au confruntat si cu "sludge" si cu "black death". Si pentru ca au fost curiosi si au cercetat problema, au aflat de la ce se trage moartea rapandulelor.

Tu, daca te respecti, cere-te out! Multumesc pt intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la scuterul meu producatorul mentioneaza ca daca se conduce in zone ploioase, sau cu praf mult sau in full gas se recomanda schimbul de ulei mai des (fata de 2000km), fara sa mentioneze intervalul exact. este si normal, una e sa conduci o ora in viteza de croaziera alta e sa-l tii la rosu. uzura nu se poate masura pe loc, asa ca schimbi uleiul mai devreme si scapi de o grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca am inteles metoda stiintifica descrisa. Daca mai puteti repeta.... Raman recunoscator :D

 

 

 

 

Pai ia uite: am schimbat la un nene uleiul odata. Ulei din Germania, nota bene![ asta m-a dat pe spate cand am auzit-o]. Nenea asta avea masina de 3 ani si in timpul asta nu schimbase deloc uleiul, pentru ca... ai ghicit... era oricum din Germania. Cand i-am dat drumul pe la buson era bineinteles negru, de consistenta apei de ploaie si la pipait se simteau in el particule ca de cenusa. Era cam abraziv ca sa zic asa.

Cat despre ideea cu schimbul la litri consumati: cine iti spune tie [dovedit stiintific] la cati litri trebuie sa schimbi un ulei sau altul? Discutiile astea eu le-as amana pentru la iarna , deocamdata as iesi afara AND RIDE THE DAMN THING!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi mai plac discutiile despre ulei, in orice forma ar fi ele :))

on : la atv uri sau la enduriste, orele de functionare sunt mai importante decat km parcursi, poti sa f.uti motorul o juma de ora pana il scoti dintr-o baltoaca si nu parcurgi nici un metru, e valabil si la mersul in oras, sunt convins de asta, dar ca sa cuantifici asta... nu cred ca se merita, cel putin nu la motoarele noi, parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ia uite: am schimbat la un nene uleiul odata. Ulei din Germania, nota bene![ asta m-a dat pe spate cand am auzit-o]. Nenea asta avea masina de 3 ani si in timpul asta nu schimbase deloc uleiul, pentru ca... ai ghicit... era oricum din Germania. Cand i-am dat drumul pe la buson era bineinteles negru, de consistenta apei de ploaie si la pipait se simteau in el particule ca de cenusa. Era cam abraziv ca sa zic asa.

 

Inteleg ce spui si ai dreptate. Dar astea sunt cazuri dezastru sau catastrofa.

 

Cat despre ideea cu schimbul la litri consumati: cine iti spune tie [dovedit stiintific] la cati litri trebuie sa schimbi un ulei sau altul?

 

Nu conteaza cine decat daca stie ce face/vorbeste. Dovedit stiintific - exact asta trebuie si avem nevoie. Testat pe mai multe esantioane, pe mai multe motoare. E rau sa te preocupe ... lucruri? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dovedit stiintific - exact asta trebuie si avem nevoie.

Io zic ca dumnezo are raspunsul la intrebarea asta. Fuck science! Fa o vizita la manastire si da-te bine pe langa un calugar. Fac pariu pe ce vrei tu ca iti da acelasi raspuns ca si mine: mnezo stie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei - de ce se strica motoreta noua, luata din raft, CBR 600RR 2008 la 3000 de km, cu rodaj facut cum se scrie in manual? Si dupa ce s-au schimbat cuzineti, vilbrochen, garnituri, etc., facute la service mare, mega autorizat, cu garantie, se strica din nou la 15.000 de km?

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mecanicii de dacie din anii 80, chiar si 90 spalau motoarele cu motorina. puneau 2 litri sau ceva de genul asta peste uleiul vechi si lasau motorul sa mearga vreo 15 minute. unii foloseau benzina chiar. eu ca sa spal depunerile prefer sa fac doua schimburi de ulei cu un ulei prost si un filtru nou, finalul fiind ulei bun plus un alt filtru nou. trebuie sa recunosc totusi ca n-am gasit asa ceva decat intr-un singur motor de cand ma stiu eu, un cbr f1 din '90 n-avea joc la supape, cand am dat jos capacul de chiulasa aproape totul era negru inauntru. dupa acest tratament si pasuirea supapelor si refacerea jocurilor motorul n-a capatat sunete ciudate (exista sansa ca unele sunete sa fie mascate de jeg) si proprietarul, mai catolic decat papa :laugh: a schimbat uleiul inca o data dupa 1000 de km. acum motorul asta are 4 ani de cand a fost spalat si uleiul la schimb nu este mai negru decat la alte motoare si merge bine-merci si in ziua de azi.

 

in legatura cu schimbul la x litri o logica exista intr-adevar. problema e alta: cat de mare e diferenta de uzura fata de schimbul la x kilometri? cum putem testa asta? dupa compresie? dupa analiza uleiului (unde pot trimite uleiul uzat pentru analize in romania, stie cineva?)... mai e o chestie: luam un sv 650 de exemplu care din spusele proprietarilor poate consuma 3.5% (cred ca la 80 la ora intr-a sasea) si (cica) 6.5% in forja forjelor (asa o fi, n-o fi, nu stiu) dar cica in mod normal consuma intre 4.5% si 6.5%. bun, diferenta de 2 litri /100 km. dar problema e ca ala la 100 intr-a sasea are vreo 4-5000 de ture si in forja merge 10.000 lejer. deci diferenta de l/100 km este mica fata de turatie care este de 2 ori, poate de 2 si mai mare... sunt multe de discutat pe tema asta...

 

In alta ordine de idei - de ce se strica motoreta noua, luata din raft, CBR 600RR 2008 la 3000 de km, cu rodaj facut cum se scrie in manual? Si dupa ce s-au schimbat cuzineti, vilbrochen, garnituri, etc., facute la service mare, mega autorizat, cu garantie, se strica din nou la 15.000 de km?

 

 

la unele modele e problema de proiectare. gaurile din vilbrochen nu au forma corecta si la turatii mari nu ajunge destul ulei la cuzineti. la majoritatea motoarelor cu problema asta se rezolva prin sanfrenarea gaurilor de ungere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea asta cu black death se intampla cu ceva ani in urma, cand uleiurile semisintetice erau folosite intensiv. 1,8 turbo de la VAG a fost unul din motoarele afectate.

Orice ulei ajunge sa lase depuneri cand nu mai poate tine in suspensie mizeria sau cand se uzeaza foarte tare, dar nu prea s-au mai vazut cazuri din astea in ultima vreme decat la masini neglijate.

 

Acum se gasesc solutii de curatat care se pun in ulei, pe baza de cherosen. Subtiaza uleiul si mai curata din mizerie. Cam toate au acelasi lucru in ele.

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei - de ce se strica motoreta noua, luata din raft, CBR 600RR 2008 la 3000 de km, cu rodaj facut cum se scrie in manual? Si dupa ce s-au schimbat cuzineti, vilbrochen, garnituri, etc., facute la service mare, mega autorizat, cu garantie, se strica din nou la 15.000 de km?

Pentru ca e Honda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la unele modele e problema de proiectare. gaurile din vilbrochen nu au forma corecta si la turatii mari nu ajunge destul ulei la cuzineti. la majoritatea motoarelor cu problema asta se rezolva prin sanfrenarea gaurilor de ungere :)

 

Da-mi mai multe informatii daca ai ceva. Cote, dimensiuni etc. Multumesc.

 

Povestea asta cu black death se intampla cu ceva ani in urma, cand uleiurile semisintetice erau folosite intensiv. 1,8 turbo de la VAG a fost unul din motoarele afectate.

Orice ulei ajunge sa lase depuneri cand nu mai poate tine in suspensie mizeria sau cand se uzeaza foarte tare, dar nu prea s-au mai vazut cazuri din astea in ultima vreme decat la masini neglijate.

 

Acum se gasesc solutii de curatat care se pun in ulei, pe baza de cherosen. Subtiaza uleiul si mai curata din mizerie. Cam toate au acelasi lucru in ele.

 

Da, e veche dar se mai constata sludge din cand in cand, destul de rar e drept.

Am dat jos uleiul din motorasul asta si n-am mai vazut asa ceva in viata mea: maro-sidef. Pun poza mai tarziu.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi mai multe informatii daca ai ceva. Cote, dimensiuni etc. Multumesc.

 

 

 

pe mine m-a interesat cand am patit-o eu. eu am avut parte de distractia asta dupa ce am pus o turbina pe mille, desi am mers cu doar 4 psi. iti dau mai multe linkuri daca vrei.

 

http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?44020-Connecting-Rod-Dimensions

 

http://www.hotrod.com/howto/7234_crankshaft_prep/

 

http://www.stangnet.com/mustang-forums/threads/to-chamfer-or-not-to-chamfer-crankshaft.699793/

 

sau pur si simplu poti cauta pe google "crankshaft chamfering" si gasesti informatii mai multe decat vrei. evident, ca si cu orice lucru cautat pe net trebuie sa-ti activezi diferite "filtre" mentale! noi si nebanuite succese! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca am inteles metoda stiintifica descrisa. Daca mai puteti repeta.... Raman recunoscator :D

 

 

Pt cunoscatori ca tine - aia care au proiectat masini s-au confruntat si cu "sludge" si cu "black death". Si pentru ca au fost curiosi si au cercetat problema, au aflat de la ce se trage moartea rapandulelor.

Tu, daca te respecti, cere-te out! Multumesc pt intelegere.

 

Nu cred ca am zis eu ca-s mare cunoscator, si tocmai asta am punctat, sunt constructori de masini care sunt platiti sa faca teste si "rasteste", pentru ca o masina e prototip si apoi trece pe productie de serie..da intrebam si eu, probabil tot din plictiseala. Lucrand in proiectare, de ceva ani, am avut ocazia sa fac echipamente intr-un anumit domeniu, si sa le duc de la stadiul de prototip la serie. Ca sa ajungi sa-l bagi de la prototip la produs de serie trebuie sa fie fiabil, ceea e implica teste si rasteste, vezi unde cedeaza, de ce, etc. Asa de afara pare simplu.

I`m out

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi mai multe informatii daca ai ceva. Cote, dimensiuni etc. Multumesc.

 

 

 

Da, e veche dar se mai constata sludge din cand in cand, destul de rar e drept.

Am dat jos uleiul din motorasul asta si n-am mai vazut asa ceva in viata mea: maro-sidef. Pun poza mai tarziu.

cipurile, uleiul de calitate e ala care se murdareste repede pr ca antreneaza multa mizerie/depunere ... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motorul e curat, ramane uleiul galben-maro cateva mii de km la motoarele pe benzina. La ale mele, astra H 1,6 70.000km si corsa D 1,4 40.000km, pe la 5000km se innegreste, iar la 10.000 arata cam ca in filmul asta uleiul si filtrul:

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m-a interesat cand am patit-o eu. eu am avut parte de distractia asta dupa ce am pus o turbina pe mille, desi am mers cu doar 4 psi. iti dau mai multe linkuri daca vrei.

 

http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?44020-Connecting-Rod-Dimensions

 

http://www.hotrod.com/howto/7234_crankshaft_prep/

 

http://www.stangnet.com/mustang-forums/threads/to-chamfer-or-not-to-chamfer-crankshaft.699793/

 

sau pur si simplu poti cauta pe google "crankshaft chamfering" si gasesti informatii mai multe decat vrei. evident, ca si cu orice lucru cautat pe net trebuie sa-ti activezi diferite "filtre" mentale! noi si nebanuite succese! :)

 

Multumesc. Am sa studiez problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam sa pun un Service Monitor cum am la motorul Mercury,dar cand am intrebat scorul la reprezentanta m-a luat durerea de cap si am renuntat.Dadea plaja de turatii si nr de ore de functionare daca nu ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...