Sari la conținut

Motociclisti pasionati de lectura


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Pentru mine "Martin Eden" a ramas cartea care mi-a redeschis pofta de citit ... altele foarte bune mi s-au parut Qvo Vadis a lui Henryk Sienkiewicz, Castelul lui Kafka (mi-am dat palme la urma cand am constatat ca nu e terminata :baldy: ) si mai ales Numele trandafirului a lui Eco, desi multa lume mi-a zis ca e plictisitoare. De ceva timp ma chinui cu "Cartea Rosie" a lui C.G.Jung...super tare cartea dar provoaca dureri de cap :scratch:.

Da, exceptionala carte, Martin Eden...

Nu pot sa imi imaginez cine ar fi putut sa spuna despre Numele trandafirului ca e o carte plictisitoare. Insa, mie mi-a placut foarte tare de Eco si Insula din ziua de ieri.

Recent, am citit o carte pe care am sarit-o in copilarie, dar nu e tarziu niciodata: Imparatul mustelor :rolleyes:

Dar cu timpul de lectura e chiar o problema. In mod paradoxal, eu nu il am, pentru ca nu imi ramane dupa ce toata ziua nu fac alteceva decat sa citesc... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu cel mai des citesc pe tren în drum spre faculate și cum drumul ăsta îl fac săptămânal, 3 ore citesc încontinuu.

Sunt un mare fan al cărților care țin de istorie. Ultima carte citită a fost ,,Față în față cu generalul Ioan Mihai Pacepa” de Lucia Hossu Longhin.

 

Până acum am la activ aproape toată seria Sven Hassel, trilogia lui Grigorie Cartianu despre revoluție: Moartea Ceaușeștilor, Sângeroasa diversiune a KGB-iștilor din FSN și Teroriștii printre noi. De multe ori am pățit să se oprească trenul în gară în Iași și eu să nu cobor căci nu mă puteam opri din citit.

 

O carte care mi-a plăcut enorm în care se zice adevărul despre al doilea Război Mondial este Viktor Suvorov - Spărgătorul de gheață. Mai am încă două de citit, Epurarea (asta normal trebuia sa fie prima) și Ultima republică.

 

Iar acum cu dedicație pt frigider:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ana, vreau si eu urzeala tronurilor pdf, daca se poate.

Eu recitesc "Fugarul", de Richard Bachman.

De curand am terminat "Ultimul Don", Mario Puzzo, cam subtirica, dar o lectura ok.

Am avut acum multi ani o surpriza placuta cu Ioan Dan, un fel de Alexandre Dumas autohton.

Toata seria "Cavalerilor" este o lectura faina.

Sa nu uit de maestra Rodica Ojog Brasoveanu, care, chiar daca firul epic nu este mereu cel mai bun, este savuroasa.

Iar "Logofatul de taina" mi-a placut mult de tot.

La "must read" trec si "Infanteria stelara"

Mi-am descarcat o tona de carti de pe net, daca vrea cineva ceva si am, le trimit cu placere.

 

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Martin Eden"

 

Am citit-o prima oara la 15 ani. Dupa care am facut greseala sa o mai citesc o data si am stricat prima impresie. Dar sa nu fiu inteles gresit - cartea este foarte tare.

 

Preferata mea e "Portocala Mecanica" :rolleyes:

 

Am vazut doar filmul lui Kubric. E prima oara cand aud de carte.

 

Si am recitit a N-a oara "Morometii", cartea de capatai a natiunii romane, dupa parerea mea.

 

"Morometii" e top!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminat Saga Jocul lui Ender si Umbra lui Ender de Orson Scott Card.

Cantec de Gheata si Foc. Astept The Winter Winds si A dream of Spring.

Odiseea Spatiala, toate cele 4.

Acuma m-am apucat de Hunger Games.

As mai vrea printre picaturi sa bag "Dece barbatii se uita la meci si femeile se uita in oglina" si "Limbajul trupului", amandoua de Allan Pease.

Eu folosesc un e-book reader. Care vrea ce am eu pe aci sa dea semn ca i le trimit cumva.

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut acum multi ani o surpriza placuta cu Ioan Dan, un fel de Alexandre Dumas autohton.

Toata seria "Cavalerilor" este o lectura faina.

 

 

Subscriu, uitasem de Ioan Dan, l-am citit cu nesat in copilarie. Chirila Zece Cutite, Ducu, Cae Indru....ce fain. Multumesc de remember, cand am timp voi reciti :ok:

 

Acum recitesc Alistair Mclean - Acolo unde se avanta vulturii (aseara jumate si in seara asta, sper, cealata jumatate)

 

si un request, daca se poate: Am fost medic la Auschwitz - L. Miklos

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duc "dorul" cititului...

nu mai sunt bani de carti iar varianta cu tableta nu este chiar acelasi lucru cu datul paginii la o carte...

 

ultima "citire" Fank Herbert Whipping Star, in paralel cu o recitire a Experimentului Dosadi tot al lui Herbert.

 

cine mai tine minte sutele de tarabe de la gurile de etrou (din buc) imediat dupa ®evolutie? aproape zilnic luam o carte... acum ultima carte cumparata a fost un cadou pentru a mea. si (hahaah) ultima carte primita a fost un cadou de la a mea...

 

printre favorite? Stalker si 1984. ca si la filme dealtfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa inteleaga lumea, Stalker e filmul facut dupa "Picnic la marginea drumului", de Arkadi si Boris Strugatki.

Doar pentru acuratetea informatiei, fara alte intentii.

 

Cum pot incarca un folder pe forum, ca am o multime de carti in diverse formate si nu pot sa le incarc pe fiecare in parte, ca dureaza mult prea mult?

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa inteleaga lumea, Stalker e filmul facut dupa "Picnic la marginea drumului", de Arkadi si Boris Strugatki.

Doar pentru acuratetea informatiei, fara alte intentii.

 

Cum pot incarca un folder pe forum, ca am o multime de carti in diverse formate si nu pot sa le incarc pe fiecare in parte, ca dureaza mult prea mult?

 

 

Atat filmul cat si cartea fratilor Strugatki sunt geniale, desi filmul e o "abordare diferita", as zice, a subiectului tratat in carte.

 

Legat de uploadat, arhiveaza folderul, asa incat o sa fie un singur fisier, si o sa fie mai usor de incarcat pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<a href="http://www.filehost.ro/28890418/Carti_rar/">Carti_rar</a>

 

Carti rar

 

http://www.filehost....0418/Carti_rar/

le-am pus si pe filehost, spor la descarcat si la lecturat

 

acuma vad ca trebuie cont si parola

incerc sa le pun pe un transfer, mai tarziu, si pun linkul aici

 

<a href="http://www.filehost.ro/28890418/Carti_rar/">Carti_rar</a>

 

Carti rar

 

http://www.filehost....0418/Carti_rar/

le-am pus si pe filehost, spor la descarcat si la lecturat

 

acuma vad ca trebuie cont si parola

incerc sa le pun pe un transfer, mai tarziu, si pun linkul aici

sper ca asta sa mearga. enjoy!

 

http://dl.transfer.ro/Carti-transfer_ro-28sep-95c729.rar

 

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat filmul cat si cartea fratilor Strugatki sunt geniale, desi filmul e o "abordare diferita", as zice, a subiectului tratat in carte.

 

filmul este mai mult decat genial... ecranizarea cartii in conditiile economice si tehnologice din momentul respectiv oricum ar fi fost imposibila.

nu cred ca ar fi fost capabili sa ecranizeze cartea plus ca nici politic nu cred ca ar fi fost ok din punctul unora de vedere...

oricum Tarkovskiy a realizat in 79' un calsic. poate nu ar fi fost rau sa aibe la dispozitie masinaria economica si tehnologica a hollywood-ului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca in cazul acesta ar fi iesit un film de nivelul "Fugarului", cu Schwarzennegger, dupa romanul lui Bachman, aka Stephen King.

O porcarie ordinara, Fugarul ala.

Dar totusi, Tarkovski e Tarkovski.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filmul este mai mult decat genial... ecranizarea cartii in conditiile economice si tehnologice din momentul respectiv oricum ar fi fost imposibila.

nu cred ca ar fi fost capabili sa ecranizeze cartea plus ca nici politic nu cred ca ar fi fost ok din punctul unora de vedere...

oricum Tarkovskiy a realizat in 79' un calsic. poate nu ar fi fost rau sa aibe la dispozitie masinaria economica si tehnologica a hollywood-ului...

 

Filmul focalizeaza mai mult pe trairile lor si mai putin pe scince-fiction-ul situatiei/locatiei. Pana la urma, e un SF... Insa directia pe care a ales-o regizorul, in lipsa posibilitatilor tehnologice ale perioadei respective e surprinzatoare (in bine). De apreciat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...am zis sa nu mai umplu spatiul...http://www.elefant.ro/carti/autori/john-saul-5444.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Elefant%2B27.04&gclid=CL3zkrqC2LICFZHEzAodxCQAvg...cam astea sunt toate care le-am gasit in romania...thrillere frumoase...daca mai stie cineva unde mai pot gasi si alte volume ale aceluiasi autor,mi-ar fi de mare ajutor.salems lot,carrie,orasul bantuit.misery,christine...cam astea de la stephen king...la vlad musatescu gasesti tot ce vrei pe google.din cartile copilariei...legendele olimpului,ciresarii,toate panzele sus,jules verne,sven hassel....si putin off topic...stie cineva unde/si daca pot gasi serialul Racheta Alba(daca tin bine munte,parca era serial)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duc "dorul" cititului...

nu mai sunt bani de carti iar varianta cu tableta nu este chiar acelasi lucru cu datul paginii la o carte...

 

ultima "citire" Fank Herbert Whipping Star, in paralel cu o recitire a Experimentului Dosadi tot al lui Herbert.

 

cine mai tine minte sutele de tarabe de la gurile de etrou (din buc) imediat dupa ®evolutie? aproape zilnic luam o carte... acum ultima carte cumparata a fost un cadou pentru a mea. si (hahaah) ultima carte primita a fost un cadou de la a mea...

 

printre favorite? Stalker si 1984. ca si la filme dealtfel.

 

:cheers:

faina cartea, fain filmul (chiar daca destul de greu de gasit....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia esti asa de cult la cap...

Eu prefer alta editura, si din cand in cand mai merg la un prieten care are tipografie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

As mai vrea printre picaturi sa bag "Dece barbatii se uita la meci si femeile se uita in oglina" si "Limbajul trupului", amandoua de Allan Pease.

 

Recomand sa citesti si Limbajul vorbirii- Allan Pease.

Alte carti: Rosu si negru - Stendhal, Curtezana - Diana Haeger, Tacerea mieilor - Harris, Thomas, Memoriile unei gheise - Arthur Golden

 

L.E: PSIHOKILLERI - Juan Antonio Cebrian.

Editat de dudah15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...