Sari la conținut

ACCIDENT LA DRISTOR


cbrf4i
 Share

Postări Recomandate

Astazi in jurul orei 20:30 aproape de statia de metrou Dristor a fost un accident moto. Mai exact pe strada Ramnicu Vallcea. O masina cu numar de Constanta (CT 28 DIG) nu a acordat prioritate motociclistului (B 157 YUL).. O Yamaha alba branduita Jack Daniel's. Dupa pozitia in care se afla masi si motocicleta am dedus ca motociclistul venea dinspre statia de metrou Dristor catre targ Vitan iar masina pe sens opus cu directia spre Dristor (metrou). Cele doua benzi sunt separate de un scoar. Cel mai probabil Conducatorul autoturismului a virat la stanga pentru a intra pe o strada secundara, neacordand prioritatea motociclistului. Am stat putin de vorba cu politistul de la fata locului si mi-a spus ca, conducarorul auto ar fi fost de vina. Motociclistul ar avea undeva in jur de 20-23 de ani. Nu a avut rani grave (nimic rupt in el) dar era in ambulanta. Dupa cele spuse de politist, nu purta echipament de protectie (decat casca). Am facut cateva poze (pe care le voi posta maine). Sanatate motociclistului!!!

P.S. Intre saua pilotului si cea a pasagerului era lipit un sticker ....BODO urmat de o motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

BODO, nu pot sa cred .. Yamaha R1 e motorul. M-am "lovit" de el intr-o zi in Herastrau si-am schimbat 2 vorbe ! :(

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orbeții ăÂştia ar trebui să primească un an-doi suspendare,să simtă Âşi ei ceva. :angryfire:

 

Problema e ca, chiar nu le pasa ce se intampla in jurul lor. Vorbesc la telefon, dau mesaje, trag de volan aiurea fara sa se asigure si multe multe altele. Conduc si eu de 20 de ani (si masina si motocicleta) si caut sa respect regulile de circulatie cat pot eu de mult (cu toate ca uneori e imposibil)Ideea e ca legile sunt foarte permisive si amenzile infiorator de "ieftine". Nu spune nimeni ca nu se pot intampla si lucrui neplacute si neprevazute, dar la noi (in special in Bucuresti) nepasarea si nesimtirea a atinsi niste limite inimaginabile. Soferi nu sunt prosti, sunt doar constienti ca orice greseala fac, li se poate ierta sau trece cu vederea. De aici se naste nesimtirea si nepasarea. Pacat ca (inca) suntem necivilizati si nu dam dovada de bunul simt cuvenit tuturor participantilor la trafic. Adevarat ca nici infrastructura orasului nu ne permite "prea multe" daru eu as opta pentru ca la a treia contraventie (fara abuzul politistilor) sa se anuleze permisul de conducere pe viata. Daca gresesti o data e explicabil, a doua oara penalizarea sa fie uriasa, iar a treia oara inseamna ca nu ai capabilitatea si aptitudinile necesare pentru a conduce un vehicul pe drumurile publice.

 

BODO, nu pot sa cred .. Yamaha R1 e motorul. M-am "lovit" de el intr-o zi in Herastrau si-am schimbat 2 vorbe ! :(

 

Sper (si imi doresc) sa fie "intreg". Se mai intampla si necazuri de-astea. El sa fie sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca, chiar nu le pasa ce se intampla in jurul lor. Vorbesc la telefon, dau mesaje, trag de volan aiurea fara sa se asigure si multe multe altele. Conduc si eu de 20 de ani (si masina si motocicleta) si caut sa respect regulile de circulatie cat pot eu de mult (cu toate ca uneori e imposibil)Ideea e ca legile sunt foarte permisive si amenzile infiorator de "ieftine". Nu spune nimeni ca nu se pot intampla si lucrui neplacute si neprevazute, dar la noi (in special in Bucuresti) nepasarea si nesimtirea a atinsi niste limite inimaginabile. Soferi nu sunt prosti, sunt doar constienti ca orice greseala fac, li se poate ierta sau trece cu vederea. De aici se naste nesimtirea si nepasarea. Pacat ca (inca) suntem necivilizati si nu dam dovada de bunul simt cuvenit tuturor participantilor la trafic. Adevarat ca nici infrastructura orasului nu ne permite "prea multe" daru eu as opta pentru ca la a treia contraventie (fara abuzul politistilor) sa se anuleze permisul de conducere pe viata. Daca gresesti o data e explicabil, a doua oara penalizarea sa fie uriasa, iar a treia oara inseamna ca nu ai capabilitatea si aptitudinile necesare pentru a conduce un vehicul pe drumurile publice.

 

 

 

Sper (si imi doresc) sa fie "intreg". Se mai intampla si necazuri de-astea. El sa fie sanatos.

 

Pacat ca nu avea echipament, cand l-am vazut era cu pasager si avea protectii cu el (geaca, manusi, casca). Erai acolo, alte detalii? Presupun ca avea julituri..

 

Urat frate. Sper sa treci de asta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-+bai nu stiu ce sa zic , dar incep sa inteleg de ce se intampla atatea accidente. nu sunt genul care sa mearga chiar incet si totusi am fost depasit si azi si alta data de motociclisti in oras , chiar pe zona stefan cel mare , la modul foarte aglomerat , am mai spus nu sunt genu care merge chiar incet , ma bag si eu dar parca am alt instinct de conservare. au trecut pe langamine si cel de azi si cei de alta data foarte tare crosetand de parca masinile merg pe o sina si nu exista posibilitatea sa schimbe benzile.

nici nu ma mir

Editat de H3llriderr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca nu avea echipament, cand l-am vazut era cu pasager si avea protectii cu el (geaca, manusi, casca). Erai acolo, alte detalii? Presupun ca avea julituri..

 

Urat frate. Sper sa treci de asta !

 

Am specificat in post. Cand am ajuns era in ambulanta. Nu l-am vazut. Am scris ceea ce mi-a spus politistu. Mi-as dori sa nu fie adevarat si sa fi avut minimul de echipament.Totusi tind sa cred ca nu a fost grav. Acum ca o avea cateva julituri nu e grav, oase rute-n el sa nu aiba (sau organe vitale)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va agitati, nu are cont pe forum, mi-a zis atunci ca el nu le are cu astea. El se dă...nu la taste.

 

Zic din nou, sper sa fie ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-+bai nu stiu ce sa zic , dar incep sa inteleg de ce se intampla atatea accidente. nu sunt genul care sa mearga chiar incet si totusi am fost depasit si azi si alta data de motociclisti in oras , chiar pe zona stefan cel mare , la modul foarte aglomerat , am mai spus nu sunt genu care merge chiar incet , ma bag si eu dar parca am alt instinct de conservare. au trecut pe langamine si cel de azi si cei de alta data foarte tare crosetand de parca masinile merg pe o sina si nu exista posibilitatea sa schimbe benzile.

nici nu ma mir

 

Ai perfecta dreptate si sunt convins ca nimeni nu te poate contrazice. Exista si printre noi o multime de teribilisti (problema lor e lipsa de experienta si inonstienta, dar si riscurile la care se expun). Numai ca in cazul de fata, cu siguranta conducatorul autoturismului a trasinconstient de volan sa faca stanga. Nu stiu daca e bine sa invinovatim motociclistul. Eu zic ca si 50 Km/h daca avea tot se "pocnea" de masina. Nu e usor sa eviti astfel de manevre, chiar si daca ai in spate ani de mer pe motocicleta. (cu toate ca am inteles ca el e destul de tanar). Insist sa cred ca de vina este legislatia Roamana. Si argumentez aces lucru spunand ca (de exemplu) in Japonia se obtine permisul de conducere al unei motociclete in functie de varsta si capacitate cilindrica. Ex: Intre 18-22 de ani ai voie sa conduci numai motociclete de pana la 400 cc...si asa mai departe, din 4 in 4 ani.....

 

Nu va agitati, nu are cont pe forum, mi-a zis atunci ca el nu le are cu astea. El se dă...nu la taste.

 

Zic din nou, sper sa fie ok!

 

Nu se agita nimeni, a fost o instiintare (pur) informativa. Uneori e bine de stiut pentru cei care inca nu au aflat de necazul lui si stau seara la o bere in fata calculatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va agitati, nu are cont pe forum, mi-a zis atunci ca el nu le are cu astea. El se dă...nu la taste.

 

Zic din nou, sper sa fie ok!

 

Bai sa fiu al dracu' ,cat de tare este el!! Mai bine statea la taste fara echipament ,erau sanse mai mici sa pateasca ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi ier unu ala d-am coborat eu cu el prin padure :)))

 

e cam imputita locatia, e foarte greu sa iesi de pe straduta aia... chiar ieri am iesit cu masina de acolo si a fost cam nasoala treaba... la capatul celelalt al scuarului au pus o oglina care face mare treaba.

 

acuma daca nea soferul a vrut SA INTRE pe straduta nu prea are nici o scuza. ideea e ca acolo nu ai unde sa eviti, sa zici ca ocolesti sau prosti d-astea...

 

pfff nu stiam eu de ce era agitatie acolo aseara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] legile sunt foarte permisive si amenzile infiorator de "ieftine" [...]

 

[...] Adevarat ca nici infrastructura orasului nu ne permite "prea multe" daru eu as opta pentru ca la a treia contraventie (fara abuzul politistilor) sa se anuleze permisul de conducere pe viata. Daca gresesti o data e explicabil, a doua oara penalizarea sa fie uriasa, iar a treia oara inseamna ca nu ai capabilitatea si aptitudinile necesare pentru a conduce un vehicul pe drumurile publice.

 

 

 

Stimabile, tot respectul pentru cei 20 de ani in trafic (eu n-am decat 13, ca deh...nu-mi permite varsta mai mult), dar am si eu o intrebare? Ai gandit inainte sa scrii ce ai scris mai sus?

Legile NU SUNT permisive, deloc chiar. Doar ca nu se respecta si politia nu prea face nimic in privinta asta...e o mare diferenta intre permisivitatea legii si nerespectarea ei. Cat despre amenzi, raportate la salariul minim pe economie, eu zic ca nu-s chiar mici, ca unuia care castiga 700 RON nu cred ca i se pare putin cand isi ia o amenda de 540 de RON pentru viteza, sau 210 ron pentru ca nu avea centura, sau 300 de ron pentru ca a uitat talonu' acasa si nu are ce arata la 'nea organu cand il intreaba de sanatate. Acum, ca tu sau altii nu sunteti in situatia de a castiga salariul minim pe economie si ti se par ieftine amenzile, foarte bine, n-am nimic impotriva. Dar pentru majoritatea locuitorilor tarii, aceste amenzi nu sunt chiar foarte ieftine. Aici s-ar putea implementa un sistem de amenzi in functie de venitul fiecaruia, dar e prea mare bataia de cap. Atunci ar fi intr-adevar echitabil si ar simti amenzile si cei care castiga mai bine. Ceva de genul: acum punctul de amenda este 10% din salariul minim pe economie => 70 RON...eficient ar fi daca s-ar implementa sa fie 10% din venitul fiecarui contraveninent...eeehh...atunci s-ar schimba treaba, pentru ca ala care castiga 700 de RON ar plati la o amenda de 3 puncte 30% din salariul lui, la fel cum plateste si acum, adica 210 RON. In schimb pentru unul care castiga 7000 de RON, ce plateste acum inseamna doar 3% din salariu, ceea ce nu-i o tragedie. Daca i s-ar calcula si lui procentual din venit punctul de amenda, pentru el ar fi 700 de RON un punct, deci la o amenda de 3 puncte ar plati 2100 de RON, ceea ce inseamna ca ar simti-o EXACT LA FEL ca si cel care castiga 700 si isi ia amenda azi. Eu zic ca in acest caz ar fi amenzile echitabile si le-ar simti si cei care castiga mai bine. Dar repet, asta nu inseamna ca amenzile nu sunt si acum mari pentru majoritatea locuitorilor tarii.

 

 

Cat despre anularea permisului la 3 contraventii...ineptie mai mare decat asta nu mi-a fost dat sa aud, probabil vine de undeva din intunecatul put al gandirii...nu mai am chef sa elaborez si acest punct, asadar zic doar atat:

 

Intr-o dimineata, dupa o noapte frumoasa petrecuta intr-o companie placuta te trezesti tarziu dimineata, esti in intarziere si din graba uiti talonul de la masina/motor acasa...te opreste 'nea organu, constata contraventia nr. 1(lipsa documentelor) si te amendeaza...

 

Intr-o alta zi, mergi pe traseul obisnuit, faci stanga la un moment dat si te trezesti ca tocmai s-au modificat niste chestii pe acolo, si straduta pe care dai sa intri e cu sens interzis...10 metri mai incolo Politia noastra brava, care asteapta momentul inca de cand au montat semnul de interzis sa parleasca cativa fraieri care nu stiu ca s-a modificat traseul => contraventia numarul 2, care dupa spusele tale se lasa cu o amenda BABANAAA, plus suspendat permis pen'ca ai intrat pe interzis.

 

 

 

Iti recapeti permisul, si nerabdator, te urci la ghidon/volan si pleci la o tura mica, fiindca ti-era dor, doar ai stat o luna pe tusa. Extaziat, eviti traficul din oras si te strecori afara, unde e liniste si pace, mergi linistit, relaxat. bucurandu-te de sentimentul placut pe care-l ai, cand in fata ta un omulet verde cu mana stanga intinsa orizontal iti face semn sa opresti...dupa care iti spune ca te-a oprit deoarece ai circulat cu lumina de intalnire stinsa pe drumul National/European, deci constata contraventia nr. 3...merge la masina, verifica pe PDA, dupa care iese din masina si striga JACKPOT!!! Fraiere, te-am scos din carti, este contraventia numarul 3, deci nu esti in stare sa conduci un vehicul, deci nu mai conduci VEAC PURURI!!!

 

 

 

Ar fi misto, nu? Chiar si fara abuzul din partea politistilor pe care il mentionasesi mai devreme...:disappointed: :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu contraventiile ar fi foarte buna. Numai ca in tari civilizate ca Elvetia, de exemplu, iti vinzi si casa daca depasesti cu mult viteza legala ca sa poti plati amenda. Daca nu acorzi o prioritate, mai ales unui vehicol pe 2 roti, pa pa si conserva si permis mai ales daca l-ai si dat pe jos. Mai dai matale odata de permis si ca sa iti iei conserva inapoi platesti de te usuci. De obicei nu pre apoti plati. Bineinteles si acolo exista permisivitate in legislatie si abuzuri dar si procese.

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-+bai nu stiu ce sa zic , dar incep sa inteleg de ce se intampla atatea accidente. nu sunt genul care sa mearga chiar incet si totusi am fost depasit si azi si alta data de motociclisti in oras , chiar pe zona stefan cel mare , la modul foarte aglomerat , am mai spus nu sunt genu care merge chiar incet , ma bag si eu dar parca am alt instinct de conservare. au trecut pe langamine si cel de azi si cei de alta data foarte tare crosetand de parca masinile merg pe o sina si nu exista posibilitatea sa schimbe benzile.

nici nu ma mir

 

pai asa a facut si baietu' asta cu R1. martora a fost o prietena de-a mea motociclista, care l-a vazut in prealabil cum croseta prin trafic.

baiatu se dadea racing pe Ramnicu Valcea , cu pasager si fara echipament.L-a cam durut in cuc ca sunt 2 treceri de pietoni, stradute laterale ..benzinaria. Sa zica mersi ca n-au patit nimic. daca trecea careva pe trecerea aia de la benzinarie acum topicul se numea "un motociclist a omorat un pieton". asa a avut ghinionul mosul ala sa vrea si el sa intre pe straduta si sa treaca penis Rossi asta pe acolo.

 

pfff nu stiam eu de ce era agitatie acolo aseara...

erai la birou cans s-a intamplat toata treaba. probabil ai prins agitatia dupa ce ai terminat de citit toate cartile din biblioteca de la Bos :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asa a facut si baietu' asta cu R1. martora a fost o prietena de-a mea motociclista, care l-a vazut in prealabil cum croseta prin trafic.

baiatu se dadea racing pe Ramnicu Valcea , cu pasager si fara echipament.L-a cam durut in cuc ca sunt 2 treceri de pietoni, stradute laterale ..benzinaria. Sa zica mersi ca n-au patit nimic. daca trecea careva pe trecerea aia de la benzinarie acum topicul se numea "un motociclist a omorat un pieton". asa a avut ghinionul mosul ala sa vrea si el sa intre pe straduta si sa treaca penis Rossi asta pe acolo.

 

 

erai la birou cans s-a intamplat toata treaba. probabil ai prins agitatia dupa ce ai terminat de citit toate cartile din biblioteca de la Bos :)

 

Era cu pasager cand a avut loc accidentul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-auite ba cum in 2 pagini ati inceput sa va gasiti inamici si sa va certati cu ei pe cacaturi legate de lege si aplicarea ei. altceva mai bun nu era de facut.

 

hai sa bagam niste detalii critice.

r1 ala e la mine in fata blocului parcat de obicei, adica la 1km de ramnic unde fiti pe faza, se aduna baietii la benzinarie sa stea de vorba, si ei, ca baietii. deci, daca omu s-a dus pana acolo sa stea la o cola si o punga de seminte, de ce si-ar fi luat frate tot echipamentu dupa el? nu stiu daca asta e realitatea, poate se ducea la giurgiu, poate la real, plm, e treaba lui daca-si ia echipamentu pe el. daca oricum nu si-a rupt nimic inseamna ca are cateva julituri. BIG DEAL. daca-si rupea ceva, oricum echipamentu era tot nexam, la fracturi ma refer, nu la rotule crapate.

 

si na, a mers, cu blana, fara blana, nu stiu dar ce era ma sa faca cand a venit masina de pe contrasens, sa se opreasca poate poate vrea ala sa faca stanga peste el sau sa mearga mai departe? pe bune acu ca o dam in absurd. unii ati fi in stare sa sustineti ca atunci cand trece o masina pe langa tine pe contrasens trebuie NEAPARAT sa opresti ca sa fii in siguranta. absurd in plm, mai deschideti si voi un geam sa intre aer ca v-ati topit circuitele rau.

 

da fieru? fieru cum e? ca era tare frumoasa combinatia aia alb cu negru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma doare fix in (cuvant urat) ca avea sau nu echipament. putea sa mearga si in poponeata gol daca nu ii pasa de pielicica lui. dar daca omora pe careva pe trecerea de pietoni chiar imi pasa de pieton.

era cu pasager cand a avut accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma doare fix in (cuvant urat) ca avea sau nu echipament. putea sa mearga si in poponeata gol daca nu ii pasa de pielicica lui. dar daca omora pe careva pe trecerea de pietoni chiar imi pasa de pieton.

era cu pasager cand a avut accident.

 

Nu e de iertat cu pietonii, decat atunci cand ai pe unul pe dreapta la 1 metru de tine si pac, se trezeste ca vrea sa treaca. Franezi? Eu n-am reusit azi. Si ma suiam pe ea.. Am injurat-o imediat pe baba. Astea sunt texte de offtopic.

E de asteptat sa citim p-aici: a, avea R1 (R6)...e si normal se dadea pe circuitul capitalei. R* strikes again. etc

Sunt de acord doar cu expresia care zice precum ca orice sageata (racheta) cauta atingerea unei tinte, acum ..cum i-a fi norocu'...ce tinta!

 

Am dat mesaj unor amici / prieteni de-ai lui, n-am primit raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma doare fix in (cuvant urat) ca avea sau nu echipament. putea sa mearga si in poponeata gol daca nu ii pasa de pielicica lui. dar daca omora pe careva pe trecerea de pietoni chiar imi pasa de pieton.

era cu pasager cand a avut accident.

 

prietena ta le are cu mobrele? stie sa faca diferenta intre racing si toba zgomotoasa in treapta intaia?

intelegi unde bat.

cat despre bulivardu ala, daca ai 40 la ora si-ti sare pietonu ai timp sa-l eviti, altfel deja l-ai depasit. deci exagerezi.

 

incep sa vad cele doua laturi ale forumului, adica cele doua tipuri de useri. aia pentru care toti sunt cocalari descreierati reisari de bulevard si ailalti pentru care toti sunt niste fosile obosite care merg doar cu 50 la ora. hai in plm sa nu o mai dam in categorisiri d-astea simple ca nu tine. ce viteza crezi ca avea pe bucata aia de drum? crezi ca sarise de 60-80? n-ai unde frate. mereu sunt masini care stau sa iasa de pe o straduta.

 

cat despre ghinion cand vrei sa faci stanga sa intri pe o straduta se aplica doar cand ala din SPATE te buseste ca nu ti-a vazut semnalu si stopurile de frana. cand tu esti bou si te bagi si intra unu in tine de pe contrasens se numeste neacordare de prioritate.

mi-au facut asta fix 3 masini azi, concluzia care am tras-o a fost ca au simtit ei cumva ca am cum sa incetinesc sau sa-i ocolesc. de unde stii ca n-a facut si mosu asta.. lasa ba ca incetineste ala, lasa ba ca ma evita el.. am vazut de prea multe ori comportamentul asta cat sa nu cred ca mosu l-a vazut si ignorat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre amenzi, raportate la salariul minim pe economie, eu zic ca nu-s chiar mici, ca unuia care castiga 700 RON nu cred ca i se pare putin cand isi ia o amenda de 540 de RON pentru viteza, sau 210 ron pentru ca nu avea centura, sau 300 de ron pentru ca a uitat talonu' acasa si nu are ce arata la 'nea organu cand il intreaba de sanatate. Acum, ca tu sau altii nu sunteti in situatia de a castiga salariul minim pe economie si ti se par ieftine amenzile, foarte bine, n-am nimic impotriva. Dar pentru majoritatea locuitorilor tarii, aceste amenzi nu sunt chiar foarte ieftine.

Hai sa fim cinstiti: cati oameni cu salariul de 700 lei/luna crezi ca isi permit motocicleta? Cati din astia isi permit sa dea bani pe echipament, pe benzina, intretinere (schimbat ulei, gume noi, sa nu zic reparatii daca se strica ceva)? Motociclismul nu e chiar un hobby ieftin si iti zic eu ca daca ai 700 lei/luna si nu iti ajunge nici de o vacanta ca lumea, nu iti iei motocicleta...

 

Deci da, o amenda de 210 lei e relativ ieftina pentru cineva care isi permite o motocicleta cu tot ce presupune, echipament (doar o casca buna e 400-500 Euro)...

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietena ta le are cu mobrele? stie sa faca diferenta intre racing si toba zgomotoasa in treapta intaia?

intelegi unde bat.

cat despre bulivardu ala, daca ai 40 la ora si-ti sare pietonu ai timp sa-l eviti, altfel deja l-ai depasit. deci exagerezi.

 

incep sa vad cele doua laturi ale forumului, adica cele doua tipuri de useri. aia pentru care toti sunt cocalari descreierati reisari de bulevard si ailalti pentru care toti sunt niste fosile obosite care merg doar cu 50 la ora. hai in plm sa nu o mai dam in categorisiri d-astea simple ca nu tine. ce viteza crezi ca avea pe bucata aia de drum? crezi ca sarise de 60-80? n-ai unde frate. mereu sunt masini care stau sa iasa de pe o straduta.

 

cat despre ghinion cand vrei sa faci stanga sa intri pe o straduta se aplica doar cand ala din SPATE te buseste ca nu ti-a vazut semnalu si stopurile de frana. cand tu esti bou si te bagi si intra unu in tine de pe contrasens se numeste neacordare de prioritate.

mi-au facut asta fix 3 masini azi, concluzia care am tras-o a fost ca au simtit ei cumva ca am cum sa incetinesc sau sa-i ocolesc. de unde stii ca n-a facut si mosu asta.. lasa ba ca incetineste ala, lasa ba ca ma evita el.. am vazut de prea multe ori comportamentul asta cat sa nu cred ca mosu l-a vazut si ignorat.

 

da domle', fata e motocilista deci stie despre ce vorbeste. ala a crosetat tot ce a prins in drum si i-a dat in pix pe toata bucata aia. daca vrei sa facem si calcule, de la capatul scuarului de unde practic mosu l-ar fi putut vedea sunt 100m . daca mergea cu 80km/h in 4 secunde ar facut cei 100m. daca ai apucat sa pui masina in miscare cu o secunda inainte sa-l vezi deja prea tarziu pentru ca pleci cu masina de pe loc si trebuie sa virezi 90 de grade. ca mosu l-a vazut sau nu asta o stie doar el. dar in pana mea...o gramada de copii dinastia o ard aiurea si dupa aia ne miram ca avem ziua si accidentul. daca conducea preventiv acum probabil ca spargea seminte cu prietenii lui in benzinarie.

si ca s-o citez pe prietena care a surprins accidentul...."n-am ramas sa dau declaratie la politie ca tot ce as fi putut spune ar fi fost de rau. m-am asigurat ca sunt ok (n-aveau decat julituri) si dupa ce a venit salvarea am plecat "

 

comentam ca de asta e forum....dar revin ....mergeti preventiv ba' copii ca va futeti tineretea degeaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

si ca s-o citez pe prietena care a surprins accidentul...."n-am ramas sa dau declaratie la politie ca tot ce as fi putut spune ar fi fost de rau. m-am asigurat ca sunt ok (n-aveau decat julituri) si dupa ce a venit salvarea am plecat "

 

comentam ca de asta e forum....dar revin ....mergeti preventiv ba' copii ca va futeti tineretea degeaba!

 

..si bine ca ai comentat. Multumesc de informmatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim cinstiti: cati oameni cu salariul de 700 lei/luna crezi ca isi permit motocicleta? Cati din astia isi permit sa dea bani pe echipament, pe benzina, intretinere (schimbat ulei, gume noi, sa nu zic reparatii daca se strica ceva)? Motociclismul nu e chiar un hobby ieftin si iti zic eu ca daca ai 700 lei/luna si nu iti ajunge nici de o vacanta ca lumea, nu iti iei motocicleta...

 

Deci da, o amenda de 210 lei e relativ ieftina pentru cineva care isi permite o motocicleta cu tot ce presupune, echipament (doar o casca buna e 400-500 Euro)...

 

 

Perfect de acord cu afirmatia ta, desi nu cred ca toti motociclistii fac parte din clasa de mijloc a societatii, catre clasa superioara...fac pariu ca exista si care castiga 700/luna si probabil exista motoristi care sunt someri chiar. Poate oamenii si-au permis motocicleta si echipamentul dupa multi ani de economii, nu inseamna ca daca ai motor si echipament, automat esti un om avut, care-ti permiti orice, inclusiv amenzi. Eu faceam referire nu doar la motociclisti, ci si la conservari, ca mai mult la ei facea referire postul colegului pe care l-am citat mai sus. Si crede-ma, conservari sunt destui care castiga 700/luna. Plus ca legea si amenzile sunt identice pentru toti, indiferent daca esti pe moto sau in masina. Singura contraventie care nu e la fel la moto cu cele de la masina este cea referitoare la purtarea centurii de siguranta.

Exact asta e si motivul pentru care am zis ca ar fi corect ca amenzile sa fie in functie de venit...adica un punct amenda sa fie 10% din venitul contravenientului, mai degraba decat 10% din salariul minim pe economie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim cinstiti: cati oameni cu salariul de 700 lei/luna crezi ca isi permit motocicleta? Cati din astia isi permit sa dea bani pe echipament, pe benzina, intretinere (schimbat ulei, gume noi, sa nu zic reparatii daca se strica ceva)? Motociclismul nu e chiar un hobby ieftin si iti zic eu ca daca ai 700 lei/luna si nu iti ajunge nici de o vacanta ca lumea, nu iti iei motocicleta...

 

Deci da, o amenda de 210 lei e relativ ieftina pentru cineva care isi permite o motocicleta cu tot ce presupune, echipament (doar o casca buna e 400-500 Euro)...

4-500 euro pt cine e prost sa de'a atatia bani, rectificare. Se gaseti si la preturi gen 300 euro, aceeasi calitatate. Ca vrei sa platesti pt nume, fitze..partea a 2-a..

 

i-auite ba cum in 2 pagini ati inceput sa va gasiti inamici si sa va certati cu ei pe cacaturi legate de lege si aplicarea ei. altceva mai bun nu era de facut.

 

hai sa bagam niste detalii critice.

r1 ala e la mine in fata blocului parcat de obicei, adica la 1km de ramnic unde fiti pe faza, se aduna baietii la benzinarie sa stea de vorba, si ei, ca baietii. deci, daca omu s-a dus pana acolo sa stea la o cola si o punga de seminte, de ce si-ar fi luat frate tot echipamentu dupa el? nu stiu daca asta e realitatea, poate se ducea la giurgiu, poate la real, plm, e treaba lui daca-si ia echipamentu pe el. daca oricum nu si-a rupt nimic inseamna ca are cateva julituri. BIG DEAL. daca-si rupea ceva, oricum echipamentu era tot nexam, la fracturi ma refer, nu la rotule crapate.

 

si na, a mers, cu blana, fara blana, nu stiu dar ce era ma sa faca cand a venit masina de pe contrasens, sa se opreasca poate poate vrea ala sa faca stanga peste el sau sa mearga mai departe? pe bune acu ca o dam in absurd. unii ati fi in stare sa sustineti ca atunci cand trece o masina pe langa tine pe contrasens trebuie NEAPARAT sa opresti ca sa fii in siguranta. absurd in plm, mai deschideti si voi un geam sa intre aer ca v-ati topit circuitele rau.

 

da fieru? fieru cum e? ca era tare frumoasa combinatia aia alb cu negru.

"i-auite" ?!? asta cum ai reusit tot scoti? Tot din oboseala, prea dimineata,graba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...