Sari la conținut

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale


Axa cu Scame
 Share

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 membri au votat

  1. 1. Ati da 1$ pe o aplicatie intercom?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

6 hours ago, l.u.v said:

Depinde ce dopuri folosești. 

Alpine MotoSafe sunt dedicate, atenuează zgomotul dar au și canal pe care auzi bine muzica și poți folosi intercom ul. 

 

Alpine MotoSafe am si eu. confirm si recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, marchand a spus:

Aceeași problema o am și eu cu recepția posturilor radio. In schimb nu am probleme cu comenzile vocale, funcționează foarte bine. 
 

 

Din semnatura vad ca ai GS, prin urmare parbriz, a se citi liniste in casca datorita lipsei vantului. La mine situatia e total opusa.

 

Acum 11 ore, l.u.v a spus:

Depinde ce dopuri folosești. 

Alpine MotoSafe sunt dedicate, atenuează zgomotul dar au și canal pe care auzi bine muzica și poți folosi intercom ul. 

 

Alpine MotoSafe folosesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Acum 8 minute, DiarM a spus:

Gasesc pe ro un replacement pt cardo cradle? Mi a murit firul de duce spre casti si microfon de la prea mult frecat casca.

 

Eu de la ei mi-am luat chestii pt Cardo si a fost totul ok

https://www.moto24.ro/cauta.htm?searchQuery=cardo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Intrebare: stie cineva daca exista niste casti audio bluetooth (fara microfon, nu vreau intercom ci doar sa ascult muzica) onear dedicate moto?

Ma intereseaza sa le pot aatasa in casca, ca cele de intercom, sa nu fie cu fir si sa se auda cum trebuie pe muzica.

Nu ma intereseaza intercomul, nu vreau sa imi sune telefonul etc, vreau doar niste casti audio.

 

Stiu variantele de a lua niste casti normale si sa scot difuzoarele etc sau sa folosesc casti inear dar nu imi place niciuna. Inear nu le suport mai mult de 10-15 minute, alea onear cu agatare de ureche ma dispera la pus si scos casca, plus ca dupa o juma de ora nu mai simt pavilionul.

 

Astept recomandari daca are cineva. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 minutes ago, Speedy.K said:

Intrebare: stie cineva daca exista niste casti audio bluetooth (fara microfon, nu vreau intercom ci doar sa ascult muzica) onear dedicate moto?

Ma intereseaza sa le pot aatasa in casca, ca cele de intercom, sa nu fie cu fir si sa se auda cum trebuie pe muzica.

Nu ma intereseaza intercomul, nu vreau sa imi sune telefonul etc, vreau doar niste casti audio.

 

Stiu variantele de a lua niste casti normale si sa scot difuzoarele etc sau sa folosesc casti inear dar nu imi place niciuna. Inear nu le suport mai mult de 10-15 minute, alea onear cu agatare de ureche ma dispera la pus si scos casca, plus ca dupa o juma de ora nu mai simt pavilionul.

 

Astept recomandari daca are cineva. Multumesc.

Sau iti cumperi un intercom varianta Slim si nu il legi la tel cu apelurile. Ai avantajul unei baterii serioase si in caz de urgenta ai si intercom. Altfel, cred ca ai decat casti normale, bagate in urechi, dar poate ca e incomod dupa 30 de min de ride. Asa, din intercom/telefon il customizezi cu ce vrei de la el si mai ai si o aplicatie dedicata. Sincer asta asa as face. Eu am mers pe intercom cu JBL si merge ok. Mai un "Siri, play music", mai stop music, next track.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ce vrei tu nu găsești.

De doi poli, să fie și confortabil și să și meargă bine.

Nu e fezabil din două motive : orice difuzor in ear te va deranja și autonomia bateriei va fi mică.

Cumpără-ți o chinezărie intercom de 250-300 ron și ai rezolvat treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris ca vreau on-ear, nu in. Am in si nu le suport, desi intra bine in casca.
Nu vreau de doi poli. As da 200-300 de lei pe casti, dar nu 500-600-700-1xxx pe un inte4com pe care nu-l folosesc.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Speedy.K a spus:

Intrebare: stie cineva daca exista niste casti audio bluetooth (fara microfon, nu vreau intercom ci doar sa ascult muzica) onear dedicate moto?

 

Doar casti, nu, nu stiu sa existe. Dar ai optiunea de a nu atasa microfonul la un set ieftin de intercom (ca de sunat telefonul in casca daca cu el asculti muzica itti suna oricum cu orice folosesti).

Astea 2 cred ca sunt cele mai budget friendly optiuni (sau china, dar nu cunosc modele/calitate etc):

https://www.louis.eu/en/albrecht-bpa-400-bluetooth-headset-10013504?filter_article_number=10013504

https://www.louis.eu/en/sena-smh5-universal-single-single-set-10004546?filter_article_number=10054800

**LE - sau asta, care pare a fi cam acelasi drac cu primul de pe louis, dar pe xl ai periodic coduri de discount de 15% plus transport moka peste 100euro (mai iei un filtru, o placuta de frana ceva)
https://www.xlmoto.eu/product/snell-s-8-intercom_pid-PIA-301688

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Cap0ne a spus:

 

Doar casti, nu, nu stiu sa existe. Dar ai optiunea de a nu atasa microfonul la un set ieftin de intercom (ca de sunat telefonul in casca daca cu el asculti muzica itti suna oricum cu orice folosesti).

Astea 2 cred ca sunt cele mai budget friendly optiuni (sau china, dar nu cunosc modele/calitate etc):

https://www.louis.eu/en/albrecht-bpa-400-bluetooth-headset-10013504?filter_article_number=10013504

https://www.louis.eu/en/sena-smh5-universal-single-single-set-10004546?filter_article_number=10054800

**LE - sau asta, care pare a fi cam acelasi drac cu primul de pe louis, dar pe xl ai periodic coduri de discount de 15% plus transport moka peste 100euro (mai iei un filtru, o placuta de frana ceva)
https://www.xlmoto.eu/product/snell-s-8-intercom_pid-PIA-301688

Sena e o mizerie în ceea ce privește calitatea sunetului. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Geologu a spus:

Sena e o mizerie în ceea ce privește calitatea sunetului. ;)


Stiu, tocmai de-aia am cautat niste casti audio calumea.

 

 

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:


Asta este acelasi cu cel recomandat de un coleg mai sus de pe Aliexpres la 7 lei. Chinezarii vandute de tot felul de smecherasi la pret x 20.


Ca sa fiu pe deplin edificat, reformulez: aveti vreo recomandare de intercom la care muzica sa se auda blana si sa nu coste o mica avere? Neinteresant cat de bine merge ca intercom, doar pe muzica sa sune cat mai bine.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Sena copilului am adaptat ceva difuri din casti normale. S-a imbunatatit sunetul, dar poate un 25%. Eu am trecut pe cardo cu JBL si suna mai bine, dar degeaba la setup-ulmeu. Eu zic ca factorul principal e casca si curentul de aer. Degeaba am JBL daca am Arai XD4 si e galagioasa, daca mi-a trebuit casca aerisita. Deci, eu zic sa incepi sa vezi unde te situezi cu casca si parbrizul si dupa aia te gandesti daca investesti si in ce. 

P.S. Ce am mai observat ca conteaza e calitatea muzicii redate. Daca am ascultat OFFRADIO online, merge prost. Daca ascult piese din telef, toate trase la 320 kb, e alta viata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu treaba cu calitatea pieselor de la castile over-ear cu care ascult muzica in general. 
Zgomotul castii.

Problema e calitatea difuzoarelor. La un moment dat, acum vreo 10 ani, fixasem in casca difuzoarele (cu tot cu bureti) ale unor casti cu fir Panasonic on-ear ( cu adevarat on, nu ca acum cand se vand ca on-ear in general niste over-ear mai mici!) care stateau perfect, se auzeau superb doar ca erau cu fir. Zilele astea mi-am adus aminte de ele si m-am intrebat "Ba, nu s-or fi inventat asa ceva wireless?!". Asa mi-a venit intrebarea.

 

Cred ca o sa cumpar niste d-astea

 

IMG_0825.thumb.jpeg.f3aa2cb13bf2c69295f9057d217289f9.jpeg

 

, o sa le ta rahaturile alea de prins dupa urechi si gata! Dupa ce le testez ca se aud cum trebuie.

Stau cu firul dupa mine si gata.


Oricum, incredibil dpmdv ca niciunul din maaariii producatori de scule audio HI-FI nu s-a gandit ca un motociclist ar vrea sa asculte muzica la calitate buna! Niste tarani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam, nu gasesti ce vrei. Doar cardo are casti jbl mai rasarite pe unele dintre ele. Dar scuuump.

Insa, eu am avut inainte de cardo mai multe chinezarii, ultimul intercom chiar mai rasarit , si pe care as putea sa ti l recomand. Se aude foarte ok, aproape la nivel de cardo-si a costat cca 400 lei. E de luat in calcul daca e. Il gasesti pe ali, fodspsorts fx8 pro.

https://vi.aliexpress.com/item/1005004766634377.html?spm=a2g0o.productlist.main.5.7a952810b0recK&algo_pvid=da7daa10-d142-4e1e-868b-c0d878d612a5&algo_exp_id=da7daa10-d142-4e1e-868b-c0d878d612a5-2&pdp_npi=4%40dis!RON!557.22!394.49!!!118.99!84.24!%402101e56617090219548418685e9675!12000030396690766!sea!RO!4612673928!AB&curPageLogUid=30eB3SngCiQr&utparam-url=scene%3Asearch|query_from%3A 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...