Sari la conținut

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale


Axa cu Scame
 Share

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 membri au votat

  1. 1. Ati da 1$ pe o aplicatie intercom?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

1 hour ago, ianachim said:

cand iei CHINA NO NAME….. cam asa se intampla

LEXIN nu-i chiar no-name.
Au magazin in USA si sponsorizeaza nume din motociclismul mondial.
Primul intercom de la ei m-a tinut bine si-a avut mai multe de suferit. L-am scapat pe toate partile si din antena ramasese doar firul.
Dar a functionat.

Apoi l-am luat p'asta care dupa tura de la greci nu l-am mai folosit.
A stat pe bara si-l incarcam cand imi aduceam aminte.
Asta cu incarcatul este o problema si la intercomurile de brand.
Cert este ca pana la urma am reusit sa-l incarc si, culmea, am facut cu el si tura recenta prin Turcia. Facut un update de firmware cu ajutorul celor de la Lexin si a mers.
Numai ca s-a dezlipit capacul prin Antalya si l-am "bandajat".
A tinut pana in tara insa am avut noroc ca n-a plouat.

Concluzie:
sunt bune Lexin-urile insa acum vreau sa incerc un Cardo Spirit HD Duo.
"Chestia" este ca un Lexin de generatie noua ajunge cam pe la 1100 de lei Duo Pack si parca as vrea sa incerc si-un alt brand.

Are cineva acest Cardo Spirit HD Duo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 16 ore, Kosh a spus:

LEXIN nu-i chiar no-name.

Are cineva acest Cardo Spirit HD Duo?

Salutare

Acum 15 ani mi am cumparat primul cardo…merge  si acum , schimdu i bateria insa nu e dual

asa ca anul trecut am luat cardo freecom dual +

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut freecom 2+, nu am avut vreo problema, am luat anul trecut freecom 4+ ca are difuzoare mai bune, JBL, auditia pentru muzica este mai buna, se simte diferenta, inca fara probleme....ori am avut eu bafta, ori chiar sunt OK...Acum ma gandesc sa iau si un kit de instalare de la Cardo si pentru al doilea/al treilea rand de casti, adica sa mut doar "gandacul" pe celelate casti, pentru viitorul apropiat. Nu am incercat altceva, nu pot sa ma pronunt.

Editat de Lup69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, Lup69 a spus:

Am avut freecom 2+, nu am avut vreo problema, am luat anul trecut freecom 4+ ca are difuzoare mai bune, JBL, auditia pentru muzica este mai buna, se simte diferenta, inca fara probleme....ori am avut eu bafta, ori chiar sunt OK...Acum ma gandesc sa iau si un kit de instalare de la Cardo si pentru al doilea/al treilea rand de casti, adica sa mut doar "gandacul" pe celelate casti, pentru viitorul apropiat. Nu am incercat altceva, nu pot sa ma pronunt.

 Asta fac si eu…mut unitatea pe mai multe casti pe care am instalat castile si microfonul

poti lua ulterior jbl  separat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ziua buna,

Pe scurt: caut Sa iau un sistem com intre motorare
Ce vreau:
 sa nu se intrerupa semnalul la viteza de autostrada 
 sa aibe semnal real 4-500m
 sa tina bateria minim 9 ore functionare
 sa ploua cu galeata si sa nu aibe probleme

Acuma, am avut in trecut treaba asta, stau nefolosite de cam 5 ani, putrezesc intr-o cutie cu alte cabluri..
image.thumb.png.6d06bedfa916a95630f5368e56892737.png
+ au costat cat o masa buna in doi :)
+ tinea o tura de baterie plina aproape 12 ore 
+ nu aveau greata de ploaie
+ se auzea tare!
+ conexiune rapida si facila intre doua aparate
- la peste 100 incepea sa nu se mai auda (tot timpu ambele unitati pe acelasi motor)
- o prindere naspa
- butoane multe si mici.. da ma descurcam 
- antena aia cu care agati chestii

Am citit.. mai tot, toata lumea o da de bine si iti arunca in fata numa cifre de la producator, ma pish!
Nu sunt de accord sa dau pe o mizerie dinasta mica mai mult ca pe un telefon bun (stiu ca e de figuri produsul, da la ce tehnologie avem in jur asta ar trebuii sa fie pistol cu apa)

Pentru ca o sa fie folosite des in offroad unde imi bag capu printre crengi, cade casca de pe motor intr-o veselie, o mai scap si eu cu talent in balta cu noroi.. trebuie ceva care sa nu fie "cu glezna fina de la oras".
Important este si profilul, cat mai mic si subtire cu atat mai bine, plus o prindere de bun simt

Ca sa ma exprim si invers, nu imi trebuie:
 hello ciri/google/plm
 conexiune intre 36 de motoare
 muzica de la boxe bits by snoop dog
 update wireless la satelitii nasa
 sa sti cand e ziua mea
 sa faca o mue mai buna ca prietena 

Cu speranta ca o sa aud de ceva ce merita cu adevarat, am sa stau cu ochii pe topic :)

Merci,


P.S. Mi-e greata de toate matele alea care vin aparatele astea.. uhh, da stiu ca am sa beneficiez mult de a putea comunica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici cu SMH10 nu mi-e rusine deloc…dupa 2 ani vopseaua cauciucata incepe sa se stearga, difuzorul drepata baraie si, colac peste pupaza, clema rapida s-a rupt. Nici 10 folosiri nu are acea clema. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 6 ani inca mai am si un SMH5 si merge ca in prima zi. Doar firul de la mcrofon a murit si mi-au trimis Sena din America alte 2 ca sa fiu fericit. I-am pus si alta baterie la aparatul sotiei, dar inca merge foarte bine. Acum am Packtalk bold si asta e alta mancare de peste. Alta generatie, un fel de Dacia 1300 si asta e un fel de Audi A6. Merg amandoua, dar altfel :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare! Sunt in cautare de un pachet de 2 intercom-uri pentru mine si pasager, vor urma fi montate pe un Shoei NXR si NXR2 si cum nu prea vreau sa stric linia castilor primeaza Cardo packtalk slim. Sunt ceva useri pe aici care au experienta cu acest intercom sau combinatia casca/intercom? Apreciez orice parere ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Detin un kitt dual Sena 30K, pana acum a mers pefect conectat prin Bluetooth, atat cu pasager , cat si cu alti prieteni (maxim 4 device-uri am testat)

Problema e ca daca il conectezi cu alte doua device-uri, pierzi legatura cu telefonul. Si am zis sa incerc pe mesh.   Facut update la ultimul firmware (3.2.1), deschis, conectat in mod mesh.  Dar nu se aude nimic :)  Am incercat si pe public, diferite canale, si pe privat.   Pe public, daca stam cu castile pe cap, cam la 10 minute ne merge 3-4 secunde, si dupa aia iar liniste inca 10 minute.

 

S-a mai lovit cineva de problema asta?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Da, se numeste Cardo.

 

Glumesc, dar am cumparat vreo 5-6 Sena din 2013 incoace si nu s-a rupt nimic la nici unul, inca functioneaza toate. Am si 2 Cardo Slim care merg si alea bine, daca nu le abuzezi nu se intampla nimic rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu poate fi vorba de abuzat. In cei 3 ani de cand il am l-am dat jos de maxim 10 ori. Nu aveam o problema in a-l incarca stand pe casca, obisnuit fiind de la 5-ul pe care il aveam si pe care inca il am pe casca prietenei. 

Practic se casase plasticul, la o dorinta de a face un update si dandu-l jos a crapat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baza nu am gasit, m-am uitat si din punct de vedere al consumabilelor, nu este. Schimbi cu totul. 
 

2, da, la lipit ma gandeam, dar as vrea si ceva extra protectie pentru ca nu am mare incredere in adezivi si daca se desprinde e pa. 

Nu pot pune un strat prea gros intre placa si unitate pentru ca ar indeparta unitatea si risti ca pinii sa nu mai faca contact perfect sau sa intre apa in zona pinilor. 

Pe de alta parte ea chiar trebuie sa stea presata bine…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ar trebui să meargă foarte bine cu Mammut (Dedeman,  Bricodepot etc).

Găsești și negru.

Eu am lipit o carcasă de ureche din ABS la mașină.

Deoinde și de materialul pe care îl ai acolo, merită să încerci.

Dai bine cu șmirghel pe ambele părți, cureți cu sport sau alcool, apoi faci un pat de adeziv.

Mai e o variantă să scoți suportul cu totul și prin spate să dai o gaură cu un șpiral 3 mm, apoi prinzi un kipling scurt dinspre spate înspre față în bucata de ureche care ți-a rămas.

Dar e mai inestetic, plus că trebuie să tai și polizezi bucata care iese în afară, e mai mult de muncă.

IMG_20220614_195523.jpg

IMG_20220614_195446.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Varianta folosita a fost surub cu piulita si etansarea locului prin intermediul siliconului de la pistol. 
 

B4F1AFB7-8602-4A08-8B5C-7C0A315E5752.thumb.jpeg.768ae1958530d7310c9f31a92c4d882b.jpeg

 

B700FAA5-8F85-4083-9657-D74B4042C241.thumb.jpeg.227f9069a3ad2d37b28fa6c15042d243.jpeg

 

C090184D-0252-4F37-9BC0-5C44BB155902.thumb.jpeg.2befd5a7fba7d54a8ad7e20055b2c50f.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Si-a inlocuit cineva pana acum difuzoarele la intercom cu ceva superior?

Exista ceva mai bun pentru muzica sau overall mai bun decat cele cu care vin intercoamele?

Eu am un interphone tour , adica ceva slab fata de cardo senna etc.

CE ma intereseaza pe mine este sa inlocuiesc difuzoarele lor cu ceva mai bun .

 

Ceva idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dacă difuzoarele actuale au conexiunea la restul sistemului prin mufă jack, poți lua de la Cardo doar difuzoarele JBL. 

https://www.cardosystems.com/shop/45mm-audio-set/
1185519275_Screenshot2022-08-24at11_40_45.thumb.png.77d86f56d8b61fa90b0f915c750ba34d.png
Cardo mai are și un set de difuzoare JBL de 40mm, dar nu știu dacă pe alea le vinde separat precum pe astea. Alea de 40mm vin standard pe unele modele de la Cardo.

Văd că mai au și unele care nu sunt JBL, chipurile HD Speakers, la jumate de preț față de alea de sus: https://www.cardosystems.com/shop/40mm-hd-speakers-set/

Editat de bursyllac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am vazut si p-alea jbl si etc...dar nu se potrivesc..nu se connecteaza prin jack :)

Eventual ar fi varianta sa le fac la cineva sa le lipeasca etc un electronist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o742 926 1o7 nr lui

 

eu l-am luat de la el, deja cu difurile schimbate, clar suna mai fain

a avut topic de vanzare, dar nu-l mai gasesc

habar nu am cum le-a schimbat, plug'n'play sau prin cositorire, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...