Sari la conținut

schimbare simering furca


sobru
 Share

Postări Recomandate

salutare, as vrea sa schimb simeringul la furca si sa desfac si sa curat si sa ung rulmenti de la jug, DAR trebuie sa ridic cumva partea din fata a motocicletei, as vrea sa fac un sistem sa o pot tine suspendata, si m-am gandit la ceva de genu. daca are cineva vreo idee mai buna astept o poza ceva. multumesc anticipat

post-67596-0-33691500-1350289590_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa o suspend, poate nu termin intr-o zi ce mi-am propus si sa nu stea pe galerie atata timp. mai sant pe langa bloc barele de batut covoarele as putea acolo dar nu, vreau sa o curat bine pe perioada iernii inauntru la caldura si asa ar fi cel mai bine pt mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai cric central e de ajuns sa pui o bancuta de lemn ceva sub galerii. Ideea e ca orice ai pune sa nu fie metal sau piatra ca nu iti strambi galeriile. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, as vrea sa schimb simeringul la furca si sa desfac si sa curat si sa ung rulmenti de la jug

 

Simeringuri + ulei si garantez eu ca ai cuzinetii praf.

Ai toate piesele necesare?

Manualul de service pt nivelul de ulei in furca exista? Daca nu, cauta-l inaitne sa te apuci de lucru.

Uns rulmenti de jug? Pt ce, crezi ca nu au vaselina? Garantat au. poate o fi nevoie sa ii schimbi daca ai joc in directie. Daca "desfac si sa curat si sa ung rulmenti de la jug" nu ai rezolvat nimic.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu, la shadow, am agatat-o de ghidon, am improvizat o rampa de 40cm inaltime am suit motorul mergand, iar cu o chinga am agatat-o de o bara transversala din garaj, am dat motorul inapoi si am scos rampa, ramanand agatat.de dat jos e invers.

unui prieten i-am facut aceeasi chestie, dar agatata de o schela, la un Ninja 750.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ai presa o sa fie dificil si periculos-ish sa le schimbi tu. Amicii mei care sunt mai mini-technicus nu prea se baga sa si le schimbe fara. Cu rabdare si multa atentie + un pic de indemanare banuiesc ca o sa poti sa le bati cu cele vechi, dar nu stiu daca merita sa te risti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci trebuie sa facem treaba pas cu pas :)

 

Nu te apuca de construit capre. Ridica motoreta de galerii cu un cric auto. Pune un platan metalic pe capul cricului pentru stabilitate si distributie uniforma a greutatii.

O singura observatie - verifica in ce stare sunt tevile inainte sa o ridici pe ele. Cu cat e mai veche, cu atat sunt tevile mai subtiri - ruginesc si in timp peretele tevii se subtiaza.

Daca tevile sunt subrede, renunta sa o mai sui pe cric, poti sa le gauresti daca nu esti atent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut roata fata data jos ceva timp , pentru o indreptare de janta. Pus cricu' central , gasit un taburet micut , pus invers sub carter , chiar in fata , dat roata jos , totul ok. Taburet , bustean , orice e bun , o chestie de fier pe care pui o patura , functioneaza .

NU AM LASAT MOTORU' PE COTURI deoarece nu a fost necesar , avea echilibru bun pe carter.

Spor.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in aceeasi situatie sunt si eu. cu ajutorul unei scari metalica,cric de papuc si un bustean mic am ridicat-o si am asugurat-o cu o chinga.cand o sa dispun de garaj o sa fac totul mai bine.pana atunci merge asa

post-44532-0-51762100-1350389140_thumb.jpg

post-44532-0-97622300-1350389152_thumb.jpg

post-44532-0-58326800-1350389235_thumb.jpg

Editat de gabriel03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut asa ceva.

 

E facuta din teava rectangulara. Am facut-o dupa un model care rezista la 3 tone, deci cred ca pot ridica si o masina:))

Pana acum am folosit-o cu succes la schimbat de roti/simeringuri/rulmenti ...tot ce vrei.

Pentru ridicare am o shufa de TIR si folosesc un cric hidraulic de 2 tone dedesubt.

Detalii pe PM daca vrei.

post-13388-0-56364900-1350409253_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in aceeasi situatie sunt si eu. cu ajutorul unei scari metalica,cric de papuc si un bustean mic am ridicat-o si am asugurat-o cu o chinga.cand o sa dispun de garaj o sa fac totul mai bine.pana atunci merge asa

 

 

chinga rulzz...eu l-am ridicat si de spate si de fatza cu 2 chingi...si il poti da si pe hinta..;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...