Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Si sony asta are stabilizare digitala dar parca la contour hd e ceva mai buna, de prindere am deja un sistem DiY, pe care l-am facut pentru fosta mea camera foto. La sony ma gandeam ca pot sa il pun f.usor in buzunarul de la piept la geaca si cred ca ar fii si ceva mai protejat de vibratii de la motor. Chestia cu 360 arata misto cand folosesti asa ceva !

Mesaj completat

Azi am fost la un click distanta sa imi cumpar un sony bloggie dar in timp ce cautam prin magazine virtuale un pret mai mic mi-a atras atentia alta camera Kodak Playsport. Initial mi-a sarit in ochi pentru felul cum arata si ca stie Full HD la un pret mai mic decat bloggie, m-am mai uitat pe la caracteristici si este rezistenta la apa pana la trei metri. Am avut ceva dubi la inceput ca deh sony firma mare, kodak stiu ca face filme foto si cam atat, m-am documentat un pic si am dat peste filmuletul

care m-a convins, plus ca am vazut si cateva filmulete cu motociclete. Deja am comandat camera la un magazin online si luni o sa o am. Weekendul acesta imi perfectionez sistemul de prindere pentru ghidon si imi mai fac unul magnetic pentru rezervor si luni o sa fiu gata de filmat !

Revin luni cu filmulete !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cred ca o sa vand go pro'u dupa concediu...l-am folosit de 3 ori,nu prea are rost sa o mai tin dupa concediu'.daca ii careva interesat sa ma contacteze pe pm.pretul 1200 ron,camera are toate accesorile,nu prezinta zgarieturi,abia am folosit-o asta e si motivu' vanzarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Caut sa achizitionez camera Hero GoPro HD Wide Motorsport.

 

Daca o are cineva mi-ar prinde bine niste impresii.

 

P.S. Cer scuze daca s-a discutat despre ea pana acuma dar numa am spicuit topicul asta.

 

Merci, asfalt uscat

Editat de hora09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fac un mic review, pt ca vad ca tot mai multi sunt interesati:

 

Camera ATC am testat-o si nu o recomand din cauza calitatii foarte slabe. Mai bine gasiti o modalitate de a filma cu telefonul, ca s-ar putea sa iasa mai bine decat cu ATC-ul smile.gif Asa ca chestie, sa ai niste filmulete cat de cat merge, dar mai bine mai pui ceva banuti si iei un Hero.

 

Legat de GoPro Hero, acum am modelul HD. Din punctul meu de vedere, desi destul de scumpe, ambele modele merita banutii din plin. Diferenta de calitate la filmare intre modelul normal si cel HD este imensa, dar si pretul este dublu. Insa, pentru cineva care vrea sa aiba niste amintiri, sa urce niste filmulete pe youtube etc la o calitate decenta, modelul simplu este cel mai bun raport calitate/pret la ora actuala pe piata camerelor video "de actiune". Eu unul am devenit un mare fan al acestor camere si cred ca nu este iesire sa nu o iau dupa mine.

 

? Chestia care o diferentiaza din start de concurenta, este unghiul foarte mare de cuprindere datorat obiectivului fish eye, care ofera un camp vizual de ~170° . Camerele normale ofera ceva de genu 45, max 90° . Hero practic il pui pe rezervor si iti prinde in cadru ambele oglinzi si tot ghidonul, fata de alte camere care cel mult vor prinde parbrizul !

? Alt avantaj sunt nenumaratele sisteme de prindere incluse in pachet sau achizitionate separat, cu care practic poti monta camera pe orice iti trece prin cap - ventuza care are o priza foarte solida si va permite sa montati camera pe rezervor/carene/parbriz/caroseria la masina etc, harnasamentul cu care va puteti foarte usor pune camera pe piept, prinderile cu adeziv pt casca sau carene si alte suprafete plate sau usor curbate, prinderile tip menghina care permit montarea pe cadru/ghidon/furca etc. samd. ( toate accesoriile sunt aici http://www.f64.ro/f334842/search.html?q=hero&x=0&y=0 ).

? Foarte compacta si usor de folosit (are doar 2 butoane de control), permite ajustarea in diverse unghiuri si pozitii in functie de necesitati, folosind bratele articulate ale prinderilor.

? Carcasa este shock proof si water proof pana pe la 50m. Dezavantajul este ca atata timp cat este water proof nu prea ai sunet din cauza izolarii. Dar pt zilele fara ploaie, se scoate garnitura de izolare a usitei si neajunsul e rezolvat. Modelul HD vine cu o usita speciala cu doua mari perforatii in ea, special pt a permite inregistrarea sunetului.

Camera este protejata de carcasa din policarbonat foarte bine, in caz de belea trebuind sa schimbati doar carcasa (sau doar lentilele acesteia in caz ca le zgariati, ambele se pot cumpara separat), camera ramanand intacta.

? HD-ul este ceva mai bun si la inregistrarea sunetului, expus in vant direct fiind foarte ok pana la ~120 la ora cu usita perforata. Modelul normal, fara garnitura la usita, de la 60-70 in sus deja inregistreaza bine suieratul (daca insa e pus in spatele parbrizului e ok si la viteze mai mari).

? Noaptea modelul HD se descurca decent, insa modelul simplu nu este utilizabil decat daca exista iluminare stradala puternica.

? Ca autonomie, cu doi acumulatori AAA 1000 mAh filmezi in jur de 2h, adica un card de 4GB. Modelul HD are acumulator dedicat si filmeaza cu o incarcare cam 2.5h

? Ambele modele pot face si poze (cate o poza, rafala de 3 sau cate o poza la 2/5 secunde), la o rezolutie de 5 MPx. Aici este foarte funny efectul de fish eye al obiectivului, care va permite sa fiti creativi.

? Pe partea de expunere modelul HD sta mult mai bine si la filmare si la pozat, modelul normal avand un trecut chiar un bug, in momentul in care aveai o sursa puternica de lumina in cadru, cum ar fi soarele, filma foarte intunecat. Dar problema a fost rezolvata printr-un firmware al celor de la GoPro care a imbunatatit mult partea de expunere. In plus, modelul HD are posibilitatea de alegere a modului de masurare (spot/centru/matrix).

? Ambele modele au integrat un fel de stabilizator de imagine electronic care elimina vibratiile din filmare. Am intrat si pe drumuri forestiere si filmarea era super ok.

 

Cam asta ar fi in mare. Si cateva filmulete cu ambele modele (cu ceva calitate pierduta la editare si din cauza compresiei youtubului wink.gif ):

 

*Cu HD-ul

-

noaptea -

-

 

*Cu modelul normal

-

-

-

bungee jumping la vidraru -

 

Si poze facute cu ambele si cu cateva moduri de prindere:

Pozele le vezi aici /index.php?...p;#entry2278996

Sper sa te ajute :laugh:

Eventual da 3-4 pagini in urma ca s-a tot vorbit despre ea.

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu GoPro HD si este...fenomenala!

 

- foarte usoara

- o gramada de prinderi pentru aproape orice (standard vine cu mai putine dar se mai pot cumpara)

- calitate super la lumina suficienta

- antiacvatica (am filmat de pe jetski, din apa, fara sa stau cu grija)

- bateria tine suficent (2-3 ore)

 

Nu-mi mai trebuie altceva, este exact ce-mi trebuia.

 

ceva filmulete...

 

filmate de pe moto:

http://vimeo.com/11832431

http://vimeo.com/11583141

 

din mana, in parcul de distractii Alton:

http://vimeo.com/12818424

 

de pe jetski (prinsa pe o casca de bicicleta):

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

De ceva timp incerc sa imi cumpar un aparat foto care se poate monta pe casca si sa aiba urmatoarele caracteristici:

- sa faca poze la o calitate buna, chiar si la o rezolutie mai mica de 3-5MP;

- sa faca filme la o calitate buna si o rezolutie de 720p;

- sa aiba stabilizator de imagine (preferabil optic, dar merge si soft daca isi face treaba bine);

- sa se poata monta pe casca, eventual pe ghidon;

- sa aiba protectie la praf, socuri si apa;

- ar fi extraordinar sa aiba telecomanda;

 

Pentru ca merg 90% off-road, montatul pe ghidon nu ma interesaza. Am incercat acest lucru cu un aparat normal (fara stabilizator de imagine), la care i-am facut un sistem de prindere pe semnalizator. In cazul mersului pe o sosea buna, filmarea este rezonabila. Off road, nu e nici macar acceptabila. Am incercat si o prindere pe casca cu scai. Nu a mers. Prinderea nu era suficient de buna, astfel ca la un soc minor a zburat de pe casca.

 

Am cumparat X170 Drift Inovation. Pretul 800 Ron. Camera se putea monta pe ghidon, casca, avea telecomanda, protectie la praf, apa, socuri, dar filmele si pozele facute cu ea erau groaznice (dpmdv). Am trimis-o inapoi site-ului de unde am cuparat-o.

 

Am testat putin GoPro HD. Pretul aproape 1.600 Ron. Are protectie la de toate. Filmele sunt ok, dar pozele nu sunt grozave, ba chiar asi putea spune ca sunt mai proaste decat orice camera foto normala ieftina ce se poate cumpara din comert. Pretul mi se pare foarte mare.

 

Am mai luat in calcul Panasonic Lumix DMC-FT2. Are protectie la praf, apa socuri. Pozele si filmele sunt la o calitate foarte buna. In plus, o pot folosi ca pe o camera normala, vad cum au iesit filmele/pozele, le pot sterge, etc.. Problema este sistemul de prindere pe casca (cel de prindere pe ghidon se poate manufactura mai usor). Nu are asa ceva si nu stiu cum asi putea face un sistem de prindere sigur sau de unde asi putea cumpara unul.

 

A aparut intre timp HD170 Drift Innovation, dar dupa ce am luat teapa cu X170, parca nu imi vine sa o cumpar desi am gasit un review pozitiv AICI.

 

Probabil in acest moment, cele mai bune "action camera" de pe piata sunt GoPro HD si HD170 Drift Innovation. Eu asi prefera Panasonic Lumix DMC-FT2, pentru calitatea pozelor si filmelor, daca asi gasi un sistem bun de prindere pe casca. Preturile sunt aceleasi pentru toate 3 aprox 1.600Ron.

 

 

 

 

Intre timp, dupa ce am citit cele 31 de pagini despre aparatele tip "action camera", intrebarile mele ar fi altele.

 

Am vazut pozele facute de CapOne cu GoPro HD si sunt bunicele, desi asi fi preferat sa arate normal, nu deformate la margini, dar inteleg ca GoPro are un unghi larg de filmare ce devine un dezavantaj pentru poze. Filmele sunt ok. Am gasit si un review pentru GoPro, dar filmele si impresiile postate de cei ce folosesc aceasta camera in acest topic sunt mai mult decat suficiente pentru a-mi forma o parere despre calitatea filmarii. Era fain daca avea si o telecomanda.

 

Intre timp am vazut ca a aparut HD170 Drift Inovation cu un review bunicel. Calitatea filmelor e apropiata de GoPro HD, pozele au aceasi problema din cauza unghiului larg de filmare. Dar in plus are, telecomanda si ecran, pe care poti vedea/sterge ce ai pozat/filmat si poti roti lentila.

 

Mai este varianta Vhold ContourHD. Pare interesanta si asta, am vazut ca unii dintre voi folosesc varianta Contour, iata un review pentru Contour HD AICI.

 

Personal asi fi foarte bucuros daca asi gasi o solutie de prindere pe casca pentru Panasonic Lumix DMC-FT2. Prinderea de ghidon, se poate rezolva relativ simplu, prin modificarea unui trepied foto. Panasonic FT2 face poze excelente, filmeaza foarte bine la rezolutie 1280x720 cu 60fps, are stabilizator de imagine optic, zoom optic, protectie antisoc, antipraf, filmeaza sub apa pana la 10m, vezi pozele pe care le faci, le poti edita, sterge, etc., ai o groaza de moduri de pozare si chiar de filmare. Pretul este la fel cu GoPro, HD170 Drift sau ContourHD adica 1.600 Ron.

 

In concluzie, stie cineva de unde cumpar sau cum confectionez un sistem sigur de prins un aparat foto digital compact pe casca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un topic special pt. asta , gasesti o gramada de informatii , pareri, sfaturi, comparatii .. aici .

Multumesc, o sa pun intrebarea pe celalat topic.

Mesaj completat

De ceva timp incerc sa imi cumpar un aparat foto/camera video care se poate monta pe casca si sa aiba urmatoarele caracteristici:

- sa faca poze la o calitate buna (foarte important), chiar si la o rezolutie mai mica de 5MP;

- sa faca filme la o calitate buna si o rezolutie de 720p (HD);

- sa aiba stabilizator de imagine (preferabil optic, dar merge si soft daca isi face treaba bine);

- sa se poata monta pe casca, eventual pe ghidon;

- sa aiba protectie la praf, socuri si apa;

- ar fi extraordinar sa aiba telecomanda;

 

Pentru ca merg 90% off-road, montatul pe ghidon nu ma interesaza. Am incercat acest lucru cu un aparat normal (fara stabilizator de imagine), la care i-am facut un sistem de prindere pe semnalizator. In cazul mersului pe o sosea buna, filmarea este rezonabila. Off road, nu e nici macar acceptabila. Am incercat si o prindere pe casca cu scai. Nu a mers. Prinderea nu era suficient de buna, astfel ca la un soc minor a zburat de pe casca.

 

Am cumparat X170 Drift Inovation. Pretul 800 Ron. Camera se putea monta pe ghidon, casca, avea telecomanda, protectie la praf, apa, socuri, dar filmele si pozele facute cu ea erau groaznice (dpmdv). Am trimis-o inapoi site-ului de unde am cuparat-o.

 

Am testat putin GoPro HD. Pretul aproape 1.600 Ron. Are protectie la de toate. Filmele sunt ok, iar pozele sunt bunicele, dar nu grozave (le-am vazut pe cele facute de CapOne). Pretul mi se pare cam mare.

 

Am mai luat in calcul Panasonic Lumix DMC-FT2. Are protectie la praf, apa socuri. Pozele si filmele sunt la o calitate foarte buna. In plus, o pot folosi ca pe o camera normala, vad cum au iesit filmele/pozele, le pot sterge, etc.. Problema este sistemul de prindere pe casca (cel de prindere pe ghidon se poate manufactura mai usor). Nu are asa ceva si nu stiu cum asi putea face un sistem de prindere sigur sau de unde asi putea cumpara unul.

 

A aparut intre timp HD170 Drift Innovation, dar dupa ce am luat teapa cu X170, parca nu imi vine sa o cumpar desi am gasit un review pozitiv AICI.

 

Probabil in acest moment, cele mai bune "action camera" de pe piata sunt GoPro HD si HD170 Drift Innovation. Eu asi prefera Panasonic Lumix DMC-FT2, pentru calitatea pozelor si filmelor, daca asi gasi un sistem bun de prindere pe casca. Preturile sunt aceleasi pentru toate 3 aprox 1.600Ron.

Mesaj completat.

 

In concluzie, stie cineva de unde cumpar sau cum confectionez un sistem sigur de prins un aparat foto digital compact pe casca?

 

Mesaj completat

Multumesc moderatorului pentru ca mi-a mutat post-ul. Intre timp, dupa ce am citit cele 31 de pagini despre aparatele tip "action camera", intrebarile mele ar fi altele.

 

Am vazut pozele facute de CapOne cu GoPro HD si sunt bunicele, desi asi fi preferat sa arate normal, nu deformate la margini, dar inteleg ca GoPro are un unghi larg de filmare ce devine un dezavantaj pentru poze. Filmele sunt ok. Am gasit si un review pentru GoPro, dar filmele si impresiile postate de cei ce folosesc aceasta camera in acest topic sunt mai mult decat suficiente pentru a-mi forma o parere despre calitatea filmarii. Era fain daca avea si o telecomanda.

 

Intre timp am vazut ca a aparut HD170 Drift Inovation cu un review bunicel. Calitatea filmelor e apropiata de GoPro HD, pozele au aceasi problema din cauza unghiului larg de filmare. Dar in plus are, telecomanda si ecran, pe care poti vedea/sterge ce ai pozat/filmat si poti roti lentila.

 

Mai este varianta Vhold ContourHD. Pare interesanta si asta, am vazut ca unii dintre voi folosesc varianta Contour, iata un review pentru Contour HD AICI.

 

Personal asi fi foarte bucuros daca asi gasi o solutie de prindere pe casca pentru Panasonic Lumix DMC-FT2. Prinderea de ghidon, se poate rezolva relativ simplu, prin modificarea unui trepied foto. Panasonic FT2 face poze excelente, filmeaza foarte bine la rezolutie 1280x720 cu 60fps, are stabilizator de imagine optic, zoom optic, protectie antisoc, antipraf, filmeaza sub apa pana la 10m, vezi pozele pe care le faci, le poti edita, sterge, etc., ai o groaza de moduri de pozare si chiar de filmare. Pretul este la fel cu GoPro, HD170 Drift sau ContourHD adica 1.600 Ron.

 

In concluzie, stie cineva de unde cumpar sau cum confectionez un sistem sigur de prins un aparat foto digital compact pe casca?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O posibilitate ar fi sa foloseste o ventuza ca ASTA, combinata cu niste dublu adeziv 3M care este foarte strong.

 

Alta posibilitate ar fi folosirea unei menghine in genul ASTA, pe care sa o prinzi de exemplu de "botul" castii.

 

Dar oricum, ambele variante sunt improvizatii grosolane si incomode. Daca vrei neaparat sa mergi pe o camera compacta in locul celor dedicate pt prindere pe casca and stuff, mai bine te rezumi la prinderea pe mobra pe carene, rezervor or something, cu o ventuza in genul ASTA, pe care am testat-o personal si chiar este foarte teapana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O posibilitate ar fi sa foloseste o ventuza ca ASTA, combinata cu niste dublu adeziv 3M care este foarte strong.

 

Alta posibilitate ar fi folosirea unei menghine in genul ASTA, pe care sa o prinzi de exemplu de "botul" castii.

 

Dar oricum, ambele variante sunt improvizatii grosolane si incomode. Daca vrei neaparat sa mergi pe o camera compacta in locul celor dedicate pt prindere pe casca and stuff, mai bine te rezumi la prinderea pe mobra pe carene, rezervor or something, cu o ventuza in genul ASTA, pe care am testat-o personal si chiar este foarte teapana.

Multumesc pentru variante. Daca gasesc o solutie functionala si convenabila o sa scriu pe forum.

Intre timp am incercat o prindere pe casca cu scai. Mi-a cazut aparatul, (Canon iXUS) de pe casca pe beton, cred de pe la vreo 2 m. Culmea mai functioneaza, dar nu ii mai merge zoom-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu si cativa prieteni de-ai mei ne-am luat cate un

.

Partea neplacuta e ca daca trepideaza cat de putin, se vede "in valuri".

Oricum, pt o camera de <100 lei, e suficient.

 

Clipuri (pe youtube s-au comprimat si s-a mai pierdut din calitate):

 

 

Fiaxata pe casa.

 

 

 

 

 

 

Fixata pe motor trepideaza si mai tare.

 

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu si cativa prieteni de-ai mei ne-am luat cate un
.

Partea neplacuta e ca daca trepideaza cat de putin, se vede "in valuri".

Oricum, pt o camera de <100 lei, e suficient.

 

Clipuri (pe youtube s-au comprimat si s-a mai pierdut din calitate):

 

 

Fiaxata pe casa.

 

 

 

 

 

Fixata pe motor trepideaza si mai tare.

De la ce user le-ați luat? Vrem Âşi noi să luăm vreo câteva. Mai pune câteva clipuri, dacă mai ai. Bateria ține 2 ore ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la ce user le-ați luat? Vrem Âşi noi să luăm vreo câteva.
Au fost achizitionate de pe okazii. 0749 66 11 66 - Viorel, Satu Mare.

 

 

Bateria ține 2 ore ?
Noi n-am reusit sa filmam cu ele mai mult de 30 de minute.

 

 

Mai pune câteva clipuri, dacă mai ai.

 

 

 

 

 

 

 

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau ca in viitorul apropiat sa imi cumpar si eu o camera profesionala :baldy:

 

Intre ContourHD 1080p si GoPro FULL HD MOTORSPORT 1080p ce sa aleg??

 

Filmat cu Nokia N82

 

 

 

 

Acesta este filmat cu o camera foto Kodak M853,insa la o rezolutie de 640*480

 

 

 

In ambele cazuri sa pierdut din calitate in urma editarii/compresie/upload youtube

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu si cativa prieteni de-ai mei ne-am luat cate un
.

Partea neplacuta e ca daca trepideaza cat de putin, se vede "in valuri".

Oricum, pt o camera de <100 lei, e suficient.

Eu sunt chiar impresionat de calitatea acestei camere. Nu ma asteptam sa filmeze atat de bine, chiar daca nu are stabilizator de imagine si chiar daca in lumina mai slaba poate calitatea nu mai este atat de buna. Dar daca se poate cumpara cu 100Ron, din punctul meu de vedere, merita banii. Eu am vazut-o AICI, dar la aproape 500Ron, asa ca nici nu am luat-o in calcul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...