Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1341523169[/url]' post='3171546']

Sunt jdemii de utilizatori inclusiv sportivi de performanta carora nu li se pare ridicol sa o poarte pe casca. Ca sa nu mai zic ca filmarea arata mai misto din acea perspectiva...

Bineinteles, o poti pune si pe ghidon, folosind prinderea Roll Bar Mount sau sa o pui pe rezervor cu ventuza . O poti pune de asemenea si pe piept cu harnasamentul dedicat

 

Cam asa arata pusa pe rezervor

 

Si asa pe casca

 

pacat ca nu vezi decat linia discontinua/ continua si masinile pe langa care treci

filmari cu natura nu ai???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sute de giga de filmari, din care doar o treime sunt cu mobra. Timp sa le si editez pt urcat pe youtube nu prea am din pacate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe casca voi folositi doar pad-ul din dotare ? Tine sau trebuie sa ii dau cu poxipol :bounce:

 

tine de nu se poate... cred ca se rupe restul harnasamentului pana sa se dezlipeasca 3m-ul ala la prima aplicare... depinzand de suprafata, tine si la a doua la fel de bine... mie nu mi s-a dezlipit decat un pad la a 4-a sau 5-a aplicare dar de pe un plastic cu textura dubioasa si in conditii de apa ( HTP destul de "poros" de la un caiac ).

 

Daca lipesti pe ceva temporar si vrei sa reutilizezi, recomand cu caldura ca la dezlipirea de pe suprafata initiala sa pui pe pad ceva gen ambalaj de staniol si sa-l tii asa pana cand vrei sa-l lipesti ulterior.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Stie cineva, o camera care filmeaza hd , cu 30 frame/sec, si la o rezolutie de 1280/960 format avi, 2 mega pixeli pt foto..este vreo brinza de capul ei?

As avea posibilitatea sa fac rost de una, la un pret pe masura...dar mi se pare prea mic pretul, asa ca cer opinii...marca cred ca este una mai putin importanta (adica sigur este mai putin importanta), dar numai dupa caracteristicile astea, ce ziceti?

 

Descrierea oficiala spune asa:

"CamĂŠra de sport numĂŠrique HD, ĂŠtanche jusquà 3m bouchon fermĂŠ, angle objectif 70°, rĂŠsolution 1280x960 AVI, format vidĂŠo AVI, VGA, LED infrarouge, interface USB1.1/2.0 pour la rĂŠcupĂŠration des vidĂŠos et la recharge de la camĂŠra, mĂŠmoire carte SD (non fournie) de 2 à 16 GB, format vidĂŠo: 30 images/sec, mode photo, autonomie en mode enregistrement jusquà 120 min, accessoires: 2 batteries, adaptateur AC, câble USB, CD, pochette, support de fixation, sangle."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Un GoPro Motorsport si cu o ventuza pentru rezervor merge pe un virago? M-ar interesa sa se auda si motorul destul de binisor pe filmare. Si timpul cat mai lung al filmarii..nu ma intereseaza full hd..dar nici 240p.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, merge fara probleme pe virago, pe rezervor (sau ghidon). Sunetul ti-l prinde ok cu usita perforata, mai ales daca ai parbriz care sa mai protejeze camera de vant.

Ca si timp de filmare, cu o incarcare a bateriei filmezi cam 2h30 , adica cam un card de 16Gb la full HD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu a aparut nici o camera giroscopica de vanzare? :D

 

Nu am vazut dar poti construi un sistem "giroscopic" low cost similar cu un "steady cam" artizanal... un soi de mini pendul care are o greutate de citeva ori mai mare de cit camera jos si camera montata sus (pe ax sau deasupra) si ar trebui sa stea la orizontala in timpul mersului.

 

 

Camera asta a probat-o cineva?

 

http://www.garagemall.ro/camere-video-actiune/camone/infinity-hd/

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare a fi o clona GoPro facuta de chinezoi. Atat carcasa cat si prinderile sunt copii 90% fidele din cate vad :) N-am testat-o, dar sincer sa fiu ma cam indoiesc de calitatea pe care o poate da senzorul unei astfel de copii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o comparatie intre ele.

 

 

Hero e mai mare putin in toate dimensiunile, are FOV-ul putin mai mare, are culorile mai calde sau mai saturate putin. In rest nu observ diferente majore.

 

Acum depinde de pret si accesorii.

 

Personal asta mi se pare o alegere de luat in considerare daca are pretul mai mic ca Hero, are ecranas, are blitz, pare ca are obiectiv cu ceva reglaje... accesorii OK... pln :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, cel putin in lumina buna nu pare de lepadat, cel putin din ce se vede la rezolutia aia. Numai ca diferenta de pret vad ca este destul de mica intre ele (150 lei), asa ca eu unul tot pt the original one as opta :)

Il astept cu nerabdare pe cel de la Sony (am pus un link mai in urma) sa vad ce ii poate senzorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Nu am filmat personal cu ea, am vazut-o la cineva. E decenta, dar nu extraordinara.

 

 

Azi am testat putin noul action cam Sony HDR-AS15 :D Not bad at all. Comparativ cu GoProul are multe plusuri, dar si minusuri.

 

+Stabilizare de imagine

+Culori mai vii

+Focalizeaza mai aproape, pana la aprox 2-3cm. Imagine sharp/clara

+Expunere buna pe timp de zi, orientata catre pastrarea highlightsurilor

+WiFi incorporat

+Calitate mai buna a sunetului (stand aproximativ pe loc, nu si in viteza)

+optiune de 120 fps in mod 720p

 

- Nu se poate pune pe lateralul castii ci doar in varf cu monturile cu adeziv.

- Monturile destul de voluminoase si cam greu de operat, de schimbat de pe una pe alta etc

- Bagat in carcasa de protectie (fara de care nu il poti monta pe nimic exceptand prinderea dedicata de cap) ai sunet 0, fiind etansa/waterproof.

- Desi are un profil ingust, bagata in carcasa devinde deja destul marisoara si greuta.

- Montura care permite montarea pe cap fara carcasa lasa lentila fara pic de protectie. Microfonul (stereo) montat frontal cauzeaza fasait in mers.

- Nu face poze (sau cel putin nu cu versiunea actuala de firmware).

- Filmare mai slabuta pe timp de noapte

- Foloseste microSD (mai greu de gasit, mai scump, mai lent)

 

Una peste alta este o optiune demna de luat in seama. Iar daca cei de la Sony ii vor acorda atentie si vor scoate mai multe accesorii de prindere la pret decent si o carcasa cu perforatii, va deveni un competitor serios pt GoPro

 

IMG_0899.JPG IMG_0900.JPG

 

IMG_0901.JPG IMG_0902.JPG

 

 

O filmare de azi dimineata cu camera, kamikaze rupt de somn cu bicla prin trafic :D

 

http://www.youtube.com/watch?v=eVzfVeLD7uc

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pentru ce care nu vor sa bage foarte multi bani intr-o camera gen Sony sau GoPro,exista o varianta foarte ieftina si fiabila...Serioux 720p.Filmeaza la 72-p cu 30 fps,sau 848 X 480p cu 60fps.Nu are carcasa rezistenta la apa,nu are unchi larg ca un GoPro sau Sony,dar are display pe ea(avantaj enorm de mare),baterie de Nokia,care este ieftina si se gaseste pe toate gardurile,face si poze,filmeaza aprope 7 ore pe un card de 16GB si acumulatorul tine intre 2:30 si 3 ore,daca se filmeaza din bucati,sau maxim 2 ore de filmare continua.Se incarca sau se alimenteaza pe mini USB.Vine cu incarcator,cablu USB si husa.Greutatea camerei este de 88 gr.Problema unchiului,se poate rezolva prin schimbarea lentilei cu una wide megapixel.Pretul minunatiei este de 220-230 lei pe net cu garantie 2 ani.La banii astia si la ce face,nu prea are concurent.Nu e GoPro killer,dar nici nu costa 1500 lei.

Mai jos,puteti vedea citeva clipuri facute de mine,atit cu lentila originala,cit si cu inca 2 modele mai wide.

Cu optica originala:

http://www.youtube.com/watch?v=hIXdM4Y1c28&list=UUi4NaiEXwLENQ2G0MesJo9g&index=87&feature=plcp

 

Cu lentila wide magnetica,atasata peste cea originala:

 

Cu lentila magnetica peste originala

Cu lentila megapixel de 140* in paralel cu GoproHD,ambele setate la 720p cu 30 fps

 

Filmare de pe motocicleta,cu camera orientata spre spate.

&feature=plcp Editat de huffy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se descarca de pe camera arata mult mai bine,doar se stie foarte bine cit e de mare pierderea calitatii la incarcarea pe youtube.

E foarte buna pentru monitorizare trafic si multe alte chestii :).eu o folosesc mai mult pentru filmari aeriene de pe aeromodel.

Editat de huffy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu o folosesc mai mult pentru filmari aeriene de pe aeromodel.

Chiar la asta ma uitam si eu si ma minunam ce preocupari frumoase au unii :grinbandit: Zi-ne stimabile, ne recomanzi vreun site serios de unde putem achizitiona o camera din asta? Si pentru astia mai incepatori in domeniul asta, cum se schimba lentila cu una pentru wide angle? Multumim! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dezavantaje pt folosinta pe moto:

- praf - se strica rapid

- udatura - nu rezista (si nu ma refer neaparat la ploaie, doar mers prin aer umed si papa)

- montaj pe mobra - incomod datorita unghiului, in fata. In spate e mai simplu de pus, pe casca e exclus

- kituri de montaj inexistente (?)

- lentila wide montata pe exterior conduce la pierderea ei usoara la folosinta pe moto (au patit altii si cu ZX1 asta)

 

Legat de HD-ul ala declarat - http://www.zoso.ro/cea-mai-ieftina-camera-video-hd-unghi-larg/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camera face fiecare banut din acei 216 lei.E adevarat ca nu rezista la apa si ca nu are nici un fel de accesorii de prindere.Eu am prins pe ea un magnet neodiu,invelit in cauciuc(asa era magnetul),deci nu zgirie suprafata pe care se prinde.Montatul pe casca e mai dificil,dar pentru cine vrea neaparat,se gasesc variante.Folosesc camera asta de mai bine de 8 luni,atit pe masina,cit si pe avion,fara nici un fel de probleme cu praful.

Aici puteti vedea o scurta prezentare a camerei:

Si comparatia cu GoProHD,ambele setate la 720p cu 30fps,fara nici un fel de editare.

Editat de huffy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...