Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Am 200-le

 

Cacamera e ok. Si atat. Filmarea de noapte suge pe 200. Pe zi e bine spre foarte bine. Sunetul e afectat de zgomotul de vant, poate fi eliminat in post-procesare dar poate fi limitat prin lipirea unui burete in zona microfonului. E futere montajul pe casca eu am stricat 2 hartii dublu adezive pana i-am gasit o pozitie buna. Vine cu multe extras in ceea ce priveste optiunile de montare.

Am un card de 16 giga si se termina bateria inainte sa se termine cardul. Pe un charge complet filmeaza cam 4 ore.

 

Utilizarea e super simpla: imping un buton - filmeaza, il tragi - se opreste.

 

Vine cu o carcasa waterproof (chiar e waterproof, am testat-o la mare), care la mine s-a stricat dupa 3 luni de folosinta - s-a rupt din balamale usa care etanseizeaza carcasa.

 

E rezistenta la socuri, am dat cu ea de vreo 3 ori pe asfalt, n-are nici pe dracu.

 

Prinderea de casca a rezistat la vreo 230 pe ora (desi e doar o hartie dublu adeziva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

multam' de info.

ptr mine nu conteaza filmarea de noapte, deci e ok.

o sa tin cont despre fixarea pe casca. cum ai fixat unghiul? sa prinda strada + bordul?

zi-mi o chestie te rog, nu poti sa pui pauza la filmare, nu?

adica dai de buton si incepe filmarea si il dai inapoi - salveaza ce a filmat, si daca dai din nou de buton incepe un filmulet nou, nu?

cat dureaza o incarcare completa?

haha, poate daca ma tragi sa prind si eu 230.

daca nu cer prea multe, ai putea sa imi trimiti un filmulet in hd? iti dau un PM cu o adresa de mail.ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc camera Midland, dar pare să aibă un unghi de recepție destul de îngust. Personal, după ce am investit destul cât să-mi iau un GoPro în tot felul de action-cam ieftine, nu am să mai dau banii pe produse netestate si retestate. Nu mă refer aici la GoPro, sunt destule alte camere care au unghi bun de recepție.

Editat de Andry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Andrei:Fals. Are unghi de 140 de grade. E action camera ffs. De ce vorbiti despre chestii pe care nici nu ati pus mana, sau macar cautat in specificatii?

 

@zidaru: Am fixat camera prin trial and error. Chestia e ca prinderea de casca se faca cu hartie dublu adeziva, care odata pusa nu prea se mai da jos usor fara sa incalzesti casca cu feonul. Dar la Midland, prinderea castii de suport se face printr-un suport cu arici. Eu nu stiam asta si am stricat 2 stickere pana am prins pozitia. Daca stiam asta, doar desfaceam prinderea din arici si o roteam cum aveam nevoie. La mine suportul e prins langa mandibula stanga (casca are o suprafata aproape plana acolo, pentru prinderea interfonului cred). Camera mea filmeaza doar strada, nu am treaba cu bordul.

Camera are un singur buton care se impinge inainte sau inapoi. In momentul cand e impins inainte filmeaza, cand il dai inapoi s-a oprit.

Nu am facut timing la incarcare. Banuiesc ca intr-o ora e gata.

Filmulete gasesti pe topicul meu de patzanii in trafic.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Studiez si eu de multisor optiunile in materie de action camera, intre timp au aparut si ceva modele noi, dar tot n-am reusit sa ma decid 100% asupra unei camere.

As lua fara ezitare Gopro hero3 black, pentru calitatea inregistrarii, dar nu pot accepta forma pe care o are... nu am de gand sa-mi prind asa ceva pe casca. Forma este singurul lucru care ma face sa nu iau gopro.

Eliminand varianta asta, pentru mine au ramas ca optiuni Drift HD Ghost si Sony HDR-AS15.

 

In momentul asta inclin spre Drift, inregistrarile pe care le-am vazut pana acum arata foarte promitator, semificativ mai bine fata de vechiul Drift HD insa fiind un model nou sunt inca aspecte care trebuie lamurite... astept cu mare interes un clip de comparatie "side by side" intre acest drift ghost si hero3 black, in conditii cat mai variate.

 

Sony-ul la prima vedere pare o optiune foarte buna, insa are niste chichite/probleme fundamentale care fac sa ii scada atractivitatea ca optiune:

- posibilitati limitate de montaj, deocamdata

- in multe clipuri de test am vazut aberatii cromatice oribile ("purple fringe") in zonele de contrast mare - cel mai evidente intre crengile copacilor si cer. Cred ca au pus un obiectiv foarte prost pe aceasta camera... pacat.

- nu se poate folosi microfon extern cand camera e in carcasa

- nu exista telecomanda

- nu are led care sa confirme ca inregistreaza sau nu

- pare sa greseasca constant cu white balance-ul (posibil corectabil din firmware, daca scot un update)

 

 

Cum inclin 80% spre drift hd ghost, daca are cineva acest model mi-ar fi de mare ajutor niste sample-uri asa cum au iesit ele din camera. Stiu ca se gasesc pe youtube, insa as vrea sa vad ce poate camera, compresia de pe youtube taie mult din calitate chiar si in mod HD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drift HD Ghost are:

Wi-Fi incorporat

Lentila Rotativa

Telecomanda cu indicator, iti spune cand inregistreaza si cand nu, poti schimba modurile de inregistrare direct de pe telecomanda (video, foto, timelapse, rafale)

Un microfon mult mai bun

Optica mult mai buna

LCD de 2" cu protectie Gorilla Glass

Baterie de 1700mAh

si lista continua

cam asta-i calitatea video

, este o calitate foarte buna!!

Se gaseste pe ActionCamera.ro la 1575 lei

Editat de clubnoroi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce pot sa zic momentan e, ce mizerie de parbriz are asta.. asa e si al meu, tot zgomotu se duce in cap!!

 

m-am tot jucat cu gopro 2 si am gasit cateva chestii super enervante.

primu ar fi ca tre sa te uiti la fatza ei ca sa vezi in ce mod esti.. ce faci cand o ai prinsa de bordu masinii? ori o scoti din carcasa, ori o intorci spre tine deci ii schimbi pozitia.

al doilea ar fi ca fix smecheria ei cu doua butoane si super usor de folosit e enervanta.. vrei sa treci in alt mod tre sa treci prin toate daca ai trecut deja de el.. ar fi mers doua sageti in loc de un singur buton.. la fel, ar fi mers cateva mici leduri pe spate care sa-ti indice modul in care esti.

al treilea ar fi intervalele de timelapse.. de la 10 secunde sari direct la 30.. ce naiba s-a intamplat cu 15, 20 si 25? si de la 30 la 60? practic, daca iti ai o viteza constanta poti sa setezi camera sa faca poze la fix un kilometru interval.. cu intervalele astea de timp nu mai e asa simplu.

al patrulea e cel mai slabut, ma enerveaza feeling-ul butoanelor cand o tii in carcasa dar asta e prea subiectiva...

 

mai departe, vin cu intrebari. am filmat la 50fps, am deschis clipul cu vlc si i-am dat sa mi-l playeze la .30x si ghici ce, se sacadeaza ca dracu laptopu. voi le vizualizati cu altceva? le comprimati inainte? give a brother some tips ;)

 

la capitolul imagine, utilitate si funkiness n-am ce comenta. am avut-o cu mine 3 zile si am facut si poze si filme misto. e o super jucarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu maaa, ca sa-mi vad matza cum sare dupa jucarii, in slomo.



@silencer: raspunsul la mai toate problemele e telecomanda...

de ce ai nevoie sa schimbi viteza la redare?

nici telecomanda n-am vazut sa aiba mai multe butoane(adica sageti). vreau sa vad si aplicatia de telefon dar n-am wifibacpack.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa cumpar ceva camera pt filmari offroad..am avut go pro dar cam dai cu ea de copaci,bolovani,noroi etc

m-am oprit la astia http://www.ebay.co.uk/itm/130746351125?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

stie cineva daca face treaba buna? nu vreau nimic inferior unui go pro..calitativ vorbind

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa cumpar ceva camera pt filmari offroad..am avut go pro dar cam dai cu ea de copaci,bolovani,noroi etc

m-am oprit la astia http://www.ebay.co.uk/itm/130746351125?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

stie cineva daca face treaba buna? nu vreau nimic inferior unui go pro..calitativ vorbind

 

 

ceva similar gasesti la f64 in parter

au si de cross si de scufundare

 

 

http://www.f64.ro/camere-video-compacte-liquid-image.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu cunosc camera Midland, dar pare să aibă un unghi de recepţie destul de îngust.

XTC 200 are unghi de 140, iar

XTC 300 are unghi de 170 - cat Go Pro-ul.

 

Studiez si eu de multisor optiunile in materie de action camera,

Salut Deathu,

ce parere ai de Midland XTC 300?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am XTC 300. Unghiul de 170 e la rezolutia MID, La full HD unghiul devine 140.

Nu se poate pune pauza la filmare. Nu se roteste lentila. Suportul care fixeaza camera pe casca are un fel de balama din care reglezi paralelismul cu linia orizontului. Accepta microSD pana la 32 G.

Calitativ este OK. Eu o folosesc pt filmare in trafic in buc. Cand se umple cardul , daca nu am un eveniment nasol, dau reset din butonul de pe spatele camerei.

 

@zidaru: daca esti din Bucuresti, ne putem vedea si studiezi cum e camera "for real".

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Deathu,

ce parere ai de Midland XTC 300?

Neata,

 

Nu am prea studiat varianta asta, pe mine m-a respins din start faptul ca nu are intrare pt. microfon extern.

Pana la urma eu mi-am luat Drift-ul asta nou...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zidaru: daca esti din Bucuresti, ne putem vedea si studiezi cum e camera "for real".

multam' de info.

ai PM

 

 

Pana la urma eu mi-am luat Drift-ul asta nou...

 

oricum ma gandeam sa ne vedem sa mai punem la cale una-alta,

cu ocazia asta poate vad si noua jucarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sony-ul la prima vedere pare o optiune foarte buna, insa are niste chichite/probleme fundamentale care fac sa ii scada atractivitatea ca optiune:

- posibilitati limitate de montaj, deocamdata

- in multe clipuri de test am vazut aberatii cromatice oribile ("purple fringe") in zonele de contrast mare - cel mai evidente intre crengile copacilor si cer. Cred ca au pus un obiectiv foarte prost pe aceasta camera... pacat.

- nu se poate folosi microfon extern cand camera e in carcasa

- nu exista telecomanda

- nu are led care sa confirme ca inregistreaza sau nu

- pare sa greseasca constant cu white balance-ul (posibil corectabil din firmware, daca scot un update)

- sunt posibilitati nenumarate de montaj daca ai imaginatie. Carcasa are filet ca la orice camera. Gasesti suport de ghidon, ventuza si tot ce-ti mai trece prin cap, mult mai ieftine ca cele dedicate GoPro.

- sunt discromat, nu-mi dau cu parerea

- dai o gaura :P

- gasesti "telecomenzi" pe toate drumurile, android sau iphone :P

- ba exista ;)

- nu stiu d-astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am licitat pe ebay,în joacã,la o camerã Drift HD(nu Ghost).Am posibilitatea s-o cumpãr cu 185 $ (e cu "free shipping" si "second chance offer,c-altfel,e mai scumpã).Între timp,m-am uitat la diverse comparatii,pe youtube.O sã vreau si eu,modelul Ghost.Desi Gopro are imaginea mai detaliatã si mult mai luminoasã seara si noaptea,telecomanda ,accesibilitatea si alte caracteristici mã fac s-aleg Ghost-ul.

@zidaru: sunt curios,poti sã conectezi camera la un LCD extern,gen ecranul unui GPS? Adicã,sã poti vedea în timp real,ce filmezi/pozezi, fãrã sã mai trebuiascã sã dai jos camera,ca sã vezi pe ecranul ei...Cã sunt grãmadã de GPS-uri cu mufã de intrare semnal pt. "rearwiew camera",deci din punctul ãsta de vedere,s-ar putea...Basca un ecran mai mare ...Mersi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@darian: habar n-am, si eu sunt in faza de prospectare a pietei si cel mai probabil am sa iau ghost-ul din motivele f.bine punctate mai sus de Deathu: ai cea mai mare autonomie a bateriei, ai ecran incorporat, ai microfon extern, ai o super telecomanda, ai posibilitatea de a face poze in timp ce filmezi, ai lentila rotativa, tine la apa,scoasa din cutie, pana la 3m - arhisuficient ptr mine, calitatea filmarii nu e similara ca cea a go pro-ului 3 black dar pe pe acolo - ptr mine e suficient...

p.s. cum stai cu comenzile ptr sei? am una ptr tine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zidaru: am stat si m-am mai gândit nitzel...din moment ce e dotatã cu WI-FI si poate fi conectatã la IPhone sau Android (conform descrierii tehnice),ar trebui sã meargã si cum vroiam eu.Incredibil,vezi cã cel mai ieftin o gãsesti la noi,în Ro,culmea...! Doar dacã vrei HD Drifter,modelul anterior,îl iei mai ieftin (semnificativ mai ieftin,as zice),de-afarã,gen ebay.Diferentzã de vreo 200-500 ron. Pt. seria Drifter, existã si accesorii de schimb. (capace,lentile,baterii,telecomenzi,etc.)Si-o chestie foarte utilã pt. noi - suport pt. telecomandã,cu fixare pe ghidon.

Când vrei,îmi aduci seaua -am timp s-o fac repede,e-o perioadã mai "relax"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...