Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Toate Gopro-urile fac aceasta limitare pe fisiere, nu iti va face niciuna un film cu dimensiunea de 64 GB... Fișierele își păstrează continuitatea iar Cineform studio stie sa le importe pe cele care fac parte din aceeași sesiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mie acum cateva zile mi s-a rupt un piciorus de la un mount de pe chesty luat de pe xtremvideo.ro. Noroc ca nu in mers, ci cand am incercat sa dau jos camera (care ca sa fiu sincer, mereu parea sa se blocheze).

Poti schimba doar prinderea respectiva (J mount se numeste).

Ai strans vreodata surubul fara sa ai camera in prindere ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci zici probabil de unul din piciorusele fklexibile care asigura partea de "quick release".

Personal nu am patit sa mi se rupa vreunul din ala, dar am amici care le-au mai rupt cand au pus/scos prinderea din suport. Eu oricum schimb periodic acele prinderi pt ca sunt constient ca sunt oarecum consumabile si nu are cum sa reziste plasticul ala la infinit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Vad ca sunt persoane care au incercat diferite modele de la Midland, ma batea si pe mine gandul sa cumpar o camera sport si cum nu cred ca o sa o folosesc foarte mult sau cel putin nu la nivel profesional ma orientez catre ceva mai ieftin. in momentul de fata am gasit o camera contour hd 1080p care imi place pt ca are o forma mai aerodinamica decat cele GoPro sau replici si are lentila rotativa pt a putea filma drept chiar daca e camera intr-o pozitie mai dubioasa dar este second hand (500RON) si una noua Midland (http://www.pcgarage.ro/camere-video-actiune/midland/xtc-280/). La Midland imi surade ideea ca are o forma asemanatoare, este usoara, mica si are in pachet carcasa waterproof si inevitabil garantie. In situatia de fata inclin spre Midland, am vazut si ceva filmulete pe youtube din diferite sporturi si mi a placut ce vad.

Voi ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Vad ca sunt persoane care au incercat diferite modele de la Midland, ma batea si pe mine gandul sa cumpar o camera sport si cum nu cred ca o sa o folosesc foarte mult sau cel putin nu la nivel profesional ma orientez catre ceva mai ieftin. in momentul de fata am gasit o camera contour hd 1080p care imi place pt ca are o forma mai aerodinamica decat cele GoPro sau replici si are lentila rotativa pt a putea filma drept chiar daca e camera intr-o pozitie mai dubioasa dar este second hand (500RON) si una noua Midland (http://www.pcgarage.ro/camere-video-actiune/midland/xtc-280/). La Midland imi surade ideea ca are o forma asemanatoare, este usoara, mica si are in pachet carcasa waterproof si inevitabil garantie. In situatia de fata inclin spre Midland, am vazut si ceva filmulete pe youtube din diferite sporturi si mi a placut ce vad.

Voi ce parere aveti?

Midlandurile sunt camere bune, nu au un aspect foarte reusit dar sunt bune. Eu zic sa iei in considerare si Drift HD Ghost sau Ghost-S. Si ele au lentila rotativa, telecomanda, LCD, baterie care tine 3 respectiv 3.5 ore. Probabil ca sunt cele mai aerodinamice dintre toate camerele de actiune. Sunt mai scumpe decat Midland dar au o calitate a fabricatiei mult mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns, imi place acel Drift Ghost-S dar momentan nu este o investitie necesara pentru mine si din acest motiv ma uitam la ceva Midland nou sau la una mai bine cotata dar second hand.

Totusi tind spre una noua (mai ieftina) asa ca eram interesat sa aflu parerea cuiva care a folosit sau foloseste asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ziceam si pe paginile trecute, eu am prins la promotie (400 ron) camera asta: http://www.emag.ro/camera-video-sport-rollei-racy-5mp-full-hd-argintiu-4048805402410/pd/DGS1JBBBM/ Daca vei cauta acu' vreo 2 pagini, gasesti si un filmulet scurt la 720p parca. Singurul inconvenient gasit la camera asta e ca vine fara prea multe prinderi (de fapt, vine cu una singura :) ). In rest, ce am cautat am gasit, + telecomanda. Poate te multumeste si pe tine... nu se va ridica la nivel de gopro, asta e clar, insa daca esti un tip care nu cere prea multe de la o chestie de genul asta, e ok...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca am zis mai sus, dar midlandul nu face altceva decat sa filmeze, are doar 2 posibilitati de setare (HD si normal) si .....atat.

nu se poate seta nici macar data. ..toate filmele mele sunt cu 01.01.2011. raspunsul oficial la problema asta, de la midland sua, a fost ca ....nu am ce sa-i fac.

in rest nu am ce sa-i reprosez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat si la Rollei sunt interesant dar totusi Midland pare putin mai buna (are si carcasa subacvatica) cu toate ca Rollei are LCD care cred ca te mai ajuta. Ma intereseaza doar sa filmeze decent si sa fie waterproof direct sau cu ajutorul unei carcase. Astept sa vad daca prind vreo reducere la ceva Midland stiu ca au fost in trecut dar nu prea ma gandeam sa imi iau camera pe atunci.

Ma uit acum la astea Polaroid vad ca au preturi bune, are cineva asa ceva? Andry, tu? O sa caut ceva review uri diseara

Multumesc pentru raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cameră Polaroid. Am dat şi eu banii în 2012 pe o grămadă de camere "low-budget" sperând că mă aleg cu o super-cameră la preţ de franzelă. Pe scurt, am cheltuit pe camere şi accesorii bani de-un GoPro Hero 2 ( pe atunci astea erau topul ) şi m-am ales cu o plasă plină de porcării inutilizabile.

 

Sincer, dintre cele ieftine, în cea mai mare încredere am în Polaroid, cel puţin din cele care se găsesc pe piaţa noastră. După care, in segmentul de preţ mediu aş alege un Drift Ghost S, iar top aş merge pe modelul Garmin. Dar, repet, strict din ce-am văzut pe la alţii. GoPro nu prea-mi plac, după ce-am butonat la ele, iar nici forma nu mi-a plăcut vreodată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat eu la cateva unboxing-uri pentru Polaroid XS100i (varianta cu WiFi) si am vazut ca are cel putin o prindere pentru suprafata dreapta si una pentru suprafata curbata.

Ca downside, bateria nu poate fi schimbata (ca la gopro).Daca iei varianta fara WiFi, setarile le poti face doar de la calculator.La varianta cu WiFi te poti conecta cu smartphone-ul la ea si poti schimba setarile fara a fi conectata la un calculator.Din cate am vazut prin review-uri are un buton care muta intre modul HD si Full HD.

Una peste alta pare o camera bunicica.

 

M-am uitat si la Rollei sunt interesant dar totusi Midland pare putin mai buna (are si carcasa subacvatica) cu toate ca Rollei are LCD care cred ca te mai ajuta. Ma intereseaza doar sa filmeze decent si sa fie waterproof direct sau cu ajutorul unei carcase. Astept sa vad daca prind vreo reducere la ceva Midland stiu ca au fost in trecut dar nu prea ma gandeam sa imi iau camera pe atunci.

Ma uit acum la astea Polaroid vad ca au preturi bune, are cineva asa ceva? Andry, tu? O sa caut ceva review uri diseara

Multumesc pentru raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat si la Rollei sunt interesant dar totusi Midland pare putin mai buna (are si carcasa subacvatica) cu toate ca Rollei are LCD care cred ca te mai ajuta.

Si rollei are carcasa subacvatica, am testat-o fara camera prima oara ca imi era frica sa nu ia apa :crack: LCD-ul...da, e destul de interesant, are touch, dar parca nu prea ajuta cine stie ce. Ce e mai ok ca are buton sa il stingi si mai salveaza din baterie, care cica ar tine doar vreo ora si jumatate. La mine totusi parca tine ceva mai mult, ce e drept, ultima oara il bagasem pe filmat VGA ca nu aveam card mare... Acum mi-am luat unul de 32gb, clasa 6 samsung, care cica ar fi ok, si imi arata ca la full hd 30 fps (asta e maxim) imi inregistreaza undeva la 6 ore (sper ca nu m-am uitat eu gresit, dar mai verific daca e cineva interesat). Dar in general, da, midland e o optiune mai buna.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

o intrebare pentru cunoscatorii de GoPro.

am un GP3 black . azi patesc a doua oara sa filmez 720 la 120 de frameuri si sa vad cand ajung acasa ca filmele se vad in slow motion cumva. :(

what the hack ?!?

acum incerc sa editez un filmulet sa vad daca ii maresc viteza din editor se poate utiliza cumva.

am tras niste filmulete prin padure foarte faine...dar deja ma scoate din minti treaba asta.

e o problema de soft...are camera ceva?!? e vreo setare pe care n-am facut-o ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...