Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Raport calitate/pret.

In momentul de fata lucrurile stau cam asa cand vine vorba de camere premium:

1. GoPro

2. Drift Innovation

3. Sony

 

Au aparut din ce in ce mai multe camere ieftine, chinezarii. Personal urasc toate copiile de pe piata, toate camerele care arata ca GoPro. Nu as avea nimic impotriva firmelor chinezesti care produc electonice, daca nu ar copia masiv. Si apar tot felul de "branduri" care-si pun numele pe chinezariile astea si gata Brandul X. Eu cred ca GoPro merita sa fie pe primul loc in vanzari pentru ca sunt cei care au inventat aceasta categorie de camere si pentru ca au cea mai buna camera de actiune disponibila, Drift pe locul 2 pentru ca au adus ceva in plus prin forma, baterie, lentila rotativa, asmd, dar mai au chestii de rezolvat/imbunatatit (sunet in primul rand) iar Sony...a mostenit locul lasat liber de Contour dupa faliment. Macar astea 3 branduri au adus ceva in plus restul (nu vreau sa dau nume) niste oportunisti, copiatori cu produse proaste la bani putini. Eu mai bine nu-mi cumpar camera decat sa dau banii la brandurile astea..."plagiatoare"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contour produce in continuare, asta ca idee. Scos chiar si model nou ;)

 

Din ce m-am "lovit" personal si fara nici un interes comercial (no offence, dar din principiu nu ii cred pe cei care comercializeaza marcile X, Y, Z) pot sa spun asa:

- Premium e GoPro (ma deranjeaza personal forma, pretul prohibitiv si zecile de accesorii f scumpe, daca le vrei pe original)

- Drift - mica, compacta, buna, pret ridicat

- SJ1000 (chinezarie, dar compacta si mai mult decat decenta, vine la pachet cu enspe prinderi, am prieteni care o au de aproape 2 ani de folosinta in masina si la sport)

- personal m-am oprit la Contour Roam2 cand am avut de schimbat vechea camera, aveam nevoie de ceva cu forma decenta (Roam si Sony sunt pe gustul meu), pretul a fost excelent la vremea respectiva, ma ajuta sistemul de ghidare cu laser si faptul ca apas doar un buton si am dat drumul la inregistrare sau am oprit-o.

 

My 2 cents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Contour inca produce dar au pierdut foarte mult in momentul in care luni de zile nu au mai raspuns la mailurile cu cazuri de garantie, lumea era destul de suparata.


» Post actualizat in 09 Dec 2014 10:29

Contour produce in continuare, asta ca idee. Scos chiar si model nou ;)

 

Din ce m-am "lovit" personal si fara nici un interes comercial (no offence, dar din principiu nu ii cred pe cei care comercializeaza marcile X, Y, Z) pot sa spun asa:

- Premium e GoPro (ma deranjeaza personal forma, pretul prohibitiv si zecile de accesorii f scumpe, daca le vrei pe original)

- Drift - mica, compacta, buna, pret ridicat

- SJ1000 (chinezarie, dar compacta si mai mult decat decenta, vine la pachet cu enspe prinderi, am prieteni care o au de aproape 2 ani de folosinta in masina si la sport)

- personal m-am oprit la Contour Roam2 cand am avut de schimbat vechea camera, aveam nevoie de ceva cu forma decenta (Roam si Sony sunt pe gustul meu), pretul a fost excelent la vremea respectiva, ma ajuta sistemul de ghidare cu laser si faptul ca apas doar un buton si am dat drumul la inregistrare sau am oprit-o.

 

My 2 cents

Fiecare cauta cate ceva la o camera de actiune. Personal prefer o camera o camera cu baterie mare, LCD si telecomanda. Imi place o camera care sa o pot folosi cu usurinta la toate activitatile mele (moto, snowboard, bicicleta, longboard) sau oriunde m-as duce, nu detin o alta camera in afara de camera de la telefon. Functia Wi-Fi este ok dar nu-mi place ideea de a fi legat de un alt gadget pentru a putea beneficia la maxim de camera.

Cand sunt in padure chiar nu vreau sa mai am grija si de iphone. De cele mai multe ori imi iau un telefon de tavaleala dupa mine, unul ieftin la care bateria tine mult, pentru ca e cam naspa sa ramai fara baterie pe nu stiu ce coclauri.

Cat despre SJ1000, personal nu mi-as cumpara asa ceva, poate ca e ok pentru pretul pe care-l are, dar prefer un brand care da inapoi comunitatii. Nu cred ca exista vreun sportiv sponsorizat de SJ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de info ! si eu as opta tot pentru baterie mare si lcd dar nu prea stiu nimic pana in 100 euro , iarasi la gopro sincer poate ca as da si 200 de euro dar bateria tine putin si nu are lcd , sa le cumpar separat Nu mersi. Si intradevar forma e aiurea la viteza pe moto cu un gopro sau ceva de genu plat pe casca simti cum baga bine vantu in ea , deci ma tot uit dar chiar nu stiu pentru ce as putea opta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Contour inca produce dar au pierdut foarte mult in momentul in care luni de zile nu au mai raspuns la mailurile cu cazuri de garantie, lumea era destul de suparata.

» Post actualizat in 09 Dec 2014 10:29

Fiecare cauta cate ceva la o camera de actiune. Personal prefer o camera o camera cu baterie mare, LCD si telecomanda. Imi place o camera care sa o pot folosi cu usurinta la toate activitatile mele (moto, snowboard, bicicleta, longboard) sau oriunde m-as duce, nu detin o alta camera in afara de camera de la telefon. Functia Wi-Fi este ok dar nu-mi place ideea de a fi legat de un alt gadget pentru a putea beneficia la maxim de camera.

Cand sunt in padure chiar nu vreau sa mai am grija si de iphone. De cele mai multe ori imi iau un telefon de tavaleala dupa mine, unul ieftin la care bateria tine mult, pentru ca e cam naspa sa ramai fara baterie pe nu stiu ce coclauri.

Cat despre SJ1000, personal nu mi-as cumpara asa ceva, poate ca e ok pentru pretul pe care-l are, dar prefer un brand care da inapoi comunitatii. Nu cred ca exista vreun sportiv sponsorizat de SJ.

Contour a avut un downside, dar sunt ok acum. Din pct de vedere al garantiei cu mine s-au purtat exemplar -> http://trafictube.ro/forum/threads/despre-customer-service-sau-cum-trebuie-sa-fie.1006/

 

Apoi, baterie mare - cu Contour filmez fullHD 2.5 h, GoPro 2 - pana in 2h. LCD si telecomanda - din nou tine de necesitatile fiecaruia. Si o folosesc fix pt toate astea (mobra, bicla, schi). Nu stiu ce treaba are telefonul in discutie acum, de unde pana unde ?

 

Cat despre sponsorizari de SJ (1000 si 4000), buzunarului meu sincer nu ii pasa (daca ar fi sa privesc strict pragmatic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de functia Wi-Fi prin care te conectezi la telefon pentru a schimba setari sau pentru a vedea ce ai filmat, functie pe care o au noile modele de camere.

Si o folosesc fix pt toate astea (mobra, bicla, schi). Nu stiu ce treaba are telefonul in discutie acum, de unde pana unde ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

camera ok s4000

 

super - gopro4

 

eu la "drona" prefer folosirea softului extins (pe ecranul tableta/telefon , wi fi ). este perfect pentur controlul total

 

telelecomanda este doar pentur comenzi "basic" si este buna in medii grele ( praf, umezeala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de info ! si eu as opta tot pentru baterie mare si lcd dar nu prea stiu nimic pana in 100 euro , iarasi la gopro sincer poate ca as da si 200 de euro dar bateria tine putin si nu are lcd , sa le cumpar separat Nu mersi. Si intradevar forma e aiurea la viteza pe moto cu un gopro sau ceva de genu plat pe casca simti cum baga bine vantu in ea , deci ma tot uit dar chiar nu stiu pentru ce as putea opta.

Emag are oferta la Drift Stealth 2 http://www.emag.ro/camera-video-sport-drift-stealth-2-negru-10-006-00/pd/DN7VWBBBM/. Camera asta este perfecta pentru motocicleta in cazul in care vrei sa o pui pe casca. Este aerodinamica, usoara (97 grame), bateria tine 3 ore. Nu este ieftina dar nici scumpa, calitatea video este buna, calitatea audio nu prea (cel mai mare dezavantaj la Drift). Mai ai varianta GoPro Hero http://www.actioncamera.ro/gopro-4-hero.html la 599 lei. Daca iti cumperi si o prindere sau accesoriu optional primesti reducere de 70 de lei in cosul de cumparaturi.

» Post actualizat in 09 Dec 2014 12:55

uite un test facut de www.helmkamera-test.de la baterie in sezonul rece si la temperatura camerei. SJ4000 este cea mai praf din acest punct de vedere. Chinazaria, chinezarie moare!!! Nu am folosit niciodata o astfel de camera, dar cred ca sunt proaste, am vazut foarte multe review-uri pe youtube si mi-am cam facut o parere.

10527279_999757613373416_705495938415501

 

 

camera ok s4000

 

super - gopro4

 

eu la "drona" prefer folosirea softului extins (pe ecranul tableta/telefon , wi fi ). este perfect pentur controlul total

 

telelecomanda este doar pentur comenzi "basic" si este buna in medii grele ( praf, umezeala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După utilizarea unui Gopro 3+ black edition timp de 6 luni de zile, am ajuns la următoarele concluzii:

- calitatea pozelor/filmărilor este cea mai importantă,unde 3+ black este cel mai bun în comparație cu alte mărci;

- nu prea ai ce face cu filmări de 3 ore sau mai mult; să fim serioși! cu filmări lungi, pe care oricum nu le revezi decât o dată și gata, umpli rapid laptop-ul;

- nu e un inconvenient mare faptul că nu are display, poți să o conectezi prin wi-fi la un telefon sau poți să pozezi și fără, garantat pozele vor fi super în 98% din cazuri;

- i-am cumpărat card de 64 GB, asta însemnând peste 9000 de poze și vreo 4 ore de filmări.

Într-o plimbare de o săptămână nu am reușit să fac mai mult de 7000 poze, iar faptul că nu ține bateria foarte mult, am compensat foarte ușor încărcând-o de la auto, în mers.

Ce contează mai mult ore multe de pozat/filmat la o calitate bunicică sau mai puțin la o calitate deosebită?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ! multumesc baieti , cred ca optez pentru DRIFT mi se pare destul de ok la pretul ala , nu prea ma dau in vant dupa nus ce filmari si poze, treaba este foarte importanta in trafic cand conduc in rest prefer ceva de calitate in cazul pozelor un DSLR si video o sa mai vad.

 

Multumesc !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Emag are oferta la Drift Stealth 2 http://www.emag.ro/camera-video-sport-drift-stealth-2-negru-10-006-00/pd/DN7VWBBBM/. Camera asta este perfecta pentru motocicleta in cazul in care vrei sa o pui pe casca. Este aerodinamica, usoara (97 grame), bateria tine 3 ore. Nu este ieftina dar nici scumpa, calitatea video este buna, calitatea audio nu prea (cel mai mare dezavantaj la Drift). Mai ai varianta GoPro Hero http://www.actioncamera.ro/gopro-4-hero.html la 599 lei. Daca iti cumperi si o prindere sau accesoriu optional primesti reducere de 70 de lei in cosul de cumparaturi.

» Post actualizat in 09 Dec 2014 12:55

uite un test facut de www.helmkamera-test.de la baterie in sezonul rece si la temperatura camerei. SJ4000 este cea mai praf din acest punct de vedere. Chinazaria, chinezarie moare!!! Nu am folosit niciodata o astfel de camera, dar cred ca sunt proaste, am vazut foarte multe review-uri pe youtube si mi-am cam facut o parere.

 

 

 

 

Da, am citit, super camera DRIFT 2....imi place.

As vrea sa va aduc in atentie un alt aspect, care mi se pare foarte important si anume prelucrarea filmelor, treaba care personal o urasc si de care depinde in final reusita filmarilor zilnice....

 

Am vazut ca Drift 2 are Wi-Fi si aplicatie dedicata pt. android (Drift Connect App), dar pot fi si editate filmarile cu aceasta aplicatie direct pe telefon (ex. Note3)?

Exista la vre-una din camere software DEDICAT cu care poti prelucra filmele, in afara celor de PC consacrate, pt. care-ti trebuie un calc. foarte performant?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pot edita filmarile din aplicatie. Din aplicatie poti doar sa le vezi.

Da, am citit, super camera DRIFT 2....imi place.

As vrea sa va aduc in atentie un alt aspect, care mi se pare foarte important si anume prelucrarea filmelor, treaba care personal o urasc si de care depinde in final reusita filmarilor zilnice....

 

Am vazut ca Drift 2 are Wi-Fi si aplicatie dedicata pt. android (Drift Connect App), dar pot fi si editate filmarile cu aceasta aplicatie direct pe telefon (ex. Note3)?

Exista la vre-una din camere software DEDICAT cu care poti prelucra filmele, in afara celor de PC consacrate, pt. care-ti trebuie un calc. foarte performant?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sant o multime de programe de editare video pe PC dupa ce ai descarcat fisierele respective pe urma te poti juca cat vrei .

 

Da, din pacate majoritatea (daca nu toate) sunt destul de dificil de utilizat pt. cineva care "nu le are cu computerele" (asa cum e si cazul meu) si-ti trebuie cunostinte in domeniu. Alta problema ar fi lipsa calculatorului performant (asa cum e si cazul meu), care sa suporte cerintele de editare a filmelor (nu utilizez decat tableta si tel. mobil)...

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te intereseaza doar sa tai o parte dintr-un film mai lung poti folosi QuickTime Pro, doar la Pro poti face Trim. Se pot lipi si mai multe filme prin drag and drop dar nu le pune intr-o anumita ordine, sau poate ca le pune dar nu am stat sa imi bat capul prea mult cu el.

Da, din pacate majoritatea (daca nu toate) sunt destul de dificil de utilizat pt. cineva care "nu le are cu computerele" (asa cum e si cazul meu) si-ti trebuie cunostinte in domeniu. Alta problema ar fi lipsa calculatorului performant (asa cum e si cazul meu), care sa suporte cerintele de editare a filmelor (nu utilizez decat tableta si tel. mobil)...

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum mi-am luat si eu un GoPro Hero

http://www.evomag.ro/VIDEO-Camere-Video/GoPro-Camera-Video-de-Actiune-GoPro-HERO-Filmare-Full-HD-5MP-Waterproof-831720.html

 

la 600 de lei pare ok, m-am jucat cu ea prin casa si e mai mult decat ce trebuie. De acord ca nu se compara cu un Black Edition, dar aici vorbim de camere de 150E. Singurul lucru care ma deranjeaza la ea e ca are baterie proprie si nu poate fi schimbata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot o bila alba am si yo ptr GoPro 3+ black calitatea pozelor este foarte buna, un alt plus fiind filmarea in conditii de iluminare scazuta. Deocamdata nu ma vad trecand pe gen 4, ba chiar mi-as mai lua un 3+ pentru un al doilea unghi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 600 de lei pare ok, m-am jucat cu ea prin casa si e mai mult decat ce trebuie.

Cam despre asta-i vorba ........ atit timp cit nu faci bani, este doar un accesoriu. Sa te bucuri de ea omule, sper sa-mi vina si mie DRIFT-ul - ar pica la mare arta daca ar veni miine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot pe Drift eram chitit; in plus am avut ocazia sa ma joc la cineva cu mai multe modele si mi-au cam placut mai mult ca GoPro. Lentila aia rotativa face toti banii. Dar am preferat sa raman cu 500 de lei in buzunar si sa iau acest GoPro.

 

PS: cand o da caldura o sa avem cu ce ne filma, nu? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...