Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am cumparat si eu de la Louis din Stuttgart (eram cu treaba prin zona) un RSI Shuriken HELLBLAU DEKOR. Am purtat-o o singura data de atunci, la un drum pana pe Meses si pot sa spun ca la cat e de aerisita nu e foarte zgomotoasa. Breath guardul e dintr-un material flexibil si moale, deci nu prea-i vad rezistenta si eficienta in timp. Sistemul de schimbare a vizierei e revolutionar, dar eu am reusit sa rup inelul gri din zona unde se apasa pentru a se detasa (viziera). Se abureste foarte putin si doar la viteza mica sau pe loc si cu aerisirile inchise. Nu are pinlock.

Per ansamblu, 159 euro cheltuiti cu folos.

post-39513-1225217390.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

tocmai ce mi'am stricat casca astazi.. am un s650 charm si am pus casca pe motor... si mi'a cazut jos fix in viziera... am pus'o la loc si pe drum... pe la 80kmph... a zburat viziera cu tot cu sistemul ala de prindere din stanga... bineinteles ca a calcat'o masina.. viziera varza.. si sistemul de prindere care a ramas prins de viziera ! am oprit am luat viziera de pe sosea.. sparta cum era... sistemul nu mai era bun ! acum am o problema... nu gasesc sa cumpar piesa asta in care se prinde viziera.. ! piesa este pr shark s650/s800.. este pe louis .. dar nu o au pe stock cica... ma poate ajuta cineva... care are un s650 s800 spart... stricat dar cu sistemul de prindere bun ? Piesa arata asa :

multumesc anticipat!

post-42082-1226062219_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am rsr2..am dat parca 300 euro

are 1an -20.000km e noua!

 

am si un arai condor...sunt la fel, ca si confort.parca o idee mai buna araiul.

adica daca as'avea de facut un drum de 400km fara sa scot casca din cap as alege arai.

concluzia mea daca vrei o casca misto cumpara cel mai ieftin arai, chiar sh.

 

am avut s500 .....e naspa daca mergi >140, daca pleci la drum cu ea ...e chiar chin.

 

...urmatoarea mea casca va fi arai.cel mai ieftin model :rock:

 

ma inteba cineva.. pe privat, sa zic ,ai mult de rsr2

 

rsr2...o pot compara cu arai corsar si shark s500

 

s500 este departe de rsr2, eu o consider casca de oras :haha: , daca faci un drum lung o sa-ti vazaie capu si o sa te usture ochii 3 zile (din experienta)

 

arai corsar (am impresia ca majoritatea castilor arai sunt la fel, difera numai culoare si fantele de pe ea, in rest par la fel, aceeasi viziera, acelasi interior, aceeasi forma,...poate ma insel) per ansamlu este mai buna decatm rsr2 dar numai la drumuri lungi (>600km), este mai confortabila,.capatina, cel putin a mea intraa mai bine, parca pan' la gat...izoleaza f bine, nu intra pic de vant....dar parca e oleca mai galagiosa.

arai are un minus fata de rsr2...nu toti sa mergi cu ea in oras, e greu de scos din cap, si "tine caldura mai rau ca rsr2"

 

despre rsr2

-captuseala interioara se scote, se poate spala integral (eu aam simtit nevoia sa o sapal dupa un an..daca te speli des pe cap cred ca rezista fara sa candeasca 2 ani :10: )

- viziera de calitate (3mm), n-am reusit sa o zgarii in 20.000km (un an)

-nu inta pic de curent la ochi

-nu se abursete

- vara pe 40grade+ si in oas, nu e un chin, se ventileaza misto...

- la viteze mari +180 e super

 

Eu unul as' proceda asa

-s500 sau cea mai ieftina de la shark, pt oras ..s=i plimbari ici colo , max 50km, au un design f misto (in gen castile shark sunt cele mai frumose ..de departe)

-cel mai ieftin arai pt plimbari lungi

 

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rsr2..am dat parca 300 euro

are 1an -20.000km e noua!

 

am si un arai condor...sunt la fel, ca si confort.parca o idee mai buna araiul.

adica daca as'avea de facut un drum de 400km fara sa scot casca din cap as alege arai.

concluzia mea daca vrei o casca misto cumpara cel mai ieftin arai, chiar sh.

 

am avut s500 .....e naspa daca mergi >140, daca pleci la drum cu ea ...e chiar chin.

 

...urmatoarea mea casca va fi arai.cel mai ieftin model :rock:

 

ma inteba cineva.. pe privat, sa zic ,ai mult de rsr2

 

rsr2...o pot compara cu arai corsar si shark s500

 

s500 este departe de rsr2, eu o consider casca de oras :10: , daca faci un drum lung o sa-ti vazaie capu si o sa te usture ochii 3 zile (din experienta)

 

arai corsar (am impresia ca majoritatea castilor arai sunt la fel, difera numai culoare si fantele de pe ea, in rest par la fel, aceeasi viziera, acelasi interior, aceeasi forma,...poate ma insel) per ansamlu este mai buna decatm rsr2 dar numai la drumuri lungi (>600km), este mai confortabila,.capatina, cel putin a mea intraa mai bine, parca pan' la gat...izoleaza f bine, nu intra pic de vant....dar parca e oleca mai galagiosa.

arai are un minus fata de rsr2...nu toti sa mergi cu ea in oras, e greu de scos din cap, si "tine caldura mai rau ca rsr2"

 

despre rsr2

-captuseala interioara se scote, se poate spala integral (eu aam simtit nevoia sa o sapal dupa un an..daca te speli des pe cap cred ca rezista fara sa candeasca 2 ani :D )

- viziera de calitate (3mm), n-am reusit sa o zgarii in 20.000km (un an)

-nu inta pic de curent la ochi

-nu se abursete

- vara pe 40grade+ si in oas, nu e un chin, se ventileaza misto...

- la viteze mari +180 e super

 

Eu unul as' proceda asa

-s500 sau cea mai ieftina de la shark, pt oras ..s=i plimbari ici colo , max 50km, au un design f misto (in gen castile shark sunt cele mai frumose ..de departe)

-cel mai ieftin arai pt plimbari lungi

 

:what:

 

mersi maestre de informatii....cineva imi zicea de RSR2 ca e super oki,dar ca daca prefer o casca un pic mai silentioasa in general sa iau RSX(care e mai mult de strada-pe cand RSR2 e de circuit sa zic asa).........m-au ajutat tare mult cele zise de tine pt ca eu oricum orice ar fi imi voi lua o casca shark...sunt mare fan si foarte multumit de cele avute pana acuma....am avut vreo 4 casti shark(2 persoanale si 2 de imprumut)...si in afara de una din ele in care nu imi incapea barbia,de restu am fost cum nu se poate mai multumit.....

 

mersi tare mult de informatii.......dau o bere.....sanatate numai bine... :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc sa cumpar un rsf2i axium de pe louis si am o intrebare..

E adevarat ca, castile Shark sunt sunt mai mari? Eu am masura 57-58 si nu stiu daca sa iau m sau l

 

eu am un shark s800.....marime M 57-58.....si la 95%din casti am tot aceeasi marime...deci eu zic ca poti sa iei linistit un M.....e 57-58......sanatate numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare baieti.am si eu o problema.anul trecut am cumparat o casca shark s 500 demon,am dat-o unui prieten care a avut si o cazatura si a spart viziera.intre timp am mai cumparat un shark s 650,care e destul de ok.toate bune pana aici insa vreau sa gasesc un magazin de unde pot cumpara o viziera de s 500 daca se poate fumurie,ca sa am si casca aceea de rezerva sau pentru pasager.va multumesc anticipat :laugh: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze daca v-am dus in eroare in legatura cu protectia de vant.

Eu chiar nu am observat ca rsr sa aiba asa ceva.

 

Am un RSF si un Arai Condor, si pot sa confirm ca Shark nici nu se apropie ca comoditate, ca vajait, de cea mai ieftina casca de la Arai.

 

Bineinteles depinde totul de forma capului!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare dragi colegi, motociclisti, acum sunt intr-o vacanta in berna-elvetia, tocmai ce am trecut prin viena shi mi-am achizitionat un SHARK RSI SHURIKEN la 159... de la 320 cat era initial mi s-a parut mok.. nu am apucat s-o port in mers, dar acolo in magazin am probat shi diferite shubert.. mult-laudatul C3.. la 500 EUROI... shi altele.. NICI o diferentza.. repet nu am probat in mers>

 

astept sa ajung acasa si sa-i fac un test de abureala/vajait, sper ca in Bucovina sa mai fie vreme pana ajung eu, :laugh:

 

in rest moshul a fost darnic cu mine.. placute noi fata/spate.... manushi, ulei castrol. filtre noi, spreiuri de curatat... shi alte porcarii minuscule...

 

am vazut cizme faine... DAYTONA cu gore-tex..dar .. acum e cam criza.. shi mosul nu si-a putut permite mai mult..

 

asfalt uscat .. si MULTA zapada.. dar numai pe PARTII...

 

revin cu post cand probez in mers casca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!

 

ma poate ajuta cineva cu informatii despre breath guard ?? daca stiti de unde se pot cumpara (de preferinta prin romanica), daca sunt universale ca si prindere sau fiecare model cu "mini -creatia" lui, etc..

Am un suomy model ducati corse si as vrea sa ii schimb breath guard-ul cu unul mai mare ptr ca din pacate cu cel actual se intimpla sa mai abureasca.

multzam fain de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, as avea si eu o intrebare legata de modelul Shark S500, cum se spala interiorul castii? Am tot citit acest topic dar nu am vazut nimic legat de asta *poate nu am citit cu atentie*, daca ma poate ajuta cineva cu niste indicatii ceva va rog (interiorul castii nu este detasabil).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, as avea si eu o intrebare legata de modelul Shark S500, cum se spala interiorul castii? Am tot citit acest topic dar nu am vazut nimic legat de asta *poate nu am citit cu atentie*, daca ma poate ajuta cineva cu niste indicatii ceva va rog (interiorul castii nu este detasabil).

 

Sunt sprayuri pt, curatat interiorul (ex: S100)

Lasa o spuma ca spuma de ras si o poti sterge cu o laveta.

Ei zic ca are un miros proaspat, eu zic ca miroase a chimicale.

Editat de kpax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, as avea si eu o intrebare legata de modelul Shark S500, cum se spala interiorul castii? Am tot citit acest topic dar nu am vazut nimic legat de asta *poate nu am citit cu atentie*, daca ma poate ajuta cineva cu niste indicatii ceva va rog (interiorul castii nu este detasabil).

 

salve....interiorul la asta nu se scoate complet?...daca se poate scoate./..eu recomanda sa il scoti..sa il lasi la inmuiat o zi...in apa cu detergent.....apoi a doua zi il clatesti frumos si il speli......si iese frumos de tot.l..eu asa fac..si am un shark s800......de 2 ori am spalat-o in 6 luni......si de fiecare data a iesit perfect...:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
salve....interiorul la asta nu se scoate complet?...daca se poate scoate./..eu recomanda sa il scoti..sa il lasi la inmuiat o zi...in apa cu detergent.....apoi a doua zi il clatesti frumos si il speli......si iese frumos de tot.l..eu asa fac..si am un shark s800......de 2 ori am spalat-o in 6 luni......si de fiecare data a iesit perfect...:laugh:

 

Ce sa aleg: SHARK rsf2i sau S800 ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene ,amindoua sunt marca Shark ,doar ca sunt 2 modele diferite.

 

Asta stiu,dar speram sa primesc un sfat de la posesori(ideea este ca sa aleg un singur model din cele 2 enumerate: SHARK S 800 sau Shark RSF2i).

Eu sincer,inclin spre Shark RSF2i!

Astept pareri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta stiu,dar speram sa primesc un sfat de la posesori(ideea este ca sa aleg un singur model din cele 2 enumerate: SHARK S 800 sau Shark RSF2i).

Eu sincer,inclin spre Shark RSF2i!

Astept pareri!

 

Atunci ia-ti RSF2i,amindoua sunt casti bune dar parca totusi eu as opta pentru S 800.Nu o sa iti para rau oricare ti-ai lua-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...