Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

Salut, am si eu o problema cu o casca S800, mai exact la sistemul de prindere care imi vine exact in marul lui adam.

Eu fiind mai slab simt tare nasol acel sistem de prindere care este din metal, stie cineva daca se poate schimba, daca ati mai intalnit problema asta ce ati facut, cam ce solutii ar fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut, am si eu o problema cu o casca S800, mai exact la sistemul de prindere care imi vine exact in marul lui adam.

Eu fiind mai slab simt tare nasol acel sistem de prindere care este din metal, stie cineva daca se poate schimba, daca ati mai intalnit problema asta ce ati facut, cam ce solutii ar fi?

Salut! Am si eu un RSF2I si tot asa imi sta in gat centura de prindere, dar am reusit sa ma obisnuiesc (oricum, daca nu am motocicleta nu o port prea mult), dar m-am gandit la o solutie: invelesti sistemul de prindere intr-o bucata de material pe care o securizezi cu un elastic de bani sau o banda cu scai (arici).

 

PS: Nu stiu daca poti schimba sistemul de prindere, dar nu cred ca se poate! O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o problema cu o casca S800, mai exact la sistemul de prindere care imi vine exact in marul lui adam.

Eu fiind mai slab simt tare nasol acel sistem de prindere care este din metal, stie cineva daca se poate schimba, daca ati mai intalnit problema asta ce ati facut, cam ce solutii ar fi?

acelasi model am si eu si tot aceeasi problema am intampinat.eu am strans cureaua si o imping pana sub barbie si e mai comod asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acelasi model am si eu si tot aceeasi problema am intampinat.eu am strans cureaua si o imping pana sub barbie si e mai comod asa

si eu am un s500 si chiar daca am largit la maxim curelusha tot ma strange de gat cand o inchid, ma gandesc sa o prelungesc cumva :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,mi-am cumparat o casca Shark RSI,este marimea M,si pare buna de mine,dar as vrea sa incerc si marimea S(poate se potriveste mai bine),poate a facut cineva o greseala si a luat S si de fapt ii trebuia M,sunt dispus sa fac schimb(daca imi este mai buna S),casca e in cutie cu toate etichetele pe ea,dati un p.m daca va intereseaza .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am un s500 si chiar daca am largit la maxim curelusha tot ma strange de gat cand o inchid, ma gandesc sa o prelungesc cumva :baldy:

Si eu am avut problema asta la S500 acum 2 ani. AM lasat-o mai larga insa cam flutura apoi in vant. E destul de spinoasa problema, motiv pentru care gasesc prinderea in dublu D mult mai practica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am "avut"un Rsi . Imi placea foarte mult, ma obisnuisem cu ea. Comoda, nu era atat de zgomotoasa si usor de intretinut. Eh, numai bine ca mi-au furat-o de langa motor zilele trecute, fiind oprit sa dau o mana de ajutor unui biker lovit. Acum merg cu un Icon Skull. Diferentele se cunosc imediat. Galagie mult mai mare . Parca nu se aeriseste la fel de bine la viteze mici . Miss my old helmet. M-as fi orientat spre un Rsx , dar criza ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

as vrea sa imi cumpar o casca shark s650, cat de buna e pt un naked in privinta zgomotului? si daca stie cineva unde pot sa gasesc mai ieftin in magazine sau daca aduce cineva, caut si o culoarea anume "Fushion Tec Matte Silver" :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

\ Singura problema pe care o are Shark-ul este aceea ca se abureste viziera,in rest totul este ok (sistem de prindere,zgomot, confort, greutate, etc).

 

am un s800 si nu abureste viziera(fff putin pe margini in conditi extreme dar nu ma deranjeaza cand conduc)..

pot spune ca e un gunoi.....imi rupe ochii ca intra aer pe langa viziera ca sistemul nu e etans si intra vantul in ochii rau...am cazut s am dat cu dovleacul si acum dupa o luna ma cam supara zona ochiului stang(ideea e m-am lovit in drepta si ma deranjeaza ochiul stang....adica a redistribuit fortele g ca un clopot de biserica din fonta)... ce viziera anti scrach'' ca se zgarie si daca te uiti la ea urat......

e originala ca am luato de la louis dar sunt multe falsuri pe piata asa ca aveti grija....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un s800 care a venit cu 2 viziere suprapuse, una neagra peste una clara. mi-au sarit amandoua la 140/h cand le tineam deschise, si s-a rupt si o prindere. Am cumparat o viziera (2 milioane), si acum se tine in prinderile reparate.

 

priza de aer de sus nu se inchide din prima. Casca nu vajaie rau, fiindca are barbie. e destul de aerodinamica.

 

e o casca medie dupa parerea mea, nu e nici proasta dar nici buna. am avut si s500 si e praf fatza de s800, si am avut nolan n62 care era mai buna ca amandoua. am avut si laser vertigo crae era foarte buna, toate sunt cam la acelasi pret, 100-150 eur.

 

Shark-S800-Zephyr-AWS_0_0_XK2R.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un s800 care a venit cu 2 viziere suprapuse, una neagra peste una clara. mi-au sarit amandoua la 140/h cand le tineam deschise, si s-a rupt si o prindere. Am cumparat o viziera (2 milioane), si acum se tine in prinderile reparate.

 

Ai mers cu 140 cu viziera deschisa?

Nu esti sanatos. Cred ca la viteaza aia sare aproape orice viziera.

Eu am un RSF2i..si sunt multumit. E usoara, nu se abureste, aerisirile isi fac treaba. Un dezavantaj, asa zic eu, este sistemul de prindere. As fi preferat dublu D in locul celui cu click.

Urmatoarea va fi ori RSI ori RSF3i.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un s800 care a venit cu 2 viziere suprapuse, una neagra peste una clara. mi-au sarit amandoua la 140/h cand le tineam deschise, si s-a rupt si o prindere. Am cumparat o viziera (2 milioane), si acum se tine in prinderile reparate.

 

priza de aer de sus nu se inchide din prima. Casca nu vajaie rau, fiindca are barbie. e destul de aerodinamica.

 

e o casca medie dupa parerea mea, nu e nici proasta dar nici buna. am avut si s500 si e praf fatza de s800, si am avut nolan n62 care era mai buna ca amandoua. am avut si laser vertigo crae era foarte buna, toate sunt cam la acelasi pret, 100-150 eur.

 

Shark-S800-Zephyr-AWS_0_0_XK2R.jpg

s800=GUNOI...la 200 imi statea pe ochii desi masura e buna....la 100-150 bate vantul in ea....garnitura nu este de jur-imprejurul vizierei si intra aer pe margini....asa a fost conceputa....repet GUNOI

Mesaj completat

s800=GUNOI...la 200 imi statea pe ochii desi masura e buna....la 100-150 bate vantul in ea....garnitura nu este de jur-imprejurul vizierei si intra aer pe margini....asa a fost conceputa....repet GUNOI

pana in 120 e ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

am citit despre shark-uri... sint nou pe aici si daca stie cineva cite "parale" face un shark evoline, ca pretul este la 376 euro la louis. merita banii astai sau nu? sau imi poate recomnda cineva ceva mai bun la banii astia, cu conditia sa se poata purta cu ochelari de vedere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Evoline arata foarte bine, dar se cam duce dracu mecanismul de ridicat barbia. Se rup repede garniturile.

Iar pentru ss, de la Rsi in sus , sincer . Nu inteleg, pe supersport mergi tare, ia-ti casca buna! un s650 nici pe scuter nu recomand. Eu am ideea asta preconceputa, macar casca sa fie foarte buna . Freza e cea mai importanta.

Editat de Redpik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru evoline vorbesti din proprie experienta?

Ca a mea e contrarie... viziera se ridica greu din pozitia integrala. Curentul de aer poate fi deranjant. E zgomotoasa.

Dar garniturile stau bine mersi iar barbia rezista foarte bine.

 

Evoline arata foarte bine, dar se cam duce dracu mecanismul de ridicat barbia. Se rup repede garniturile.

Iar pentru ss, de la Rsi in sus , sincer . Nu inteleg, pe supersport mergi tare, ia-ti casca buna! un s650 nici pe scuter nu recomand. Eu am ideea asta preconceputa, macar casca sa fie foarte buna . Freza e cea mai importanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor

eu am RSI si este foarte buna la pretul pe care il are

se abureste viziera putin dar o dau cu spray auto anti aburire si este :D , in rest buna

sa nu faceti prostia ca mine sa cumparati NEGRU MAT (raman mereu amprente si se sterg greu )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru evoline vorbesti din proprie experienta?

Ca a mea e contrarie... viziera se ridica greu din pozitia integrala. Curentul de aer poate fi deranjant. E zgomotoasa.

Dar garniturile stau bine mersi iar barbia rezista foarte bine.

Are un prieten . Cred ca depinde de fiecare, cum umbla cu ea. Eu n-am incredere decat in casti fullface:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S 650 e ok pt oras. Se aeriseste bine si e destul de comoda. Insa incepe sa vajaie de la 80 in sus, oarecum deranjant pana la 100 unde devine nasol. Cu aerisirile inchise ajuta insa cea mai buna combinatie e un chin guard (sau cum ii zice) care sa inchida zona barbiei (ele au un "cioc" dar nu e suficient). Asa se rezolva cam 70% din zgomot si devine f ok. Mie nu imi bate curentul pe langa viziera, sa imi vina in ochi sau ce am mai auzit pe aici. In doi ani nu s-a lasat nici interiorul, o simt la fel de ok pe cap ca atunci cand am luat-o. Se curata usor interiorul si viziera se schimba usor (cu toate ca nu e cea mai stralucita - se cam abureste dar tine ok la zgarieturi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...