Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

a aparut ceva de genul evoline absolut. stie cineva cu ce se deosebeste de evoline "normal" ? si totusi merita sa achizitionezi aceasta casca? pretul la louis este redus de la 370 la 260 eur ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
a aparut ceva de genul evoline absolut. stie cineva cu ce se deosebeste de evoline "normal" ? si totusi merita sa achizitionezi aceasta casca? pretul la louis este redus de la 370 la 260 eur ..

 

"absolut" este vopseaua negru lucios cu tribale gri in degrade si putin rosu in spate. tot ce pot spune despre evoline este ce am citit din review-uri si anume ca este cam zgomotoasa.

 

eu am avut rsr2 roses care si-a incheiat cariera glorios (am dat cu capul de asfalt)

casca foarte misto (rsr2) dar totusi este gandita pentru competitie - adica viziera de 3mm are un sistem de inchidere destul de simplist si greu de folosit si nu se blocheaza (ca la shoei, arai). din cauza sistemului de inchidere era necesar ca din cand in cand sa slabesc suruburile si sa presez viziera pe cheder. se aeriseste bine dar problema este cu inchiderea aerisirilor. clapetele se deschid spre interior si nu e bine pt ca vantul le deschide 1-2mm suficient cat sa intre gerul pe acolo. cat despre aerodinamica.. gandita pentru pozitia de pe o motocicleta sport cu capul sub parbriz si burta pe rezervor. pe bandit s-a comportat ok dar pe v-strom de la 120 la ora in sus curentul format deasupra capului imi facea casca sa vibreze foarte puternic. a costat 270e de pe louis redusa de la 500+. a meritat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Dreamaster

Salutare tuturor,

Eu am un Shark RSF2I si raportul pret/calitate mi se pare foarte ok

Nu se abureste decat daca e frig afara si doar la viteze f mici prin oras

Mi se pare comoda si vajaie doar la viteze mari

Are design frumos si nu am luat nici muste in gura si nici nu e curent la ochi daca e inchisa

Toate bune :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Cine are shark s500?niste pareri?

Am eu. Daca vrei o casca buna nu-ti lua s500. Am de asemenea si un s800 si sunt super multumit de el. S500-le nu izoleaza fonic mai deloc si in plus viziera se abureste imediat. Eu o tin pt. pasager. :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu. Daca vrei o casca buna nu-ti lua s500. Am de asemenea si un s800 si sunt super multumit de el. S500-le nu izoleaza fonic mai deloc si in plus viziera se abureste imediat. Eu o tin pt. pasager. :angry:

 

Multumesc de parere. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru evoline vorbesti din proprie experienta?

Ca a mea e contrarie... viziera se ridica greu din pozitia integrala. Curentul de aer poate fi deranjant. E zgomotoasa.

Dar garniturile stau bine mersi iar barbia rezista foarte bine.

 

 

ca si casca flip up eu zic ca e cea mai buna..dintre flip up-ri e "revolutionara",cel putin incerca sa reduca mult din pb care le pune o casca flip up normala...plm sa vedem daca au reusit. vara trecuta am mers cu un flip up normal

 

daca fosesti mobra in loc de masina....tb sa ai o casca flip-up.

 

plm oamenii sunt subiectivi..nu e cea mai buna casca....da pt unii shark e cel mai bun (rap cal/pret)

pe mine m-au pacalit :angry: si spun asta dupa un arai care l-am fol vo' 4 ani

acu am rsr2 (de 2 ani ) si e focccc

si evoline..inca neprobata :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

O parere de proprietar al unui Shark S800S, care e putin mai diferit decat de s800. Pana acum am testat mai multe, dar shark-ul a fost cel mai ok si la pret, si la calitate, comfort. Vajaitul apare la viteza mare, dar toate vajaie....mai putin schubertul care are un pret , pt mine cel putin, astronomic.

 

Shark=ul e o casca buna, parerea mea.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un Shark RSF 3 Dark Spirit... e cam scump, 260 euro dar am avut noroc, l-am cumparat anul trecut cand era la reducere cu 150 euro...

Am zis ca am avut .. defapt il am si acuma,.. pe dulap... zgariata rau pe frunte, fara viziera si fara suport vizieara dreapta... :) DA am avut accident cu el,... si tinand cont ca eu am scapat,... ba chiar n-am avut nimik cu capul, nici macar durere dupa... cu tot ca am dat de ceva cu capul.... eu zic ca da... ii casca buna.

parerea asta l-am avut si inainte de accident.. era silentios, super comod.. asa ca am fost foarte multumita de ea... am de gand sa cumpar altul...

numai bine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cum se prezinta noul S900 de la Shark in materie de zgomot, ventilatie si aburire. Design-ul e misto si ochelarii de soare pe interior sunt o solutie mai buna dupa parerea mea decat a 2-a viziera.

Daca e ok si mai scad preturile cred ca mi-am gasit urmatoarea casca. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Sunt curios cum se prezinta noul S900 de la Shark in materie de zgomot, ventilatie si aburire. Design-ul e misto si ochelarii de soare pe interior sunt o solutie mai buna dupa parerea mea decat a 2-a viziera.

Daca e ok si mai scad preturile cred ca mi-am gasit urmatoarea casca. :rose:

 

 

am fost la Kronau si aveau una pe stoc marimea mea (dar nu de buzunarul meu)

 

prima impresie (Dark Vader) cu material florescent pe ea (noaptea e ok esti ceva mai vizibil)

 

ochelarii de soare - nu as zice ca e ceea ce caut (la bec nu face prea mare diferenta) dar decat deloc e buna si aia

 

interiorul - ei aici am ramas surprins cat de bine este facut - captusita cu un marerial super misto si comod (singur casca a fost de la NUVO la care am mai vazut aselenea "lux" ) intr-un cuvant: perfecta

 

de testat nu am cum sa o testez la vant daca sta decent pe cap la viteze de x si ce nivel de zgomot are

 

pana una alta raman la S500-le meu :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interiorul ma asteptam sa fie ok, din ce am vazut la RSI si RSX. Ramane de vazut in materie de zgomot si ventilatie pe unde se situeaza, RSI-ul fiind ceva mai silentios si mai putin aerisit fata de RSX, care intr-adevar e o casca "race".

 

Dupa cum ziceam, asteptam reducerile.

 

 

Aaa.. si macar un review pe net daca nu vad casca de aproape, ar fi bine de stiut daca in privinta marimii este ok sau imi trebuie o marime mai mica decat de obicei cum este in cazul RSI.

Daca scade pretul in zona 150E sau mai jos, cred ca va fi o afacere foarte buna.

Editat de Tyby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sunt curios cum se prezinta noul S900 de la Shark in materie de zgomot, ventilatie si aburire. Design-ul e misto si ochelarii de soare pe interior sunt o solutie mai buna dupa parerea mea decat a 2-a viziera.

Daca e ok si mai scad preturile cred ca mi-am gasit urmatoarea casca. :blink:

 

 

Si eu vreau sa devin posesorul unei casti Shark s900 FOST Lumi,asa ca rog pe cine a mai avut sau a mai probat sa isi dea cu parerea sau eventual un sfat.

 

 

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/?Objec...mp;Currency=USD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am shark s900 si o folosesc de 1 an, se comporta bine, nu se abureste, vizorul nu s-a zgariat deloc, si nici buretele interior nu s-a lasat. bine am si grija de ea dar oricum este o casca buna. din cate am inteles modelele rs sunt si mai indicate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am doua casti shark,un S600 si un S650

La S650 mi-a placut in primul rand forma..arata foarte bine,sta bine pe dovleac singurul minus...are 1600gr.Cat despre partea cu zgomotul,viziera care se abureste la toate se intampla chestia asta

Am avut un accident in vara anului trecut si am dat cu capul de asfalt la 70km/h iar casca doar s-a zgariat si si bucatile de cauciuc care etanseaza viziera s-au rupt dupa ce m-am dus taras metrii buni cu fata in asfalt

S600 nu prea imi place si o tin pentru pasager si asta e intreadevar zgomotoasa si chiar daca are 1300-1350gr tot S650 imi place mai mult

Editat de sandu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...