Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut .

As avea si eu nevoie de un sfat / ajutor daca s a mai intalnit cineva cu asa ceva .

Eu am gasit un GSA pe mobile.de dar nu este in Germania este in Anglia ,propietarul a fost o perioada in Germania [el este polonez dupa nume ] a cumparat mobra anul trecut si acum este in Anglia si vinde mobra la un pret destul de avantajos ,nu imi dau seama cum as putea cumpara mobra in situatia asta chiar asa dupa niste poze ?

Este adevarat ca si cand cauti in Germania iti faci o parere tot dupa niste poze dar totusi te duci pana acolo si in caz ca nu este in regula ceva poti renunta pierzi banii de drum da nu mori din asta ..............

Invatati ma si pe mine in astfel de cazuri cum ar trebui facut , nu prea cred eu ca o voi cumpara ,nu sunt eu asa de norocos sa gasesc o mobra din 2012 la un asemenea pret .

Astept sfaturile voastre .

Seara buna .

daca e pleasca, de regula e prea bun sa fie adevarat. apoi gandeste-te ca daca e la pret bun, s-ar vinde imediat acolo, n-ar astepta pe cineva din romania s-o dea.

e cum ai zis si tu, trebuie sa cauti in germania si daca cumva n-o fi ok, pierzi banii de drum.

nu m-as baga sa dau banii pe o poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai ii trimiti mail omului si ii ceri poze detaliate la fiecare coltisor al mobrei. Daca se conformeaza, as zice eu ca e de buna credinta. Daca nu, nu. Si apoi, iti mai cauti alternative, in caz ca nu o cumperi pe aia, sa nu vii cu mana goala acasa ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are numar de telefon? Primul pas in a vedea daca-i fals sau nu anuntul.

Daca n-are numar, nu te deranja.

Daca are atunci suna-l cu numar ascuns si vorbeste engleza cu el, cere detalii, vezi cum reactioneaza.

 

Eu unul nu m-as duce din Romania DIRECT pentru 1 singur motor pana in Anglia / Germania. Cauta pe cineva in UK / DE sa mearga sa-l vada daca chiar este cazul si apoi sa-ti lase garantia pentru el.

Oricum sti si tu ca tot ce-i prea frumos sa fie adevarat... 99.99% NU ESTE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da nici mie nu imi vine sa cred ca a cazut o pleasca pe capul meu acum ma conversez cu el el este in Angila si mobra tot acolo mia trimis poze detailate cu eu si cu numarul spunandu-mi ca daca am vreun dubiu sa verific la politie ...pe bune nu stiu ce sa cred nici nu stiu cam cum se pot face actele ?

Mare belea si mare dilema .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da frate de mobra asta este vb i-am cerut acum numarul de telefon sa vad daca i l trimite cat despre bani nu a cerut nimic a zis ca plata se face intr-un cont al societatii care aduce mobra in tara acasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

S-a mai scris pe forum despre anunturile astea fantoma, nu gasesc acum linkurile.

Cert este ca toate astea din Polonia cu preturi stupid de mici sunt tepe.

Vrajeala este cam asa, el este de obicei un englez care a lucrat in Germania, Olanda, Italia(depinde unde gasesti anuntul) si care acum este nevoit sa-si vanda mobra pt.ca pleaca URGENT in UK si de-aia saracu' este obligat s-o dea asa ieftin!

Vezi poze, iti mai trimite, iti pune si filmari video cu mobra in firea ei, corespondezi pe email si de aici, daca te hotarasti s-o iei, sunt doua variante:

-Iti cere un mic avans, citeva sute de euro sa ti-o pastreze tie, ii dai, disperat fiind ca pierzi pleasca si asta este.

-Ti-e tarseala sa-i dai bani de avans si iti spune ok..ti-o trimit in tara cu o companie de transport cu care firma la care lucrez eu colaboreaza strans, platesti banii in contul companiei care ti-o trimite acasa, in Romania.

Iti da un link al unei companii de transport, bineinteles ca siteul si totul este fake.

Daca pui botul esti halit in ambele variante..

Ma rog,, variatiuni pe aceeasi tema, cam toate se trag de la celebrele Nigerian 419 scam.

Un singur lucru este de retinut aici, fiecare lucru are o anumita valoare, nu o sa gasiti niciodata ceva subevaluat foarte mult, decit daca este TEAPA.

Succes la cumparaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Jeane, tu esti baiat de familie, stii ca nu ai voie cu intrebari de-astea! :rusinica:

O sa-ti spuna ca daca nu trimiti un avans sau nu achiti la firma transportatoare el nu o mai trimite, ca in trecut a mai luat o teapa(sanchi..)cu alta mobra(sau masina..) pe care a trimis-o, nu a fost ridicata si a pierdut banii de transport dus/intors..

Detaliat despre garagata ..

Nea Gugal iti poate spune mai multe, daca pe mine nu ma crezi :crack:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, Nigerian 419 scams..aia cu scrisorile primite pe email, cum ca are de recuperat o suma mare de bani lasati mostenire(de obicei suma pleaca de la 14/16 mil usd in sus) si te roaga sa-i dai un cont..bla/bla/bla..fraieru'

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba asta se practica in ORICE domeniu :)

Am intalnit-o la caini, cand un prieten isi cauta un bulldog francez...

A ajuns sa trimita mail la cineva si respectivul i-a raspuns... i-a spus ca-i de pe nu stiu unde, si ca-i trimite cainele daca achita transportul in avans :)

 

Noi radem dar "prostii" astia n-are face asta daca n-ar exista prosti cu adevarat care sa puna botul!



Lumea in ziua de astazi este prea credula...

 

Am avut eu personal caz cand am inceput sa ma ocup de import din uk...

M-a sunat un tip, ca vrea sa-si comande o toba de pe ebay. Toate bune si frumoase pana cand imi spui ce toba si vad pretul... 1.300 LIRE.

I-am zis totusi pretul in lei, asa doar ca sa nu-l refuz, desi MIE mi se parea ca ma ia la misto.

Asta a fost singurul telefon primit de la el.

A doua zi am avut 8.000 lei in cont...

Acum il am ca si client fidel :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Luigi, atunci eram la inceput, nu ma cunostea nimeni. Asta era ideea cu povestea de mai sus.

Nu aveam referinte sau alte cele.

 

Oricum este foarte usor sa depistezi persoane care dau tapa:

1. Nu iti dau numar de telefon

2. Nu iti dau date personale

3. Daca iti dau 1 si 2 si le verifici probabil sunt false.

4. Nu au istoric pe Google search dupa numele lor. Daca sunt anonimi nu-i bine.

5. Un search dupa nume sau numar de telefon pe google iti spune 100% adevarul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anunturile sunt din ce in ce mai "reale". Eu am vrut sa cumpar un MT01 din Lahr, fix de unde stau. Avea omul nr de telefon postat, poze in detaliu si o adresa aproximativa. Realitatea era alta :D

 

La nr nu raspundea nimeni, primeai Sms cu rugamintea de a trimite o adresa de email, primeai un mail in care ti se explica (in engleza) ca el este de colo colo si ca are nevoie de un avans pt a putea trimite mobra spre Germania, el lucrand in Grecia... :crack:

 

Domnului Vik i-am raspuns si in cadrul unui anunt, cu mentiunea ca nemtii sunt satui de Email-uri si de negocieri la distanta si chiar daca gasesti ceva ok, nu prea se fac rezervari, mai ales daca vorbim de persoane private.

 

:mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare .

Da toti aveti dreptate , dar nu in ideea ca dupa razboi ......nici eu nu am " pus botul cred ca pot sa spun "

Povestea este in felul urmator : eu caut cam de 3 luni sa gasesc un GSA care sa se incadreze la [ an fab / km / dotarii ] si este cam greu de gasit pe mobile .de

La noi piata autohtona este moarta cred eu . Si apoi apare mirajul adica [ BMW R 1200 GSA an fab 2012 / full dotarii si 5000 km] Pretul la asa ceva este in jur de 15/16 000 euro dupa cum am gasit eu , pretul acestui (cuvant urat) de Wil D. de unde p ........ o fii , pret cerut este de 8 000 euro ,iar din discuti mai suporta si transportul .

Sunt totusi fraieri ,prosti sau i a ajuns foamea sa faca aceste propuneri cred ca 1 din 1000 crede asa ceva .

Cam asta a fost ...am sa pun si pozele trimise mie de aceasta jigodie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Willmott Dix" <wilmottdix12@gmail.com>

 

 

http://imageshack.us/g/1/9966449/

 

Aveti aici adresa de email a D lui Willmott si pozele motoretei de precizat ca in cei 8 000 E suporta si transportul pana in Ro .

 

Multam fratilor si uite asa este bine cand ne ajutam ,poate mai eliminam cate o jigodie de pe piata .

 

*Daca s-ar pricepe cineva nu ar fi rau sa ai trimita un viermisor din ala care sa i faca Pc sa fumege , mai cheltuie si el un ban cinstit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Willmott Dix" <wilmottdix12@gmail.com>

 

 

http://imageshack.us/g/1/9966449/

 

Aveti aici adresa de email a D lui Willmott si pozele motoretei de precizat ca in cei 8 000 E suporta si transportul pana in Ro .

 

Multam fratilor si uite asa este bine cand ne ajutam ,poate mai eliminam cate o jigodie de pe piata .

 

*Daca s-ar pricepe cineva nu ar fi rau sa ai trimita un viermisor din ala care sa i faca Pc sa fumege , mai cheltuie si el un ban cinstit .

 

 

Deci sa punem cartile in pachet: Tu vrei sa vinzi un Gs simplu din 2006 cu 9000 eu. In acelasi timp tragi speranta sa fi gasit un Gs ADVENTURE 2012 pe mobile cu 8000 din care mai vrei sa negociezi ceva si tot tu esti cel ce striga ? :)))

 

Evident ca daca nu iti spuneau 8 oameni ca e teapa, dadeai repede "avansul" ca sa nu pierzi, nu? :)) Sa mai spuna cineva ca nu suntem romani.

 

Al naibii tepar, cum a indraznit el sa puna un anunt la misto, vizibil de pe luna, cu care sa pacaleasca un biet samsar din Romania :( Doamne fereste ce a ajuns lumea asta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. scuze ca am postat asa ceva , cred ca am invatat ceva ,cat despre uni de pe aici nu cred ca as putea sa ma cobor la gandirea lor si sa le raspund ,a cumpara o mobra cu 11 000 si a incerca sa vinzi la 9 000 negociabil dupa 7 luni ,da este adevarat este un mare castig .chiar te poti numi samsar de mobre .

Toate cele bune tuturor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa punem cartile in pachet: Tu vrei sa vinzi un Gs simplu din 2006 cu 9000 eu. In acelasi timp tragi speranta sa fi gasit un Gs ADVENTURE 2012 pe mobile cu 8000 din care mai vrei sa negociezi ceva si tot tu esti cel ce striga ? :)))

 

Evident ca daca nu iti spuneau 8 oameni ca e teapa, dadeai repede "avansul" ca sa nu pierzi, nu? :)) Sa mai spuna cineva ca nu suntem romani.

 

Al naibii tepar, cum a indraznit el sa puna un anunt la misto, vizibil de pe luna, cu care sa pacaleasca un biet samsar din Romania :( Doamne fereste ce a ajuns lumea asta :crack:

 

Mai fratilor, de-aia se numeste piata... poti cere cat vrei, poti oferi cat te tine punga... Si daca eu caut sa gasesc o mobra covenabila ca: an fab/km/dotari/pret inseamna ca sunt roman si gata? Ai dreq nemti cauta si ei ca nebunii pana isi cumpara o masina, si doar sunt nemti.

 

"Willmott Dix" <wilmottdix12@gmail.com>

 

 

http://imageshack.us/g/1/9966449/

 

Aveti aici adresa de email a D lui Willmott si pozele motoretei de precizat ca in cei 8 000 E suporta si transportul pana in Ro .

 

Multam fratilor si uite asa este bine cand ne ajutam ,poate mai eliminam cate o jigodie de pe piata .

 

*Daca s-ar pricepe cineva nu ar fi rau sa ai trimita un viermisor din ala care sa i faca Pc sa fumege , mai cheltuie si el un ban cinstit .

De ce nu-i spui individului ca te duci tu personal sa iei mobra, ai internet banking pentru transfer, dupa ce faceti actele... Te mai costa in plus o noapte de cazare la motel pana i se confirma lui plata. Asa o si vezi, probezi, etc. Oricum, cat te costa drumul pana acolo e nimica toata fata de pretul motorului. In plus, ar fi bine sa ai si o varianta de rezerva, ca el ar putea merge la cacialma si te-ar putea chema degeaba pana acolo.

...parerea mea! HIC! :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...