Sari la conținut

solicit sfaturi pt o calatorie!


Black_wolf
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu astia mai experimentati cum s-or descurca, dar eu sunt convins ca in momentul in care ajungi in zona Europa vor fi necesare cauciucurile cramponate, plus un utilaj mobil de schimare rapida. Pentru binele expeditiei, ma sacrific si nu vin cu motocicleta (mi-e si un pic cam frica sa nu ma prinda ceata) si o sa organizez echipa de suport. Octavia mea este break si intra ca la balamuc in ea, plus ca am pe ea portbagaj pentru biciclete. In orice eventualitate, daca ma lasa in drum, ar fi binevenita o a doua masina de asistenta. E careva medic pe aici si doritor/disponibil? Ar fi bine sa ne insoteasca pe traseu, pentru orice eventualitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu stiu astia mai experimentati cum s-or descurca, dar eu sunt convins ca in momentul in care ajungi in zona Europa vor fi necesare cauciucurile cramponate, plus un utilaj mobil de schimare rapida. Pentru binele expeditiei, ma sacrific si nu vin cu motocicleta (mi-e si un pic cam frica sa nu ma prinda ceata) si o sa organizez echipa de suport. Octavia mea este break si intra ca la balamuc in ea, plus ca am pe ea portbagaj pentru biciclete. In orice eventualitate, daca ma lasa in drum, ar fi binevenita o a doua masina de asistenta. E careva medic pe aici si doritor/disponibil? Ar fi bine sa ne insoteasca pe traseu, pentru orice eventualitate.

pfoaiiii.

la treaba cu doftoru' nu ma gandii!poate gasim si o asistenta :) .am vb cu un unchi apropiat care are tractor si a spus ca daca ramanem impotmoliti ne tracteaza el . vine si cu remorca dar o sa fie mai greu ca ia sudat obloanele ca ai curgeau paiele din ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu ai luat in calcul virajul din Dna Ghica? :eek:

stii tu cati raideri au rupt gazonul in doua in scuarul ala?si prin Militari pe acolo sunt linii de tramvai ca am o frica de ele.......

 

Liniile ca liniile, da sa vezi fauna :D Stiu ca esti fan :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flotoare aveti?

nu ca nu ajungem la Magadan!la Ghica facem stinga! care vrea la macadam merge inainte.

va pupa Jean?

am treaba cu un sponsor al expeditiei.

Editat de Black_wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flotoare aveti?

 

Am o barca gonflabila care suporta undeva peste 300 Kg. Ne multumim cu aia. Prea esti pretentios!

 

P.S. Wow! Acum imi dau seama ce inspirat am fost! Mi-am schimbat skiurile acum 2 zile!! Yuhuu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da benzina de unde bagam man? si de care?

Cu plumb sau fara plumb?

mai bine cu plumb sa fie motoru mai greu, ajuta la aderenta. preventiv... pasagerul poate sa ia un rucsac cu vreo 40-50 de kilograme de plumb, sa nu fuga spatele in viraje

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine cu plumb sa fie motoru mai greu, ajuta la aderenta. preventiv... pasagerul poate sa ia un rucsac cu vreo 40-50 de kilograme de plumb, sa nu fuga spatele in viraje

mai bine bag fara plumb si cara pasagerul 2 boltari .asa impusc 2 iepuri o data!aderenta si conservarii indisciplinati.iti dai seama ce surpriza or sa aibe cand isi iau un boltar in portiera?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva idei pentru expeditie:

  • Manere incalzite
  • Invatati cum sa schimbati singuri cauciucurile
  • Actele sa fie in regula
  • Luati multe corzi elastice
  • Pentru ca nu stiti de unde sare iepurele, repetati inainte franarea de urgenta
  • La inceputul calatoriei mergeti in zig-zag pentru incalzirea cauciucurilor
  • S-ar putea ca la trecerea in Voluntari sa va ceara "Carnet de Passage". Interesati-va daca Voluntari a semnat tratatul de la Geneva!

Editat de blackd1rt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit tot topicul dar vroiam sa stiu daca e cu intoarcere in aceeasi zi sau nu.

 

Eu sunt incepator si nu cred ca pot sa fac tot traseul in aceesi zi asa ca nu cred ca merg decat pana la centura. Gasesc cazare pe acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat cea mai importanta intrebare: ce faci daca te prinde iarna pe drum?

 

Trebuie sa ai un plan de backup - cauta pe forum ceva oferte de tinut motocicleta peste iarna, ceva garaje/service-uri care sa fie pe traseu. Daca te prinde iarna pe drum, lasi motocicleta la iernat in garaj si pui cortul pe marginea drumului pana vine primavara. Se accepta si varianta iglu.

 

:lool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah...... si am uitat. Care o sa fie viteza de deplasare si unde sunt puctele de regrupare.

 

Luam mancare cu noi sau ne oprim la un restaurant undeva?

 

mai bine luati ceva la pachet ca daca va miros pe la restaurante ca sunteti straini va ard la nota de plata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta intrebare importanta: intentionati sa circulati folosind ambreiajul, sau fara? Ce impact credeti ca are acest stil de conducere asupra cutiei de viteze? Cum procedati daca se strica pe drum? Motocicleta e pe carburatie/ injectie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti pasionati de sex? A aflat o prietena de calatoria asta si vreau sa stiu ce sa-i zic...

 

Pe ea poti sa o trimiti la mine :)))

 

Sa nu va intoarceti asa baieti :

 

http://www.youtube.com/watch?v=wjO53QdNpok

 

Luati pe voi costumul de sky, preventiv sa nu vina viscolu' :crack:

Editat de neBu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa fac topic si nu gasesc, vreau sa fac topic si nu gasesc. Nu gasesc de cine sa ma iau.

Toate tastaturile cu creier sa apeleze la mine !!!

Acum ontopic: cum stai cu giocco di mano?

Ca eu, uite cum procedez, dimineata fac una repede la rece, cat am mainile calde (te ajuta la franare pe drum si la pozitia pe rezervor ca nu mai sunt ouale mari).

Apoi ajung la munca, ciupesc o colega de fund, ii soptesc secretarei ca as fte-o si ea zambeste nebuna.

A? Bun sfatul? =))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...