Sari la conținut

Accident Pasaj Pipera 26.11.2012


ADOette
 Share

Postări Recomandate

Nu exista accident sau cazatura , relatata pe forum,dupa care sa nu apara expertii, mai ceva ca aia in balistica, dupa o impuscatura..

 

Poate o fi strans omu' mai panicat frana fata, asta nu inseamna ca intr-adevar, pe vremea asta, aderenta nu este MULT mai scazuta...

 

Eu am patit-o cu motoru' altcuiva. Nefiind obisnuit cu franele lui pe fata, cel cu masina din fata mea a franat brusc la o trecere (Se trezise o caprioara sa sara in fata lui), eu eram in spatele sau, am franat...am vazut ca nu se opreste (franele lui fiind ceva mai moi), am franat un pic mai tare, si am incercat sa 'fandez' dreapta usor, ca sa nu intru in el. Nici n-am apucat sa 'incerc' sa fandez, ca am si pupat asfaltu... Nu aveam viteza, nu am franat brutal (nu am blocat fata), pur si simplu ASFALTUL de ca.cat si-a spus cuvantu'. SI nu parea din ala lucios, la prima vedere, parea un asfalt relativ ok....

 

Poti sa o musti si mergand preventiv...

 

Nu, tu sa nu-ntelegi nimic. Ca de obicei...

 

Scrie-mi in maghiara, poate inteleg...

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu exista accident sau cazatura , relatata pe forum,dupa care sa nu apara expertii, mai ceva ca aia in balistica, dupa o impuscatura..

 

Poate o fi strans omu' mai panicat frana fata, asta nu inseamna ca intr-adevar, pe vremea asta, aderenta nu este MULT mai scazuta...

 

Eu am patit-o cu motoru' altcuiva. Nefiind obisnuit cu franele lui pe fata, cel cu masina din fata mea a franat brusc la o trecere (Se trezise o caprioara sa sara in fata lui), eu eram in spatele sau, am franat...am vazut ca nu se opreste (franele lui fiind ceva mai moi), am franat un pic mai tare, si am incercat sa 'fandez' dreapta usor, ca sa nu intru in el. Nici n-am apucat sa 'incerc' sa fandez, ca am si pupat asfaltu... Nu aveam viteza, nu am franat brutal (nu am blocat fata), pur si simplu ASFALTUL de ca.cat si-a spus cuvantu'. SI nu parea din ala lucios, la prima vedere, parea un asfalt relativ ok....

 

Poti sa o musti si mergand preventiv...

 

 

 

Scrie-mi in maghiara, poate inteleg...

 

la unul a batut vantul ,la altul asfaltul ,,s-a miscat"....altul a luat o raza de neutroni de la ultima explozie solara ...etc :)) Ai spus totul despre tine..hai sa ai o zi buna si canapea uscata . :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

99,9 % din motociclisti dau vina pe altceva sau altcineva cand fac un accident. Nu vin si spun.....da , eu am fost de vina.

Si ma gandesc la faptul ca daca ar venii sa spuna ca el a fost de vina....o sa sara hienele pe el sa-l critice pt ceea ce a facut. Asa ca mai da vina pe cauciucuri sau asfalt si spera sa primeasca mai putine critici...

Recuperare grabnica si usoara pt rider

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacatu primordial cuaieee...

 

Pretenasi experti, faceti o mica proba: accelerati la 60 si franati moderat iarna la 0 grade. Puteti avea mama cauciucurilor, o sa vedeti ca va opriti la 20 de metri mai incolo decat va asteptati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la unul a batut vantul ,la altul asfaltul ,,s-a miscat"....altul a luat o raza de neutroni de la ultima explozie solara ...etc :)) Ai spus totul despre tine..hai sa ai o zi buna si canapea uscata . :10:

 

Cred ca citesti printre randuri. Nu-s primu' nici ultimu care ti-a zis ca aberezi. Vine iarna, trebuie sa se desfasoare undeva si astia ca tine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh:

luciane, de fiecare data cand te vad pe-aici imi aduc aminte de una de la munca...pur si simplu n-ai ce sa-i zici, oricum ai incerca :laugh:. doamne-ajuta si salutari cu farul!

 

ca sa nu fiu numa' offtopic, pana sa ajungi la discutii despre cauciucuri, antigeluri si alte dracovenii, exista un motiv bun pentru care lasi mobra la garaj: confortul termic! chit ca ai manere incalzite, rukka de shaiz' de milioane si izmene de la decathlon, mersul cu mobra pe vremea asta n-are cum sa fie la fel de placut ca-n august.

unii tin neaparat sa se inece ca tiganul la mal...problema lor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

99,9 % din motociclisti dau vina pe altceva sau altcineva cand fac un accident. Nu vin si spun.....da , eu am fost de vina.

Si ma gandesc la faptul ca daca ar venii sa spuna ca el a fost de vina....o sa sara hienele pe el sa-l critice pt ceea ce a facut. Asa ca mai da vina pe cauciucuri sau asfalt si spera sa primeasca mai putine critici...

Recuperare grabnica si usoara pt rider

 

Poti sa 'cauti' prin 'arhive' sa vezi ca de fiecare data cand am facut referire la un accidentele mele mi-am recunoscut prostia de moment. Si da, de fiecare data, moralistii si hienele sau sarit si-au inceput sa manance k.k.t.

 

Dar asta nu inseamna ca daca o sa pic ca prostu' sau daca fac ceva din greseala mea ,nu o sa mi-o recunosc..

 

Mi se pare penibil sa cauti scuze si explicatii,atunci cand ele nu exista,doar de dragul de-a pastra niste aparente in fata unor oameni care oricum nu conteaza parerea lor si care oricum nu te cunosc...

 

Insa exista si situatii cand alti factori cantaresc mai greu in intamplarea ce survine,decat prostia/neatentia/lipsa de experienta a rider-ului (Care ea exista si ea acolo, dar nu inseamna ca e cauza principala).

 

ca sa nu fiu numa' offtopic, pana sa ajungi la discutii despre cauciucuri, antigeluri si alte dracovenii, exista un motiv bun pentru care lasi mobra la garaj: confortul termic! chit ca ai manere incalzite, rukka de shaiz' de milioane si izmene de la decathlon, mersul cu mobra pe vremea asta n-are cum sa fie la fel de placut ca-n august.

unii tin neaparat sa se inece ca tiganul la mal...problema lor :)

 

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce va simtiti ofensatii unii dintre voi ????

Nu am generalizat , am spus ca majoritatea dau vina pe alt factor inafara de vina lor. Si poate cel care a cazut isi recunoaste vina , mai rau este ca vin altii din exterior si isi dau cu parerea referitor la motivul accidentului...

Nu va mai ofensati pt ca nu am jignit pe nimeni

 

De ce va simtiti ofensatii unii dintre voi ????

Nu am generalizat , am spus ca majoritatea dau vina pe alt factor inafara de vina lor. Si poate cel care a cazut isi recunoaste vina , mai rau este ca vin altii din exterior si isi dau cu parerea referitor la motivul accidentului...

Nu va mai ofensati pt ca nu am jignit pe nimeni

 

De ce va simtiti ofensatii unii dintre voi ????

Nu am generalizat , am spus ca majoritatea dau vina pe alt factor inafara de vina lor. Si poate cel care a cazut isi recunoaste vina , mai rau este ca vin altii din exterior si isi dau cu parerea referitor la motivul accidentului...

Nu va mai ofensati pt ca nu am jignit pe nimeni

 

De ce va simtiti ofensatii unii dintre voi ????

Nu am generalizat , am spus ca majoritatea dau vina pe alt factor inafara de vina lor. Si poate cel care a cazut isi recunoaste vina , mai rau este ca vin altii din exterior si isi dau cu parerea referitor la motivul accidentului...

Nu va mai ofensati pt ca nu am jignit pe nimeni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce va simtiti ofensatii unii dintre voi ????

Nu am generalizat , am spus ca majoritatea dau vina pe alt factor inafara de vina lor. Si poate cel care a cazut isi recunoaste vina , mai rau este ca vin altii din exterior si isi dau cu parerea referitor la motivul accidentului...

Nu va mai ofensati pt ca nu am jignit pe nimeni

 

cand vad posturi ca astea imi dau seama ce tampit par cand zic chestii generale cu permisu luat de-un an si un rahat sub unghie de km.

imi cer scuze alora pe care i-am contrazis pana acu si vi-l las pe lucian sa va zica el cum e cu majoritatea riderilor fara sa generalizeze si cum e cu astia din exterior care vin mereu si isi dau cu parerea.

ba luciane, prezenta ta e ofensatoare ma, iesi in plm de pe forum ca zici exclusiv tampenii.

 

eu imi muscam azi buzele pe la pranz cand ma uitam la soare si pe urma am citit aici, m-am relaxat, mobra ramane in garaj.

daca-mi dati voie sa-mi dau si eu cu parerea despre accidentu asta as presupune ca omu i-a dat talpa sa nu-l prinda conservele din spate si hap dupa ce a trecut de coama podului a vazut coloana. ia faceti un mic exercitiu de amintire, cum reactionezi cand vezi brusc niste stopuri in fata si esti luat prin surprindere? exact.

si acu, sa fiu ignorant pana la capat dau si cu o categorisire a riderului.. a mai totalat sezonu asta o mobra? interesant..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Silencer spune-mi si mie care este problema cu postul meu ?

Eu nu inteleg , cu ce am gresit ? Ce am zis de ai sarit in sus ?

Da, ai dreptate in legatura cu modul in care sa intamplat accidentul...si eu nu te contrazic nici pe tine nici pe altii care spun ca EL A FOST DE VINA.

Am spus doar ca unii au spus ca sunt de vina cauciucurile sau asfaltu...cu ce am gresit in asta ?

 

Si daca te uiti la data de cand am cont pe forum....asta nu inseamna ca de atunci merg pe motor , dar esti liber sa crezi ce vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am generalizat , am spus ca majoritatea

 

Ia lasati baiatul in pace, el nu generalizeaza, a zis ca majoritatea motociclistilor fac asa, nu toti, da? :D

 

Scria la cineva pe forum "te abtii ce te abtii si cand nu mai rezisti, dai buzna". Aceste afirmatii cu etichete ca pe borcane, cu statistici si pie-charts, ca majoritatea fac asa dar 46,79% nu fac, etc, imi omoara ochii cand le citesc. Scuzata fie-mi intruziunea, dar de unde stii tu toate astea? Ai fost pe langa toti cand au cazut? Ti-au povestit politistii cati au murit la reconstituire?

 

Nu te mai mira ca se face misto de chestia asta, mi se pare de bun simt sa te feresti sa faci generalizari sau sa dai verdicte in situatii pe care nu le stii sau pentru care nu ai experienta necesara sa faci aprecieri. Chiar si atunci, fiecare situatie in sine e diferita si e destul de greu sa dai cu presupusul. Cei care au mers mai mult, vazut (eventual si patit) una-alta au o probabilitate mai mare (de 78,97% statistic vorbind :blbl:) sa o nimereasca, dar sa zicem ca toti/ majoritatea motociclistilor cade pentru ca e prosti/ e neatenti/ e violatori de babe mi se pare... funny. Nu are legatura cu faptul ca esti motociclist de mai mult sau mai putin timp. Mai mult cu calitatea generala a romanului care "se pricepe" la orice de a vorbi ca sa se afle in treaba. No offence.

 

Promit ca atunci cand o sa cad o sa te chem sa imi spui de ce am cazut.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saracu' baiat , sanatate , asta e , nu mai sariti ca hienele. Personal si eu ma mir in ce conditii de vreme merg unii , probabil eu nu sint biker adevarat , da' pe vremea asta nu asi merge , de frig. Ok. , am mers pe ploi torentiale , friguri de lesinam de hipotermie , toate conditiile dar nu se merita. Culmea am cazut DOAR PE VREME MISTO. Si am cazut si ca baiatu' asta , pe frinare , mi-a fugit fata.

Sanatate frate , ca asta e viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

daca-mi dati voie sa-mi dau si eu cu parerea despre accidentu asta as presupune ca omu i-a dat talpa sa nu-l prinda conservele din spate si hap dupa ce a trecut de coama podului a vazut coloana. ia faceti un mic exercitiu de amintire, cum reactionezi cand vezi brusc niste stopuri in fata si esti luat prin surprindere? exact.

si acu, sa fiu ignorant pana la capat dau si cu o categorisire a riderului.. a mai totalat sezonu asta o mobra? interesant..

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci:

1. Loganul nu avea cum sa franeze brusc . ar insemna ca soferul este neexperimentat si nu e logic ( conduce logan)

2. Bikerul (riderul) nu avea cum sa fie surprins/speriat de franea brusca ( imposibila) a Loganului, pentru ca altfel nu are ce cauta pe motor ( doar profesionistii au voie sa mearga pe motor si doar ei au voie sa cada , pentru ca au foarte multa experienta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LucianU, friendly advice (e valabil pentru oricine, dar ti-l zic tie pentru ca tu ai cea mai multa nevoie de el): de cate ori scrii pe forum, intreaba-te cateva intrebari:

 

1. Ar putea interesa pe cineva ce scriu eu aici?

2. Conteaza foarte mult ceea ce scriu eu aici?

3. E amuzant / distractiv / funny / gretos? Trezeste vreo reactie ceea ce scriu eu (alta in afara de cascat / ridicat din umeri / skip&scroll)?

4. Daca peste ani de zile as citi ceea ce scriu acum, nu mi-ar fi rusine?

5. Imi afecteaza imaginea?

 

Intelegi ideea.

 

In proportie de 99,99% (sic!) ceea ce postezi tu este irelevant sau sunt tot felul de pateuri (truisme, poncife, banalitati, lucruri evidente). Parca esti ciudatul ala de la petrecere care se baga in seama cu toata lumea spunand faze irelevante si glume nesarate. Esti omu' ala care "cauta anturaj", care vrea sa fie pe felie, noob-ul, wannabe-ul. Esti subiectul melodiei Offspring - "Pretty fly (for a white guy)".

 

Nu mi-o lua in nume de rau, nu-ti zic nimic cu rautate. Sunt convins ca inauntrul tau nu esti un tip "lame", dar... englezii au o vorba: "you're trying too much".

 

Incearca sa aplici un alt dicton englezesc: "less is more".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca-l prindeau ce se intampla? De ce sa fuga de ele?

 

vorbeam de chestia aia care o aud toti incepatorii, nu sta intre masini, ori inainte ori dupa turma cu care pleci de la semafor. oricum tot postu era un pamflet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am intrebat prietenii motociclisti ce fac cand sunt la poale de deal, in fata e coama si e goala. Toti, fara exceptie, inclusiv eu au raspuns in cor "ii dam pe pisda!". E ceva instinctiv, asa cum instinctiv e si cand ajungi pe coama si vezi coloana in fata, te sui pe frane si o culci. Asta a fost tot accidentul. Pe vremea asta trebuie sa ai tupeu de borfas sa dai vina pe asfalt si cauciucuri, cand astea sunt deja niste date cunoscute si clare de cand te-ai suit pe motoreta pe cancerul ala.

 

mentionez ca ale mele cauciucuri sunt uzate 80% si de 3 saptamani nu ma mai dau cu motoreta, practic ma pis pe ea pana la primavara (cand evident le schimb), ca am mai avut evenimente de 3 ori fix in ultima zi de sezon din noiembrie. Sta asa frumos in curte si oasele mele sunt la locul lor, mai da-le dreaq de motorete. Asta nu e vreme de motoretizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Loganul, sau ma ibine zis, TAXI-ul nu a franat ci statea in coloana. Motociclistul i-a dat in p*isda pentru ca se grabea si a fost nevoit sa franeze brusc si brutal. Cauciucurile erau uzate 10%, nu e vorba de uzura aici ci de adaptare a vitezei la conditiile de drum. Asta e, s-a ars, bine ca a scapat doar cu o operatie la picior si ca e in viata.

Cu toate acestea, cred ca tot voi cumpara motocicleta si o voi aduce pe linia de plutire. Nu mobra a fost de vina, ci riderul. Suna cunoscut, nu !? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

practic ma pis pe ea pana la primavara (cand evident le schimb), Sta asa frumos in curte si oasele mele sunt la locul lor, mai da-le dreaq de motorete. Asta nu e vreme de motoretizat.

 

Bravo! Placerea e una , demonstratul care e cel mai biker e alta ...( de obicei ti-o furi din demonstrat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat.Eu am pierdut aderenta la roata spate in treapta 1 la 3000rpm

Stii ce cuplu motor are o vitezanta de 600 la 3000rpm? iti spun eu,foarte mic

Cauciucul spate nu e vechi,are uzura 20% dar era LEMN pe frigul ala

 

Sigur e lemn daca e un cauciuc nou facut pt strada si are presiune 2.9 bari. Pune un cauciuc nou soft, baga maxim 1.6bari si dupaia da-ti cu parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...