Sari la conținut

Ne-am Imprastiat Si Noi


POW
 Share

Postări Recomandate

eram cu un prieten pe motor...veneam de la RAR

pe drum numai prosti in acea zi..parca era ziua conservarilor prosti

eram pe banda a2a..mergeam incet..cand ne-am trezit cu unu pe noi

ne-am sprijinit de ala,ni s-a orprit motoru,i-am zgariat lu ala masina

l-am lasat sa plece ne-am dus dupe el...cel cu care eram i-a dat un pumn in oglinda dar nenorocul a fost ca nu i-a cazut

apoi dupe c am mai mers...supa vre-o 30 de idioti care taiau fatza

mergand pe banda 1 pe langa trotuar incet...ajungem la un moment dat in paralel cu un microbuz care mergea mai incet ca noi

noi avand vre-o 10-15 la ora

la un momemt dat "microbuzistul" se hotaraste a o lua la dreapta...noi fiind la jumate hergheliei lui

trage omu de volan ushor dreapta...noi ne lipim de el..apoi ne arunca pe jos

am cazut...am ridicat motrul repede

noi nu am patit nimik dar pacat de motor ca i-a sarit vopseaua pe ici pe colo si ca s-au spart semnale zgarieturi..etc etc

am vorbit cu ala...i-am zis ca nu avem nevoie de nimik...nici de politie

noi neavand nici asigurare :|

oricat...am plecat de acolo pana acasa cu un mic tremurici in funduletz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da la rar ce facuseratzi? asigurare oha .........permise aveatzi? nu vreau sa par eu ala negru da la cum ai povestit ........ori era marti 13 ori a fost ziua voastra ........concluzia ar fi ca e bine cand se termina cu bine ...si se termina cu bine cand se termina fara julituri oase rupte si altele ......SANATATE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ai RCA pierzi dreptul la despagubire cand ai un accident chiar daca nu din vina ta.

 

@POW: Nu mai umbla fara asigurare. Si nu mai depasi prin dreapta indiferent de viteza. Sau da doua claxoane scurte unul dupa altul la o faza d-asta sa se uite omu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram cu un prieten pe motor...veneam de la RAR

pe drum numai prosti in acea zi..parca era ziua conservarilor prosti

eram pe banda a2a..mergeam incet..cand ne-am trezit cu unu pe noi

ne-am sprijinit de ala,ni s-a orprit motoru,i-am zgariat lu ala masina

l-am lasat sa plece ne-am dus dupe el...cel cu care eram i-a dat un pumn in oglinda dar nenorocul a fost ca nu i-a cazut

apoi dupe c am mai mers...supa vre-o 30 de idioti care taiau fatza

mergand pe banda 1 pe langa trotuar incet...ajungem la un moment dat in paralel cu un microbuz care mergea mai incet ca noi

noi avand vre-o 10-15 la ora

la un momemt dat "microbuzistul" se hotaraste a o lua la dreapta...noi fiind la jumate hergheliei lui

trage omu de volan ushor dreapta...noi ne lipim de el..apoi ne arunca pe jos

am cazut...am ridicat motrul repede

noi nu am patit nimik dar pacat de motor ca i-a sarit vopseaua pe ici pe colo si ca s-au spart semnale zgarieturi..etc etc

am vorbit cu ala...i-am zis ca nu avem nevoie de nimik...nici de politie

noi neavand nici asigurare :|

oricat...am plecat de acolo pana acasa cu un mic tremurici in funduletz

 

 

 

Pacat ca n'ati vazut si lampa dreapta spate licarind, dar deh, asa se intimpla, ai dracu' "conservari prosti" incetinesc cand vor sa vireze.

 

 

Mi se pare amuzant ca intr-un trafic plin de "conservari prosti" sau "idioti", voi erati aia care mergeati fara asigurare, depaseati pe dreapta si imparteati pumni in oglinzi, suparandu-va cand nu se rupeau.

 

 

Motorestistu' are intotdeauna dreptate cand greseste :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred k mergeatzi prea incet ...sincer! eu merg tare...ma strecor, fug..si nu am nimik...dak mergi incet inseamna k stai mai mult timp langa idiot!...parerea mea!

 

mergi cu tot ce ai aprins pe tine, toba super zgomotoasa sa auda prostu.. nu stiu, poate suna aiura, dar eu cand merg pe jos..traversez numai pe rosu trecerea de pietoni.. su nu am patiti nimi...caci o traversez dupa ce toate masinile trec..cand nu e nimeni....asta de cand un prieten era sa krape avand toata increderea in culoarea verde!...stiu k suna aiurea...! ... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin ce zona v-a "imprastiat" microbuzul? Pe la Big, cumva? Ca a vazut si taica-miu ieri din conserva o faza asemanatoare, cu 2 tipi trantiti in timp ce depaseau pe dreapta, langa bordura, un microbuz. Daca voi sunteti, ati gresit. Taica-miu e automobilist si a fost motociclist in tinerete (s-a lasat, deh, reumatismul, bata-l vina) si mi-a povestit faza cu lux de amanunte.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram cu un prieten pe motor...veneam de la RAR

pe drum numai prosti in acea zi..parca era ziua conservarilor prosti

eram pe banda a2a..mergeam incet..cand ne-am trezit cu unu pe noi

ne-am sprijinit de ala,ni s-a orprit motoru,i-am zgariat lu ala masina

l-am lasat sa plece ne-am dus dupe el...cel cu care eram i-a dat un pumn in oglinda dar nenorocul a fost ca nu i-a cazut

apoi dupe c am mai mers...supa vre-o 30 de idioti care taiau fatza

mergand pe banda 1 pe langa trotuar incet...ajungem la un moment dat in paralel cu un microbuz care mergea mai incet ca noi

noi avand vre-o 10-15 la ora

la un momemt dat "microbuzistul" se hotaraste a o lua la dreapta...noi fiind la jumate hergheliei lui

trage omu de volan ushor dreapta...noi ne lipim de el..apoi ne arunca pe jos

am cazut...am ridicat motrul repede

noi nu am patit nimik dar pacat de motor ca i-a sarit vopseaua pe ici pe colo si ca s-au spart semnale zgarieturi..etc etc

am vorbit cu ala...i-am zis ca nu avem nevoie de nimik...nici de politie

noi neavand nici asigurare :|

oricat...am plecat de acolo pana acasa cu un mic tremurici in funduletz

cam multe aventuri pentru cativa kilometrii.Ceva nu e in regula.Asfalt uscat. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa stai cat mai putin in paralel cu conservaru. Eu de fiecare data cand execut o depasire urmaresc din timp miscarile celui din fata, uneori chiar reduc viteza si stau in spatele lui sa fiu sigur de ceea ce face, iar cand intru in depasire gazul tras cat de tare si atentia sporita. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca are rost sa te apuci sa critici pe nimeni atata timp cat tu nu ai nici motor nici permis. din intamplare eu sunt soferul motociletei si conduc motoare de vreo 12 ani si nu imi place sa fiu luat la mishto. Pur si simplu s-a intampla ca in acea zi sa fiu in atunci unde nu trebuie. Nu cred ca ai de ce sa te apuci tocmai tu care mergi pe jos sa ma critici si sa faci mishto de mine. :friends: :drink: pentru sekaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca nici unul din voi nu a avut o zi mai proasta.... sau una mai ghinionista

exista si zile din astea...

si dupa cum zicea si supapa nu eu eram conducatorul..el era

a fost o parte si vina noastra

pt ca stiti f bne cum e si ca conservar..te uiti in oglinda nu vezi nimic...tragi de volan si tocmai atunci a aparut motociclistul

asta e...se mai intampla sa si cazi.

 

Nu cred ca are rost sa te apuci sa critici pe nimeni atata timp cat tu nu ai nici motor nici permis. din intamplare eu sunt soferul motociletei si conduc motoare de vreo 12 ani si nu imi place sa fiu luat la mishto. Pur si simplu s-a intampla ca in acea zi sa fiu in atunci unde nu trebuie. Nu cred ca ai de ce sa te apuci tocmai tu care mergi pe jos sa ma critici si sa faci mishto de mine. :friends: :drink: pentru sekaba

appropo bah...a cazut beni azi in buftea :|

a venit pe la pizzerie si schiopata

DECI PT TOATA LUMEA...SA VA FERITI DE ASFLATUL DIN BUFTEA...EXTREM DE PERICULOS...ERA SA CAD SI EU O DATA...SI MAJORITATEA PRIETENILOR MEI CU MOTOARE

ESTE UN ASFALT FOARTE LUCIOS...A IESIT BITUMUL ALA LA SUPRAFATZA SI E F PERICULOS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca toti am avut zile nasoale sau cu ghinion, dar voi ati gresit cu alegerea momentului. E vorba de accidentul pe care l-a vazut taica-miu? Si eu ma bag si pe stanga si pe dreapta, dar in apropiere de benzinarii, intersectii & stuff ma opresc si astept la rand, ca nu se stie. Oricum, bine ca nu ati avut nimic. Din greseli invatam toti, ca nu ne-am nascut invatati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca toti am avut zile nasoale sau cu ghinion, dar voi ati gresit cu alegerea momentului. E vorba de accidentul pe care l-a vazut taica-miu? Si eu ma bag si pe stanga si pe dreapta, dar in apropiere de benzinarii, intersectii & stuff ma opresc si astept la rand, ca nu se stie. Oricum, bine ca nu ati avut nimic. Din greseli invatam toti, ca nu ne-am nascut invatati.

da,ala e accidentul de care zici

nu a fost un accident...a fost o simpla cazatura,am cazut am ridicat rpd motorul si gata

oricat pacat ca s-a julit moto pe ici pe colo si a mai sarit vopeseaua tot la fel

asta e..noi sa fim sanatosi

sa auzim de bine :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,ala e accidentul de care zici

nu a fost un accident...a fost o simpla cazatura,am cazut am ridicat rpd motorul si gata

oricat pacat ca s-a julit moto pe ici pe colo si a mai sarit vopeseaua tot la fel

asta e..noi sa fim sanatosi

sa auzim de bine :friends:

 

asta e riscul meseriei... De multe ori cand sunt cu masina ma trezesc brusc cu cate un motociclist in dreapta mea sa ma depaseasca si e nasoala senzatia... Cand sunt cu motocicleta evit cat de mult pot sa depasesc pe dreapta (graba strica treaba).

voi sa fiti sanatosi ca fierul se indreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare super tare critica. Nu prea am intels eu cum trebuia sa mearga Supapa pana la urma. MAi repede, mai incet, pe dreapta, pe stanga? Si ca sa imi dau si eu cu parerea ca e la moda cred ca cel mai bine te dai pe o roata frate. Asa te vad toti indiferent pe ce parte a drumului te-ai afla. :friends:

Si fara suparare OLY dar Supapa are permis si motocicleta de la 16 ani o varsta la care multi altii nici cu rolele nu stiu sa mearga.

Sekaba nu ma dau destept dar in lege se spune asa Art. 46. - (1) Depasirea se efectueaza, de regula, pe partea stânga. Nu e obigatoriu. Mai e ceva despre motocicletele fara atas dar daca vrei sa stii mai multe sunt destule materiale pe net.

Oricum important este ca nu au patit nimic cei doi restul e istorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumiri fratelui OZZY cara are mereu dreptate cand e vorba de motociclisti si motoare. PS: nu e vorba de accidentul din Big. S-a intamplat undeva in Tei. Important e sa fim sanatosi si sa avem mereu ingerii cu noi cand ne pandeste asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare super tare critica. Nu prea am intels eu cum trebuia sa mearga Supapa pana la urma. MAi repede, mai incet, pe dreapta, pe stanga? Si ca sa imi dau si eu cu parerea ca e la moda cred ca cel mai bine te dai pe o roata frate. Asa te vad toti indiferent pe ce parte a drumului te-ai afla. :drink:

Si fara suparare OLY dar Supapa are permis si motocicleta de la 16 ani o varsta la care multi altii nici cu rolele nu stiu sa mearga.

Sekaba nu ma dau destept dar in lege se spune asa Art. 46. - (1) Depasirea se efectueaza, de regula, pe partea stânga. Nu e obigatoriu. Mai e ceva despre motocicletele fara atas dar daca vrei sa stii mai multe sunt destule materiale pe net.

Oricum important este ca nu au patit nimic cei doi restul e istorie.

 

 

Ce tare esti... ai citit shi urmatoarea propozitzie din articolul ala??? :friends:

 

Art. 46. - (1) Depasirea se efectueaza, de regula, pe partea stânga (aici e virgula nu punct), cu urmatoarele exceptzii : tramvaiele aflate in mers shi vehiculele care au semnalizat schimbarea directiei de mers spre stanga shi au semnalizat corespunztor acest lucru...

 

Explicatzie:

 

In afara de cele 2 exceptzi depasirea se face obligatoriu pe partea stanga...

 

Ps. avetzi shi voi grija cum mergetzi ca sunt destiu care ishi rup gatul... bafta shi asfalt uscat cat se mai poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca drumul are mai multe benzi pe sensul de mers si gujbetii stau pe banda a 2`a (lucru foarte comun, merg cu viteza p... si merg pe banda a 2`a..) e ok (dpdv legal) sa depasesti pe banda 1. pt ca se considera ca mergi pe banda ta, cu viteza superioara celui de pe banda a 2`a.

take care!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca are rost sa te apuci sa critici pe nimeni atata timp cat tu nu ai nici motor nici permis. din intamplare eu sunt soferul motociletei si conduc motoare de vreo 12 ani si nu imi place sa fiu luat la mishto. Pur si simplu s-a intampla ca in acea zi sa fiu in atunci unde nu trebuie. Nu cred ca ai de ce sa te apuci tocmai tu care mergi pe jos sa ma critici si sa faci mishto de mine. :friends: :drink: pentru sekaba

Si soferul microbuzului ala pun pariu ca nu avea permis de ieri, nu? Eu zic ca si ala tot de vreo 12 ani conducea.

Iar tu tre sa intelegi ca ce ai patit tu nu are nicio legatura ca erai cu motoru si ala cu microbuzu. La felul si conditiile in care mergeai si cum te comportai (partea aia cu rupt oglinzile a fost delicioasa) puteai sa fii si in limuzina ca nu lasai o impresie mai buna.

Norocul sau ghinionul este cu totul altceva de ce ai avut tu parte. Ghinion aveai in momentul cand mergeai frumos pe strada cu prioritate si-ti iese unu din laterala fix in tine, fara sa poti sa faci nimic. Tu insa mergeai oarecum la limita, faza cu mers in paralel cu microbuzul pe dreapta lui cred ca poate sa-ti zica mai oricine de aici ca a fost un "accident care astepta sa se intample", vorba americanilor. Iar din nou, treaba asta nu tine numai de motor. Tine de ceva numit "conduita preventiva", care inca de acum cativa ani isi gasea locul in legislatia rutiera (am vaga impresie ca acuma au scos-o). Iar daca tu dupa 12 ani de carnet nu realizezi ca nu e bine sa faci anumite chestii in trafic, eu te intreb: ce ai invatat in aia 12 ani? Sa nu mai zic ca mersul fara RCA este ceva foarte grav care te putea costa farte mult, iar faza cu rupt oglinzile nu are legatura nici cu motorul, nici cu accidentul, ci mai mult cu omul.

Si acuma, sincer, eu nu faceam misto de tine. Doar faceam niste observatii legate de felul cum a expus POW situatia. Si stai linistit, nu merg pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tare esti... ai citit shi urmatoarea propozitzie din articolul ala??? :drink:

 

Art. 46. - (1) Depasirea se efectueaza, de regula, pe partea stânga (aici e virgula nu punct), cu urmatoarele exceptzii : tramvaiele aflate in mers shi vehiculele care au semnalizat schimbarea directiei de mers spre stanga shi au semnalizat corespunztor acest lucru...

 

Explicatzie:

 

In afara de cele 2 exceptzi depasirea se face obligatoriu pe partea stanga...

 

Ps. avetzi shi voi grija cum mergetzi ca sunt destiu care ishi rup gatul... bafta shi asfalt uscat cat se mai poate...

 

 

Ma bucur ca macar unu' din cati sunt pe forumul asta se documenteaza si prin legi. Te rog sa ma crezi ca am citit si ce sria mai jos si mai sus. :blink: Ideea era sa mai citeasca si altii. Din pacate a citit cine nu avea nevoie. :friends: Cei care chiar trebuie sa citeasca nu o fac. Treaba lor.

Am fost azi pe la Supapa, am vazut motocicleta si nu avea decat doua zgarieturi.

Cat despre asigurerea de care se face atata caz tin sa precizez ca era valabila pentru ca numerele provizorii au expirat dupa incident. Nu poti avea numere provizorii fara asigurare.

Si pana la urma daca era expirata asiguarea care e problema? Nici nu s-au vaitat nici nu au acuzat. Doar au informat de ce li sa intamplat. Mama ce rima am in mine. :what:

Aici e vorba de un conducator auto care a lovit un alt participant la trafic.Ajungem sa ii batem pe spate pe cei ce ne trantesc pe jos din cauza ca nu am condus noi preventiv. Sa fim seriosi. :D

Nu cred ca voi reusi sa inteleg reactia unora dintre noi care cica nici nu merg pe jos.

Tot la fel nu ii inteleg nici pe cei care nu isi completeaza profilul sa stim si noi cu cine vorbim. In umbra anonimatului cu totii suntem rechini. Va e frica sa va expuneti? Macar o puteti recunoaste.

Observ ca toti suntem duri ca suntem motociclisti dar ne ascundem in spatele vizierelor. Facem clone si ne dam fiorosi in spatele unor conturi de o zi. Oricum imi bat capul de pomana. Dar mai trece timpul pana la vara. :cheers:

Hai sa vedem ce mai scrie prin alte parti ca aici nu are nici un rost. :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e vorba de un conducator auto care a lovit un alt participant la trafic.Ajungem sa ii batem pe spate pe cei ce ne trantesc pe jos din cauza ca nu am condus noi preventiv. Sa fim seriosi.

Si in momentul cand te-a trantit pe jos pe tine te incalzeste cu ceva ca a fost sau nu vina lu ala? Cand tu puteai evita accidentul circuland mai atent, mai conteaza ca a fost vina lu ala?

Legea rutiera este destul de simpla: imparte pe cei implicati intr-un accident in vinovati si nevinovati de producerea sa. Dar cand tu esti in spital, cu ce te ajuta faptul ca a fost vina lu ala si nu a ta? Eu zic ca e mai bine sa previi ceva decat sa cauti sa gasesti si sa pedepsesti vinovati, cel putin din punct de vedere al victimei.

 

Referitor la celalalte comentarii gratuite, nu cred ca este aici locul unde sa le discutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci s-a facut atat haz de necaz pt o simpla relatare a unui mic incident in trafic

nu cred ca voi astia din spatele monitoarelor nu v-ati bagat o data pe dreapta

suntem motociclisti,acum nu ati vrea sa stam pe aceias banda ca toti conservari...te bagi ba pe stanga ba pe dreapta ba pe mijloc

dak ati fi fost la fatza locului ati fi inteles ca nu a fost o mare chestie

nu am sesizat ca acel participant la trafic doreste sa faca dreapta...semnal nu a dat (poate ca o fi dat dar cand eram noi in paralel cu el)

shoferul motocicletei a reactzionat repede...incercand sa evite,dar nu a mai reusit

bafta si bulan exagerat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...