Sari la conținut

saturati-va de accidente


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fratilor....e criminal sa te uiti la asa ceva....cu toate ca am trait pe pielea mea ce este in primul clip ...am avut ambele picioare rupte (fracturi deschise)...e naspa rau....merge acum cu niste friptura.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În noaptea trecută,sărbătorind revelionul nişte inteligenţi din Cluj (noul Caracal, l-a dat ţării pe Umil Boc) au ieşit în carosabil să aprindă nişte artificii. O maşină condusă de alt inteligent i-a spulberat omorând doi adulţi, ocazie cu care a crescut brusc media inteligenţei pe planetă. Darwin îi apreciază pe cei ce prin acţiunile lor contribuie la progresul speciei eliminându-se singuri din zestrea genetică.

 

 

L.E. Din pacate a murit şi fetiţa de 3 ani şi juma` pe care o luaseră cu ei în drum,tocmai au zis la ştiri.

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma ce sa facem? sa ne speriem de aceste imagini si sa ne vindem motoarele. Accidente se intampla, acum suntem toti motociclisti constienti ca noi vom fi cei mai rau afectati in urma unui impact, mare sau mic, ghinionul nostru. Ma uit de 30 min la accidente pe youtube si mi-a venit un chef sa ies cu motorul afara, de imi vine sa dau draq frigul si zapada, dar na...ma stapanesc si astept sa vina primavara. Ehhhh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a spus nimeni ca-si vinde motorul (cu toate ca eu am vrut, dar era prea praf si nu a dat nimeni nik pe el). Toti suntem constienti ca suntem expusi, vina motociclistului sau a colegului din trafic, dar majoritatea motociclistilor spun si aici am sa-l parafrazez pe Dani" Pedrosa replica in documentarul Fastest "Mie nu mi se poate intimpla!"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce s-ar tortura cineva cu astfel de imagini ?

 

E adevarat, daca te uiti intamplator sau nu la vreun filmulet, ce include un accident motto, inainte sa pleci de acasa cu siguranta vei merge mai safe. Eu cel putin asa am patit. Dar de la asta pana la a cauta macabrul e cale lunga. Nu ai ce sa "inveti" cum spuneti voi din imagini ogrish ce nu poti invata din imagini fara nivel grafic de detaliu ridicat. Mergem pe prezumtia ca te duce si capul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat, daca te uiti intamplator sau nu la vreun filmulet, ce include un accident motto, inainte sa pleci de acasa cu siguranta vei merge mai safe. Eu cel putin asa am patit. Dar de la asta pana la a cauta macabrul e cale lunga. Nu ai ce sa "inveti" cum spuneti voi din imagini ogrish ce nu poti invata din imagini fara nivel grafic de detaliu ridicat. Mergem pe prezumtia ca te duce si capul.

 

 

Deci recunosti ca te-a ajutat sa conduci mai sigur (prin "mai sigur" nu se intelege obligatoriu "mai incet" sper). Daca are efect benefic recunoscut care e problema, de ce sa fie o chestiune pur intamplatoare??? Sau de ce sa te bazezi pe intuitie ("Mergem pe prezumtia ca te duce si capul.") intuitie care este de gen feminin si n-o au toti barbatii??? Si intamplator si feminin...mai bine nu.

 

De preferat e sa fi informat, ori o informatie adevarata nu se intuieste si nici nu prea se obtine intamplator...asa ca cel mai bine, daca poti te uiti si gata, nimeri nu cred ca gaseste placere sau amuzament in tragediile alea.... parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, m-a ajutat sa merg mai sigur. Nu neaparat mai incet dar cu ochii in 14 si mult mai constient de ce ma inconjura. Nu rebuie sa fie o chestie intamplatoare si sunt sigur ca numeni normal nu gaseste placere, dar trebuie sa fie atat de grafice ?

 

Incercam sa spun doar ca acelasi efect il au si filmuletele ce contin accidente cu urmari mai putin grave :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filme sau poze cu accidente mi se par fara rost, nu inveti nimic din ele. Un om normal stie ca daca se da cu capul de perete...doare, deci n'are rost sa vizioneze filme cu nenorociti murind. Iar daca se uita un idiot...nu intelege nimic, tot idiot ramane indiferent de cate filme vede. Educatia , inteligenta, instinctul de conservare, cultura sunt cateva lucruri de baza care te salveaza de tragedii... Dar este adevarat ca-ti mai trebuie si ceva noroc :), dar din cauza ca cele enumerate ma sus lipsesc celor mai multi dintre noi, in cazul traficului din Romania iti trebuie muuult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filme sau poze cu accidente mi se par fara rost, nu inveti nimic din ele. Un om normal stie ca daca se da cu capul de perete...doare, deci n'are rost sa vizioneze filme cu nenorociti murind. Iar daca se uita un idiot...nu intelege nimic, tot idiot ramane indiferent de cate filme vede. Educatia , inteligenta, instinctul de conservare, cultura sunt cateva lucruri de baza care te salveaza de tragedii... Dar este adevarat ca-ti mai trebuie si ceva noroc :), dar din cauza ca cele enumerate ma sus lipsesc celor mai multi dintre noi, in cazul traficului din Romania iti trebuie muuult noroc.

 

 

 

Cred ca faci o confuzie...tu te referi la "experienta de viata" (unde orice film e cam inutil, nu iti poti trai viata prin ochii altuia). Aici era vorba de "experienta la ghidon" unde orice experienta (buna sau rea, a ta sau a altora) poate fi utila. E si-un proverb...desteptu invata din greselile altuia, prostul nici din ale lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupaia va intrebati de ce nu mai cumpara lumea motociclete. Intra omu' sa afle o informatie, una-alta despre 2 roti si il loviti cu clipuri dastea(de parca nu ar stii ca e pericuols, dar cu clipuri dastea le puneti capac). Inevitabil o parte destul de mare din cei interesati vor zice pas motoretelor si asa te chinui 2 ani sa ti dai mobra :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa subliniez ca NU asa se face educatie rutiera pt cei care vor sa se apuce de motociclism. Daca tu ii zici: "ba..nu ai sanse sa apuci revelionu dar nu-i bai dai acolo ca merge, ai vz cum a ramas ala fara cap?" o sa ajunga motociclismu un "sport" mai rar ca oina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu Ianachim. daca ne uitam la filmuletul ala, foarte multe sunt greseli ale motociclistilor. unele de circulatie (nerespectare semne, semafoare, viteza), altele de bun simt (slapi, fara casca, budigai), multe sunt din necunoasterea mobrei, a suprafetei de franare, speriat - am observat multi care se dadeau pe curbe mai ceva ca gost rider cu genunchiul jos, dar aveau 25 la ora si dupa aia se mirau ca au culcat-o.

iarasi ce am observat foarte clar e ca daca ai unde sa te duci dupa ce cazi si ai si echipament, ai sanse foarte mari sa nu patesti absolut nimic.

poate unele-s prea dure (m-am c acat pe mine la ala cu copilul care traversa si am tremurat pana am vazut si continuarea), dar asta ne este hobbyul si cred ca toti ar trebui sa vada cam cum se poate termina daca nu esti atent, inainte sa afle the hard way.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa subliniez ca NU asa se face educatie rutiera pt cei care vor sa se apuce de motociclism. Daca tu ii zici: "ba..nu ai sanse sa apuci revelionu dar nu-i bai dai acolo ca merge, ai vz cum a ramas ala fara cap?" o sa ajunga motociclismu un "sport" mai rar ca oina.

stii ce le spun prima data amicilor/prietenilor etc care vor sa se apuce de motociclism...? "STII CATI AU MURIT ANUL ASTA PE MOTOR?"

ca o sa renunte, ca o sa mearga mai departe e problema lor.

nu sunt vanzator de motociclete sa mi pierd clientii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa subliniez ca NU asa se face educatie rutiera pt cei care vor sa se apuce de motociclism. Daca tu ii zici: "ba..nu ai sanse sa apuci revelionu dar nu-i bai dai acolo ca merge, ai vz cum a ramas ala fara cap?" o sa ajunga motociclismu un "sport" mai rar ca oina.

Chiar asa ar trebui sa se faca educatia rutiera..si aici ma refer, nu numai la moto, ci si la masini..si cu masina se poate muri la fel de usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazic si eu...

Pentru mine, primul lucru care l-am facut dupa ce m-am decis ca vreau pe 2 roti a fost sa caut accidente si sa incerc sa inteleg care sunt cauzele care duc la accidente. :)

Dar fiecare incepe cum vrea, eu asa am considerat mai bine

 

 

Dupaia va intrebati de ce nu mai cumpara lumea motociclete. Intra omu' sa afle o informatie, una-alta despre 2 roti si il loviti cu clipuri dastea(de parca nu ar stii ca e pericuols, dar cu clipuri dastea le puneti capac). Inevitabil o parte destul de mare din cei interesati vor zice pas motoretelor si asa te chinui 2 ani sa ti dai mobra :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a mers linkul cu "fetita" de care vorbiti mai sus . Si asa mi s-a intors stomacul de la cele 2 filmulete care au mers .

Parerea mea este ca , intradevar , te face sa fi mai prevazator si mai atent cand mergi cu motorul dupa vizionarea unor astfel de filmulete .

Inca nu mi-a trecut stomacul , si nu sunt asa usor de speriat , sau vreun sensibil .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Chiar daca sunt uneori foarte ingrozitoare filmarile cu accidente te ajuta sa intelegi cam ce inseamna un accident mai bine decat ar face cineva in mii de cuvinte.

 

E bine sa te uiti cu atentie sa analizezi cauzele care au produs accidentul si sa te gandesti cum ai putea chiar tu sa le eviti o astfel de situatie.

 

Pe youtube sunt sute si sute de filmari cenzurate:

 

iar fimari mai socante gasiti pe saituri similare cu acesta:

http://www.prochan.com/post?a=browse&page=2&q=motorcycle

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...