Sari la conținut

Accident Bucuresti 12.02.2013


AdrianMitrache
 Share

Postări Recomandate

Amuzanta afirmatie, presupun ca termenul de "precautie" e ceva abstract pentru tine.

 

niet, dar scafarlia, reflexele si atentia sunt un plus...nu trebuie sa ai doar echipament

 

nu inteleg dc sariti asa? s`a simtit cineva d`aici motocilcist prost care merge pe bulevarde pe banda 2-3 cu 40 la ora?

Editat de Hardcore23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poate nu s-a exprimat corect... sau poate nu intelege ca echipament nu inseamna doar geaca si casca...

Da, eu ma simt :)) Viitor motociclist incepator... care voi merge probabil ceva timp cu 40 la ora, voi jena si pe altii cu diverse manevre sau mersul de melc... si clar voi umbla echipat cat mai bine, indiferent ca rad "unii" sau nu. E foarte important sa-ti stii limitele... stii tu, partea aia cu "scafarlia".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prefer jeansii cu kevlar in detrimentul genucherelor prin simplul fapt ca atunci cand ma jos dupa motor nu stau sa le car dupa mine

 

vara, cald, tre` sa cari geaca, casca, genuchere...

mosule'

tu te dai si vara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da @hardcore23, eu am inteles ca nu porti echipament vara si ca nu intelegi de ce unii se echipeaza full si merg incet(de parca daca ai echipament tre' sa mergi cu 300+)

 

Intr'adevar ech din piele protejeaza mai bine decat o armura, dar la 40 de grade nu toti poarta piele mai ales in oras. Totusi, decat tricou cu kevlar, mai buna o armura dupa parerea mea :burnout:

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar uiti ca genunchiul se buleste la impact, nu la juleala de asfalt. Ori o lovitura care sa iti puna genunchiul pe offline nu are cum sa fie decat prima(in 95% din cazuri, oricum). Aceeasi premiza si la armura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca legat de purtatul echipamentului urmatoarea "poveste" e definitorie:

 

"I rode for over a decade without a helmet, mainly because
when I was young, I hung out with hardcore Harley bikers, and they would have
thought I was some kind of wimp had I worn a helmet.
When I was 25, I took a job working as an orderly in a rehabilitation hospital, in the
head-and-spine-injury unit. One patient I worked with was a victim of a motorcycle
crash. He didn’t break a single bone in his accident, and had he been wearing a helmet,
he would have walked away with nothing but his pride injured. But he wasn’t
wearing one, and he hit his head on a rock.
While his body was perfectly healthy, the patient couldn’t remember where he was
from one minute to the next. One of my jobs was to lead him to the cafeteria every
day, because he forgot its location from one meal to the next.
That spring, my wife and I both bought motorcycle helmets, and I haven’t ridden
without one since."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar uiti ca genunchiul se buleste la impact, nu la juleala de asfalt. Ori o lovitura care sa iti puna genunchiul pe offline nu are cum sa fie decat prima(in 95% din cazuri, oricum). Aceeasi premiza si la armura.

nu uit, dar in cazul folosirii protectiilor in mod necorespunzator e ca si cum le`ai purta degeabapanatlonii cu kevlar, unii sunt prevazuti cu intarituri in zona genunchiului, daca nu sunt, se pot atasa aftermaerket

 

ideea mea de baza era folosirea deficitara a genucherelor si a armurilor chinezesti, replici de 100 si ceva de lei nu aduc protectia optima

Cred ca legat de purtatul echipamentului urmatoarea "poveste" e definitorie:

 

"I rode for over a decade without a helmet, mainly because

when I was young, I hung out with hardcore Harley bikers, and they would have

thought I was some kind of wimp had I worn a helmet.

When I was 25, I took a job working as an orderly in a rehabilitation hospital, in the

head-and-spine-injury unit. One patient I worked with was a victim of a motorcycle

crash. He didn’t break a single bone in his accident, and had he been wearing a helmet,

he would have walked away with nothing but his pride injured. But he wasn’t

wearing one, and he hit his head on a rock.

While his body was perfectly healthy, the patient couldn’t remember where he was

from one minute to the next. One of my jobs was to lead him to the cafeteria every

day, because he forgot its location from one meal to the next.

That spring, my wife and I both bought motorcycle helmets, and I haven’t ridden

without one since."

acum doi ani s`a organizat un mars in florida, impotriva obligativitatii de a purta casca...stii ce s`a intamplat la marsul ala? a cazut unu si a dat cu capu de bordura, a murit, i`au ramas creierii acolo

 

concluzia e ca nimic nu e facut degeaba

Editat de Hardcore23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca legat de purtatul echipamentului urmatoarea "poveste" e definitorie:

 

"I rode for over a decade without a helmet, mainly because

when I was young, I hung out with hardcore Harley bikers, and they would have

thought I was some kind of wimp had I worn a helmet.

When I was 25, I took a job working as an orderly in a rehabilitation hospital, in the

head-and-spine-injury unit. One patient I worked with was a victim of a motorcycle

crash. He didn’t break a single bone in his accident, and had he been wearing a helmet,

he would have walked away with nothing but his pride injured. But he wasn’t

wearing one, and he hit his head on a rock.

While his body was perfectly healthy, the patient couldn’t remember where he was

from one minute to the next. One of my jobs was to lead him to the cafeteria every

day, because he forgot its location from one meal to the next.

That spring, my wife and I both bought motorcycle helmets, and I haven’t ridden

without one since."

 

 

Deşi eu port echipament complet tot timpul, postul tau este la fel de înduioşător ca posturile de caritate de pe Facebook.

 

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Armura in oras, combinezon de piele pe curbe. Acum, sincer, echipamentul e la fel de important ca si: priceperea riderului, echiparea motoretei cu cele mai aderente gume, mentinerea vitezei in corelatie cu experienta in franare, etc. Daca stii sa controlezi fieru de sub tine, automat nu cazi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca mai exista motociclisti care sustin ideia ca vitezana nu are ce cauta in oras.. doar de colo pana colo si atat.. este incomoda in oras, nu sa dai milioane de ture cu burlanele la c.ur. sa inrautateasca imaginea motociclistului satanist violator de babe..

Am inteles din niste posturi mai demult ca sunt gascute care dau ture pana la 2 dimineata, pai lu ala ii trebuie minim 100 lei pe zi de benzina, CLAR copchil de bani gata..

 

Cat despre echipament.. fiecare merge dupa cata minte are si cat de mult ii pasa de el.. regreti cu toata fiinta ta ca nu ai avut ghetele in piciore in caz de ceva minor, laba piciorului, rotule, manute.



Cu motocicleta cazi DEGEABA din nimic.. de nu-ti vine sa crezi indiferent cat de dumnezeu esti. Eu ma ghidez dupa vechiul proverb " mai bine sa mor de cald decat sa mor pur si simplu" este sfant.

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca mai exista motociclisti care sustin ideia ca vitezana nu are ce cauta in oras.. doar de colo pana colo si atat.. este incomoda in oras, nu sa dai milioane de ture cu burlanele la c.ur. sa inrautateasca imaginea motociclistului satanist violator de babe..

Am inteles din niste posturi mai demult ca sunt gascute care dau ture pana la 2 dimineata, pai lu ala ii trebuie minim 100 lei pe zi de benzina, CLAR copchil de bani gata..

 

Cat despre echipament.. fiecare merge dupa cata minte are si cat de mult ii pasa de el.. regreti cu toata fiinta ta ca nu ai avut ghetele in piciore in caz de ceva minor, laba piciorului, rotule, manute.

 

Cu motocicleta cazi DEGEABA din nimic.. de nu-ti vine sa crezi indiferent cat de dumnezeu esti. Eu ma ghidez dupa vechiul proverb " mai bine sa mor de cald decat sa mor pur si simplu" este sfant.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la o vreme cam merg cu claxonu' pus .

[...]

 

P.S. exista claxon gen tir (pe aer) pentru moto :D ? si nu varianta de bicla.

 

Gasesti la autovit tot ce-ti trebuie ...

 

- girofaruri

- statii cu portavoce

- lasere

- sabii ninja

- stelutze ninja

Cam tot ce-ti trebuie sa ajungi acasa intreg ...

 

Da' mai bine belesti matale ochii bine de tot si socotesti matale in creierashul ala ce traiectorii pot avea toate conservele de langa tine ... cat spatiu ai, ce viteza trebuie sa ai ca traiectoria ta sa nu se intersecteze cu altuia ... etc ...

Zic eu ca claxonul si faza scurta sunt destul ... chiar si pentru creierele nedezmortite ale conservarilor care nu pricep inca ca vine vremea moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vara in oras merg doar cu casca si manusi scurte, fara alte protectii, e preferinta mea si ca mine sunt foarte multi altii. armura e o prostie, are multe dezavantaje de la estetica pana la incomoditatea in imbracare/dezbracare si pana la protectia oferita, mai bine o geaca subtirica de vara. eu cu genunchere am zgariat rezervorul. pe de alta parte, nici nu prea mai merg prin oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

genunchierele nu au ce cauta decat la enduro.. daca ai cazut si te dai dea berbeleacu sare si mama genuncierelor de acolo, pentru noi exista echipament care include si protectia genunchilor. Esteticul nici nu intra in discutie. Daca plimbarea este la misto 3-4 km pana intr-un loc anume poti sa mergi oricum dar ideal este macar o geaca incheiata, niste manusi de vara si o gheata in picioare.. am facut o pereche de manusi de vara ferfelita in urma unui incident minor.. daca nu le aveam era deranj.

 

Eu ma simt super confortabil in echipament.. dar prin oras nu merg fara geaca si manusi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Armura in oras, combinezon de piele pe curbe. Acum, sincer, echipamentul e la fel de important ca si: priceperea riderului, echiparea motoretei cu cele mai aderente gume, mentinerea vitezei in corelatie cu experienta in franare, etc. Daca stii sa controlezi fieru de sub tine, automat nu cazi :)

:agree:

 

Conteaza mult sa ai creierul la tine cand te urci pe motor,cel mai mult conteaza.

Alta treaba,singura piesa de echipament care iti poate salva viata este casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandeam azi sa scot suzukili dar imi inghetau gladiolele.. poate apa, aerul va face sa mergeti ca niste dementi in Bucuresti.. eu ma crucesc vara cand vin prin Buc umil si tacut specific unui provincial.. si care mai de care sa bage goneta frate, cat mai tare, .. ciudat ca pe curbe nu vezi vitezane, nimeni sa mearga tare , doar acolo si atat.

 

Daca as sta in Buc sigur nu mergeam prin oras.. este imposibil sa nu te tavaleasca unu.. sunt catralioane de masini.. si 6 miliarde de dobitoci la volan, pai ori ma plimb sa ma relaxez ori stau cuminte fac un rebus admir natura.. miros florile din parc etc.

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

genunchierele nu au ce cauta decat la enduro.. daca ai cazut si te dai dea berbeleacu sare si mama genuncierelor de acolo, pentru noi exista echipament care include si protectia genunchilor. Esteticul nici nu intra in discutie. Daca plimbarea este la misto 3-4 km pana intr-un loc anume poti sa mergi oricum dar ideal este macar o geaca incheiata, niste manusi de vara si o gheata in picioare.. am facut o pereche de manusi de vara ferfelita in urma unui incident minor.. daca nu le aveam era deranj.

 

Eu ma simt super confortabil in echipament.. dar prin oras nu merg fara geaca si manusi..

 

Prietene, habar nu ai ce vorbesti. Genunchera poate sa se roteasca la frecare dar asta e dupa impactul principal.

Poti face pe strada un lowside clasa intai si sa dai cu genunchiul, soldul, bratul si in final umarul de pamant. Geaca si manusile iti vor salva mana si umarul de tarsaiala dar genunchiul o sa incaseze grosul la impactul cu solul. Nu vrei sa treci prin asta fara genunchere. Sper sa nu ajungi sa-mi dai dreptate in urma unei experiente proprii.

 

In privinta utilajului folosit in oras, singurii care se streseaza cu acest subiect sunt cei care ar vrea o vitezana dar nu-si permit din motive de c**** sau financiare. Nu prea merg la birou cu R1 dar sunt momente si momente. Deh, traim intr-o societate superficiala si orientata catre vizual :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu reusesc sa inteleg cum puteti posta ca haplea despre genunchere, care-i mai badass sau mai virgina si acu si de claxoane, pe topicul asta despre accident. e ceva tipic motociclistic sa scoti berea si semintele si sa te bagi in discutie oriunde? nu mai zic ca deja am vazut discutiile astea de n ori pe forumu asta. va plictisiti rau? stie careva ceva de accidentat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...