Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

pur si simplu la intrarea legii in vigoare nu se va putea inscrie la scoala in vederea obt. unei categorii daca nu intruneste conditiile necesare...respectiv varsta din cate am inteles. Din intamplare sunt instructor auto-moto. Sper sa fi fost de folos! :)

Cum sa nu ai posibilitatea sa te inscrii la scoala? Legea se refera la obtinerea permisului, nu la scolarizare. Chiar si pentru B se putea face scoala inainte de 18 ani si nu puteai da examenul decat cand implineai varsta, iar asta o stiu personal pentru ca asa am facut, nu ma prind de unde ideea ca nu poti face o scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si apropos de verificatul acela...nu e vb de asa ceva. Conform legislatiei aflate in vigoare in momentul in care te inscrii la o scoala de soferi nu mai incepi imediat conducerea ( indiferent de categoria care doresti sa o obtii), se va incepe in prima faza legislatia rutiera pret de 2 saptamani dupa care se sustine un examen (doar legislatie) dat la scoala de soferi oarecum similar cu cel de la politie si daca il treci se ataseaza la caietul de cursant o adeverinta care atesta ca ai absolvit legislatia rutiera....si apoi incepi partea practica. Banuiesc ca la asta te refereai la partea cu verificatul....sau poate ca te referi la perioada dintre ziua cand te programezi efectiv la politie si data care ti o da de examen...este vb de cand au ei timp in functie de cati candidati se inscriu si cati pot examina pe zi si evident daca daca e vb de categ A e posibil din cauza vremii ...daca ninge sa se amane examinarea .Acea verificare se face atunci cand depui dosarul si anume verifica cartea de identitate sa corespunda cu acea copie atasata , sa fie valabila vizita medicala si facuta la o clinica agreata de ei, valabilitatea cazierului judiciar(6 luni de la data eliberarii)chitantele si cel mai important daca scoala si instructorul care au stampilat si semnat sunt inregistrati in evidenta lor...daca nu e in regula ceva ti l dau inapoi pe loc...nu au fost cazuri sa intoarca pe cineva dupa ce a fost programat deja , cel putin in Constanta si de cand lucrez . Daca te mai pot ajuta cu ceva cu mare placere :) doar in domeniul asta

 

Ptr categ.B si in general orice alta categ legea iti da posibilitatea inainte de implinirea varstei cu maxim 3 luni sa incepi scoala ....dar nu sa dai examen , acesta abia dupa implinirea varstei. Si referitor la problema cealalta. cand legea spune ca idee ca nu ai voie sa obtii o anumita categorie decat la o anumita varsta scoala nu are voie sa te inscrie. nu vorbesc in necunostinta de cauza ma numesc Crivascu Marius instr auto la Scoala de soferi Galcon din Cta.

 

Si ca sa fiu mai explicit legea prevede ptr o anumita categ anumite conditii , de exemplu sa fie apt medical , sa dea un test psihologic..etc.. nu e vb ca doar nu te primeste in examen ca nu intrunesti o anumita conditie...fie si de varsta dar noi ca scoala suntem obligati sa nu primim la cursuri un candidat care nu intruneste conditiile stipulate in mod expres de legea. La fel cum a fost si cu obligativitatea acum cativa ani a minim 8 clase ca nu poate sa obtina permisul de conducere...dar nici macar noi nu aveam voie sa inscriem candidatul daca nu facea dovada faptului are minim aceste clase document care se atasa si la dosar. Si oricum nu e nimeni nebun sa se inscrie la scoala sa o faca degeaba daca stie ca nu intruneste vreo conditie...sa mai piarda si banii :)

 

Si inca ceva am vazut ca postat George. deci legea nu va actiona retroactiv , asta niciodata !!!cei care vor obtine categ A chiar daca nu au 24 ani pana sa intre in vigoare legea nu intra sub incidenta legii. se refera doar la faptul ca de la acea data incolo nimeni nu va mai obtine permisul daca intruneste conditia resectiva.....:)) ca idee si eu am obtinut permisul categ A inainte sa am 24 ani e normal ca nu o sa vina sa mi l ia. :)

 

Scuze ptr greselile facute!!! :)

 

In general cand apare cate o lege noua mai ales obligativitate, politia rutiera stabileste o sedinta cu toate scolile de soferi din fiecare judet si li se comunica respectivele conditii in care au voie sa inscrie un candidat ptr obt unei categorii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noua lege suna asa:

 

La 16 ani ai dreptul la subcategoria A1. Maxim 125 cmc,11kW -15 cai

La 18 ani ai dreptul la subcategoria A2. Motor intre 200-1700 cmc,de maxim 95 de cai, limitat la 35kW - 48 cai.

La 20 ani DOAR daca ai deja subcategoria A2 de la 18 ani, ai dreptul la categoria A.

La 24 ani, direct categoria A, chiar daca nu ai mai avut nici o categorie inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!! Daca prietena ta se va inscrie anul acesta la scoala in vederea obt cat. A nu intra sub incidenta legii. Intra sub incidenta legii cei care se vor inscrie la scoala din momentul in care legea va fi tiparita in monitorul oficial. nu se manifesta prin faptul ca nu poate sustine un examen sau mai stiu eu ce....pur si simplu la intrarea legii in vigoare nu se va putea inscrie la scoala in vederea obt. unei categorii daca nu intruneste conditiile necesare...respectiv varsta din cate am inteles. Din intamplare sunt instructor auto-moto. Sper sa fi fost de folos! :)

 

Eu nu prea inteleg. Legea a fost publicata. Oricum chestia asta are putina relevanta. Important este cnat intra in vigoare. Respectiv 19 ian 2013. De la data asta nu poti "obtine" carnetul decat daca indeplinesti conditiile legii. Respectiv peste 24 pentru A. In opinia mea, daca u se prvede nimic insensil asta prin regulament (care se adopta in max 90 de zile) degeaba te-ai inscris la scoala anul adta, nu vei obtine carnetul decat daca indeplinesti conditiile. Adica daca ai peste 24 de ani la data eliberarii carnetului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca o sa scada preturile motocicletelor de cilindree mare, ce nu se incadreaza in A2 ?

 

in mod sigur, insa o scadere mai accentuata o sa fie pentru motoarele mai vechi.

 

ps: scuze, cred ca ti-am dat report din greseala :laugh:

Editat de @jinx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrucat pe perioada examinarii,militia raspunde de eventuala accidentare a candidatului,nu cred ca se va baga traseu nici anul viitor. propunerea era de cel putin acu 3 ani,si de fiecare data piua.chiar daca,sa zicem,intra in vigoare noul regulament incluzand si traseu pe langa proba de poligon,militia nu se va urca in sa [ca in anii '60] in spatele nimanui pe mobra,de data aceasta ,colile vor fi nevoite sa achizitioneze casti sau accesorii,care au in dotare sisteme de emisie receptie.

 

Asa suna si legea.

 

Politistul va sta in masina si cu o statie emisie-receptie, si va da motociclistului, indicatii.

 

Eu nu sunt deacord cu acest lucru. Un incepator in trafic, cu politia dupa el, clar se va crispa, si posibil sa pice proba.

 

Stiu oameni care dupa ce si-a luat permisul si motorul au stat in poligon si cateva luni, pana si-au facut curaj sa iasa in trafic.

Mai sunt si exceptii, la 18 ani, categoria A, R1, 299 pe autostrada, o denivelare si Doamne Miluieste, a fost baiat bun. Teoretic cu noua lege nu ar trebui sa mai existe astfel de cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa suna si legea.

 

Politistul va sta in masina si cu o statie emisie-receptie, si va da motociclistului, indicatii.

 

Unde in lege este precizat modul in care se sustine proba practica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi cam asa, ar trebui sa retraga toate carnetele de categorie A deja existente a celor sub 24 de ani...ceea ce e imposibil..care prinde anu` asta prinde, care nu...peste 4 ani:))

Nu, fiindca noua lege are un articol care face echivalarea. Acolo scrie ca Vechiul(adica actuallul) A se echivaleaza cu noul A, nu cu A2-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci din cate am inteles eu poti sa faci in felul urmator: dai de A1 si NU iti iei motocicleta in limitele legale DAR risti sa te alegi cu dosar penal in caz de te prinde SAU astepti pana la 24 de ani si iti iei ce vrea muschiu' tau.

A! Si faceti-ma sa inteleg ceva: de ce nu pot sa imi iau cat. A la 18 ani care presupune conducerea unei motociclete de orice capacitate cilindrica (cu exceptia limitarii in primul an), dar pot sa-mi iau un Audi R8 de vreo 4200 cm3 si 430 cp si sa merg legal inca din primul an?

Dar al doilea an ce are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a aparut nimic oficial inca.

Pentru a se schimba procedura de examinare trebuie intai modificate:

- ordinul ministerului administratiei si internelor "privind procedura de examinare pentru obtinerea permisului de conducere"

- ordinul ministerului transporturilor "privind aprobarea Normelor privind atestarea profesorilor de legislație rutieră Âşi a instructorilor de conducere auto, a Normelor privind autorizarea Âşcolilor de conducători auto, a Normelor privind autorizarea instructorilor de conducere auto, a Programei de Âşcolarizare Âşi a Metodologiei de organizare Âşi desfăÂşurare a cursurilor de pregătire teoretică Âşi practică în vederea obținerii permisului de conducere"

 

Trecerea nu poate fi brusca. Scolile vor fi nevoite sa isi restructureze cursurile de pregatire, sa se doteze cu motociclete corespunzatoare noilor categorii, etc.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cine vrea sa conduca moto trebuie sa aiba rabdare dupa cum spune si urmatoarea stire:

....

Pana treci de mopede si partaitori te apuca jalea.

 

Ca sa vezi, domnule, motocicletele de 125cc sau 250cc nu sunt motociclete, sunt partaitori.

Mie nu mi-au mai stat in gat Minskul de125cc, Tula de 200cc sau Simsonul de 250cc. Acum orice r.ah.at cu ochi primeste bani de la mamica si isi permite direct japoneza de 1000.

Ca sa nu mai spun ca, din cate inteleg, cu categoria A2 poti calari o motocicleta cu o putere de 35kw. Adica poti merge linistit cu motoare de 650cc, cum sunt Suzuki LS650 Savage (23kw), Kawasaki KLR650 (31kw) si altele.

A, nu mai putem domnule sa mergem direct cu 1000RR. Zace Rossi in noi si astia nu ne dau voie sa ne dezlantuim pe drumurile publice.

Mai lasati ba.sinile!!!

 

Eu nu puneam limita de KW, ci de capacitate cilindrica. 35kw este prea mult. Trebuia maxim 250cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate, Eu doar am citit pe un site.

Inseamna ca nu vom avea la anu' proba de traseu pentru categoria A/A2/A1.

Poate nu se va aplica nici noua lege cu limitarile de varsta. Vedem in Ianuarie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu presupun ca prima serie de posesori de A dupa noua legislatie va aparea probabil pe la jumatatea anului viitor. Probabil vor aparea si ceva disensiuni intre scolile de soferi si ministerele care vor modifica procedurile de pregatire si examinare, eventual vor creste si preturile cursurilor (reflectate in achizitia de motociclete si echipamente emisie-receptie, costul combustibilului in cazul pregatiriii in trafic, asigurari, etc.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca multi vor ramane virgini, cei care asteptau 18 ani si 1000cc :crack:

Acum serios, legea e buna in felul ei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu fie alt topic cu aceeasi tema. Mai exact, prietena mea doreste sa faca scoala moto pentru a prinde legislatia actuala, insa probabil nu o sa mai aiba timp, vreme buna, conditii, sa poata da si proba de traseu... In cazul in care da sala anul acesta, iar traseul il programeaza in luna Martie de exemplu, va putea conduce motociclete de cat. A?

Nu are impliniti cei 24 de ani suficienti pentru cat. A!

 

Multumesc anticipat!

 

Da, problema mare pentru prietena ta. Nu va mai putea sa mearga decat cu 650cc.

Ba, eu cred ca ati luat-o razna. Atata disperare...

Cu A2 va avea voie sa calareasca motociclete de pana la 35kw. Pai sunt motociclete de 650cc care nu depasesc limita asta. Adica va putea detine si pilota o motocicleta in adevartul sens al cuvantului. Crezi ca are nevoie de mai mult?

Am ajuns sa spunem ca la 650cc o motocicleta este doar o partaitoare si sa ne dam de ceasul mortii ca nu ne putem urca direct pe un motor de 1000cc?

Acum realizez si eu la ce nivel al fitelor si al infumurarii au ajuns unii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu se aplice limitele de varsta, din moment ce sunt trecute clar in noua lege? :)) N-ai ce sa mai vezi... legea s-a aprobat, urmeaza sa se publice in MO, daca nu s-a publicat deja.

Si pt proba de traseu pt A, inca nu e final... trebuie sa avem rabdare (ma includ si eu aici, ca viitor incepator) pana trece termenul de 90 zile in care pot publica regulamentul. Regulament in care pot aparea diverse adaugiri/modificari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista mobre pana in 35kW pentru toate gusturile.

Daca luam in considerare doar modelele noi:

- Kawasaki Ninja 300 (sport) - 29 kW

- Honda CBR250R (sport) - 19.42 kW

- Honda NC700S (naked) - 35 kW

- Honda Shadow 750 (cruiser) - 33.5 kW

- BMW G650GS+Sertao (dual purpose) - 35 kw

 

Mai punem si modelele care pot fi limitate pentru incepatori si chiar ai de unde alege.

Prietena mea are un CB500S limitat la 35 kW. In patru ani n-a simtit nevoia delimitarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar aceasta numai daca

Motorasul cel dragut

Nu avea la inceput

96 de caluti

 

S-ar putea ca pe la RAR sa se poata intelege

Ca motoare limitate se vor incadra in Lege.

...

Dar de ce ne sta in gat un motor de 600?

De ce 48 de cai nu mai sunt ce-au fost odata?

Eu v-asigur ca si astia sunt usor de dat pe-o roata...

Aviz celor la-nceput, celor ce "le stiu pe toate"

Si cu mana tare-n gaz se vor da direct pe spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...