Sari la conținut

Accident Puchenii MoÂşneni - 25.04.2013


PepsiMan
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Slutare, si va multumesc mult ca sunteti alaaturi de noi, eu conduceam motoru, sunt bine doar cateva fractri si leziuni pritenul meu e mai grav si are nevoie de sange urgent puteti dona la orice centru de donari cu mentiuniile nume: Visoiu Bogdan grupa A2 rh pozitiv, mii de nmultumiri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate tie si prietenului tau! Stau si ma intreb cum de nu ai vazut ca iti iese cel cu masina din dreapta ta. Sincer ori aveai ceva viteza...si erai departe cand te-a vazut, ori ai pierdut din vedere partea dreapta a soselei, ori soferul a iesit ca un idiot in ultima clipa bazandu-se pe demarajul masinii sau a uitat sa se mai asigure din stanga lui. In situatia cand pe laterale vedeti masini oprite nu va sfiiti ziua sa aprindeti faza mare din timp, pentru a atentiona sa nu intre, pentru a fi mai vizibili si concomitent reduceti viteza.

De retinut ca am zis faza mare (stai, opreste-te !) nu flash, care ar insemna hai intra, baga-te !

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Slutare, si va multumesc mult ca sunteti alaaturi de noi, eu conduceam motoru, sunt bine doar cateva fractri si leziuni pritenul meu e mai grav si are nevoie de sange urgent puteti dona la orice centru de donari cu mentiuniile nume: Visoiu Bogdan grupa A2 rh pozitiv, mii de nmultumiri

 

sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor,

Nu am citit toate mesajele voastre.... ideea este ca in acest incident este implicat un bun prieten de-al meu si anume motociclistul. Am fost la el la spital, intradevar este internat la Ploiesti cu fractura la incheietura mainii stangi, umarul drept a fost sarit, si probleme la glezna piciorului drept. Cat despre celalalt pasager de pe motocicleta nu ramane decat sa ne rugam sa se faca bine... A fost dus la spitalul Baltazat din Bucuresti nu Floreasca cum spun toate ziarele in coma profunda de gradul 3, din fericire astazi a dat semne de insamnatosire trecand in coma de gradul 2. A fost lovit foarte puternic la cap si abdomen. Vreau sa precizez ca nu se deplasau cu viteza, circulau cu maxim 65 km/h. Cat despre nenorocitul care le-a taiat calea incercand sa tranverseze drumul peste linie dubla continua, vreau sa va aduc la cunostiinta ca este chiar fiul primarului din Pucheni, un nenorocit care se crede zmeu pe functia 'lu tasu.... Sper sa se faca dreptate si sa ajunga unde ii este locul...., iar pasagerul motocicletei sa treaca peste coma si sa-si revina....

Liniste si maxima prudenta pentru toti cei care circula in acest haos numit "trafic"din Romania!

Daca mai apar noutati va dau de stire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este deloc irelevant.

De obicei in orice sat specimenele de genul asta se cred mai cu motz decat restul lumii pentru ca sunt pe tarlaua lor sau a tatalui lor.. primarul. Uita ca prin catunul lor trece ditamai DN-ul.. ei sunt acasa la ei si nu le pasa de nimic, pentru ca in orice sat din Romania primarul se crede stapanul.

Daca ai citi regulat topicurile de aici ai vedea in cate accidente au fost implicati ba primarul, ba fiul primarului, ba consilierul... s.a.m.d.

Deja nu mai e irelevant (cum ar fi normal) ci provoaca ingrijorare, astfel de oameni nu mai au nici un pic de respect pentru nimeni si pentru nimic. Cum ziceam.. se cred cu 3k__e si pe tarlaua lor, pt ei legea nu inseamna nimic.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ma trezesc vreodata pe jos grav, prefer sa ma atinga DOAR ambulanta. nici politia, nici de pe margine gura casca, nici directori cu legitimatie, nici student la medicina ametit de la bere, dar u legitimatie si ala.., DOAR echipajul de pe ambulanta

sper sa NU ma atinga ,nici un organ ,la ceas de seara ! Si doar directori cu legitimatie sau aia cu care ma dau ...

Sa-mi S.U.G.I. cu drag ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai devreme am avut treaba prin Ploiesti si la radio se vorbea despre acest accident, mai precis despre politistul zelos care nu a permis accesul unui medic la o victima aflata in stare foarte grava. Abia acum vad ca in accidentul despre care se vorbea era implicat si un motor. Cand am revenit spre capitala, am mers pe dn1 si nu mai erau urme de accident. Oricum atata imbecilitate cat vezi la orice tine de institutiile romanesti si reprezentantii acestora greu mai gasesti in lume. Gaborul ala ar trebui dat afara din politie,

gaborul ala ar trebui sa fie acuzat de vatamare corporala din culpa .. daca ala avea si legitimatie si de toate la el .. si politaiu.. batman... rideru sa fie bine sa speram .. oricum politaiului i`ar trebui un cap de acuzare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legea le interzice medicilor sa intervina in situatii de genul asta. Nu au voie! Sigur, medicul in cauza a fost bine intentionat, insa in cazul in care politistul l-ar fi lasat sa acorde primul ajutor inainte de sosirea echipajului de urgenta si, se termina prost pentru accidentat, se termina prost si pentru medic si pentru politist. De ce? Pentru ca asa e legea! E nedreapta? Are cusur? Aici se reduce discutia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa NU ma atinga ,nici un organ ,la ceas de seara ! Si doar directori cu legitimatie sau aia cu care ma dau ...

Sa-mi S.U.G.I. cu drag ...

 

imi exprimasem o doleanta.

sper doar c-ai avut o seara proasta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi exprimasem o doleanta.

sper doar c-ai avut o seara proasta

Si eu vorbeam de o doleanta. Poate ai avut tu in postul anterior o ratacire de moment...

 

Cum sa nu accepti ajutorul celor mai calificate cadre medicale in materie de URGENTA ??? Nu vorbesc de studenti si asistenta (chiar daca ar putea face un pic de treaba si acestia) ci de un DIRECTOR MEDICAL !!!

 

Sunt revoltat cumplit de cacatul asta de tara si de politisti corupti (baiatul primarului era implicat) ... Daca ar fi fratele meu cel lovit de licheaua de doi bani i-as fi rupt MILITIANULUI epoletii cu dintii in secunda doi (cu rugaminte sa moara si sa inteleaga corect situatia). Scursura umana ! Cum sa refuzi cel mai bun ajutor posibil ....

 

Si Tsunami unul din flamistii de pe forumul asta mai da si cu nasul pe sus .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caline,. gata mah,

dorinta mea este ca in caz de accident sa nu beneficiez de ajutorul nimanui in afara de echipajul de la ambulanta,

a ta este sa ti-o sug.

am crezut ca a fost o ratacire, n=a fost.

sanatate atunci. n-am ce sa mai continui. cand o sa mai cresti o sa intelegi ce rol are respectul in societate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caline,. gata mah,

dorinta mea este ca in caz de accident sa nu beneficiez de ajutorul nimanui in afara de echipajul de la ambulanta,

a ta este sa ti-o sug.

am crezut ca a fost o ratacire, n=a fost.

sanatate atunci. n-am ce sa mai continui. cand o sa mai cresti o sa intelegi ce rol are respectul in societate

stai flex ca tu degeaba ai crescut "mare"........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi exprimasem o doleanta.

sper doar c-ai avut o seara proasta

Nu pot sa fiu de acord cu tine la faza asta. Care este ratiunea de a refuza un ajutor de calitate care iti poate salva viata? Cred ca incerci sa te dai gica contra aiurea in cazul asta.

 

Si nu o mai dati inainte cu legea care interzice una si alta. Pai daca ar interzice, atunci de ce este obligatorie trusa de prim ajutor. De ce sa dau obligatoriu la examen intrebari de prim ajutor. De fitze? Hai sa fim seriosi. Se stie foarte clar ca in astfel de situatii fiecare secunda conteaza si orice serviciu de ambulanta din lume nu poate sa fie peste tot instantaneu.

 

Am inteles ca ai stat prin Canada. Pai daca nimereai pe un drum d-ala la sute de mile de orice localitate si ambulanta pe care nu trece nici draq si ai semnal la mobil din parti, presupun ca vrei ca primul om care te gaseste sa te lase acolo si sa se duca vreo doua ore pana la primul oras/telefon/ambulanta. I think not.

 

P.S. Presupun ca nici stingatorul nu ai voie sa-l folosesti in caz de accident. Este obligatoriu prin lege ca sa ai cu ce sa stingi gratarul. Ca doar se stie ca romanul este mare grataragiu si sa nu ia foc padurea :)

Editat de DragosM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragose, care e probabilitatea ca cel care ar incerca sa-ti scoata casca lucreaza la ambulanta?

Nu stiu care e legea, sau daca e o lege d-asta...

 

In canada ti se dau instructiuni la telefon la 911. Ai nostri mai au de invatat. Acolo exista in scoli educatie civica, primul ajutor, ce se poate intampla daca...

911 e un serviciu serios nu ca 112.

Ai sunat, operatorul da alarma si spre tine au plecat 3 echipaje aflate cel mai aproape de locul "petreceriï", politie, ambulanta, pompieri. fiecare completeaza un raport fie ca e nevoie sau nu de ei, la fata locului, se ajuta.

Operatorul confirma doar locul in care e "bairamul", numele tau si apoi trece urgent la masuri de salvare. Operatorul 911 devine responsabil.

 

La noi, suni cateva secunde, apoi stai iar la telefon sa-ti dea politia sau ambulanta sau, naiba sa-i ia.

Trebuie sa le dai localizarea si culmea, nu au auzit nici de GPS.

Treceam pe centura brasovului si am asistat la un accident. Habar n-am de numele strazilor, cel mai precis e ce-ti zice GPS-ul.

E departe de a fi eficient seriviciul de urgenta.

 

Sunt de acord, cand viata depinde de secunde, e bine sa intervina cineva, dar, de regula daca ajutoarele fac pe drum inca 3-4-10 minute...

Nu redu totul la un medic de urgenta la fiecare accident, incearca sa gandesti ce s-ar intampla daca fiecare ar trebui sa ajute sub ocrotirea politiei

 

Pan' la urma stii ce?

eu ma pot opune cat vreau daca sunt jos, cine dracu ma intreaba pe mine?

nu vezi cate flegme-mi iau numai pentru ca mi-am exprimat o dorinta personala fara a afecta pe nimeni altcineva.. ce mai e de adaugat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, voi ati avut vreodata curiozitatea sa desfaceti o trusa medicala de prim ajutor (aia care cica e obligatoriu sa o aiba orice masina)? Credeti ca gasiti cine stie ce leacuri miraculoase? Nu, sunt doar niste tifoane si ceva dezinfectant.

Cam ce putea face nenea directorul ala? Avea cumva in portbagaj vre-un spital ambulant? Perfurzii, defibrilator, chestii din astea? Ma indoiesc.

Toata interventia pe care o putea face era sa i-a pulsul accidentatului, sa faca o evaluare a damageuri-lor, sa-l tina de mana si sa astepte si el elicopterul SMURD.

S-ar putea ca politistul sau altcineva sa fi facut deja asta - pulsul si evaluarea, Poate de aceea a fost chemat elicopterul si nu o ambulanta (cum se intampla in mod obisnuit).

 

Toata intamplarea asta nefericita a fost exploatata de mancatorii de rahat, pardon, jurnalistii aflati in cautarea senzationalului. Scopul lor e mereu acelasi: sa faca opinia publica sa se scandalizeze, tzatzele sa-si puna poale'n cap, babele sa se vaicareasca. Si voi repede ati halit momeala.

 

 

Tsunami are dreptate. Si eu as prefera sa nu ma atinga nimeni daca nu este strict necesar.

Am vazut cateva accidente si ce au facut cei de la SMURD cand au venit. Primul lucru pe care il fac e sa puna gulerul ala care imobilizeaza gatul. Nah, din fericire n-am vazut inca accidentati aflati in stop cardiac ci doar raniti mai mult sau mai putin grav, dar stabili.

Sincer, decat sa-mi fu'ta cineva coloana si sa traiesc pe urma ca o leguma toata viata pentru ca m-a hatzanat de colo colo, chipurile ca sa ma salveze, prefer sa ma lase dracu' sa mor linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pleaca si tu in canada

in romania e impetuoasa doar nevoia de stiri de rahat si de mancatori de stiri, "un ou a violat o gaina" si "doua babe au fost salvate de smurd in inghesuiala de a pupa 2-3 moaste!"

 

si pan' la urma stii ce?

nici nu sunt sigur ca evenimentul n-a fost inventat de media. mi s-a parut ciudat faptul ca unu se legitimeaza "director" la ambulanta. la romani da bine functia, nu conteaza ca directorul e un manager administrativ, dar are ecou in timpanele ascultatorilor. daca stau bine sa ma mai gandesc, cu ceva timp in urma parca arafat a ajutat la un accident, asa ca uite plagiatul, uite stirea si mancatorii de senzational

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la inceput medicii nu-i dadeau sanse, acum ii dau si spun ca reactioneaza f bine la tratament dar procesul de recuperare e lent. Din cate am inteles se pare ca nu mai e nevoie de operatie la cap , problemele putandu-se rezolva prin medicatie.

Mai are si o fractura la bazin dar de oase inca nu s-au ocupat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...