Sari la conținut

Accident Pipera, Strada Petricani 09.05.2013


Thunderlight
 Share

Postări Recomandate

Prietena mea, se intorcea de la munca dinspre Fabrica de Glucoza spre Pipera, ca de obicei, bara la bara in sensul de mers spre Pipera avand in vedere ca se pune bariera. Astepta in trafic, s-a ridicat bariera, au inceput sa mearga masinile in coloana dar inainte de bariera cu 200 - 300 m (din spusele ei) era intins pe jos un motorist + mobra posibil sa fie neagra. Cel mai probabil, s-a pus bariera, un conversar nu a mai avut rabdare sa astepte si a intors pe dubla continua..restul se ghiceste. Mai multe detalii nu stiu, doar ca sper ca motoristul sa fie bine. Asteptam detalii despre dinamica accidentului, daca cineva stie mai multe.

Editat de Thunderlight
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E vorba de un prieten. Baiatul l-au dus la spital la Sf Pantelimon, e ok, se pare ca nu are nimic grav / rupt. Din ce mi-a zis, el depasea coloana si un om cu o toyota a iesit din coloana cu intentia de a intoarce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator 01Hornet

Prietena mea, se intorcea de la munca dinspre Fabrica de Glucoza spre Pipera, ca de obicei, bara la bara in sensul de mers spre Pipera avand in vedere ca se pune bariera. Astepta in trafic, s-a ridicat bariera, au inceput sa mearga masinile in coloana dar inainte de bariera cu 200 - 300 m (din spusele ei) era intins pe jos un motorist + mobra posibil sa fie neagra. Cel mai probabil, s-a pus bariera, un conversar nu a mai avut rabdare sa astepte si a intors pe dubla continua..restul se ghiceste. Mai multe detalii nu stiu, doar ca sper ca motoristul sa fie bine. Asteptam detalii despre dinamica accidentului, daca cineva stie mai multe.

cum..nu a fost in stare nici sa distinga culoarea motocicletei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de un prieten. Baiatul l-au dus la spital la Sf Pantelimon, e ok, se pare ca nu are nimic grav / rupt. Din ce mi-a zis, el depasea coloana si un om cu o toyota a iesit din coloana cu intentia de a intoarce.

Deci este culpa comuna .... Sanatate omului si sa speram ca s-a invatat minte .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum..nu a fost in stare nici sa distinga culoarea motocicletei?

 

Avand in vedere ca a crezut ca nu e foarte ok motoristul, nu a putut sa se uite, a vazut franturi, pe care le-am transmis aici.

 

Deci este culpa comuna .... Sanatate omului si sa speram ca s-a invatat minte .

 

Nu stiu daca asa se claseaza cazul, acelasi lucru s-ar putea intampla daca unul intoarce dupa refugiu si tu vii pe linie. Am impresia ca se da doar pentru unul neasigurare la schimbarea directiei de mers. nu bag mana-n foc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU sunt baiatul cu pricina. Nu a fost culpa comuna ptr ca nu am depasit linia continua decat in ultima insttanta cand am incercat sa evit cat am putut. Sunt la spital. se pare ca am bazinul rupt si 10 zile stau la pat si 2 luni meerg cu cadru ala de batrani. asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@goodcat am un 125...defapt aveam

 

 

@thundercat ...iti multumesc mult...o sa am ceva de traa pun pe picioare ca momentan sunt leguma la pat..

 

nu scriu prea bine..dar sper sa se inteleaga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios ce scrie pe PV-ul de constatare al accidentului...mhm. Si daca e semnat de catre toate persoanele implicate...si daca e cum banuiesc eu, asa le-as da cu Codul Rutier in cap multora (nu e cazul pilotului, chiar daca un pic de preventie si paranoia i-ar fi prins bine...)

 

Sanatate multa motociclistului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-aia prefer eu aproape mereu sa merg printre coloanele de masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU sunt baiatul cu pricina. Nu a fost culpa comuna ptr ca nu am depasit linia continua decat in ultima insttanta cand am incercat sa evit cat am putut. Sunt la spital. se pare ca am bazinul rupt si 10 zile stau la pat si 2 luni meerg cu cadru ala de batrani. asta e.

 

Multa santate!

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si unde nu-i decat o coloana pe sens?

In depasirea coloanei de masini viteza trebuie sa fie mica, astfel incat in situatia in care iese din coloana si vrea sa intoarca sa poti opri. Am invatat si eu pe pielea mea acum 7 ani, in primul an de mers pe 2 roti. Aveam viteza prea mare, a dat sa intoarca, am franat prea brusc cu fata, era si banda de vopsea alba sub roata, buf pe jos, dar nu am lovit nimic.

 

Deci, mai incet printre masini si la depasirea coloanelor de masini stationate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In depasirea coloanei de masini viteza trebuie sa fie mica, astfel incat in situatia in care iese din coloana si vrea sa intoarca sa poti opri. Am invatat si eu pe pielea mea acum 7 ani, in primul an de mers pe 2 roti. Aveam viteza prea mare, a dat sa intoarca, am franat prea brusc cu fata, era si banda de vopsea alba sub roata, buf pe jos, dar nu am lovit nimic.

 

Deci, mai incet printre masini si la depasirea coloanelor de masini stationate.

Corect. Intrebarea era retorica, oricum...

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am raspuns doar ca sa mai vada si altii, la cat mergi tu prin aglomeratii banuiam ca lectia asta o stii :)

Iarasi corect.

 

As fi, totusi, curios sa stiu cum se incheie cercetarea politiei. Omu' zice ca n-a depasit axul drumului. Asa ca e chiar interesant daca politia va da culpa comuna sau nu. E bine de stiut.

 

Nota: Nu, de data asta nu vreau sa evidentiez faptul ca si mobristul are o vina. Chiar as vrea sa stiu cum iese la PV, asa, pentru mine. Daca vrea omu' sa ne spuna, desigur... De data asta merge si pe PM.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa va tin la curent. Eu nu am depasit axul drumului decat cand l-am vazut. apoi el a mutat masina si niste oameni mi-au mutat si mie motoru pe prima banda ca incurca circulatia. o sa scriu si asta in declaratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea voie sa-si mute masina dupa impact, si nici motorul nu trebuia mutata. Politia a fost chemata la fata locului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu faceti nimic din ceea ce nu puteti face cu masina, decat cu de 10 ori mai multa atentie si viteza foarte mica. Nu veti fi vazuti pentru ca nu puteti fi acolo, dupa capul majoritatii. In trafic, cand sunt cu masina, sunt in general singurul care face loc motoarelor, deci toti ceilalti din jurul meu nu vor da atentie sporita motociclistilor in nici o alta circumstanta.

Insanatosire grabnica!

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum..nu a fost in stare nici sa distinga culoarea motocicletei?

Nici eu nu am retinut culoarea motorului - si am oprit langa ei. Si abia cand i-am vazut numele aici mi-am amintit numarul.

 

Insanatosire grabnica, uriasule.

Editat de Hannibal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...