Sari la conținut

Echipament moto la LIDL


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

Am vz in oferta statia ASTA de lipit si voiam sa va intreb daca merita. Nu sunt electronist, dar din cand in cand mai lipesc cate 2 fire, o rezistenta, un led, te miri ce, am vreo 2 letcon-uri de 35W parca. Meru insa caut locul unde sa le asez calde, si pt unele interventii sunt cam incomode/nepotrivite/au varful prea gros.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am vz in oferta statia ASTA de lipit si voiam sa va intreb daca merita. Nu sunt electronist, dar din cand in cand mai lipesc cate 2 fire, o rezistenta, un led, te miri ce, am vreo 2 letcon-uri de 35W parca. Meru insa caut locul unde sa le asez calde, si pt unele interventii sunt cam incomode/nepotrivite/au varful prea gros.

Am vazut-o eu si nu mi se pare ok. Daca iti permiti, cumpara un Antex. E foarte bun si prin modul in care este proiectat rezolva problema cu spatiu de manevra (sa nu atingi alte piese) si are varfuri de 0.12mm (cele mai subtiri). Varfurile sunt scumpe dar foarte bune. E cam 20-30 de RON un varf si daca ai grija de el (adica nu il cureti cu smirghel) te tine lejer cateva mii de lipituri.

 

Antex-ul are un carlig detasabil ca sa il agati de ceva sau poti sa il pui intr-un suport d-asta:

http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/suport-letcon-p-2219

 

http://www.conexelectronic.ro/ro/339-ciocane-de-lipit-antex

 

Vezi sa le spui celor de la magazin ce anume vrei sa lipesti si ce fludor folosesti (cu sau fara plumb). Poate iti recomanda ce putere e potrivita pentru tine. Cu Antex CS18 lipesti piese pe circuite cu aliaj de plumb. Cu aliaj fara plumb e mai greu (are punct de topire mai ridicat) si e foarte greu sa lipesti cabluri groase. Mai trebuie sa ai grija cand cumperi varfuri. Varfurile difera in functie de puterea ciocanului de lipit si trebuie luate exact pentru modelul tau. Cand il bagi in priza pentru prima oara, il lasi cateva minute sa se incalzeasca si bagi varful in colofoniu (pasta aia). Repeti treaba asta de 2-3 ori la intervale de 5 minute. Daca il bagi in priza la prima utilizare si il lasi sa se albastreasca, nu mai lucreaza cum trebuie varful.

 

Daca Antex-ul e prea scump pentru tine, cumpara unul ieftin, chinezesc cu varfuri de 1 RON si te chinui cu ala. Adica decat sa dai 60 de RON pe ala de la LIDL, ori dai 120 pe un antex ori 20 pe o chinezarie.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma, nu mai despicati atata firul in 4... omul a zis ca vrea sa mai lipeasca un led, o rezistenta, la modul amator, acasa... nu are laborator de electronica.

Am statie de lipit de la Lidl de vreo 3 ani. Am stricat-o singur acum vreo 2-3 luni, cand am fortat infiletarea capului si am rupt un fir de la rezistenta. Cu multa migaleala si un ciocan vechi de lipit (de pe vremea magazinelor "orice la 3 lei), am reusit sa-l repar.

Isi face treaba f bine si a vazut destul de multe lipituri. Un varf de schimb e vreo 6 lei, l-am schimbat acum 2-3 luni (cand ziceam ca am si stricat aparatul), pe Maica Domnului.

ieri mi-am mai luat una, de rezerva. Tine cont ca are 48w, e si ceva mai puternic decat cele ale tale de 35w. Eu o recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am despicat nimic. I-am explicat cam ce poate sa cumpere si la ce preturi. LED-ul ala il lipesti si cu 13 RON. http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/letcon-40w-30b-p-5774 Nu trebuie sa dai 60.

 

Tu esti cu putere cum sunt aia cu aparatele foto si megapixelii. Uite si de 60W cu 14 RON. http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/letcon-60w-30b-p-11094

 

E diferenta mare intre ceva cat decat profesional si ceva slab calitativ. Daca nu ai folosit, nu ar trebui sa spui ca ala e mai bun pentru ca are 48W. E ca si cand ai spune ca un DR650 e mai bun decat un GSX-R 600 pentru ca are mai multi cmc.

 

Nu merita 60 RON chestia aia. Iesi mai castigat daca iei unul de 13 sau unul de 120 in functie de ce faci cu el si ce buget ai.

 

Nu mai sariti de fund in sus daca nu v-au trecut prin mana mai multe chestii dintr-un domeniu anume.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit statia de lipit de la Lidl si am fost multumit... despre asta vorbesc, nu despre altele. Iar comparatia de putere am facut-o intre asta de la Lidl si ce spunea ca are el acasa.

p.s: de la mivarom ai nevoie de comanda de minim 25 sau 30 lei, nu mai stiu cat. Si mai platesti si transport. Nu are nici suport si nu e nici reglabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic sa nu luati sau ca e prost. Oricum o dai, nu faci afacere cu 60 RON dati la Lidl pe aparatul ala. Asta vreau sa spun. E la fel de bun/prost ca alea de 20 de RON.

 

Letcon reglabil (nu e cine stie ce dar lipesti LED-ul ala): http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/letcon-30w-reglare-temperatura-708-p-2782

Suport letcon (foarte bun si stabil): http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/suport-letcon-p-2219

Pompa fludor (nu e cine stie ce dar iti faci treaba cu ea): http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/pompa-fludor-metal-p-2214

Cleste dezizolat (foarte bun pentru conductor multifilar): http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/cleste-dezizolat-cablu-profesional-p-5072

Colofoniu: http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/colofoniu-30gr-p-4287

Fludor: http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/fludor-100gr-08mm-alien-p-10096

Tresa absorbanta: http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/tresa-absorbanta-2mm-15m-p-10104

Transport 7.9 RON cu posta (parca atat era).

 

Total: 72.62 RON.

 

Eu am pus acolo fludor de 100g. Ca daca iei 2 sarme ( http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/fludor-tub-1mm-10gr-p-5630 ) ca in oferta de la Lidl. ajungi la 62.95 RON.

 

In alta ordine de idei, am luat setul de burghie in trepte la 20 RON. Cel mai mare e pana la 32 mm. Mi se pare foarte bun pentru ABS si alte mase plastice. Am dat gaura de 32 mm in ABS de 2mm grosime si a iesit foarte bine. La 20 RON mi se pare pomana curata. Nu stiu cum se descurca in metal dar pentru dat gauri in carene sa pui semnalizari, proiectoare sau crash bar-uri mi se pare excelent.

 

Am mai luat setul de freze dar ala e prost. Am dat pe o bucata de plastic si a frecat acolo ceva. Problema e ca am vazut un fel de sclipici in jurul zonei zgandarite si erau bucati din freza. Se pileste in plastic. 10 RON 20 de bucati. Ma bucur mai mult ca am cutie in care sa pun 20 de freze proxxon. :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit statia de lipit de la Lidl si am fost multumit... despre asta vorbesc, nu despre altele. ...

Si eu am modelul simplu de aproape 3 ani.Isi face treaba la lipituri si uz "casnic",nu industrial.

Is multumit de ea. :ok:

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ceva pareri despre surubelnita asta?

In special ma intereseaza cat de fiabila este, intr-un mod de utilizare casnica, sa zicem...mai strangi/desfaci un surub intepenit, dai o gaura intr-o platbanda, etc.

Totusi pare sa fie un pret bun pentru performantele declarate pe hartie...

 

Intreb asta pentru ca azi si-a luat-o un coleg de birou, iar ca parere dupa unboxing, este ingrijit facuta, materiale de calitate, acumulatorul vine incarcat complet, nu e zgomotoasa.

 

 

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am varianta veche cu acumulatoru ala cu 3 celule, adica cel de 11 V. In regim de hobby a iesit din garantie de vreo 2 3 ani. Are doar 22 Nm fata de cea care va veni. Am desfacut de zeci de ori plasticele de la fostu maxiscuter si de la actualul motor si am construit o mobila de bucatarie cu ea. Am folosit-o si pe post de gaurit si pe post de infiletat. Daca ai grija de ea, mere fara probleme muuult si bine. Cand totusi nu va mai functiona categoric voi cumpara alta. Isi merita toti banii. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru raspuns. :)

Cred ca o sa fac un efort si o s-o iau.

 

Dupa ce am scris postul anterior, colegul meu a desfacut carcasa acumulatorului (se desface relativ usor cu un imbus potrivit) si am avut placuta surpriza sa constatam ca are 6 (sau 8?) acumulatori tip 18650, branduiti Parkside. La nevoie se pot inlocui cu unii mai de soi...

 

Ca fapt divers, a mai fost expusa prin noiembrie sau decembrie si ma gandeam ca poate o lasa la reducere spre final, pe masura ce se epuizeaza stocul.

Se pare insa ca nu au de gand sa lase la pret...

 

eu am varianta veche cu acumulatoru ala cu 3 celule, adica cel de 11 V. In regim de hobby a iesit din garantie de vreo 2 3 ani. Are doar 22 Nm fata de cea care va veni. Am desfacut de zeci de ori plasticele de la fostu maxiscuter si de la actualul motor si am construit o mobila de bucatarie cu ea. Am folosit-o si pe post de gaurit si pe post de infiletat. Daca ai grija de ea, mere fara probleme muuult si bine. Cand totusi nu va mai functiona categoric voi cumpara alta. Isi merita toti banii. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un bosh albastru costa de minim 4 ori mai mult si nu tine de 4 ori mai mult in exploatare, dar revenind, hobby nu inseamna ca zilnic folosesti si chinui unealta ci inseamna ca la nevoie ai o scula pe care o poti folosi. Nu exista termen de comparatie intre ce insemna gama hobby la praktiker, dedeman, hornbach. si gama parkside la lidl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un bosh albastru costa de minim 4 ori mai mult si nu tine de 4 ori mai mult in exploatare, dar revenind, hobby nu inseamna ca zilnic folosesti si chinui unealta ci inseamna ca la nevoie ai o scula pe care o poti folosi. Nu exista termen de comparatie intre ce insemna gama hobby la praktiker, dedeman, hornbach. si gama parkside la lidl.

Si care sunt concluziile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si care sunt concluziile?

 

 

eu am varianta veche cu acumulatoru ala cu 3 celule, adica cel de 11 V. In regim de hobby a iesit din garantie de vreo 2 3 ani. Are doar 22 Nm fata de cea care va veni. Am desfacut de zeci de ori plasticele de la fostu maxiscuter si de la actualul motor si am construit o mobila de bucatarie cu ea. Am folosit-o si pe post de gaurit si pe post de infiletat. Daca ai grija de ea, mere fara probleme muuult si bine. Cand totusi nu va mai functiona categoric voi cumpara alta. Isi merita toti banii. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pui accu cu capacitate mai mare, si daca tot este liion ai toate sansele sa iti dai foc.

Modelele vechi au NiCa acumulatorii. Despre ei e vb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot monta si mai puternici, in locasurile alea. Doar un pic de research.

Mai bine iei direct ceva mai bun. Eu am luat acum cativa ani un Skill care a fost foarte bun pentru nevoile mele. Cand s-au dus acumulatorii am zis sa ii schimb cu unii buni. Dupa ce am facut research-ul ala am vazut ca acumulatorii erau mai scumpi decat a costat bormasina noua.

 

Mi-am luat raportorul digital: http://www.lidl.ro/ro/Oferte-513.htm?action=showDetail&id=67195

 

Mi se pare foarte ok, rigid si bine facut. Ca pret e sub ce am gasit pe eBay la o cautare rapida. In opinia mea, raportul pret/calitate este bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am varianta veche cu acumulatoru ala cu 3 celule, adica cel de 11 V. In regim de hobby a iesit din garantie de vreo 2 3 ani. Are doar 22 Nm fata de cea care va veni. Am desfacut de zeci de ori plasticele de la fostu maxiscuter si de la actualul motor si am construit o mobila de bucatarie cu ea. Am folosit-o si pe post de gaurit si pe post de infiletat. Daca ai grija de ea, mere fara probleme muuult si bine. Cand totusi nu va mai functiona categoric voi cumpara alta. Isi merita toti banii. :)

Voi mai cititi inainte de va contrazice? Omul o avea pe asta de >5 ani, lui i-am raspuns , ca solutie pt NiCd, atat. Nu am mentionat o secunda de LiIo.

Iar daca vrei sa vezi la vanzare tehnologii vechi, e plin in magazinele de cartier de ele, chinezarii ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...