Sari la conținut

Echipament moto la LIDL


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

Descarcare nu face niciun incarcator de baterii auto / moto, in mod normal, pentru ca dauneaza baterie.

Nu stie sa incarce cu impulsuri, decat un scurt timp, la inceput, daca baterie are un voltaj foarte scazut.

Nu are autodetectie de tip, doar de voltaj.

Nu e chiar o panarama. Incarca cu 2 valori de curent in functie de stadiu de incarcare (la baterii mai mari, la cele mici (moto) foloseste doar curent mic), iar dupa ce considera ca baterie e plina, trece la un curent si mai mic si constant (care e prea mare pentru a lasa baterie toate iarna la redresor).

Mai are un mic neajuns, dupa o intrerupere de curent la priza, nu reia incarcarea.

Manualele gasesti pe net, google it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

minunatia asta de la LIDL la 70 de lei , in afara de faptul ca are display , stie sa faca si incarcare in impulsuri ? face si descarcare ? detecteaza automat tipul de baterie pe care il cuplezi ? stie sa incarce si baterii smart cu firmware in chip ? sau e doar o panarama care baga curent mic spre deloc si incarca bateria in 3 zile , iar la baterii sulfatate ce face , se blocheaza si nu mai baga nimic ?

La banii ăștia ma gândesc ca ai vrea sa îți facă și un oral...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luat si eu 3 bucati! Dupa ce expira lotul, le dau la suprapret!

Glumesc. Am luat 3 pentru a putea incarca in acelasi timp 3 baterii (Moto, scuter si Matiz). Si pentru ca erau ieftine. Acum sa vad cum se comporta ... intai sa se descarce o baterie si mai vedem ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' tie ti se descarca toate bateriile deodata?! Eu am vreo 3 masini, moto si mai si repar una-alta, am luat al 2-lea redresor mai mult sa fie, nu stiu de cate ori le-am avut conectate pe ambele simultan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Descarcare nu face niciun incarcator de baterii auto / moto, in mod normal, pentru ca dauneaza baterie.

 

nu cred ca vorbesti serios cu treaba asta ?! pai si iarna cum se face mentenanta la baterie ? Doar o incarci ?!

exista si incarcatoare profi , poate imi dai chiar tu exemplu de unu , cine stie , imi faci o surpriza ... !

Editat de angus_young
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

nu cred ca vorbesti serios cu treaba asta ?! pai si iarna cum se face mentenanta la baterie ? Doar o incarci ?!

exista si incarcatoare profi , poate imi dai chiar tu exemplu de unu , cine stie , imi faci o surpriza ... !

Ce naiba tot scrii aici omule?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar o incarci.

Descarcarea se face la tipuri de baterii care au un efect de memorie, NiCd e cel mai notoriu / cunoscut pentru asta.

La cele uzuale automotive cu acid si plumb scurtezi durata de viata daca o descarci prea mult. Si din motivul asta nu se poate folosi la UPS, panouri solare. Acolo se folosesc deep-cycle care rezista mai bine - desi si acolo exista o corelatie intre durata de viata si rata de descarcare.

 

Uite ce da un google:

http://jgdarden.com/batteryfaq/carfaq11.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu azi unul dar e defect. Nu incarca si nu pot selecta nici un mod de incarcare. Maine il duc inapoi

Iti dau 100 ron daca e stricat. Daca nu mi-l dai gratis.Deal sau ti-e jena?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi l-am inlocuit. Problema e urmatoarea. Daca pun multimetru pe ea nu imi arata nici o tensiune iar daca o pun pe baterie imi arata cati volti are bateria. Dupa 45 min de lasat la incarcat nu s-a modificat nimic pe display. Daca apas pe MODE se schimba afisajul din 10.2V in 3 liniute iar apoi revine la afisaj cu 10.2V intemitent. Nu pot selecta incarcare baterie auto, moto sau fulg. Pur si simplu nu imi apare asa ceva pe el.

 

Bateria este defecta stiu asta pentru ca este cea veche schimbata in vara pentru ca nu tinea amperaj. Dar totusi de ce nu imi arata tensiune pe multimetru?


» Post actualizat in 13 Jan 2018 09:35

Vezi cati volti mai ai in baterie... daca e sub 10-11, nu misca nimic redresorul. Si nu e defect, asa "face el"

Multumesc!

post-91035-0-77553400-1515835828_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste manualul si poate intelegi.

Nu o sa aibe niciun voltaj la multimetru nici dupa ce o schimbi 100 de ori.

Si nici nu va incerca sa incarce o baterie defecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa găsiți la Lidl și niște brâuri interesante. Ele nu sunt dedicate moto, dar am luat unul totuși. E un material foarte plăcut, destul de moale, nu e rigid și mi se pare perfect pentru vară, prinde mijlocul destul de bine, nu are cusături tari care sa creeze senzație de disconfort.

Vedeți ca e pe mărimi. S-M, M-L, L-XXL.

Prețul e de 20 de lei.

post-43386-0-87131600-1515842266_thumb.jpgpost-43386-0-67671400-1515842281_thumb.jpgpost-43386-0-02363500-1515842415_thumb.jpg

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi l-am inlocuit. Problema e urmatoarea. Daca pun multimetru pe ea nu imi arata nici o tensiune iar daca o pun pe baterie imi arata cati volti are bateria. Dupa 45 min de lasat la incarcat nu s-a modificat nimic pe display. Daca apas pe MODE se schimba afisajul din 10.2V in 3 liniute iar apoi revine la afisaj cu 10.2V intemitent. Nu pot selecta incarcare baterie auto, moto sau fulg. Pur si simplu nu imi apare asa ceva pe el.

 

Bateria este defecta stiu asta pentru ca este cea veche schimbata in vara pentru ca nu tinea amperaj. Dar totusi de ce nu imi arata tensiune pe multimetru?

Deci redresorul era bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza , l-a schimbat deci acum are unul nou :hug:

Da,daa' per total,asta a iesit mai scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti fenta incarcarea, daca bagi un bec de semnalizare in serie intre redresor si accu.

 

Sau daca este scazut sub 8-9v ii daipe modul de baterii de 6v.

 

Evident ca asta cateva minute timp in care stai cu ochii pe inprovizatie dupa care inlaturi improvizatia si treci pe incarcare standard.

 

Sau iei cu Ctek sau Optimate.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...