Sari la conținut

Echipament moto la LIDL


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cand pusesem anunt cu camere endoscopice de 7mm diametru a sarit toata lumea in sus, acum e bataie pe endoscopul de la Lidl...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu niste manusi din astea de la Lidl, de dat.. le-am luat anu trecut cand erau in oferta, dar nu le-am purtat niciodata, is noi-noutze, am luat un nr prea mare ca numai alea le-am mai gasit, nu mai stiu parca 10 dupa numerotarea lor.. mai aveam o pereche tot de la ei pe care inca le folosesc si is multumit de ele, is decente parerea mea pt sezonul rece. Acestea merg pt cineva cu palma o tzâra mai mare. Le-am luat cu ceva de genu 70 sau 80 ron, le dau cu 50. Cu probare/predare in Cluj-Napoca, la suma asta nu ma complic cu colete.


» Post actualizat in 09 Jun 2016 20:36

no ni pozna, ca am postat fara sa citesc warningul de sus, sorry !

rog vreun admin sa stearga postul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, urca acum pozele, in completare, ca e bine si asa.

Succes!

acum m-am prins de ce ai scris ce ai scris, nu era vorba de nicio poza uitata, era doar o exprimare mai ardeleneasca, "no niii pozna" insemnand ceva de genul "ooops, am gresit" :)

Ma refeream la warningul de pe threadul principal ca sunt interzise anunturile comerciale pe aceste sectiuni, motiv pt care rugam un admin iertator si intelegator sa stearga postul in loc sa ma suspende fara avertisment asa cum zice acolo :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Din 04.06 am văzut pe revista suport de telefon topmove pentru biciclete. Se mai găsesc și pe olx, prețul în lidl e 30 lei. Are cineva? Își face treaba pentru o folosire mai rară(nu îl folosesc zilnic)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din 04.06 am văzut pe revista suport de telefon topmove pentru biciclete. Se mai găsesc și pe olx, prețul în lidl e 30 lei. Are cineva? Își face treaba pentru o folosire mai rară(nu îl folosesc zilnic)?

 

Da , mi-am luat eu si l-am folosit la o tura ''afara'' cu telefonul pe post de GPS . Nu te astepta la ceva wow , se vede mai greu prin plasticul ala( in functie de cum bate soarele) , dar garantat nu pica de pe moto . Daca vrei sa il folosesti ocazional si nu ai altceva mai profi eu zic ca isi merita banii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

tot ce e acolo e pt bicicleta, iar pompa o am eu, e foarte ok la bicicleta, dar manometrul nu arata bine la volumul de aer de la motor, este total eronat, dar cand sti ca mai tre sa bagi 0.ceva bari e ok :)

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ceda la mufa usb. Eu nu recomand fabricarea acestui cablu, doar ca ultima solutie. Si poate doar facut sa fie fix acolo usb-ul si ii atasezi un jack mama. Evitati ruperea lui ca ajungeti ca mine.

 

Eh, am ajuns si eu, din pacate, in situatia asta neplacuta. Mai are careva intercomul de la Lidl, nu merge cu pasager si vrea sa schimbe cablul de conectare intre pilot si pasager pe niste beri? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce e acolo e pt bicicleta, iar pompa o am eu, e foarte ok la bicicleta, dar manometrul nu arata bine la volumul de aer de la motor, este total eronat, dar cand sti ca mai tre sa bagi 0.ceva bari e ok :)

.

Manometrele arata presiuni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si presiunea nu e influentata/corelata de/cu volumul de aer ?

 

sa iti explic mai simplu. La volumul de aer din roata de bicicleta, manopetru indica aproape exact presiunea care e in roata. La volumul de aer din roata de la motor indica o presiune eronata. Mai mult ca sigur si la masina va fi aceasi problema. Furtunul nu e foarte rigid. Stiu ca nu face sens explicatia deoarece in teorie presiunea intr-un sistem trebuie sa fie aceasi ori unde ar fi masurata, dar practica ne arata ca e totusiu diferit.

 

 

se pare ca a venit toamna si unii au inceput fizicienii sa se dea pe forum in loc de motoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cooldeep:

Cand nu te pricepi la un anume domeniu, de bun simt ar fi sa nu iti incordezi muschii si sa faci misto de cei care-s ceva mai competenti decat tine pe zona respectiva.

si ca sa revenim la subiect, cum iti dai tu seama care e presiunea "reala" din roata? Ai vreun manometru etalon? Cum iti dai seama ca presiunea masurata de manometrul "Lidl" e eronata?

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si presiunea nu e influentata/corelata de/cu volumul de aer ?

 

Presiunea este defnita ca forta exercitata pe o unitate de suprafata, evident ca daca volumul ocupat de aer este constant, cand modifici cantitatea de aer creste presiunea. Singura diferenta intre roata de bicicleta si roata de masina este volumul de aer din roata; Exemplu: intr-o roata de bicicleta sunt necesari 10L de aer ca sa obtii o presiune de 2bar iar intr-o roata de masina sunt necesari 100L de aer ca sa obtii tot 2 bar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci mi-am facut timp sa studiez un pic problema si sa vad de ce nu pusca teoria cu practica.

 

Manometru de pe pompa masoara corect, doar atunci cand e conectat furtunul la valva. Dupa prima pompa nu mai indica corect, indicatia creste usor cu fiecare pompa. Partea interesanta e ca la bicicleta e cel mai aproape de adevar. Adica arata vreo 4 in timp ce pompezi in timp ce ai vreo 3 si ceva in realitate. La motor apare ciudatenie ca atunci cand pompezi arata vreo 5 si defapt sunt 2 juma. Dar repet, o data reconectat furtunul la valva de la roata inainte de a pompa indica ce trebuie. Dereglarea se face relativ constant(prin saritura acului :) ) cu fiecare pompa pana ajunge undeva manopetru in plaja 5-6. Deci mai multe pompe inseamna mai mult volum de aer, mai mare eroarea de citire. Am folosit pompa pt roata de la motor, doar cand am luat-o si acum pt teste, am vazut ca manopetru indica baliverne, nici nu mi-am batut capul sa vad de ce, la banii ei face acelsi lucru ca si alea care costa dublu prin decathlon/hervis/intersport. Pt umflat rotile la bicicleta de 20 de ori pe an e perfecta.

 

Presiunea reala am stabilit-o cu un cititor de presiune conceput pt rotile masinilor si cu senzori de presiune de la garmin. Personal consider senzorii de la garmin, etalon, desi rezolutia lor e mica deorece indica 2.3 bar nu 2,35.

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pompele scumpe de bicicleta indica presiunea relativ exact in timp ce pompezi, mai exact in timpul de repaus dintre doua pompe. Probabil nu ai vazut in viata ta asa o pompa de pari asa de mirat. Acele pompe le gasesti deobicei la serviceurile de biciclete foarte bine dotate. Prin a pompa se intelege si timpul de repaus intre doua pompe. ca doar nu citesti acu in timp ce actionezi mecanic pompa. Domne ce ma poti enerva cu comentarile tale. Nu inteleg analogia dintre pompa de bicicleta, mai ales cea de la lidl, si masurarea compresiei motorului.

Daca ai ce face cu informatia ce ti-am dat-o referitoare la cum se comporta pompa, foloseste-o, daca nu ai ce face cu ea, atunci ignora ce scriu, asa cum voi incerca eu sa fac cu comentarile tale fara rost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...