Sari la conținut

Echipament moto la LIDL


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

Nu o aveam, o am, inca nu s-a stricat. Nu e NiCd e LiIon. Cand a aparut lidl la mine in sat si am vazut jucaria asta, ma gandeam, mai rau decat chinezariile nu poate sa fie, am zis ca ma risc sa o iau, garantie 3 ani, o stric in prima saptamana si sigur imi dau aia banii inapoi. E atata de gunoi ca nu vrea domle sa se strice si sa imi iau alta ca tot shimba modele, unele chiar interesante... si sincer ma bucur ca nu am dat de aproape 4 ori mai multi bani pe o jucarie bosch albastra. http://www.emag.ro/surubelnita-bosch-professional-gsr-10-8-2-li-10-8v-li-ion-2x2-0ah-30nm-0601868122/pd/DPLNC3BBM/ Nu exista nici un argument logic pt ce ai cumpara o scula profesionala cand tu o folosesti in regim hobby.
Fiecare e liber sa isi cumpere ce isi doreste sau ce isi permite. In gama hobby nu exista alte gunoaie cu un raport pret calitate mai bun. Sunt obisnuit cu genu asta de discutii, unii oamenii nu pot sa inteleaga ca exista si lucruri calitatetive la un pret decent. Din categoria asta unii dintre acesti oameni nici macar nu au scule pe acasa, iar altii nu au la ce sa le foloseasca chiar daca le au. Cel mai tare e cand mai prinzi un mester de asta care foloseste infiletanta(indiferent de marca) doar pe modul guarire si mai sunt aia orbi care folosesc capete PH2 in loc de PZ2 si lista poate continua.
Treaba asta cu gunoaiele de la lidl e cam fumata. Mai era o discutie cu dinamometricele. Una e sa ai o vulcanizare si alta e sa strangi la cuplu 50 de suruburi pe an. Dar nici un service din tara nu are chei sau daca au nu le folosesc.
Mai repet o data pt toata lumea, a nu stiu cata ora. Cuvantul magic este, regim hobby. Ah nu e unu, sunt doua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De la kaufland am luat dimamometrica, intre 25 si 150 Nm (daca nu ma insel). E cat de cat precisa, macar nu strang sa iasa apa din suruburi. Am mai luat un circular in ungi, de banc, de la lidl- acum cateva saptamani. Pare bine facut, taie excelent, a costat 250 lei. Unul de la DeWalt ar fi costat vreo 15 mil, pe usor. La ce fac eu, e bun ala ieftin. Imi pare rau ca n-am luat filetanta de la lidl si am luat alta (nu detaliez), tin putin acumulatorii, aia nu vor sa imi rezolve reclamatia. Ma mai duc eu saptamanile viitoare peste ei, sa-i intreb cum sta treaba. La lidl stiu ca se rezolva instant sau foarte rapid reclamatiile.

Ii bun si chargerul (ala fara ecran), isi face treaba.

 

De ce-as da mai mult pentru utilizare in regim hobby? Ca nu-s vreun artist cu service, ci un simplu utilizator casnic, ma descurc cum pot. Cu restul de bani pe care i-as da pe o scula profi poate imi rezolv alte treburi, eventual bag benzina la mobra si mai vad tara.

 

Sa nu uit, un prieten si-a luat de la lidl slefuitor cu banda de banc, altul de mana, polizor de banc, slefuitor circular cu smirghel etc. A, setul de surubelnite (cu rastel de pus pe perete) e foarte ok, chiar nu pra am vazut diferente intre acestea (Powerfix) si Unior sau Yato. Adica nu se duce varful. Pentru mine asta conteaza. De la dedeman is ok si sculele Holtzer, daca e cineva interesat.

 

In concluzie: ne facem treaba cu sculele aste aieftine de la lidl? Da. Facem bani din asta? Unii da, altii nu. Merita luate? Mai mult ca sigur. Merita sa cumperi scule profi pentru acasa? Da, daca banii nu-s o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o aveam, o am, inca nu s-a stricat. Nu e NiCd e LiIon. Cand a aparut lidl la mine in sat si am vazut jucaria asta, ma gandeam, mai rau decat chinezariile nu poate sa fie, am zis ca ma risc sa o iau, garantie 3 ani, o stric in prima saptamana si sigur imi dau aia banii inapoi. E atata de gunoi ca nu vrea domle sa se strice si sa imi iau alta ca tot shimba modele, unele chiar interesante... si sincer ma bucur ca nu am dat de aproape 4 ori mai multi bani pe o jucarie bosch albastra. http://www.emag.ro/surubelnita-bosch-professional-gsr-10-8-2-li-10-8v-li-ion-2x2-0ah-30nm-0601868122/pd/DPLNC3BBM/ Nu exista nici un argument logic pt ce ai cumpara o scula profesionala cand tu o folosesti in regim hobby.

Fiecare e liber sa isi cumpere ce isi doreste sau ce isi permite. In gama hobby nu exista alte gunoaie cu un raport pret calitate mai bun. Sunt obisnuit cu genu asta de discutii, unii oamenii nu pot sa inteleaga ca exista si lucruri calitatetive la un pret decent. Din categoria asta unii dintre acesti oameni nici macar nu au scule pe acasa, iar altii nu au la ce sa le foloseasca chiar daca le au. Cel mai tare e cand mai prinzi un mester de asta care foloseste infiletanta(indiferent de marca) doar pe modul guarire si mai sunt aia orbi care folosesc capete PH2 in loc de PZ2 si lista poate continua.

Treaba asta cu gunoaiele de la lidl e cam fumata. Mai era o discutie cu dinamometricele. Una e sa ai o vulcanizare si alta e sa strangi la cuplu 50 de suruburi pe an. Dar nici un service din tara nu are chei sau daca au nu le folosesc.

Mai repet o data pt toata lumea, a nu stiu cata ora. Cuvantul magic este, regim hobby. Ah nu e unu, sunt doua...

zici ca te platesc astia sa dai din taste...oricum dai pe langa.

 

am luat gunoiu de parkside crezand ca este copia worx-ului... worx care practic este sub bosch verde si a murit dupa 1 an de utilizare intensa, dar a murit din prostie si lene... s-a rupt o rotita dintata.

 

am luat gunoiu in speranta ca e o copie fidela si pot sa-i schimb rotita ... hm nope

nu-i copie fidela e o copie proasta si grosolana , incarcat full azi am reusit sa scot 2 suruburi dintr-o bucata de lemn, la al treilea a facut pe dansul ....

 

putere 3-4x sub worx, capacitate baterie 10-20x sub worx ... care practic nu m-a lasat niciodata din cauza de baterie descarcata.

post-36094-0-53273700-1488408491_thumb.jpg

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheile cu clicket, in general, nu sunt facute ca sa fortezi suruburile cu ele. Slabesti cu inelara/tubulara normala si pui clicketul cand ai mult de invartit.

Am de vreo 3 ani inelarele cu clicket de la Lidl, functioneaza perfect. La fel si trusa cu clicket mic de tubulare si biti, o folosesc mereu la moto. Am dat 50 lei pe ea la vremea aia... un amic si-a luat una care avea si clicket mare, de vreo 90-100 lei, no-name. Dupa 2-3 folosiri s-au dus naibii toate. Lidl rezista :)

Nu compar cu scule profi, dar la preturile astea, sunt excelente pt mecanici amatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheile cu clicket, in general, nu sunt facute ca sa fortezi suruburile cu ele.

 

la gunoi atunci ...

 

....

 

cu astea desfac si strang suruburi de 7 ani

 

cat va trebuie sa invatati ca o scula proasta costa in la final cat una buna+ una proasta?

post-36094-0-48442800-1488448168_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea costa pe bucata mai mult decat 3 seturi de la Lidl. Evident ca sunt diferent de calitate, dar sunt si de pret. Sunt proaste daca ai asteptari prea mari de la ele... daca le folosesti decent, uz caznic, tin mult si bine.

Plus ca tine cont de o chestie: tu le folosesti intensiv, noi le folosim ocazional, nu prea renteaza sa investestim mii de euro in scule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am (si) scule profi dar niciodata nu slabesc sau strang definitiv cu clichetii! Exista dinamometrice, T-uri, chiar si tevi prelungitoare pt asta. Si pistolul pneumatic, of course, da-i-ar Dzeu sanatate cui l-a inventat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am (si) scule profi dar niciodata nu slabesc sau strang definitiv cu clichetii! Exista dinamometrice, T-uri, chiar si tevi prelungitoare pt asta. Si pistolul pneumatic, of course, da-i-ar Dzeu sanatate cui l-a inventat :D

un clichet de calitate rezista la o forta de 2-3x cat poate duce un surub/piulita de dimensiunea maxima - 2-3 marimi ... adica un clicket de 1/2 o sa duca intotdeauna orice surub cu capatzana de 27mm, patratu de 3/8 >>19mm , patratul de 1/4> 10mm

 

nu exista nici o problema in folosirea clichetilor la desfacut suruburi sau strans , exista doar clicheti de rahan si clicheti de calitate.

 

 

capatana la cheia aia dinamometrica de care vorbesti tu are fix acelasi mecanism de clicket !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

numai mituri si aberatii... din batrani , de la dacia 1300

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am luat clemele astea crocodil:

http://www.lidl.ro/catalogmedia/ro/article/283396/283396_03_f.jpg

 

Sunt de o calitate destul de buna. La 18 RON 80 de bucati sunt pomana curata. Stiu ca nu sunt echipament moto dar daca mesteriti ceva la instalatia eletrica la motocicleta, sunt de ajutor la teste si verificari. Nu stiu unde mai gasiti la raportul asta pret/calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

 

Joi baga spray de curatare intensiva. Vi-l recomand, am folosit si a fost f bun... da jos chiar si vaselina intarita de pe lant, nu ataca vopseaua.

Care dintre ele? Te referi la ala cu pompare manuala?

Eu foloseam ala negru, din gama moto, era vreo 6 lei. Acum sunt altele din care nu am folosit niciunul.

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sa nu uitam, suportul de telefon de la Lidl cu husa si sistem de prindere pe ghidon, cel mai bun la 20 de roni. L-am luat eu acum ceva luni bune si am facut mii de kilometri pe tot felul de drumuri, nu sare din prindere. Testati-va, totusi, mobilul in husa, nu suporta chiar "tablete".

 

Eu am un Nokia 640 si intra bine. Mai mare de atat, e problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat suportul de telefon si e destul de ok dar, daca telefonul are diametrul mai mare de 15.5 cm nu intra. Al meu are 15,5 cm (7 latime si 14.5 lungime) si a intrat destul de usor. Mai greu a fost sa il scot. Problema o sa o rezolv cu o foarfeca si apoi niste ata de cusut ca sa impiedic sa se descoase in continuare intrarea in buzunar.

PS touch-ul merge foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suporturi de telefon pentru bicicleta luate de la LIDL am si eu. Nu le recomand pentru mersul pe motor. Mai ales daca e un motor care vibreaza mult. Eu am nimerit unul stricat si am avut ocazia sa il vad cum e facut. Nu e foarte robust la prinderea aia dintre husa si brat. toata treaba e tinuta cu 4 suruble foarte mici si firave.

 

Daca le folositi pe motor, incercati sa il legati cu un snur, ceva de ghidon. Daca se rupe, sa nu cada telefonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suporturi de telefon pentru bicicleta luate de la LIDL am si eu. Nu le recomand pentru mersul pe motor. Mai ales daca e un motor care vibreaza mult. Eu am nimerit unul stricat si am avut ocazia sa il vad cum e facut. Nu e foarte robust la prinderea aia dintre husa si brat. toata treaba e tinuta cu 4 suruble foarte mici si firave.

 

Daca le folositi pe motor, incercati sa il legati cu un snur, ceva de ghidon. Daca se rupe, sa nu cada telefonul.

Suportul asta e diferit. Prinderea este cu 2 suruburi. L-am testat ieri in mers pe monocilindru (enduro 650) si a fost ok. Nu prea avea sanse sa pice. Cat despre vibratii, nu stiu ce sa zic, am mers destul de putin. Totusi, telefonul cand e introdus in jusa, nu face contact cu prinderea de plastic si astfel nu se transmit toate vibratiile. Daca vrea careva, fac o poza mai tarziu la sistem. Pozele de pe site-ul LIDL nu sunt prea edificatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refer la suportul cu prinderea asta:

IMG_20170911_114700.jpg

Are prinderea de ghidon detasabila ca sa poti sa iei telefonul (fara sa il scoti) cu tine cand opresti.

IMG_20170911_114709.jpg

Piesa aia de plastic din a doua poza e facuta din 2 piese negre (pe aia rosie nu o punem la socoteala). Piesa lipita de materialul textil e prinsa cu surubul pe care il vezi in poza (ala din centru). Piesa pe care o vezi (cu gaura in ea) e prinsa de prima piesa cu 4 surublele d-alea mici de tot, insurubate in filet din plastic.Acolo e problema.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu mai este un model cu husa altfel. E ma subtire si incap telefoane cu diagonale mai mari in el. Prinderea e la fel.


» Post actualizat in 11 Sep 2017 10:26

Trebuie tinut minte ca asta e facut si vandut ca suport pentru bicicleta. Nu stiu cum se comporta la 150 la ora sau mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...