Sari la conținut

transformare r6 -offroader.


Postări Recomandate

am un r6 pt pista. dar nu prea mai am nici timp nici bani de racing.

ma bate gandul sa-l tranform in offroader.

a mai facut cineva asa ceva?

sfaturi?

in principal la schimbarea rotilor.

post-1161-0-14487900-1371720002_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lolll...

 

se pare ca nu ai fi primul....

 

 

insa furca fata trebuie schimbata, suspensia spate la fel cred ca ar fi de investit o suma in asa o transformare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un r6 pt pista. dar nu prea mai am nici timp nici bani de racing.

ma bate gandul sa-l tranform in offroader.

a mai facut cineva asa ceva?

sfaturi?

in principal la schimbarea

 

am un r6 pt pista. dar nu prea mai am nici timp nici bani de racing.

ma bate gandul sa-l tranform in offroader.

a mai facut cineva asa ceva?

sfaturi?

in principal la schimbarea rotilor.

pasul 1- pune un anunt pe net care sa sune ceva de genu VAND R6

pasul 2- ia banii

pasul 3- cumparatzi un motor de enduro

spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce cred eu ca ar trebui facut pentru o astfel de modificare:

- Toata fata schimbata (Furca completa de pe un cross/enduro);

- Pe spate un amortizor cross/enduro;

- Janta + anvelopa enduro (e mai lata) pentru spate.

Probabil o sa ai nevoie de niste distantiere (pentru discul de frana de pe spate si pentru pinion), care mai mult ca sigur o sa trebuiasca facute la strung.

 

Dupa ce termini modificarea, participi cu ea la Erzberg Rodeo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasul 1- pune un anunt pe net care sa sune ceva de genu VAND R6

pasul 2- ia banii

pasul 3- cumparatzi un motor de endure

Aici nu a precizat faptul ca nu are nici un fel de acte,moto e pusa si la vanzare cu 1050 euro.Din pacate la banii astia,nu cred ca sunt doritori.

Editat de niniarges
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aa....adica e speriata???

si vrea sa se dea cu ea doar prin padure ..sa nu-l vada nimeni??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta voiam eu sa zic, probabil nu are acte.

 

Dar totusi, in primul rand difera greutatea si turatia la care motorul dezvolta cuplul. Pe off-road nu prea e ok sa te duci pana la 8.000 rpm doar ca sa ai cuplu.

Mai bine o vinzi ca motocicleta de circuit si iti cumperi una de mers pe coclauri si gata. Ca sa faci R6 motoreta de mers pe munte / prin padure s-ar putea sa te coste mai mult decat una de off-road intreaga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0ctav ,poate pe ogorul omului (cu iarba,lucerna sau alte culturi) ,sa injure taranul a cui e pe toti motociclistii ,am auzit caz de o mana de pamnat bagata in rezevor in contul asta .

Am cumparat o mobra fara acte ,totusi actele au venit peste o luna prin posta - puteau sa nu mai vina. Asta vizavi de speriata.

Editat de mottofreee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sunt la lucru si nu pot cauta pe youtube dar am vazut un filmulet cu un cbr 600 sau 919 modificat enduro intr-o competitie pe o plaja (poate in FR nu mai stiu), CBR-ul era Muuuuuuuuuuuuuult in fata motocicletelor enduro care concurau... Oricum sunt reguli stricte in Paris Dakar de ex. ai o limitare la modelul morocicletei aprobate in competitie. (daca moto are mai multi cilindrii nu are voie sa depaseasca nu stiu cati CC daca are doar un cilindru CC-ul poate fi mai mare) deci nu poti concura cu asa ceva.

Editat de TM96UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deoarece "fara acte", "pentru pista" , " de curse" , etc, inseamna pentru mine FURATA!, topicul se inchide. oricum e de kko sa vorbim de modificarea substantiala a unei mobre, in contextul in care "proprietarul" spune ca nu mai are bani de curse.

daca sunt intrebari va rog PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum spuneam, as incepe cu rotile. fara sa schimb sistemul de franare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3-450 euro te costa daca ti-o faci tu(adaptari suspensii si nu platesti pe altii sa ti le faca).

 

Furca de motocross, suspensia tot de la un motocross si alte anvelope, rotile le poti pastra, nu e neaparat sa le schimbi, si dupa preferinte alt kit lant pinioane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coane sacal, sincer iti zic ca nu am vazut niciodata asa ceva facut DAR nu zic ca nu ar fi interesant. Nu stiu sigur cat de practica ar fi pt ca, in momentul in care ai cazut cu ea iti mai trebuie inca unu sau 2 prieteni pe langa sa te ajute sa o ridici...ar fi destul de interesant cum am mai zis sa vad una din asta la noi in tara dar cred ca te complici prea mult :) mai bine da-o asa cum este si ia-ti una de off road :). Daca totusi te hotarasti sa faci modificarea, eu tot ce iti pot spune este BAFTA si sa o vedem si noi cat mai repede in actiune :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca daca vreo s-a faci offroader trebuie sa procedezi exact ca secuiul care face vin din cartofi. :eek:

adica: ia cartofii, ii urca in camion, merge cu ei in sud unde ii schimba pe struguri din care face vin. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minim 7-800 euro bagati in niste suspensii si roti, si va iesi o motocicleta extraordinara de facut un nou filmulet pe youtube. Ca, dupa primele cazaturi, va fi numai buna de aruncat la fier vechi.

 

P.S. Tare as vrea sa vad un R6 facut poseta :eek:

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate pt mine dar din fericire pt cumparator, moto s-a vandut...

proiectul r6 enduro va trebui sa astepte alt indraznet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...