Sari la conținut

Hmmm, Revizie De Iarna


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Tot e motorul in casa, zic sa ii fac o revizie:

 

Si am inceput asa:

post-22-1163962088_thumb.jpg

 

 

Si a ajuns asa (e seara si nu mai vad):

post-22-1163962196_thumb.jpg

 

Fiecare surub pozat cu eticheta sa nu le incurc la montaj:

post-22-1163962290_thumb.jpg

 

Fiecare piesa va fi curatata, lustruita, unsa pe unde trebuie unsa ... etc.

 

Acum intrebare pentru cineva priceput: cu ce sa ung suruburile cand vor fi infiletate? Ulei motor sau vaselina?

 

 

 

Weekendul viitor dau rezervorul jos, filtrul de aer, carburatoarele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Acum intrebare pentru cineva priceput: cu ce sa ung suruburile cand vor fi infiletate? Ulei motor sau vaselina?

nici una nici alta. vezi ca exista o pasta speciala care se da pe filet, ca sa nu se gripeze dar sa nici nu se desfaca. nu stiu cum ii zice darr o gasestii pe la magazinele de specialitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum intrebare pentru cineva priceput: cu ce sa ung suruburile cand vor fi infiletate? Ulei motor sau vaselina?

 

vezi la montare sa nu faci 2 motociclete :kick: sau sa ramana ceva piese :banana:

cu ulei normal....sau vasilina alba sau WD 10-40 ...nu toate suruburile trebuie sa le ungi :lol: ca dupa o sa zboare motorul pe drum....dar banuiesc ca asta stii :wink: succes la dezmembrat.....si grija la femeie sa nu ti faca curat :blbl: ;) :crack: si sa nu mai gasesti nimica dupa :crack:

eu pe a mea am inceput sa o demontez de la competitie :banana: mai faina e varianta asta scurta

post-6919-1163963953_thumb.jpg

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici una nici alta. vezi ca exista o pasta speciala care se da pe filet, ca sa nu se gripeze dar sa nici nu se desfaca. nu stiu cum ii zice darr o gasestii pe la magazinele de specialitate

 

o sa caut in bricostore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

blue locktite, ca cica ala rosu e f. tare, parca am vazut asa ceva in carrefour

sunt 2 chestii diferite. una e pt blocaj f dur, aialalta doar ca sa stea suruburile bine si sa nu ramana intepenite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal prieteni,

domnule baiazid, ai grija la acea solutie care spune colegul - este adevarat ca nu oxideaza suruburile si ca nu se mai desfac, dar atentie !!!!!!!!!! eu acea solutie o folosesc la CAMIOANE la punctele de forta care nu vreau sa pierd suruburile pe drum (suruburi de la barile de torsiune, suruburi de la discurile de franare, etc)

atentie domnule baiazid, vezi cum o folosesti

daca vrei totusi eu pot sa te indrum la Cefin (service Iveco) spre Pitesti pe stanga dupa Carrefoure

 

pe curand si sa auzim de bine :lol:

 

nu se gaseste la bricostore si costa cam 80 ron doza si este albastra in bidonas rosu

Editat de Vulturul argintiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' Otoman, suruburile nu se ung decat unde e specificat expres in manualul de service ( banuiesc ca il ai :banana: ) . Un surub uns strans la cuplu cu dinamometrica exercita o forta mai mare asupra filetului decat unul neuns strans la acelasi cuplu, poti chiar sa smulgi filetele in aluminiu. In plus, mai e o chestie acolo de luat in calcul gen "forta de autofranare" a filetului dar tu trebuie sa stii ca esti inginer, eu mi-s "doar" economist ;) In traducere un surub uns se desface mai usor de la vibratii. Tot in cartea de service se recomanda loctite unde e nevoie si iti zice si de care. Exceptie poti face daca ai suruburi ruginite, pe alea le tratezi fie cu WD40 fie cu vaselina/ulei. Atentie daca vrei sa schimbi suruburi care par "urate", de multe ori cele din comert sunt din material prost( moale sau/si rugineste repede ) , asa ca mai bine refolosesti originalul.

 

 

 

SPOR ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdea, clar nu vreau sa moara suruburile acolo.

Dar nici sa nu se desfaca de la vibratii.

 

O sa ma interesez in carrefour sau brico pt ceva intermediar.

 

Loctite albastru mah, de-ala de mi-am pus si eu la suruburile de la capacul ambreiajului. Gasesti in Bucurestii Moi :burnout:. www.badi.ro Au astia toata gama Loctite si gasesti catalogul pe site.

 

High bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai vrei stander? Pe al meu l-am terminat, ii vezi poza la topicul aferent. intre timp l-am si vopsit. Oricum, mai devreme de sambata nu am timp, dar daca nu e tarziu, nu ezita sa ma contactezi. Mi-a placut sa-l fabric si as cam repeta experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare as vrea sa ma ocup de toate contactele electrice (am spray 2+2 special de contacte).

 

Mai am de inclus un voltmetru electronic in bord. Sa vad daca sunt probleme cu incarcarea. Honda are belele generale cu lantul de distributie si releul de incarcare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(off-topic)

Otomane, da' macar un resize la poze nu faci inainte sa le urci aici? Ca-s mari cat o zi de post. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tnx Stege. O sa imi iau si eu unul cat de curand.

 

@mrWatt: poi asa se vad detaliile tehnice :burnout:

 

Asa, continuarea:

 

Am dat jos filtrul de aer si bobinele. Am astupat cu carpe admisia in carburi si locul pipelor de la fise.

post-22-1164972404_thumb.jpgpost-22-1164972418_thumb.jpg

 

 

Am demontat intinzatorul de lant pentru a il analiza:

post-22-1164972554_thumb.jpg

 

O chestie ciudata la puntea redresoare: din alternator ies 3 fire galbene. De la mufa puntii pleaca doar 2. Asta este gresit deja. Maro e masa iar Rosu este tensiunea continua care trebuie sa intre in regulator.

post-22-1164972622_thumb.jpg

 

Acum am o nelamurire: Ce face piesa aceasta?

Se vede clar ca iese un furtun din carburi si intra in ea. Dar din ea nu mai iese nici un furtun.

post-22-1164972492_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am reconditionat cutia filtrului de aer si am curatat si suflat filtrul:

 

Demontarea:

post-22-1165734591_thumb.jpg

 

Dupa ce l-am curatat de grasimi pun prinzele de aer cu un silicon smecher: nu pe baza de acril. Un silicon care isi pastreaza o flexibilitate si rezista foarte bine la produse petroliere.

post-22-1165734741_thumb.jpg post-22-1165734770_thumb.jpg

 

Ia uite cum aratau flansele care se prindeau pe carburi: jeg, unsoare iar siliconul imbatranit:

post-22-1165734835_thumb.jpg

 

Curatate si montate:

post-22-1165734865_thumb.jpg post-22-1165734872_thumb.jpg

 

Relipit garnitura:

post-22-1165734878_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad eu in poza aia cu puntea redresoare iti lipseste un fir (probabil galben) care venea din alternator.

Aia e o punte trifazata deci ii trebuie 3 intrari de la alternator. Daca merge numai cu 2 nu da curent suficient

Intrebarea e de ce lipseste acel fir si unde a disparut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad eu in poza aia cu puntea redresoare iti lipseste un fir (probabil galben) care venea din alternator.

Aia e o punte trifazata deci ii trebuie 3 intrari de la alternator. Daca merge numai cu 2 nu da curent suficient

Intrebarea e de ce lipseste acel fir si unde a disparut

 

Un destept a pus punte de dacia. Si probabil a observat ca se ardea cu 3 fire. Si a lasat doar 2 alternante.

 

O sa pun punte originala si gata. Firul al treilea exista ceva mai incolo la o mufa care vine de la alternator

 

 

da laveta aia nu e mult prea densa fata de buretele vechi? si restrictioneaza aerul m ai mult decat trebuie........?

 

O sa vad in mers:)

 

Buretele ala era imbacsit tot. Am suflat prin laveta si mi s-a parut ok.

 

Am si eu asa ceva la GSXR si in manual ii spune "carburetor diaphragm chamber air cleaner".

 

Tnx. E bine de stiut. :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...