Sari la conținut

Accident Busteni !


munetanugeorgian
 Share

Postări Recomandate

Astazi in jurul orei 16:00 la intrara in Busteni din spre Sinaia, s a produs un accident, un motociclist a fost prins intre bordura si un tir, motocicleta parea foarte sifonata, dar motociclistul si pasagera erau ok, daca stie cineva mai multe detalii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul cu motocicleta este prieten cu mine, chiar eu am fost cu inca 2 prieteni cu remorca sa-l ajutam sa o incarce sa aducem epava in brasov.

Situatia a fost de felul urmator:

 

Motociclistul depasise tir-ul cu vreun km inainte ca accidentul sa se produca si a mers in fata lui 1 km pana sa se opreasca in ambuteiaj. El statea pe loc cand tirul (era o basculanta ff inalta ), a plecat de pe loc fara sa ii vada, zice soferul (daca omul mersese 1 km in fata lui, stia ca are in fata o motocicleta, dar probabil a uitat de el si sa pus in miscare) si a inceput sa ii impinga, din reflex omu a tras dreapta de ghidon iar motocicleta sa proptit cu roata fata in bordura, moment in care ei au cazut , iar camionul continua sa inainteze taraind motorul cu roata din fata, deci el nu a vazut si nici nu a auzit nimic cand astia erau imprastiati pe jos. Pasagera a ajuns sub camion, dar norocul ei a fost ca sa rostogolit si a iesit din traiectoria rotii si a ramas intre roti de unde prietenul ei a reusit sa o traga afara. Abia cand fi-su soferului a vazut motocicleta cum era impinsa si facuta terci intre camion si bordura a tipat la ta-su sa opreasca, ca ala inca continua sa mearga (nu era viteza mare, 3-4 km/h, cam cu cat avansezi intr-un ambuteiaj ).

 

Cei doi de pe motocicleta n-au patit absolut nimic, dar in schimb motorul este dauna totala. toata partea spate, inclusv bascula si cadrul sunt strambe.

Soferu din cate am inteles a primit doar amenda de nepastrare a distantei, nu avea la ce sa il incadreze, decat daca era cu victime.



P.S. Nu a fost nici o depasire pe dreapta, cum zic unii sau cum tipau idiotii care stateau gura casca la fata locului acolo. Omul depasise regulamentar cu ~ 1km inainte , iar in momentul producerii accidentului, era fix pe mijlocul benzii, nici in dreapta, nici in stanga. pe mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fucking christ, urata situatie!

 

(Si) din cauza asta cu motorul nu e sanatos sa stai in coloana. Daca chiar nu e spatiu pentru depasire, cel mai sigur loc e pe una dintre extremele benzii de circulatie sau chiar pe acostament.

 

Bine ca oamenii au scapat teferi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum Dumnezeu nu la vazut, ca motociclistul mersese ceva in fata tirului pana sa opreasca in coloana. doar in spatele lui a oprit si idiotu. probabil a uitat ca-l are in fata si a plecat. dar uite asta nu imi explic eu....cu naiba sa uiti asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit-o cu masina, eram in dreapta lui, in unghiul mort, nu m-a vazut si mi-a sters aripa din spate cu scara. Ditamai camionul militar. Nu e sanatos sa stai f aproape de astia mari.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferu din cate am inteles a primit doar amenda de nepastrare a distantei, nu avea la ce sa il incadreze, decat daca era cu victime.

genial... pai uite... ma duc la guvern si incerc sa-l omor pe unu din ministrii... da nu reusesc... iau amenda pentru deranjarea linistii publice?

vai... daca nici asta nu-i tentativa de crima cand incerci (din culpa... dar trebuia oricum sa te gandesti ca bascula striveste ...) sa calci 2 persoane... ufff

 

ps. sa vedem acum cat vor da cei de la asigurari pe motor. dauna totala...

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e mah...nu mai vorbiti prostii...ati urcat vreodata intr-un tir sa vedeti cum e acolo sus?

 

camioanele au multe unghiuri moarte, atata in fata, cat si in spate si lateral

 

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT90kKX_vov3giBQxG29Tn1toZZbaxPgA29kNVpTMY5q6vtrk6Jtg

 

de asta trebuie pastrate alte distante...daca au stat mult in coloana sau pur si simplu nu s-a uitat mereu la drum, poate a uitat, sau a crezut ca deja a depasit coloana (cum fac de obicei motociclistii)..poate statea de povesti...SE POATE SA UITI!...in trafic nu memorezi mereu ce e in jur, pentru ca te bazezi ca vezi toate lucrurile si nu e nevoie de asta...e trist dar s-a intamplat...cu siguranta nu a vrut sa-i omoare

 

+ ca tirurile au cuplu foarte mare, sunt mai galagioase si tremura mai tare...nu se simt 200 kg tarate pe asfalt....altii au impins masini fara sa-si dea seama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul cu motocicleta este prieten cu mine, chiar eu am fost cu inca 2 prieteni cu remorca sa-l ajutam sa o incarce sa aducem epava in brasov.

Situatia a fost de felul urmator:

 

Motociclistul depasise tir-ul cu vreun km inainte ca accidentul sa se produca si a mers in fata lui 1 km pana sa se opreasca in ambuteiaj. El statea pe loc cand tirul (era o basculanta ff inalta ), a plecat de pe loc fara sa ii vada, zice soferul (daca omul mersese 1 km in fata lui, stia ca are in fata o motocicleta, dar probabil a uitat de el si sa pus in miscare) si a inceput sa ii impinga, din reflex omu a tras dreapta de ghidon iar motocicleta sa proptit cu roata fata in bordura, moment in care ei au cazut , iar camionul continua sa inainteze taraind motorul cu roata din fata, deci el nu a vazut si nici nu a auzit nimic cand astia erau imprastiati pe jos. Pasagera a ajuns sub camion, dar norocul ei a fost ca sa rostogolit si a iesit din traiectoria rotii si a ramas intre roti de unde prietenul ei a reusit sa o traga afara. Abia cand fi-su soferului a vazut motocicleta cum era impinsa si facuta terci intre camion si bordura a tipat la ta-su sa opreasca, ca ala inca continua sa mearga (nu era viteza mare, 3-4 km/h, cam cu cat avansezi intr-un ambuteiaj ).

 

Cei doi de pe motocicleta n-au patit absolut nimic, dar in schimb motorul este dauna totala. toata partea spate, inclusv bascula si cadrul sunt strambe.

Soferu din cate am inteles a primit doar amenda de nepastrare a distantei, nu avea la ce sa il incadreze, decat daca era cu victime.

 

P.S. Nu a fost nici o depasire pe dreapta, cum zic unii sau cum tipau idiotii care stateau gura casca la fata locului acolo. Omul depasise regulamentar cu ~ 1km inainte , iar in momentul producerii accidentului, era fix pe mijlocul benzii, nici in dreapta, nici in stanga. pe mijloc.

 

zici ca-i din filme frate, bine ca n-au patit nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca au scapat, au avut mult noroc. Eu nu as merge in fata unui tir atat de mult, si nu as sta in fata lui in coloana. Soferul nu are vizibilitate deloc, si nu simte daca te calca. Motor si TIR sunt 2 categorii de vehicule extrem de incompatibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e mah...nu mai vorbiti prostii...ati urcat vreodata intr-un tir sa vedeti cum e acolo sus?

 

camioanele au multe unghiuri moarte, atata in fata, cat si in spate si lateral

 

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT90kKX_vov3giBQxG29Tn1toZZbaxPgA29kNVpTMY5q6vtrk6Jtg

 

de asta trebuie pastrate alte distante...daca au stat mult in coloana sau pur si simplu nu s-a uitat mereu la drum, poate a uitat, sau a crezut ca deja a depasit coloana (cum fac de obicei motociclistii)..poate statea de povesti...SE POATE SA UITI!...in trafic nu memorezi mereu ce e in jur, pentru ca te bazezi ca vezi toate lucrurile si nu e nevoie de asta...e trist dar s-a intamplat...cu siguranta nu a vrut sa-i omoare

 

+ ca tirurile au cuplu foarte mare, sunt mai galagioase si tremura mai tare...nu se simt 200 kg tarate pe asfalt....altii au impins masini fara sa-si dea seama

da,e posibil,dar pentru asta trebuie sa fii foarte foarte foarte prost,si nu ai c cauta la volanul tir-ului.eu am categ a,b,c,c+e,si merg cu toate(pe rand),iar tir-ul nu are multe unghiuri moarte,are multe oglinzi pozitionate astfel incat sa vezi in toate partile(langa roata,in fata,de-a lungul,de-a latul) dar trebuie sa t si uiti in ele ca sa vezi ceva.unghiul mort e in spatele tir-ului.si soferul nu are voie sa uite sau sa stea la palavre pt ca are o raspundere mult mai mare decat ceilalti.

Asta face diferenta intre soferi,conducatori auto,si conducatori auto facuti din laba care nu au c cauta p sosele,pt ca li s-a dat carnetul cu forta,si nu sunt facuti pt asta.

Daca ii omora p-aia cu motorul,sigur gasea scuza :"aveau viteza dom'ne",sau "au depasit neregulamentar" ei sunt vinovati.nu zicea :"sunt prost dom'ne,nu am atentie distributiva,nu stiu cum ma cheama cu buletinul in mana".

 

Pentru tir-urile gen SCANIA care nu are cabina dreapta,ci o are prelungita in fata (ca la tractor)exista o oglinda convexa,care se pune in coltul din stanga fata al barei,si aia iti arata tot ce ai in fata de la 20cm pana la 3-4 metri pana ai tu vizibilitate directa.dar cum spuneam,TREBUIE SA T SI UITI ca sa vezi. Asa cum ca sa castigi la loto trebuie sa si joci,asa ca sa vezi ceva trebuie sa t si uiti. :peace: CRACANATI OCHII CA PROSTI SUNT MULTI.......!!!!

Editat de iulian chirita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e mah...nu mai vorbiti prostii...ati urcat vreodata intr-un tir sa vedeti cum e acolo sus?

 

camioanele au multe unghiuri moarte, atata in fata, cat si in spate si lateral

 

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT90kKX_vov3giBQxG29Tn1toZZbaxPgA29kNVpTMY5q6vtrk6Jtg

 

de asta trebuie pastrate alte distante...daca au stat mult in coloana sau pur si simplu nu s-a uitat mereu la drum, poate a uitat, sau a crezut ca deja a depasit coloana (cum fac de obicei motociclistii)..poate statea de povesti...SE POATE SA UITI!...in trafic nu memorezi mereu ce e in jur, pentru ca te bazezi ca vezi toate lucrurile si nu e nevoie de asta...e trist dar s-a intamplat...cu siguranta nu a vrut sa-i omoare

 

+ ca tirurile au cuplu foarte mare, sunt mai galagioase si tremura mai tare...nu se simt 200 kg tarate pe asfalt....altii au impins masini fara sa-si dea seama

Ca si fost sofer de camion, iti dau dreptate.

Daca ai ceva in dreptul usii din dreapta, sau in lateralul cabinei, nu vezi nimik.

Oglinda retrovizoare iti da imagini din spate, cea de unchi mort iti "vede" pana la jumatatea masinii in unghi oblic, iar oglinda de sus, iti permite sa vezi in imediata vecinatate o rotii.

Oricum, soferul nu a fost atent, pt ca nu se astepta sa aibe vreun obstacol langa el.

Iar la plecarea de pe loc, un camion/tir incarcat cu supratonaj se scutura mult din toate incheieturile..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...